این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اسامی زرتشتی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اسامی زرتشتی را از این سایت دریافت کنید.

  لیست کامل اسم های زرتشتی و اوستایی پسرانه

  زیباترین اسامی پسر اوستایی و زرتشتی Zoroastrian boy names اسم پسرانه اوستايي زرتشتي نام های اصیل ایرانی پسرونه با ریشه زردشتی لیست اسامي اوستايي برای فرزند پسر

  اسم پسر زرتشتی

  2022/05/25 اسم ایرانی اصیل, اسم پسر, نام پسر ایرانی, نام پسر فارسی

  زرتشتی از ادیان باستانی بشریت و دین کهن ایرانیان باستان بوده است. بسیاری از واژگان امروز ما برگرفته و یا تغییر یافته از آن دوره و در واقع زبان اوستایی است. ریشه اصیل خیلی از نام های ایرانی نیز در واقع زردشتی (اوستایی) هست و بسیاری از دوستان در این سال ها از ما درخواست اسم های زرتشتی داشتند.

  اسامی زرتشتی و اوستایی پسرانه

  در ادامه لیستی از نام های پسرانه زرتشتی قرار داده ایم، نام هایی که بی شک از اصیل ترین اسامی پسرانه هستند. البته شاید عبارت “اسامی زرتشتی” ترکیب درستی نباشد و به جای آن بهتر است از “اسم های اوستایی” استفاده کنیم چون زبان زرتشتیان اوستایی هست. اما خب بین بسیاری از دوستان به این شکل جا افتاده است.

  زرتشتی (مزدیسنا) نام دین ایرانیان باستان هست و زرتشت نام پیامبر آن، زبان اوستایی زبان ایران باستان و نام کتاب دین زرتشت اوستا هست. زرتشتیان خداوند را اهورامزدا می نامند.

  نام های اوستایی پسر

  در زیر، برخی از نام ها دارای توضیح بیشتری هستند که می توانید با لمسشان بررسی کامل آن اسم را ببینید. تا جایی که ممکن بود اسامی اوستایی (زردشتی) پسرانه بر اساس حروف شروع شونده تفکیک شدند. ضمنا لیست اسم های زرتشتی دختر را قبلا روی وبسایت نام‌فارسی قرار داده ایم.

  باید اضافه کنیم که تمامی این نام ها مورد تایید ثبت احوال ایران هستند. ضمنا بد نیست بدانید که بسیاری از اسم های اوستایی، از نام های شاهنامه که قبل تر معرفی شدند نیز هستند.

  اسم پسر زرتشتی با الف

  اردا: معادل آرتا هست به معنی مقدس. فرزند هیستاسب هخامنشی.

  ارداک: به معنی درستی و پاکی است.

  ارغند: خشمگین.

  ارمزد: معادل هرمز هست و  اهورامزدا. نام خداوند در زبان اوستایی، نام خدای مزدیسنا.

  اروند: تند، تیز، چالاک، دلیر. فر، شکوه، شأن و شوکت.

  اسپنداد: معادل سپنداد است و از نام های خاص در عهد باستان، به معنی مقدس آفریده یا آفریده‌ی (خرد) پاک.

  اسپندیار: صورت پارسی نام اسفندیار. به معنی مقدس است.

  اسفند: مقدس.

  اسفندیار: در شاهنامه نام پسر گشتاسب که به خاطر شستشو در چشمه‌ای رویین‌تن شده بود، جز چشمهایش که در آن زمان آنها را بسته بود…

  اشتاد: راستی و درست.

  اشوان: بررسی کامل: اسم اشوان.

  اشو: اشوزرتشت به نقل از برخی منابع شکل کاملتر نام زرتشت است. در بررسی اسم اشوان معنی شده است. درباره مورد تایید بودن این اسم در ثبت احوال کمی تردید وجود دارد، برای اطلاعات بیشتر با ما در اینستاگرام تماس بگیرید.

  اوستا: نام کتاب زرتشتیان.

  اسم پسر زرتشتی با آ

  آبان: در آیین زرتشتی نام فرشته‌ موکل آب و تدبیر امور مسائل آبان ماه.

  آتریداد: یه به اوستایی آتریدات یعنی داده آتشین (آتش)؛ در بعضی از منابع نام یکی از بزرگان هخامنشی بوده است.

  آراد: در زرتشتی نام فرشته‌ موکل بر دین و تدبیر امور و مصالحی که به روز آراد متعلق است.

  آتبین: شکل دیگر اسم آبتین که در بین ایرانیان امروزی بیشتر رایج است.

  آرتا: پک و مقدس.

  آرش: در اوستای به معنی درخشنده.

  آریاز: به معنی رهنما، رهبر است. نام بزرگی پارسی در زمان هخامنشیان.

  اسم پسر زرتشتی با ب

  باراد: نیرومند، جوانمرد؛ این نام او کتیبه‌ زردشت نوشته شده است.

  بامشاد: شکوهمند، شاد. نام نوازنده‌ای بزرگ در عهد ساسانیان. که به لطف مهران مدیری و نویسنده های برنامه هایش، این اسم به طور کامل تخریب شد، مقاله تاثیر رسانه ها بر انتخاب اسم را ببینید.

  برزان: در اوستایی به معنی جایگاه بلند (بلندی کوه) است.

  برزو: (اوستایی) تنومند، بلند پایه؛ نام پسر سهراب پسر رستم زال در روایات ملی؛ ۲) نام آتشکده‌ عهد ساسانی در استان مرکزی.

  بستور: این نام در اوستا «بَستَوَری» یا «بَستَوَئیری» به معنی «جوشن بسته» (زره بسته یا به قولی به معنی آماده نبرد) آمده است؛ در داستان‌های ایرانی پسر زریر (برادر گشتاسپ) است که در نبرد با سپاه ارجاسپ فرماندهی پشت سپاه ایران را داشت. وقتی پدرش در جنگ با تورانیان کشته شد، نوجوانی کم سن و سال بود. او به میدان جنگ رفت و انتقام خون پدر را گرفت. در شاهنامه و یادگار زریران داستان دلاوری‌هایش آمده است.

  بهرام: از اسامی اصیل ایرانی، در آیین زرتشتی پاسدار پیروزی و عهد و پیمان است.

  بهمن: نیک اندیش، نیک نهاد.

  اسامی اوستایی پسرانه

  اسم پسر زرتشتی با پ

  پادرا

  پشوتن: در اوستایی، pesho tanu به معنی محکوم تن. در شاهنامه نام پسر گشتاسب و از یاران سوشیانت در روز رستاخیز، بر اساس روایت های زرتشتی. زرتشت از اهورامزدا برایش عمر جاودانی خواست. معنی پشوتن فداکار هست و از نام های شاهنامه ای پسر محسوب می شود، مثل بهرام و خیلی از دیگر نام های این لیست.

  اسم پسر اوستایی با ج

  جاماسب: (در اوستایی با تلفظ: jāmāspa). جاماسب به معنای دارای اسب درخشان است. نام برادر قباد شاهنشاه ساسانی و فرزند فیروز (پیروز). [جاماسب در ادبیات ایران و عرب به لقب فرزانه و حکیم خوانده شد و پیش گویی‌هایی به او نسبت داده‌اند که ذکر آنها در رساله‌ی پهلوی «یادگار زریران»، «گشتاسب نامه‌ی دقیقی» و «جاماسب نامه» آمده است. (به نقل از حاشیه‌ برهان به اهتمام دکتر معین ص۱۵۵)

  اسم پسر زرتشتی با د

  دینبه: Dinbeh: در قدیم دین زرتشتی را می گفتند و به مجاز زرتشتیان را.

  اسم پسر زرتشتی با ز

  زامیاد: در آیین زرتشتی فرشته‌ای که مصالح و تدبیر امور روز زامیاد (۲۸ از هر ماه شمسی) به او تعلق دارد؛ زامیاد به معنی زمین است.

  زرتشت یا زردشت: نام پیغمبر زرتشتیان.

  زریر: به معنی زرین‌بر و زرین جوشن.

  اسم پسر زرتشتی با س

  ساتیار: از نام‌های زرتشتی که گونه‌ دیگر آن به نظر می‌رسد سادیار باشد. ساتیار نام یکی از سرداران داریوش بوده است.

  سام: در اوستایی به معنی سیاه است. نام خانواده‌ای ایرانی.

  سپنتا: پاک و مقدس.

  سپنتام: سپید و پاک؛ سپنتام نام جد هشتم زرتشت. به نظر می رسد صورت دیگری از اسم سپنتا هست.

  سپنداد: به معنی مقدس آفریده شده یا آفریده‌ (خرد) پاک.

  سلم: در شاهنامه شاهزاده‌ی پیشدادی، پسر بزرگ فریدون، که پدر پادشاهی روم را به او داد. او با همدستی برادر دیگرش تور، برادر کوچکشان ایرج را کشت.

  منبع مطلب : www.namefarsi.com

  خاص ترین نامهای زرتشتی برای برند و فرزندان (پسر و دختر) از زبان دکتر رضا زرینی، متخصص و مشاور تبلیغات و برندینگ

  همواره انتخاب نام زیبا و با هویت از جمله دغدغه‌های انسان‌های مختلف بوده است. مادران و پدران علاقه دارند که بهترین نام‌ها را برای فرزندان خود

  لینک کوتاه کپی شد

  کد خبر: 1213892 ۱۴۰۱/۰۱/۱۴ ۱۰:۳۴:۳۲ A

  خانه | اقتصادی | بنگاه‌ها

  خاص ترین نامهای زرتشتی برای برند و فرزندان (پسر و دختر) از زبان دکتر رضا زرینی، متخصص و مشاور تبلیغات و برندینگ

  همواره انتخاب نام زیبا و با هویت از جمله دغدغه‌های انسان‌های مختلف بوده است. مادران و پدران علاقه دارند که بهترین نام‌ها را برای فرزندان خود انتخاب کنند. صاحبان کسب‌ و کار نیز سعی می‌کنند تا با توجه به نوع خدمات و محصولاتشان، اصیل‌ترین و جذاب‌ترین اسامی را برای برند خود انتخاب کنند. ما ایرانی‌ها به دلیل داشتن تمدن چندهزار ساله و باشکوه، همواره برای افتخار به این هویت ملی به دنبال نام‌های باستانی هستیم. جالب است بدانید نام‌ های زرتشتی از جمله زیباترین نام‌ های پارسی هستند که محبوبیت زیادی در بین ایرانیان دارند.

  در این مقاله قصد داریم به معرفی کامل اسامی کهن ایرانی بپردازیم. با ما همراه باشید.

  اهمیت انتخاب اسم‌های پارسی

  فرهنگ غنی ایرانی از هزاران سال پیش به عنوان کامل‌ترین فرهنگ در بین تمدن‌های گذشته شناخته می‌شود. ایرانیان با توجه به آیین مزدیسنا که منسوب به پیامبر بزرگ ایران باستان یا همان " زرتشت" است، ادبیات و فرهنگ مخصوص به خود را دارند. برای مثال نام های زرتشتی زیبایی که اکنون پس از گذشت هزاره‌ها بین مردم رواج دارد، هنوز هم بسیار جذاب‌اند. البته این موضوع در سال‌های اخیر بیشتر به چشم می‌خورد. زیرا به دلیل گسترش دسترسی به منابع اطلاعاتی، خیلی از جوانان با فرهنگ ایران باستانی بیشتر آشنا می‌شوند. اگر شما هم علاقه دارید تا با اسامی کهن ایرانی جذاب و زیبا آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

  انتخاب اسم برای فرزند

  امروزه بسیاری از زوج‌های جوان سعی می‌کنند از بین نام های زرتشتی یا نام های پارسی برای فرزندان خود اسمی زیبا و با هویت انتخاب کنند. این موضوع به این دلیل است که " هویت" موضوع بسیار مهمی برای انسان‌ها محسوب می‌شود.

  از طرفی معمولا نام هرکسی تا آخر عمر با او خواهد بود و تغییر دادن نام‌ها برای افراد و خصوصا برندها و شرکت‌ها با هزینه زیادی همراه است. خیلی از مردم با گذشت زمان متوجه می‌شوند که اسمی که دارند از اصالت و هویت خاصی برخوردار نیست و یا نشان‌دهنده‌ی ملیت و شخصیتشان نیست. بنابراین انتخاب اسم زیبا و مناسب پسرانه یا دخترانه بسیار مهم و قابل توجه است.

  انتخاب اسم برای برند

  شرکت‌های بزرگ برای انتخاب اسم برند خود به پارامترهای مختلفی توجه می‌کنند. برای مثال شرکت‌های بزرگ ایرانی سعی می‌کنند تا برای انتخاب نام برند خود، از بین نام های زرتشتی و یا نام های پارسی اسم مناسبی را انتخاب کنند. معمولا از آن دسته از اسم های اصیل ایرانی برای شرکت یا برند استفاده می شود که تداعی‌کننده‌ی "کیفیت، اعتماد، شکوه و بزرگی" باشد.

  جالب است بدانید که اخیرا نام های زرتشتی برای شرکا در یک کسب‌ و کار هم زیاد مورد استقبال قرار گرفته است. معمولا اسم‌هایی که برای این‌کار استفاده می‌شوند نشان‌دهنده‌ی حس دوستی، تفاهم، اعتماد و پیوند هستند. نامهای زرتشتی به دلیل تنوع گسترده و داشتن آرایه‌های ادبی زیبا و آرامش‌بخش گزینه‌های بسیار خوبی برای انتخاب نام برند و یا نام‌های فرزند هستند.

  نام‌های زرتشتی

  اگر شما به سراغ این مقاله آمده‌اید حتما به دنبال انتخاب یک نام زیبا از بین اسامی کهن ایرانی هستید و یا آمده‌اید تا با این نام های پارسی زیبا آشنا شوید. خوب است بدانید که بسیاری از اسامی زرتشتی و اوستایی از حدود 2000 سال قبل از میلاد مسیح در بین ایرانیان رواج داشته است. از زمانی که آریاییان به ایران آمدند، اسم های پارسی مورد استفاده قرار گرفتند. البته سابقه اسامی پسرانه زرتشتی و اسامی دخترانه زرتشتی به چند هزار سال پیش باز می‌گردد. نام های زرتشتی نیز پس از فراگیری آیین زرتشت در بین ایرانیان تا سالها پس از آن (حتی در زمان تصرف ایران توسط اعراب) مورد استفاده قرار گرفتند. در ادامه به معرفی اسامی پسرانه زرتشتی و اسامی دخترانه زرتشتی می‌پردازیم.

  اسامی پسرانه و دخترانه زرتشتی

  برخی از زیباترین نام های زرتشتی که برای پسران استفاده می‌شوند:

  اسامی پسرانه زرتشتی

  اسامی دخترانه زرتشتی

  §        آریارمن §        آرتاباز §        ارشان §        ارشام §        اردشیر §        اردوان §        اردا §        ارشاما §        ارشک §        آرش §        آراد §        آرآسب §        انوشیروان §        انوش §        آفشین §        آبیتن §        آترین §        آرتاباز §        آرتام §        آریاداد §        آرتین §        آریا §        آریامس §        آریامهر §        آریوداد §        آیوت §        آرتامن §        ارشکان §        آریومهر §        اوراش §        آریانا §        اوتانا §        آئیریک §        آئین §        آپاسای §        آتروپات §        آرتاپارت §        آرتام §        آرتین §        آریاز §        آروکو §        آریابد §        آریاراد §        ادیشه §        اَرتاوند §        اَرتامن §        آرتور §        اَرتَمَن §        اَردین

  منبع مطلب : www.ilna.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 20 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید