این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اسدالله علم

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اسدالله علم را از این سایت دریافت کنید.

  اسدالله علم

  اسدالله علم

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  امیر اسدالله عَلَم

  شصت و نهمین نخست‌وزیر ایران

  مشغول به کار

  ۳۰ تیر ۱۳۴۱ – ۱۸ اسفند ۱۳۴۲

  پادشاه محمدرضا پهلوی

  پس از علی امینی پیش از حسنعلی منصور وزیر کشور

  مشغول به کار

  ۱۵ فروردین ۱۳۳۴ – ۱۳۳۶

  نخست‌وزیر حسین علاء

  پس از محمدحسین جهانبانی

  وزیر دربار

  مشغول به کار

  آبان ۱۳۴۵ – ۱۶ مرداد ۱۳۵۶

  پس از حسین قدس نخعی

  پیش از امیرعباس هویدا

  وزیر کشاورزی

  مشغول به کار

  ۲۴ دی ۱۳۲۸ – ۵ تیر ۱۳۲۹

  نخست‌وزیر محمد ساعد و علی منصور

  پس از احمد مقبل

  پیش از ابراهیم مهدوی

  وزیر کار

  مشغول به کار

  ۲۹ آبان – اسفند ۱۳۲۹

  نخست‌وزیر حاج‌علی رزم‌آرا

  پس از غلامحسین فروهر

  پیش از حبیب نفیسی (سرپرست)

  رئیس دانشگاه پهلوی (دانشگاه شیراز فعلی)

  مشغول به کار

  ۱۳۴۳ – شهریور ۱۳۴۷ پس از لطفعلی صورتگر

  پیش از هوشنگ نهاوندی

  فرماندار سیستان و بلوچستان[۱]

  اطلاعات شخصی زاده ۱ مرداد ۱۲۹۸ بیرجند

  درگذشته ۲۵ فروردین ۱۳۵۷ (۵۸ سال)

  نیویورک، ایالات متحده آمریکا

  آرامگاه آرامگاه خانوادگی خاندان علم، رواق حاتم خانی، حرم امام رضا

  ملیت  ایران

  همسر(ان) ملک تاج قوام (۱۳۵۷–۱۳۱۸)

  فرزندان رودابه، ناز

  محل تحصیل دانشکده کشاورزی کرج

  پیشه سیاستمدار دین اسلام

  اسدالله خان عَلَم امیر قاینات مشهور به اسدالله علم (۱ مرداد ۱۲۹۸ بیرجند – ۲۵ فروردین ۱۳۵۷ نیویورک)، یکی از مهم‌ترین چهره‌های سیاسی دوران محمدرضا شاه، وزیر دربار از ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۶ و نخست‌وزیر ایران از سال ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۲ بوده‌است.

  تبار خاندان[ویرایش]

  اسدالله عَلم متعلق به خاندان عَلم خزیمه (خزیمه عرب) از کهن‌ترین خاندان‌های خراسان و پسر محمدابراهیم خان علم ملقب به شوکت الملک دوم، امیر قائنات بود. نخستین باری که نام خاندان علم عرب خزیمه در تاریخ آمده‌است، زمان منصور دومین خلیفه عباسی (۱۵۳ – ۱۵۴ خورشیدی) است که یکی از سردارانش بنام خازم ابن خُزِیمه را مأمور سرکوبی شورش خراسان کرد.

  خازم و طایفه‌اش که بِنَا بر گفته‌های گوناگون از عربستان یا بحرین (بِنَا بر شواهد تاریخی ازجمله وجود مناطق خزیمه‌نشین در عربستان و همراهی قبیله‌های عربی دیگر عربستان مانند شیبانی‌ها و نخعی‌ها نظریه مهاجرات از عربستان مستند می‌نماید) به قهستان لشکرکشی کردند، پس از آنکه مأموریت خود را با موفقیت به انجام رساندند، در قهستان واقع در بخش جنوبی خراسان اقامت گزیدند و خود و اعقابشان بر مناطق نیمه بیابانی قائنات حکومت کردند.

  تاریخ این دودمان از پایان دوره صفویه کاملاً روشن است. امیر اسماعیل خان خزیمه حاکم قائن و فراه یکی از سرداران نادر شاه بود. در اواخر قرن هجدهم میلادی سه تن از رؤسای این طایفه پی در پی نام امیر علم خان بر خود نهادند و بدین‌سان به پیدایش شاخه‌ای از این طایفه کمک کردند که نام علم بر خود نهاد، در حالی که شاخهٔ اصلی نام خزیمه یا عرب خزیمه را حفظ کرد.[۲][۳]

  جوانی تا پیش از نخست‌وزیری[ویرایش]

  پدر اسدالله علم، شوکت‌الملک مردی تجددخواه و نوگرا بود و شیفتهٔ ادب و هنر. با بسیاری از شاعران نوآور زمان خود مانند ایرج میرزا و میرزاده عشقی و هم چنین نقاشان معاصر مانند کمال‌الملک دوستی داشت. علینقی وزیری در دو سالی که مأمور ارتش در بیرجند بود دوستی صمیمی با خانواده شوکت الملک پیدا کرد، به گونه‌ای که فرزندان شوکت الملک وی را عمو خطاب می‌کردند.

  امیر اسدالله در محیط متجددی پرورش یافت که پدرش در بیرجند ایجاد کرده بود. این محیط به گونه‌ای بود که پیش از کشف حجاب دخترانش بی‌حجاب در لباس سواری در گردش‌های خانوادگی شرکت می‌کردند. امیر اسدالله فارغ‌التحصیل دانشکده کشاورزی کرج بود. در سال ۱۳۱۸ به اشاره رضاشاه با ملک‌تاج، دختر قوام‌الملک شیرازی ازدواج کرد. پیش از آن، پسر قوام‌الملک با اشرف پهلوی ازدواج کرده بود. به این ترتیب عَلم به دربار راه یافت و با محمدرضا پهلوی ولیعهد آشنا شد.

  پس از شهریور ۱۳۲۰ و خروج رضا شاه از کشور، اشرف پهلوی از این فرصت استفاده کرد و از شوهرش طلاق گرفت. به این ترتیب، ارتباط علم با دربار قطع شد. سال‌های پایانی تحصیلات علم هم‌زمان با اشغال شهر به دست ارتش سرخ بود. وی همسرش را به تهران فرستاد و خود در کرج ماند. در سال ۱۳۲۱ عَلم فارغ‌التحصیل شد و برای رسیدگی به املاک خانوادگی و کمک به پدرش همراه همسرش راهی بیرجند شد. در همین سال‌ها فرزندان آن‌ها رودابه در سال ۱۳۲۳ و ناز در سال ۱۳۲۶ به دنیا آمدند.

  قوام‌السلطنه که در سال ۱۳۲۵ به نخست‌وزیری رسید، چون خانواده علم را به‌خوبی می‌شناخت و می‌دانست چه نفوذی در ولایات جنوب شرقی دارند، امیر اسدالله را که هنوز ۲۷ سال بیشتر نداشت، در دوازدهم شهریور ۱۳۲۶ به فرمانداری بلوچستان منصوب کرد.

  عَلم مردمان آن منطقه را به‌خوبی می‌شناخت و از پدرش شیوه رفتار با ایشان را آموخته بود. اقامتش در بلوچستان هم برای او آموزنده بود و هم سرنوشت ساز. کفایت او در اداره امور توجه شاه و دولت را جلب کرد. به‌ویژه گزارش‌هایی که از اوضاع منطقه سیستان و بلوچستان و بعضی مسائل کلی‌تر، مستقیم برای شاه می‌فرستاد.

  با این گزارش‌ها، عَلم وفاداری بدون شرط خود را به شاه می‌رساند، شاهی که در آن زمان میان سیاست‌مداران کهنه‌کار قدرت چندانی نداشت. عَلم در ۲۴ دی ۱۳۲۸ در کابینه محمد ساعد به وزارت کشاورزی رسید و این سمت را در دولت منصورالملک نیز که پس از ساعد روی کار آمد حفظ کرد. در سال ۱۳۲۹ در دولت رزم‌آرا وزیر کار شد.

  در سال ۱۳۲۹ رزم‌آرا ترور شد و پس از آن محمد مصدق به نخست‌وزیری رسید. در این هنگام حزب توده نیز مجدد سازماندهی شد. شاه از اوضاع و حملات مطبوعات و دسته‌های سیاسی آزرده بود و بسیار کسانی که در روزهای خوش ادعای سرسپردگی می‌کردند رهایش کرده بودند. عَلم در این شرایط وفاداری خود را به شاه نشان داد و در تیر ماه ۱۳۳۱ سرپرست املاک و مستغلات پهلوی شد. عَلم به فرمان شاه، زمین‌های سلطنتی گرگان را میان کشاورزان تقسیم کرد، در آینده شاه همواره از آن به عنوان پیشاهنگ اصلاحات ارضی یاد کرد. عَلم تنها سرپرست املاک پهلوی نبود بلکه در فعالیت‌های سیاسی و ملاقات‌های پشت پردهٔ مورد نظر شاه هم فعال بود. این‌گونه فعالیت‌ها چیزی نبود که به گوش مصدق نرسد بنابراین عَلم را به بیرجند تبعید کرد. جهانگیر تفضلی در یادداشت‌های خود در این باره می‌نویسد «..... دکتر مصدق گفت شایعه‌ای که می‌گویند دولت می‌خواهد عَلم را به بندرعباس تبعید کند، دروغ است. به عَلم بگویید که پدرش حق عظیمی به گردن من داشت. وقتی رضا شاه مرا به بیرجند تبعید کرد، امیر شوکت‌الملک از من پذیرایی بسیار گرم و محترمانه‌ای کرد، تا جایی که رضاشاه از او رنجید و رنجش وی در آن دوران دیکتاتوری برای شوکت‌الملک خطرناک بود. رضاشاه به شهربانی بیرجند دستور داد که مرا به زندان ببرند و امیر شوکت الملک برای زندان من لوله‌کشی کرد و اگر محبت او نبود، من در آن زندان تلف شده بودم. به او بگویید دست از سیاست‌بازی‌های خود با خارجی‌ها بردارد و لزومی هم ندارد به اروپا برود. از قول من به او بگویید برو سر املاکت و عوض سیاست‌بازی برو شکار…»

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  یادداشت

  سِر دنیس رایت سفیر سابق بریتانیا در ایران می‌گفت "اسدالله علم مانند پدرش دوست واقعی انگلیس بود!"، یادداشت تسنیم درباره سیر نفوذ و قدرت‌‌یابی علم در دربار پهلوی را می‌خوانید.

  یادداشت| اسد‌الله علم؛ بانفوذترین چهره دربارِ پهلوی که "دوست واقعی انگلیس" بود!

  ۲۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۶اخبار سیاسیاخبار سیاست ایران

  سِر دنیس رایت سفیر سابق بریتانیا در ایران می‌گفت "اسدالله علم مانند پدرش دوست واقعی انگلیس بود!"، یادداشت تسنیم درباره سیر نفوذ و قدرت‌‌یابی علم در دربار پهلوی را می‌خوانید.

  گروه تاریخ انقلاب خبرگزاری تسنیم ــ 25 فروردین 1357 امیر اسدالله علم نخست‌وزیر و وزیر دربار دوره پهلوی در بیمارستانی در آمریکا در سن 59سالگی درگذشت. وی از چهره‌های پرنفوذ دربار پهلوی و از نزدیک‌ترین افراد به محمدرضاشاه بود و همین نزدیکی موجب شد تا عنوان غلام "خانه‌زاد" را از سوی شاه کسب کند.

  بیشتر بخوانیدبازخوانی سندی از ساواک درباره جایگاه امام موسی صدر در لبنانسید امیر مکی پژوهشگر تاریخ معاصر در یادداشتی که برای خبرگزاری تسنیم ارسال کرده است به بررسی سیر قدرت‌یابی علم در دربار پهلوی و ارتباط تنگاتنگ او با انگلیسی‌ها پرداخته است.متن زیر یادداشت سید امیر مکی درباره زندگی و زمانه اسدالله علم است:

  محمد ابراهیم علم پدر امیر اسدالله علم که در عصر پادشاهی مظفرالدین شاه قاجار به حکومت بیرجند انتخاب، و در پی آن به لقب شوکت الملک ارتقاء و پس از چندی به امارت قائنات رسید.

  شوکت الملک پس از به قدرت رسیدن رضاخان  آنچنان به او نزدیک شد که هم از محارمش گشت و هم از همراهان سفرش تا بدانجا که در شهریور سال 1316شمسی به سمت والی فارس  نائل و در بهمن ماه سال 1317 در کابینه محمود جم به وزارت پست و تلگراف منصوب و در کابینه‌های متین دفتری و علی منصور هم عهده‌دار این سمت بود اما پس از شهریور 20 شوکت الملک مجددا به بیرجند رفت و سه سال بعد در همانجا درگذشت.

  اسدالله علم کنار پدرش شوکت‌الملک

  اما اسدالله که تنها پسر شوکت الملک در بین سه خواهر خود بود در سال 1298 شمسی در جنوب خراسان در شهر بیرجند متولد شد و تحصیلات ابتدایی خود را در همان شهر با یادگیری زبان‌های انگلیسی و فرانسه به پایان رساند، اسدالله در 15 سالگی به تهران آمده و در مدرسه عالی کشاورزی کرج به تحصیل مشغول شد و در پنجم مرداد 1321 لیسانس مهندسی کشاورزی خود را دریافت کرد. ( بنا به روایاتی تحصیل وی در دانشکده کشاورزی و همچنین وصلت با خانواده قوام الملک هردو با چراغ سبز رضاشاه صورت گرفت که یکی از دلایل اصلی ازدواج علم با دختر قوام الملک توصیه رضاشاه بمنظور وصلت بین خانواده های بزرگ غیر قاجاری با یکدیگر بود)

  حال به ایجاد ارتباطات اسدالله خان می‌پردازیم که با توصیه و هوشمندی پدر و بمنظور نزدیکی به محور قدرت و دربار پهلوی با ملک تاج، دومین دختر قوام الملک شیرازی ازدواج کرد که پیش از آن پسر قوام الملک با اشرف پهلوی وصلت کرده بود و با این نگاه و همچنین بنا به نفوذ پدر خود، پس از ازدواج به پیشکاری مخصوص محمد رضا شاه از سال 1323 تا 1326 مستفیض و در دفتر مخصوص مشغول به انجام وظایف محوله می‌نمود.

  و اما آنچه که خواندنی است و در خاطرات علم آمده: "... وقتی سر شام رفتم (پدر) از من پرسید: آیا میل داری با دختر قوام ازدواج کنی؟ تعجب کردم که این چه حرفی است!  گفتم دختر قوام کیست؟ گفت: دختر قوام شیرازی، همان کسی که پسرش داماد شاه و شوهر شاهدخت اشرف است . گفتم چنین مطلبی را اصلا فکر نکرده بودم ، از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ گفت امر شاه است!"

  همچنین در یکی از اسناد بدست آمده  در خصوص اشتیاق علم به پیشکاری محمد رضا شاه آورده شده که : "..... پدر و پدران گذشته بنده همواره به شاه پرستی معتقد بوده و به داشتن این موهبت مفتخر بوده اند. فدوی نیز با این ترتیب بزرگ شده و بار آمده ام ، این مرحمت شاهانه را افتخاری بزرگ دانسته و امیدوارم در کمال جان نثاری به انجام خدمات محوله قیام و اقدام نمایم ......"

  و اما علم در سال 1326 از طرف حضرت اشرف (قوام السلطنه) به فرمانداری کل سیستان و بلوچستان منصوب  و در کابینه دوم ساعد در سال 1327 شمسی وزارت کشاورزی را عهده‌دار شد و با حفظ وزارت در کابینه منصور ادامه راه داد تا آنجا که وزارت کار را در دولت رزم آرا تحویل گرفت.

  شاید بتوان یکی از نقاط عطف زندگی سیاسی علم را پس از ترور رزم آرا و شروع نخست وزیری مصدق دانست که با حکم محمد رضا شاه سرپرست اداره املاک و مستغلات پهلوی شد که پس از آن با ارتباطات مخوف پدید آمده با برادران رشیدیان و "شاپور جی ریپورتر" توانست در حلقه اصلی حکومت و جزء مشاوران اصلی محمدرضا درآید.

  خالی از لطف نیست که به از نامه‌ای مجلس اعیان لندن نگاهی بیاندازیم که خود خصوصیات پنهان علم را نمایان می‌سازد : (از بارون آیرون ساید دوم پسر ژنرال آیرون ساید معروف)

  "5 دسامبر 1973

  عالیجناب اسدالله علم

  فی الواقع، سعادت بزرگی بود که افتخار دیدار با شما و سخن از روزگاران گذشته دست داد. امیدوارم که شما و سرشاپور ریپورتر چکیده‌های مناسبی از مکاتبات پدرم و پدر سرشاپور (اردشیر جی) را به مناسبت پنجاهمین سالگرد حکومت خاندان پهلوی یافته و جمع آوری کنید. من نیز به نوبه خود خوشحال خواهم شد که از طرق ممکنه به شما در این خصوص کمک کنم. حقیقتی که در اینجا رخ مینماید این است که یک بار دیگر در تاریخ کهن ایران زمین یک فرد ایرانی میهن پرست قیام کرده است تا میهن خود را از خطرات حفظ کند. رضا شاه کبیر چنین مردی بود و من به خاطر همکاری پدرم با چنین چهره برجسته ای افتخار می‌کنم. امیدوارم یک بار دیگر شما را در انگلستان یا در تهران ببینم. از مهربانی و مهمان نوازی شما بسیار سپاسگزارم. ارادتمند ، بارون آیرونساید دوم"

  اما بنا به اطلاعات بدست آمده:

  یکی از شبکه‌های مهمی که در سالهای پیش از ورود شاپورجی نقش فعالی در حوادث روز به عهده داشت شبکه امیر اسدالله علم بود که ساختار اساسی آن در دو بعد تبلیغاتی و سیاسی (بویژه نفوذ در حزب توده) بود. شبکه علم کار آیی بالایی را در سالهای 1320 تا 1327 از خود به جای گذارد، شبکه او عناصر روشنفکر آن زمان و نهاد مطبوعاتی کشور را حول خود جمع کرده که احزاب مختلف را پوشش می‌دادند.

  منبع مطلب : www.tasnimnews.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید