این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  آمریکا عملیات طوفان صحرا را علیه کدام کشور انجام داد

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  آمریکا عملیات طوفان صحرا را علیه کدام کشور انجام داد را از این سایت دریافت کنید.

  Just a moment...

  lwvworc.org

  lwvworc.org Checking if the site connection is secure

  lwvworc.org needs to review the security of your connection before proceeding.

  Did you know some signs of bot malware on your computer are computer crashes, slow internet, and a slow computer?

  منبع مطلب : lwvworc.org

  جنگ خلیج فارس

  جنگ خلیج فارس

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  برای دیگر کاربردها جنگ خلیج فارس (ابهام‌زدایی) را ببینید.

  جنگ اول خلیج فارس

  در طول جنگ بسیاری از چاه‌های نفت کویت به آتش کشیده شد

  تاریخ ۲ اوت ۱۹۹۰-۲۸ فوریه ۱۹۹۱

  موقعیت

  عراق، کویت، عربستان سعودی، اسرائیل و خلیج فارس

  نتایج

  پیروزی نیروهای ائتلاف

  آزادی کویت و خروج نیروهای عراقی از کویت

  تخریب گستردهٔ زیرساخت‌های عراق و کویت

  خیزش شعبانیه

  ایجاد یک منطقهٔ پرواز ممنوع در آسمان عراق

  صدور قطعنامه ۶۸۷ شورای امنیت و قطعنامه ۶۸۹ شورای امنیت

  تخریب بخش قابل توجهی از ماشین جنگی حکومت بعث

  تصویب تحریم‌های سازمان ملل علیه عراق

  طرف‌های درگیر عراق حزب بعث عراق کویت ایالات متحده آمریکا بریتانیا عربستان سعودی مصر فرانسه گسترش نیروهای ائتلاف: فرماندهان و رهبران صدام حسین علی حسن المجید عزت ابراهیم حسین کامل المجید جرج بوش پدر کالین پاول نورمن شوارتسکف جابر احمد الصباح فهد بن عبدالعزیز خالد بن سلطان[۱] قوا

  ۶۵۰٬۰۰۰ سرباز ۹۵۶٫۶۰۰ نفر، شامل ۷۰۰٫۰۰۰ سرباز آمریکایی[۲][۳]

  تلفات و ضایعات ۲۵٬۰۰۰–۵۰٬۰۰۰ کشته ۷۵٬۰۰۰+ مجروح ۸۰٬۰۰۰ اسیر

  ۳٬۳۰۰ تانک، ۲٬۱۰۰ نفربر زرهی، ۲٬۲۰۰ واحد توپخانه، ۱۱۰ فروند هواپیما و ۱۹ کشتی، نابود شدند.

  ۱۳۷ هواپیمای نظامی عراقی نیز به ایران پناهنده شدند.[۴]

  ائتلاف: ۲۴۰ کشته

  ۷۷۶ مجروح ۳۰ اسیر

  ۳۱ تانک، یک واحد توپخانه، ۷۵ فروند هواپیما، نابود شد.

  کویت: ۴٬۲۰۰ کشته و ۱۲٬۰۰۰ اسیرتلفات غیرنظامی کویت:

  بیش از ۱٬۰۰۰ نفر کشته[۵]

  ۶۰۰ مفقودالأثر[۶]

  تلفات غیرنظامی عراق:

  ۳٬۶۶۴ کشته[۷]

  سایر تلفات غیرنظامی:

  ۷۵ کشته و ۳۰۹ مجروح در اسرائیل و عربستان سعودی

  جنگ اول خلیج فارس، جنگی به رهبری آمریکا و با همکاری ائتلافی از ۳۵ کشور مختلف بود که علیه عراق بعثی در واکنش به اشغال کویت توسط عراق انجام گرفت.

  پایان جنگ ایران و عراق هم‌زمان با بروز تشنّج عراق و کویت بود. ارتش عراق در زمان حکومت صدام حسین و حزب بعث عراق در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۶۹ (۱۹۹۰ م) به کویت حمله و این کشور را اشغال کرد. عراق با این حمله باعث بروز بحرانی بین‌المللی گردید و اخطار شورای امنیت را نپذیرفت. آمریکا در سال ۱۳۶۹ (۱۹۹۱) با ائتلافی از کشورهای دیگر به کویت و سپس به عراق حمله کرد و ارتش عراق را از کویت بیرون راند.

  دلیل حمله عراق به کویت مشکل بدهی ۱۳۰ میلیارد دلاری عراق به کویت و تلاش عراق برای بازسازی اقتصاد عراق بود که در جنگ ایران و عراق نابود شده بود. عراق معتقد بود چون جنگ ایران و عراق به سود کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بوده‌ است، دولت‌ های عربی باید بدهی ۱۳۰ میلیارد دلاری عراق را ببخشند. کویت زیر بار نرفت و تشنج با کویت بروز کرد. همچنین عراق معتقد بود کشورهای عربی باید فروش نفت را کم کنند تا قیمت آن افزایش یابد و از طریق این افزایش قیمت، عراق بتواند خسارت های خود را جبران نماید.

  از جنگ «خلیج فارس» به عنوان جنگ اول خلیج فارس یاد می‌شود. از عملیات حمله آمریکا به عراق در سال ۱۳۶۹ خورشیدی (۱۹۹۱ میلادی) به عنوان طوفان صحرا یاد می‌شود.

  این عملیات همچنین با عناوینی چون جنگ کویت، جنگ اول عراق و تا پیش از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳، با نام جنگ عراق نیز شناخته می‌شد.[۸][۹][۱۰]

  این نبرد بنا بر گفته دانشنامه جنگ و صلح بزرگترین نبرد قرن بیستم پس از جنگ جهانی دوم از لحاظ تعداد تجهیزات و متحدان است. این جنگ با بودجه ۱۰ میلیارد دلاری کشورهای عربی و ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا را به دنبال داشت.

  پیشینه[ویرایش]

  مقالهٔ اصلی: حزب بعث عراق

  حزب بعث عراق زمانی قدرت را به دست گرفت که عراق در میان بحران‌های عمیقی غرق شده بود. عراق بسیار پیش تر از قدرت‌گیری حزب بعث، بین گروه‌های اجتماعی، قومی، مذهبی و اقتصادی‌اجتماعی تقسیم شده بود. سنی دربرابر شیعه، عرب علیه کرد، رئیس قبیله در مقابل بازرگان شهری و کوچ‌نشین ضد روستایی. ثبات قدرت در کشوری که توسط چنددستگی‌ها و درگیری‌های سیاسی به هم ریخته بود، نیازمند پیشبرد استانداردهای زندگی بود. حزب بعث، نوسازی اقتصاد عراق را به همراه تشکیل یک دستگاه امنیتی قدرتمند برای جلوگیری از بروز کودتا در ساختار قدرت و جلوگیری از شورش‌های مردمی پیگیری کرد. حزب بعث به دقت روی برنامه‌های توسعه و رفاه اجتماعی نظارت می‌کرد.

  مقالهٔ اصلی: انقلاب ایران

  در سال ۱۳۵۷ حکومت محمد رضا پهلوی در ایران با انقلاب ایران سرنگون شد و نظام جمهوری اسلامی به رهبری سید روح‌الله موسوی خمینی بر سر کار آمد. پس از انقلاب ایران کشمکش‌های مرزی بین ایران و عراق به مدت ده ماه در مورد تسلط بر اروندرود که دو کشور را از هم جدا می‌سازد بالا گرفت.

  مقالهٔ اصلی: جنگ ایران و عراق

  عراق در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ به ایران حمله کرد و وارد استان نفت خیز خوزستان شد. صدام حسین، اعلام کرد از این پس خرمشهر ضمیمه خاک عراق است و یکی از شهرهای این کشور می‌باشد و جدیدترین شهر عراق را محمره نامید. صدام حسین برای دریافت کمک‌های نقدی و سیاسی به دیگر کشورهای عرب روی آورد. او با موفقیت توانست حمایت رونالد ریگان رئیس‌جمهور آمریکا را به دست آورد.

  جنگ خونین هشت ساله به بن‌بست رسیده بود. ابتدا عراق و سپس ایران، قطنامهٔ ۵۹۸ شورای امنیت را پذیرفتند. در این جنگ تقریباً یک میلیون و هفتصد هزار نفر از هر دو طرف جان خود را از دست دادند. اقتصاد هر دو کشور که پیش از این سالم و رو به رشد بود، نابود شد.

  در پایان این تراژدی انسانی هشت ساله میان ایران و عراق، تغییر عمده‌ای در ترکیب دو کشور به‌وجود نیامده‌بود. در پایان جنگ مرزهای دو کشور همان مرزهایی بود که هشت سال قبل هم بر آن‌ها توافق وجود داشت.[۱۱]

  عراق در حدود ۷۵ میلیارد دلار بدهی جنگی به بار آورد. استقراض از آمریکا باعث شد که عراق تبدیل به کشوری بدهکار شود. از طرفی هیچ دستاوردی در جنگ با ایران نداشتند.[۱۲] این وضعیت برای صدام حسین که به دنبال ملی‌گرایی عربی بود شرم‌آور به نظر می‌رسید.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 10 روز قبل
  0

  ایران

  مهدی 5 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید