این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اعمال روز 23 ماه رمضان

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اعمال روز 23 ماه رمضان را از این سایت دریافت کنید.

  اعمال شب بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان

  شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان، آخرین شب قدر و هنگامه‌ای ارزشمند است که اوج عنایت و لطف پروردگار را نشان می‌دهد و می‌تواند نقطه‌ی عطف زندگی هر فرد باشد چراکه سرنوشت و تقدیر او با این شب بزرگ عجین شده است.

  استان آذربایجان شرقی

  یکشنبه / ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۱۸:۳۷

  دسته‌بندی: آذربایجان شرقی

  کد خبر: 1401020401916

  خبرنگار : 50458

  اعمال شب بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان

  ایسنا/آذربایجان شرقی شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان، آخرین شب قدر و هنگامه‌ای ارزشمند است که اوج عنایت و لطف پروردگار را نشان می‌دهد و می‌تواند نقطه‌ی عطف زندگی هر فرد باشد چراکه سرنوشت و تقدیر او با این شب بزرگ عجین شده است.

  بیست‌وسومین غروب رمضان ۱۴۴۳ هجری قمری فرا رسید که به شب امضای سرنوشت هر بنده برای یک سال پیش رو شهرت دارد.

  مومنان در سومین شب قدر با حضور در محراب عبادت و انجام اعمال ویژه این شب، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا در پناه رحمت خداوند متعال قرار بگیرند.

  عظمت شب قدر به جهت مقام توحیدی آن است که چگونه حقایق یک جا جمع می‌شوند، آن هم حقایقی که در حالت عادی امکان جمع آنها در هزار ماه هم فراهم نیست به همین جهت نزول ملائکه و روح به آن نحوی که در شب قدر محقق می‌شود، غیر آن است که همیشه در سایر زمان‌ها تحقق می‌یابد.

  اعمال مخصوص شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان

  در روایتی از امام باقر(ع) نقل شده است که مردی در ماه رمضان خدمت رسول خدا(ص) آمد و به آن حضرت عرض کرد، من در بیرون مدینه به سر می‌برم و شتر و گوسفند دارم که نمی‌توانم همه شب در مدینه حاضر شوم. دوست دارم شبی را به من معرفی کنی تا آن شب را به مدینه بیایم و در نماز و عبادت حاضر باشم. حضرت او را به نزد خود فراخواند و به طور در گوشی آن شب را معرفی کرد.

  آن مرد نیز وقتی شب‌های بیست و سوم ماه رمضان فرا می‌رسید، با همه خانواده و فرزندان و غلامان به مدینه می‌آمد و آن شب را می‌ماند و صبحگاهان به منزل خویش بر می‌گشت. همچنین در روایت دیگری نقل شده است که رسول خدا(ص) در شب بیست و سوم ماه رمضان به سر و روی خانواده‌اش آب می‌پاشید تا به خواب نروند و از فضیلت این شب بهره بگیرند.

  در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان، غیر از اعمال مشترک شب‌های قدر، اعمال دیگری نیز وارد شده است تا فردی که این شب را به احیا می‌گذراند در کنار اعمال مشترک شب‌های قدر، آنها را نیز انجام دهد.

  خواندن سوره عنکبوت، روم و دخان که امام صادق(ع) قسم یاد کرده است که خواننده این سوره‌ها در این شب از اهل بهشت باشد.همچنین توصیه شده است که در این شب ۱۰۰۰ مرتبه سوره قدر خوانده شود.روایت شده که در شب بیست ‏و سوم از ماه رمضان دعای زیر را به دفعات در حال سجود و قیام و قعود بخوانید و بر هر حالی که هستید در تمام ماه و در طول حیات تا جایی که ممکن باشد، و هر زمانی که به یادتان آید:اَللهمَّ کُن لولیّکَ الحُجةِ بنِ الحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیهِ و عَلی ابائهِ فی هذهِ السّاعةِ، و فی کُلّ ساعَة وَلیّا و حافظا وقائِداً وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیناً حَتّی تُسکِنَهُ اَرضَکَ طَوعاً و تُمَتّعَهُ فی‌ها طَویلًا؛

  خدایا، ولیّ‏‌ات حضرت حجّة بن الحسن که درودهای تو بر او و بر پدرانش باد در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یاری گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتی که خوشایند اوست ساکن زمین گردانیده، و مدّت زمان طولانی در آن بهره‏مند سازی..

  همچنین دعای زیر را بخوانید:یا مُدَبّرَ الاُموُرِ، یا باعِثَ مَن فی القُبُور، یا مُجرِی البُحُور، یا مُلَیَّن الحَدیدِ لِداوُد، صَل عَلی مُحَّمد وَافعَل بی کَذا وَ کَذا؛

  ای تدبیرگر امور، ای برانگیزنده مرده‌های در گور، ای روان کننده دریاها، ای نرم‌کننده آهن برای داود، بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و با من چنین و چنان کن؛ و به جای «کذا و کذا» حاجات خود را بخواهد و دست‌های خود را در وقت خواندن «یا مدبّر الامور» تا آخر به سوی آسمان بردارید. این دعا را در حال رکوع و سجود و ایستاده و نشسته بخوانید، آن را تکرار کنید و در شب آخر ماه رمضان هم بخوانید.

  دعای زیر را بخوانید:اللَّهُمَّ امْدُدْ لِی فِی عُمُرِی وَ أَوْسِعْ لِی فِی رِزْقِی وَ أَصِحَّ لِی جِسْمِی وَ بَلِّغْنِی أَمَلِی وَ إِنْ کُنْتُ مِنَ الْأَشْقِیَاءِ فَامْحُنِی مِنَ الْأَشْقِیَاءِ وَ اکْتُبْنِی مِنَ السُّعَدَاءِ فَإِنَّکَ قُلْتَ فِی کِتَابِکَ الْمُنْزَلِ عَلَی نَبِیِّکَ الْمُرْسَلِ صَلَوَاتُکَ عَلَیْهِ وَ آلِهِ یَمْحُو اللَّهُ مَا یَشَاءُ وَ یُثْبِتُ وَ عِنْدَهُ أُمُّ الْکِتَابِ؛

  خدایا عمرم را طولانی گردان و روزی‌ام را وسعت بخش و بدنم را تندرست بدار و به آرزویم برسان و اگر در زمره بدفرجامان هستم، مرا از آن گروه محو کن و در گروه سعادتمندان ثبت فرما که تو در کتاب فرو فرستاده‏ به پیامبر مرسلت(درود تو بر او و خاندانش) فرمودی خدا محو می‌‏کند آنچه را بخواهد و ثبت می‌نماید آنچه را اراده کند و کتاب جامع نزد اوست...

  این دعا را که از امام صادق(ع) نقل شده است بخوانید:اللَّهُمَّ اجْعَلْ فِیمَا تَقْضِی وَ فِیمَا تُقَدِّرُ مِنَ الْأَمْرِ الْمَحْتُومِ وَ فِیمَا تَفْرُقُ مِنَ الْأَمْرِ الْحَکِیمِ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ مِنَ الْقَضَاءِ الَّذِی لا یُرَدُّ وَ لا یُبَدَّلُ أَنْ تَکْتُبَنِی مِنْ حُجَّاجِ بَیْتِکَ الْحَرَامِ فِی عَامِی هَذَا الْمَبْرُورِ حَجُّهُمْ الْمَشْکُورِ سَعْیُهُمْ الْمَغْفُورِ ذُنُوبُهُمْ الْمُکَفَّرِ عَنْهُمْ سَیِّئَاتُهُمْ وَ اجْعَلْ فِیمَا تَقْضِی وَ تُقَدِّرُ أَنْ تُطِیلَ عُمْرِی وَ تُوَسِّعَ لِی فِی رِزْقِی؛

  در آنچه از کار حکیمانه جدا می‏سازی در شب قدر، از حکمی که بازگشت نپذیرد، و تغییر نیابد، اینکه مرا در این سال از حاجیان خانه محترمت بنویسی حاجیانی که حجّشان پذیرفته، و سعی‌شان قبول افتاده و گناهانشان‏ آمرزیده گشته و بدی هایشان محو شده است و قرار ده در آنچه فرمان می‌دهی و مقدّر می‌نمایی که عمرم را طولانی گردانی و در روزی‌ام‏ وسعت بخشی...

  این دعا را بخوانید:یَا رَبَّ لَیْلَةِ الْقَدْرِ وَ جَاعِلَهَا خَیْرا مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ، وَ رَبَّ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ وَ الْجِبَالِ وَ الْبِحَارِ، وَ الظُّلَمِ وَ الْأَنْوَارِ وَ الْأَرْضِ وَ السَّمَاءِ، یَا بَارِئُ یَا مُصَوِّرُ یَا حَنَّانُ یَا مَنَّانُ، یَا اللَّهُ یَا رَحْمَانُ یَا اللَّهُ یَا قَیُّومُ، یَا اللَّهُ یَا بَدِیعُ یَا اللَّهُ یَا اللَّهُ یَا اللَّهُ، لَکَ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَی وَ الْأَمْثَالُ الْعُلْیَا وَ الْکِبْرِیَاءُ وَ الْآلاءُ، أَسْأَلُکَ أَنْ تُصَلِّیَ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ أَنْ تَجْعَلَ اسْمِی فِی هَذِهِ اللَّیْلَةِ فِی السُّعَدَاءِ، وَ رُوحِی مَعَ الشُّهَدَاءِ، وَ إِحْسَانِی فِی عِلِّیِّینَ، وَ إِسَاءَتِی مَغْفُورَةً، و َ. أَنْ تَهَبَ لِی یَقِینا تُبَاشِرُ بِهِ قَلْبِی، وَ إِیمَانا یُذْهِبُ الشَّکَّ عَنِّی، وَ تُرْضِیَنِی بِمَا قَسَمْتَ لِی، وَ آتِنَا فِی الدُّنْیَا حَسَنَةً وَ فِی الْآخِرَةِ حَسَنَةً، وَ قِنَا عَذَابَ النَّارِ الْحَرِیقِ، وَ ارْزُقْنِی فِیهَا ذِکْرَکَ وَ شُکْرَکَ وَ الرَّغْبَةَ إِلَیْکَ وَ الْإِنَابَةَ وَ التَّوْبَةَ، وَ التَّوْفِیقَ لِمَا وَفَّقْتَ لَهُ مُحَمَّدا وَ آلَ مُحَمَّدٍ عَلَیْهِمُ السَّلامُ؛

  منبع : www.isna.ir

  اعمال مخصوص شب بیست و سوم ماه رمضان+ دعای شب قدر و نماز ۲۳ رمضان

  یکی از برکات ماه مبارک رمضان وجود لیلة القدر در شب‌های آن است. شب قدر در فرهنگ قرآن و روایات از جایگاه بس عظیمی برخوردار است. شب بیست و سوم ماه رمضان، سومین شب قدر از احادیث متعدد اینگونه احتمال داده می‌شود که شب قدر همین شب است. در ادامه اعمال مخصوص شب بیست و سوم ماه رمضان به همراه دعای شب قدر و نماز ۲۳ رمضان تقدیم مخاطبان می‌شود.

  اعمال مخصوص شب بیست و سوم ماه رمضان+ دعای شب قدر و نماز ۲۳ رمضان

  یکی از برکات ماه مبارک رمضان وجود لیلة القدر در شب‌های آن است. شب قدر در فرهنگ قرآن و روایات از جایگاه بس عظیمی برخوردار است. شب بیست و سوم ماه رمضان، سومین شب قدر از احادیث متعدد اینگونه احتمال داده می‌شود که شب قدر همین شب است. در ادامه اعمال مخصوص شب بیست و سوم ماه رمضان به همراه دعای شب قدر و نماز ۲۳ رمضان تقدیم مخاطبان می‌شود.

  به گزارش راهبرد معاصر، یکی از برکات ماه مبارک رمضان وجود لیلة القدر در شب‌های آن است. شب قدر در فرهنگ قرآن و روایات از جایگاه بس عظیمی برخوردار است. شب بیست و سوم ماه رمضان، سومین شب قدر از احادیث متعدد اینگونه احتمال داده می‌شود که شب قدر همین شب است. در ادامه اعمال مخصوص شب بیست و سوم ماه رمضان به همراه دعای شب قدر و نماز ۲۳ رمضان تقدیم مخاطبان می‌شود.

  شب قدر بهترین فرصت برای طلب آمرزش گناهان از خداوند است و پروردگار در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان عنایت ویژه‌ای به بندگان خود دارد و در واقع آن را بهانه‌ای جهت آمرزش بندگان خود قرار داده است. اعمال شب‌های قدر با یکدیگر تشابهات و تفاوت‌هایی دارد. اعمال شب بیست و یکم ماه رمضان با شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در برخی از ادعیه مشابه است و در برخی از اذکار متفاوت، در این گزارش سعی داریم تا شما را با این اعمال بیشتر آشنا کنیم.

  اعمال شب قدر

  اعمال شب‌های قدر بر دو نوع است یکی آنکه در هر سه شب باید انجام داد و دیگر آنکه مخصوص است به هر شبی، امّا اوّل رعایت چند چیز لازم است:

  ۱. غسل

  غسل است علاّمه مجلسی فرموده که غسل این شب‌ها را مقارن غروب آفتاب کردن بهتر است که نماز شام را با غسل بکند.

  ۲. دو رکعت نماز شب قدر

  دو رکعت نماز است در هر رکعت بعد از حمد هفت مرتبه توحید بخواند و بعد از فراغ هفتاد مرتبه اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَاَتُوبُ اِلَیْهِ بگوید در روایت نبوی صَلَّی اللَّهِ عَلِیهِ وَ اله است که از جای خود برنخیزد تا حقّ تعالی او را و پدر و مادرش را بیامرزد.

  ۳. قرآن را باز کند...

  قرآن مجید را بگشاید و بگذارد در مقابل خود و بگوید: اَللّهُمَّ اِنّی اَسْئَلُکَ بِکِتابِکَ الْمُنْزَلِ وَما فیهِ وَ فیهِ اسْمُکَ الاْکْبَرُ وَ اَسْماَّؤُکَ الْحُسْنی وَ ما یُخافُ وَ یُرْجی اَنْ تَجْعَلَنی مِنْ عُتَقاَّئِکَ مِنَ النّارِ

  ۴. قرآن به سر گرفتن و استمداد از قرآن و ۱۴ معصوم

  آنکه مُصحَف شریف را بگیرد و بر سر بگذارد و بگوید:

  اَللّهُمَّ بِحَقِّ هذَا الْقُرْآنِ وَ بِحَقِّ مَنْ اَرْسَلْتَهُ بِهِ وَ بِحَقِّ کُلِّ مُؤْمِنٍ مَدَحْتَهُ فیهِ وَ بِحَقِّکَ عَلَیْهِمْ فَلا اَحَدَ اَعْرَفُ بِحَقِّکَ مِنْکَ

  پس هر کدام از ذکر‌های زیر را ده مرتبه بگوید:

  بِکَ یا اَللّهُبِمُحَمَّدٍبِعَلیبِفاطِمَةَبِالْحَسَنِبِالْحُسَیْنِبِعَلِیّ بْنِ الْحُسَیْنِبُمَحَمَّدِ بْنِ عَلِیبِجَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍبِمُوسَی بْنِ جَعْفَرٍبِعَلِیِّ بْنِ مُوسیبِمُحَمَّدِ بْنِ عَلِیبِعَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدٍبِالْحَسَنِ بْنِ عَلِیبِالْحُجَّةِ

  ۵. زیارت امام حسین علیه السلام

  ۶. احیاء و

  شب زنده داری

  به همراه راز و نیاز و توبه و انابه

  ۷. صد رکعت نماز در شب قدر

  ۸. خواندن دعای اَللّهُمَّ اِنّی اَمْسَیْتُ لَکَ عَبْداً داخِراً لا اَمْلِکُ لِنَفْسی نَفْعاً وَ...

  ۹. تلاوت قرآن کریم به ویژه سوره مبارکه قدر انا انزلناه فی لیله القدر...

  قرائت ادعیه:

  الف. دعای افتتاح (در هر شب از ماه رمضان بخواند: اللَّهُمَّ إِنِّی أَفْتَتِحُ الثَّنَاءَ بِحَمْدِکَ وَ أَنْتَ مُسَدِّدٌ لِلصَّوَابِ...)

  ب. دعای ابوحمزه ثمالی (درسحر ماه رمضان این دعا را بخواند: إِلَهِی لا تُؤَدِّبْنِی بِعُقُوبَتِکَ وَ لا تَمْکُرْ بِی فِی حِیلَتِکَ...

  ج. دعای جوشن کبیر (را در هر یک از این سه شب بخوانند: سُبْحَانَکَ یَا لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ خَلِّصْنَا مِنَ النَّارِ یَا رَبِّ...

  د. دعای مجیر

  ه. دعای جوشن صغیر و دعا‌های دیگر...

  ز- دعای مخصوص شب بیست و سوم در مفاتیح الجنان: این دعا را بخواند: یا رَبَّ لَیْلَةِ الْقَدْرِ وَ جاعِلَها خَیْراً مِنْ اَلْفِ شَهْرٍ وَ رَبَّ اللَّیْلِ وَ النَّهارِ...

  اعمال مخصوص شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان

  علاوه بر اعمال مشترک فوق در شب‌های قدر از قبیل قرآن بر سرگرفتن و قرائت دعای جوشن کبیر و.. شایسته است این اعمال نیز در شب ۲۳ ماه رمضان انجام شود. البته این اعمال با استناد به روایات در ذیل ذکر می‌شود.

  در روایتی از امام باقر (ع) نقل شده است که مردی در ماه رمضان خدمت رسول خدا (ص) آمد و به آن حضرت عرض کرد من در بیرون مدینه به سر می‌برم و شتر و گوسفند دارم که نمی‌توانم همه شب در مدینه حاضر شوم. دوست دارم شبی را به من معرفی کنی تا آن شب را به مدینه بیایم و در نماز و عبادت حاضر باشم. حضرت او را به نزد خود فراخواند و به طور در گوشی آن شب را معرفی کرد.

  آن مرد نیز وقتی شب‌های بیست و سوم ماه رمضان فرا می‌رسید، با همه خانواده و فرزندان و غلامان به مدینه می‌آمد و آن شب را می‌ماند و صبحگاهان به منزل خویش بر می‌گشت. همچنین در روایت دیگری نقل شده است که رسول خدا (ص) در شب بیست و سوم ماه رمضان به سر و روی خانواده‌اش آب می‌پاشید تا به خواب نروند و از فضیلت این شب بهره بگیرند.

  در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان، غیر از اعمال مشترک شب‌های قدر، اعمال دیگری نیز وارد شده است تا فردی که این شب را به احیا می‌گذراند در کنار اعمال مشترک شب‌های قدر، آن‌ها را نیز انجام دهد، که به شرح ذیل است:

  ۱- خواندن سوره عنکبوت و روم که حضرت صادق علیه السلام قسم یاد فرموده که خواننده این دو سوره، در این شب از اهل بهشت است.

  منبع : rahbordemoaser.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید