این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  آیا امشب شب لیله الرغائب است

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  آیا امشب شب لیله الرغائب است را از این سایت دریافت کنید.

  در تقویم سال ۱۴۰۱ لیله الرغائب یا شب آرزوها چه روزی است؟

  از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا شبی است که فرشتگان آن را لیلة الرغائب می نامند. این نامگذاری به این جهت است که هنگامی که مقداری از شب گذشت، هیچ فرشته ای در آسمان ها و زمین نمی ماند مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می شوند.»

  مجله پرسون / دیدنی و خواندنی

  سه شنبه 4 بهمن 1401 - 20:00

  در تقویم سال ۱۴۰۱ لیله الرغائب یا شب آرزوها چه روزی است؟

  از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا شبی است که فرشتگان آن را "لیلة الرغائب" می نامند. این نامگذاری به این جهت است که هنگامی که مقداری از شب گذشت، هیچ فرشته ای در آسمان ها و زمین نمی ماند مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می شوند.»

  به گزارش پرسون،به اولین پنج شنبه ماه رجب، لیله الرغائب یا شب آرزوها گفته می شود که مهم ترین اعمال این شب روزه گرفتن و خواندن دوازده رکعت نماز می باشد.

  تاریخ دقیق لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم شمسی برابر است با :

  روز پنجشنبه ۶ بهمن سال ۱۴۰۱

  تاریخ دقیق لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم قمری برابر است با :

  روز پنجشنبه ۴ رجب سال ۱۴۴۴

  بیشتر بخوانید:

  اعمال و نماز لیله الرغائب یا شب آرزوها

  شوق رجب

  تاریخ دقیق لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم میلادی برابر است با :

  روز پنجشنبه ۲۶ ژانویه سال ۲۰۲۳

  رسول خدا (ص) من باب فضیلت و برکت ماه رجب در روایتی فرموده اند:

  «وَ لَکِنْ لَا تَغْفُلُوا عَنْ أَوَّلِ لَیْلَهٍ جُمُعَهٍ فِیهِ [منه‏] فَإِنَّهَا لَیْلَهٌ تُسَمِّیهَا الْمَلَائِکَهُ لَیْلَهَ الرَّغَائِبِ وَ ذَلِکَ أَنَّهُ إِذَا مَضَی ثُلُثُ اللَّیْلِ لَمْ یَبْقَ مَلَکٌ فِی السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ إِلَّا یَجْتَمِعُونَ فِی الْکَعْبَهِ وَ حَوَالَیْهَا وَ یَطَّلِعُ اللَّهُ عَلَیْهِمْ اطِّلَاعَهً ( إقبال الأعمال (ط – القدیمه)،ج‏۲ ،فصل فیما نذکره من عمل أول جمعه من شهر رجب …..، ص :۶۳۲ )

  از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا شبی است که فرشتگان آن را “لیله الرغائب” می نامند. این نامگذاری به این جهت است که هنگامی که مقداری از شب گذشت، هیچ فرشته ای در آسمان ها و زمین نمی ماند مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می شوند.»

  لیلةالرغائب به چه معناست؟

  ابتدا پیش از هر چیزی به معنای لغوی لیله الرغائب می پردازیم لیله به معنی شب و واژه «رغائب» جمع «رغیبه» به معنی چیزی که مورد رغبت و میل و همچنین به معنای بخشش و عطای زیاد است.

  بیشتر بخوانید:

  برای رفع نگرانی ها و استرس های خود چه دعایی بخوانیم؟

  خواندن آیت الکرسی /خواص و اعجاز

  پس «لیلةالرغائب» هم به عنوان شبی که توجه به آن زیاد است و هم به عنوان شبی که در آن بخشش و عطا فراوان است میتواند معنی شود و بر اساس روایاتی که درباره فضیلت و برکت این شب مطرح شده است هر دو معنا درست و صحیح تلقی می شود.

  فضایل شب آرزوها و لیله الرغائب

  زمین خاکی پر از فرشتگان می شود که از آسمان سرازیر شده اند در زمین سکنا برگزیده اند و مسئول بردن پیغام از نیت های پاک بندگان به خداوند هستند. بنابراین علاوه بر تاکید داشتن بر به جا آوردن اعمال این شب ، فرصت و امکان نیت آرزوهای دست یافتنی و به حق را نمی شود از دست داد.

  اعمال لیله الرغائب و شب آرزوها

  از مهمترین اعمالی که می توان برای شب «لیلة الرغائب» نام برد خواندن دوازده رکعت نماز می باشد ، پنجشنبه اول ماه رجب که همان لیله الرغائب است روزه بگیرید و چنانچه وارد شب جمعه شدید میان نماز مغرب و عشاء آن دوازده رکعت نمازی که پیش از این اشاره شد را به جا آورید ، هر دو رکعت به یک سلام و در هر رکعت از آن یک مرتبه حمد و سه مرتبه «سوره قدر» و دوازده‏ مرتبه «سوره توحید» می‏ خوانی و هنگامی که از نماز فارغ شدی هفتاد مرتبه می گویی:

  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ النَّبِیِّ الْأُمِّیِّ وَ عَلَی آلِهِ [وَ آلِ مُحَمَّدٍ].

  خدایا! بر محمّد پیامبر درس ناخوانده و خاندانش درود فرست

  سپس به سجده می‏ روی و هفتاد مرتبه می گویی:

  سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ

  بیشتر بخوانید:

  استخاره با قرآن را چگونه انجام دهیم؟

  دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان

  پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح

  آنگاه سر از سجده بر می ‏داری و هفتاد مرتبه می‏ گویی:

  رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ إِنَّکَ أَنْتَ الْعَلِیُّ الْأَعْظَمُ

  پروردگارا! مرا بیامرز و بر من مهرورز و از آنچه از من می‏ دانی بگذر، تو خدای برتر و بزرگتری.

  دوباره به سجده می‏ روی و هفتاد مرتبه می‏ گویی:

  سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ

  پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح

  سپس حاجت و آرزوی خود را طلب کنید تا به خواست و اراده خدا به آن برسید.( ابن طاووس، الإقبال بالأعمال الحسنة، 1376ش، ج3، ص186 )

  در فضیلت نماز لیله الرغائب پیامبر اکرم(ص) فرموده اند:

  هر کسی که نماز را به جا بیاورد خداوند متعال شب اول قبرش ثواب و برکت این نماز را به زیباترین شکل ممکن و با روی درخشان و گشاده و با زبان فصیح به سوی او می فرستد و به آن فرد می گوید:ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی.

  میت سوال میکند تو که هستی؟ قسم به خدا که من زیباتر از تو صورتی ندیدم و شیرین تر از کلام تو کلامی نشنیده ام و خوشبو تر از تو بویی نبوئیده ام. آنگاه آن زیباروی جواب می دهد:من همان ثواب آن نمازی هستم که در شب لیله الرغائب به جا آوردی. امشب به پیش تو آمده ام تا حقی را که داشتی ادا کنم و با تنها نگذاشتن تو وحشت را از وجودت دور کنم و چنانچه در صور دمیده شود قیامت به پا می شود و من سایه بالای سر تو خواهم شد.

  می گویند زمانی که قیامت برپا میشود منادی الهی فریاد میکشد أین الرجبیون؟ کجا هستند کسانی که ماه رجب را با ارزش پنداشتند و از آن بهره مند شدند آن گاه از آن جمعیت انبوه گروهی بلند می شوند که محشر از روشنی جمال آنها درخشان می شود و بر سرشان تاج های شاهی آراسته به در و یاقوت قرار داشته و در سمت راست و چپ هر کدام از آن ها هزار فرشته کرامت و تعظیم الهی را تبریک می گویند.

  سپس از جانب خدا ندایی می آید:

  ای بندگان و کنیزان من به بزرگی و عزتم قسم چنان جایگاه گرامی و بزرگی به شما عطا خواهم کرد و شما را در جایگاهی که نهرها در آن جاری است جای میدهم که تا همیشه جاوید بمانید چراکه شما به صورت داوطلبانه در آن ماهی که برای من بزرگ است روزه گرفته و اعمال آن را به جا آوردید.

  منبع مطلب : purson.ir

  آیا امشب لیلة‌الرغائب است؟

  گروه معارف- ماه رجب از فردا جمعه آغاز می‌شود و این نزدیکی موجب شده برخی در شب لیلة الرغائب امسال بین امشب یا پنجشنبه هفته بعد به تردید بیافتند.

  کد خبر: ۳۷۹۶۰۳۴ تعداد نظرات: ۵ نظر

  تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۸

  صفحه اصلی » شعب استانی » قزوین » معارف

  آیا امشب لیلة‌الرغائب است؟

  آیا امشب لیلة‌الرغائب است؟ گروه معارف- ماه رجب از فردا جمعه آغاز می‌شود و این نزدیکی موجب شده برخی در شب لیلة الرغائب امسال بین امشب یا پنجشنبه هفته بعد به تردید بیافتند.

  به گزارش ایکنا از قزوین، اولین شب جمعه ماه رجب، لیلة الرغائب است که در آموزه‌های اسلامی آمده است که در این شب فرشتگان بر زمین نزول می‌کنند تا رحمت الهی را به جامعه بشری عرضه نمایند.

  این شب از بهترین ایام برای نیت تمایلات پاک و آرزوها است و در سال‌های اخیر توجه بیشتری به آن می‌شود؛ در این شب بندگان خدا ضمن سجده به درگاهش، امید تازه برای رسیدن به مقصودشان می‌کنند و فرشتگان از آسمان به زمین خاکی سرازیر و ساکن زمین شده و پیغامبر نیت‌های پاک بندگان خداوند می‌شوند. بنابراین ضمن تأکید بر اعمالی که مربوط به چنین شبی است، فرصت نیت خواسته‌های به‌حق و آرزوهای دست‌یافتنی را نمی‌توان از دست داد.

  در مفاتیح‌الجنان اعمالی برای آن ذکرشده است که ازجمله آن می‌توان به گرفتن روزه در اولین پنجشنبه ماه رجب اشاره کرد.

  ماه رجب از فردا جمعه آغاز می‌شود و این نزدیکی موجب شده برخی در شب لیلة الرغائب امسال بین پنجشنبه اول ماه یا پنجشنبه هفته بعد به تردید بیافتند. طبیعتاً پنجشنبه، روز آخر ماه جمادی‌الثانی است و جزء ماه رجب نیست. درحالی‌که مرحوم شیخ عباس قمی در اعمال لیلة‌الرغائب که در اولین شب جمعه ماه رجب قرار دارد تأکیددارند «اولین پنجشنبه ماه رجب را روزه بدار».

  با تحقیق و پیگیری از دفتر مراجع عظام ازجمله آیات عظام مقام معظم رهبری، آیت‌الله سیستانی و آیت‌الله مکارم شیرازی اعلام کرده شد که پنجشنبه آینده شب لیله الرغائب است.

  همچنین نظر آیت‌الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، عارف و عالم بزرگ را در کتاب المراقبات صفحه ۱۲۱ چنین است: «اگر اتفاقاً روز اول ماه رجب، جمعه باشد، عمل مذکور با عمل شب رغائب تطبیق نمی‌کند. عمل به روایت در صورتی است که روز اول ماه جمعه نباشد و اگر رو اول، جمعه باشد عمل لیلة الرغائب را باید برای شب جمعه بعد گذاشت».

  لذا امشب آخرین روز ماه جمادی‌الثانی، لیلة الرغائب نیست و روزه در ماه رجب محاسبه نمی‌شود و اگر کسی خواهان بهره‌مندی از فضیلت این شب است، پنجشنبه هفته آینده ۲۳ اسفند ۹۷ یعنی اولین پنجشنبه ماه رجب را روزه بدارد چراکه آن شب جمعه، لیلة الرغائب خواهد بود که فضیلت بسیار دارد.

  گردآورنده: رقیه ملاحسنی

  انتهای پیام گزارش خطا

  برچسب ها: ایکنا ، قزوین ، قرآن ، رجب ، لیله الرغایب ، روزه ، نماز اول ماه

  بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی عضویت در خبرنامه ۰ نظرات بینندگان انتشار یافته: ۵ در انتظار بررسی: ۲ غیر قابل انتشار: ۰ منم رقیه ام | | ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ - ۱۷:۲۲ ۰ ۰ پاسخ

  ممنون خانوم ملاحسنی، منو از شک دراوردین. خدا خیرتون بده

  علی | | ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ - ۲۱:۲۵ ۰ ۰ پاسخ

  یعنی در کتاب المراقبات که آدرس داده شده، خط بعدش رو نخوندید که نوشته اما نظر قوی تر اینه که همون جمعه ی اول، اعمال انجام بشه؟!

  روايت ليله الرغائب مجعول و مخالف قرآن است

  | | ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ - ۱۰:۴۰ ۰ ۰ پاسخ

  روايت « ليله الرغائب » مجعول و مخالف قرآن است.

  اين جمله از حديث را چگونه مي توان توجيه کرد :

  « وَ يُطلع اللّه عليهم اطلاعه، فَيقول لهم… »

  ( و خداوند ناگهان بر آنان وارد شده و مى‏فرمايد … )

  اين جمله به معناي تنزل شأن خداوند درحد مدير و فرمانده‌اي که ناگهان به نيروهاي تحت فرمان خود سرکشي مي کند است. يعني نسبت جسميت و مکان به خداوند.

  اين حديث به جز به تمسخر گرفتن عبادت و نماز و سوق دادن مردم به گناه و تجارت پيشگي در عبادت و بندگي خدا و دور شدن از روح عبادت و عمل صالح و حقيت ايمان معنا ومفهومي نمي‌تواند داشته باشد :

  « هيچ مرد و زني اين نماز را بجا نمى‏آورد، مگر اين که خداوند گناهان او را مى‏بخشد، حتي اگر گناهان او مثل کف روي دريا و به عدد شن ها و به وزن کوه ها و به عدد برگ هاى درختان باشد، و روز قيامت هفتصد نفر از خويشان خود را که همگى سزاوار آتش باشند شفاعت مى‏کند. »

  روايت ليله الرغائب مجعول و مخالف قرآن است

  | | ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ - ۱۰:۴۳ ۰ ۰ پاسخ

  اصل اين حديث در منابع اهل سنت است و از اين طريق و به نقل از آنها وارد کتابهاي دعائي و روايتي شيعه شده است.

  اين حديث در منابع دعائي و حديثي شيعه براي اولين بار توسط ابن طاووس (متوفاي ۶۶۴ ه‍- ق‌) در کتاب ” إقبال الأعمال” روايت شده است و بعد از آن علامه حلي (متوفاي ۷۲۶ ه‍- ق‌) در اجازه کبيرش به بني زهره، با سندي عامي، که بسياري از رجال آن از مجاهيل هستند، نقل مي‌کند، اما در کتب علامه حتي اشاره‌اي هم به اين روايت نشده است. بسياري از محدثين و فقها شيعه و اهل سنت روايت فوق را ضعيف، جعلي و غير قابل اعتماد دانسته اند.

  مرحوم علامه مجلسي(متوفي ۱۱۱۰ ه‍- ق‌) درکتاب در اعمال ماه رجب مي گويد: “و قد ذکروا في کتب الأدعيه صلاه خاصه لکل ليله من هذا الشهر، و حيث لم أجد لها سندا معتبرا لم أحب أن أوردها، و حيث کانت مشهوره جدا فقد أوردتها على سبيل الإجمال” ( زاد المعاد،ص۴۰)

  روايت ليله الرغائب مجعول و مخالف قرآن است

  | | ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ - ۱۰:۴۷ ۰ ۰ پاسخ

  مرحوم علامه محمد تقي شوشتري (متوفي ۱۴۱۶ ه‍- ق‌) حديث را به دليل عامي بودن غير معتبر و غير قابل اعتماد مي‌داند (النجعه في شرح اللمعه، ج‌۳، ص: ۱۰۳٫)

  مرحوم آيت الله فاضل لنکراني در جواب سؤال از مستحب بودن نماز رغائب در اولين شب جمعه از ماه رجب و روزه روز پنج‌شنبه قبل از آن مي‌گويد: فضيلت ليله الرغائب و روزه روز پنج شنبه قبل از آن را علامه مجلسي در اجازه علامه به بني زهره و از کتاب اقبال روايت کرده است که در اعتبار هر دو روايت تأمل و اشکال است و لذا حکم به استحباب نماز ليله الرغائب و روزه روز قبل از آن مشکل است (جامع المسائل،ج۲، ص۱۷۲)

  ابن الجوزي (متوفاي ۵۹۷ ه‍- ق‌ ) بعد از نقل حيث با متني مانند متن اقبال و ابن طاووس(ره) مي گويد: “هذا حديث موضوع على رسول الله صلى الله عليه وسلم، و قد اتهموا به ابن جهيم و نسبوه إلى الکذب، وسمعت شيخنا عبد الوهاب الحافظ يقول: رجاله مجهولون، وقد فتشت عليهم جميع الکتب فما وجدتهم.” قال المصنف: قلت: ولقد أبدع من وضعها.” (الموضوعات لابن الجوزي،ج۲،ص۱۲۶)

  منبع مطلب : qazvin.iqna.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 14 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید