این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  ابزار سفالگری

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ابزار سفالگری را از این سایت دریافت کنید.

  ابزار سفالگری

  ابزار سفالگری، تاریخ شکل‌گیری و تکامل ابزار توسط انسان و هر‌چه که درباره ابزار کار سفالگری و وسایل کار سفالگری می‌خواهید بدانید در این مطلب اکتیک بخوانید.

  جزئیاتی درباره ابزارهای سفالگری

  تیم نویسندگان اکتیک

  آخرین به روز رسانی: ۱۴ شهریور ۱۴۰۱

  تیم نویسندگان اکتیک

  آخرین به روز رسانی: ۱۴ شهریور ۱۴۰۱

  وقتی واژه ابزار به گوشمان می‌خورد، ممکن است ناخودآگاه اشکال ابزارهای زمان‌های دور در ذهنمان شکل ببندد که چگونه و برای چه کاری تولید می‌شدند. پس ابزار سفالگری نیز مانند خود سفالگری تاریخ دیرینه‌ایی دارد. خوب است سری به تاریخ بزنیم تا فرایند شکل‌گیری ابزارها و همین‌طور ابزار سفالگری را به صورت امروزی بفهمیم، چرا که امروزه سفالگری بعنوان رشته هنرهای تجسمی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود پس فرایند شکل‌گیری تمام ابزار و مواد آن برای ما مهم می‌شود.  انسان‌های دوران پارینه‌‌سنگی، نخستین انسان‌هایی بودند که از ابزارهایی سنگی خام برای ادامه حیات خود استفاده می‌کردند. در ادامه چون نیازهای بشر بیشتر و پیچیده‌تر ‌شد، به ابزارهای پیچیده‌تر، برای کاربردهای متفاوت‌تری از جمله ساخت ظروف گلی برای نگه‌داری غذا، آب و گاه حتی برای اجرای آیین و مراسمی خاص نیاز پیدا کردند. می‌گویند هر چه زمان بیشتر به سمت اکنون پیش می‌آید کاسه سر انسان که مغز در آن نهفته است گنجایش بیشتری پیدا می‌کند و انسان تبدیل به انسان کارورز می‌شود و به تبع آن ابزارسازی متکامل‌تر، تخصصی‌تر و گوناگون‌تر می‌شود. ابزار کار سفالگری نیز در بطن همین تاریخ و داستان شکل گرفت و رشد کرد. سایت اکتیک این بستر را برای ما فراهم می‌کند تا ابزار سفالگری را از نزدیک ببینیم و کار با آن‌ها را تجربه کنیم.

  اکنون زمان آن رسیده تا از ابزار سفالگری که روزگاری ابزار پیش‌بردن زندگی بشر بوده بیشتر بدانیم!

  آنچه می‌خوانید

  ابزار چیست؟

  ابزارها وسایلی هستند که معمولا طی شکل‌گیری وسیله مورد نظر مصرف نمی‌شوند و برای یک هدف مشخص یعنی تولید و خلق چیزی استفاده می‌شوند. ابزار، ما انسان‌ها را قادر به انجام کارهایی کرد که بدنمان توان انجام آن را ندارد. در واقع ابزار و ابزار سفالگری اشیایی هستند برای ساختن و تولید وسیله‌ایی دیگر و یا برای خلق اثر هنری کاربردی و غیرکاربردی همچون سفالینه‌ها!

  معرفی جامع ابزار سفالگری

  ابزار سفالگری را به ۴ دسته می‌توانیم تقسیم‌ کنیم:

  ۱-وسایل اولیه سفالگری برای آماده‌سازی و شروع کار:

  میزکار، چند ظرف پلاستیکی، کاسه، سطل، لیسه، بیلچه، گونی، تخته گچی و چوبی، الک، ورقه‌های نایلونی.

  ۲- ابزار سفالگری مخصوص شکل‌دهی بدنه و ساخت سفالینه‌ها:

  چرخ سفالگری یا صفحه گردان رو میزی، سنگ گل‌فشاری، گل تراش، تیماج، مشته، قالب، چسب، ورقه‌های شکل‌دهنده، تراش‌دهنده، کاردک، اسفنج، سوزن (درفش)، مفتول سیمی، وردنه و نایلون.

  ۳- وسایل سفالگری مخصوص ظریف کاری و تزیین سفال:

  ابزاره کاهنده، تراش دهنده و برش دهنده، اسفنج، رنگ پاش، قلم مو، تخته شاسی، خط کش، مداد، پرگار، رنگ زیر لعابی، ابزار نقاشی روی سفال.

  ۴-ابزار سفالگری ای که پیشرفته تر هستند و برا پخت و نهایی کردن سفال استفاده می‌شوند:

  کوره، خشک‌کن، وسایل کمکی نسوز، دستکش، ماسک و انبر.

  پیشنهاد خواندنی: معرفی جامع ابزار مجسمه سازی

  ابزار کار سفالگری چقدر گوناگونی دارند؟

  گوناگونی ابزار و تجهیزات در تولید سفال به‌قدری بالاست که گاهی می‌توانیم طوری پیش برویم که از هر چیزی که از نظر ما انسان‌های ابزارساز می‌تواند در شکل‌ گرفتن، خلق کردن و تولید اثر در این فرایند به ما کمک کند استفاده کنیم. در نهایت شاید در این لحظه کنجکاوی شما هم نیز برای بیشتر دانستن بعضی وسایل سفالگری برانگیخته شده باشد. پس با ما باشید!

  به تجربه‌اش می‌ارزه!

  پیش از بیشتر خواندن درباره وسایل سفالگری در بلاگ اکتیک، یک بار سفالگری را از نزدیک و از طریق سایت اکتیک تجربه کنید! مطمئن باشید به کلی از سوالاتتان درباره ابزار سفالگری پاسخ داده خواهد شد.

  سفالگری، تجربه زندگی و تازگی

  شروع قیمت از ۳۵۰,۰۰۰ تومان

  تجربه کنید

  سفالگری برای کودکان، بازی و تجربه

  شروع قیمت از ۲۵۰,۰۰۰ تومان

  تجربه کنید

  سفالگری مینیاتوری، تمرین تمرکز

  شروع قیمت از ۱۶۰,۰۰۰ تومان

  تجربه کنید

  سفالگری، تجربه تولد ظروف سفالی

  شروع قیمت از ۳۵۰,۰۰۰ تومان

  تجربه کنید

  تجربه سفالگری، آشتی با آب و خاک

  تکمیل ظرفیت تجربه کنید

  سفالگری، تجربه حس باشکوه خلق

  تکمیل ظرفیت تجربه کنید

  سفالگری، یک چرخ گردون تا حال خوب

  تکمیل ظرفیت تجربه کنید

  سفالگری با دست، سرگرمی باصفا و خلاق

  تکمیل ظرفیت تجربه کنید

  سفالگری با دست و خلق یک دست‌سازه

  تکمیل ظرفیت تجربه کنید

  از این ابزارهای سفالگری بیشتر بدانید

  ابتدا به سراغ «سنگ گل‌فشاری» که تخته‌سنگ همواری است می‌رویم. این تخته‌سنگ به طول ۱ متر و عرض ۵۰ سانتی‌متر، در دست راست یا چپ سفالگر برای ورز دادن گل با دست گذاشته شده‌ است. ابزار «گل‌تراش»، وسیله‌ایی است که می‌توان گل‌های چسبیده شده به سنگ گل‌فشاری را تراش داد. هنرمند «کاسه لعابی» را در یک سمت خود نزدیک قسمتی که دارد کار می‌کند جای داده، در آن آب ریخته تا در حین کار با خیس کردن دائم دست‌های خود با رهایی بیشتری کار خود را پیش ببرد و گل به دستانش نچسبد. «سوزن» ابزاری است که طول آن حدود ۶ سانتی‌متر با دسته چوبی کوتاه‌تر که برای کارهایی چون کاهش گِل، برش دادن و خط دادن استفاده می‌شود. تکه‌ایی چرم به اسم «تیماج» که برای هموار کردن لبه‌های سفال‌ها بکار می‌رود.

  منبع مطلب : actic.ir

  مشخصات، قیمت و خرید مجموعه 11 عددی ابزار سفالگری

  خرید اینترنتی مجموعه 11 عددی ابزار سفالگری و قیمت انواع ابزار و ملزومات هنرهای تجسمی متفرقه از فروشگاه آنلاین دیجی‌کالا. جدیدترین مدل‌های ابزار و ملزومات هنرهای تجسمی متفرقه با بهترین قیمت در دیجی‌کالا

  مجموعه 11 عددی ابزار سفالگری

  ویژگی‌ها جنس : فلز، چوب موارد استفاده : سفالگری، مجسمه سازی

  درخواست مرجوع کردن کالا در گروه ابزار و ملزومات هنرهای تجسمی با دلیل "انصراف از خرید" تنها در صورتی قابل تایید است که کالا در شرایط اولیه باشد (در صورت پلمپ بودن، کالا نباید باز شده باشد).

  گزارش نادرستی مشخصات

  ناموجود

  این کالا فعلا موجود نیست اما می‌توانید زنگوله را بزنید تا به محض موجود شدن، به شما خبر دهیم

  منبع مطلب : www.digikala.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 12 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید