این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اعمال ماه شعبان

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اعمال ماه شعبان را از این سایت دریافت کنید.

  اعمال ماه شعبان + فضیلت ها، نماز و دعا شعبان در مفاتیح الجنان

  اعمال، دعا، نماز، روزه و فضیلت های ماه شعبان به همراه مناجات شعبانیه، اعمال ماه شعبان در مفاتیح الجنان و صلوات شعبانیه در این مطلب آماده شده است.

  ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۷

  اعمال ماه شعبان + فضیلت ها، نماز و دعا شعبان در مفاتیح الجنان

  اعمال، دعا، نماز، روزه و فضیلت های ماه شعبان به همراه مناجات شعبانیه، اعمال ماه شعبان در مفاتیح الجنان و صلوات شعبانیه در این مطلب آماده شده است.

  به گزارش ایمنا ماه شعبان برای مسلمانان یکی از ماه‌های مهم و فرخنده است که برای آن جایگاه بزرگ و پر فضیلتی در احادیث و روایات اسلامی از سوی پیشوایان دینی بیان شده است. در فضیلت این ماه، همین بس که ماه پیامبر اکرم (ص) نامیده شده است.

  بیشتر بخوانید: اعمال ماه شعبان

  پیام تبریک حلول ماه شعبان ۱۴۰۰ ‌

  اعمال شب اوّل ماه شعبان

  برای شب اوّل ماه در کتاب «اقبال» نمازهای زیادی ذکر شده است که از جمله آن، ۱۲ رکعت نماز است (هر دو رکعت به یک سلام) که در هر رکعتی یک مرتبه «حمد» و ۱۵ مرتبه «توحید» خوانده می‌شود

  درباره دوازده رکعت نماز شب اول ماه شعبان، از رسول گرامی اسلام (ص) چنین نقل شده است: هر کس در شب اول ماه شعبان دوازده رکعت به این کیفیت بجا آورد که در هر رکعت پس از سوره «حمد»، پانزده مرتبه سوره «قل هو الله» بخواند. خداوند ثواب ۱۲ هزار شهید و عبادت ۱۲ سال را به او عطا می‌کند و از گناهانش بیرون می‌رود، مانند روزی که متولد شده و به تعداد آیات قرآن، قصری در بهشت به او می‌دهد. (إقبال الأعمال، ج ۲، ص ۶۸۳)

  اعمال روز اوّل ماه شعبان

  روزه در روز اول شعبان فضیلت فراوانی دارد و امام صادق (ع) درباره روزه در این روز می‌فرماید:

  «هر کس روز اول ماه شعبان را روزه بگیرد، حتماً بهشت بر او واجب می‌شود؛ و هر کس دو روز (از ماه شعبان) را روزه بگیرد خداوند متعال در عالم دنیا در هر روز و هر شب به او نظر می‌کند و نظر خداوند به او تا در بهشت نیز ادامه می‌یابد و هر کس سه روز روزه بگیرد هر روز از بهشت خدا را در عرش خود زیارت می‌کند؛ من صام أول یوم من شعبان وجبت له الجنة و من صام یومین نظر الله إلیه فی کل یوم و لیلة فی دار الدنیا و دام نظره إلیه فی الجنة و من صام ثلاثة أیام زار الله فی عرشه من جنته کل یوم».

  (المراقبات، ص ۱۷۷، مفاتیح الجنان؛ فصل دوم. در اعمال ماه شعبان)

  رسول خدا (ص) نیز فرمودند: هر کس سه روزِ اوّل ماه شعبان را روزه بگیرد و شب‌هایش را قیام کند و دو رکعت نماز بگزارد که در هر رکعتی یک مرتبه «حمد» و یازده مرتبه «قُل هُوَ اللّهُ اَحد» را بخواند، خداوند شرّ اهل آسمان و زمین و شرّ ابلیس و هر سلطه ستمگری را از او برطرف سازد و خداوند گناهان فراوانی را از او می‌آمرزد.

  اعمال مشترک ماه شعبان

  روزه در ماه شعبان

  روزه مستحبّی در این ماه ثواب فراوانی دارد تا جایی که رسول الله می‌فرمود هر کس یک روز از این ماه را روزه بدارد بهشت بر او واجب می‌شود و خود حضرت این ماه را روزه می‌گرفت و آن را به ماه مبارک رمضان وصل می‌کرد.

  روزه ماه شعبان به خصوص در پنجشنبه ماه ثوابی بسیار دارد، روایت شده که در هر پنجشنبه ماه شعبان آسمان‌ها را زینت می‌کنند، پس ملائکه عرض می‌کنند: خداوندا روزه داران این روز را بیامرز و دعای آنها مستجاب می‌شود.

  پیامبر (ص) فرمودند: هر که روز دوشنبه و پنجشنبه شعبان را روزه دارد حق تعالی ۲۰ حاجت دنیوی و ۲۰ حاجت اخروی او را برآورده می‌سازد.

  از امام صادق (ع) روایت است که امیرالمؤمنین (ع) فرمودند: ما فاتنی صوم شعبان مذ سمعت منادی رسول اللّه (ص) ینادی تلی شعبان فلن یفوتنی ایّام حیاتی صوم شعبان ان شاء اللّه (۷) روزه ماه شعبان از من فوت نشد از زمانی که شنیدم منادی رسول خدا (ص) فریاد می‌کرد. بنابراین هرگز روزه ماه شعبان از من در ایام زندگانی ام فوت نخواهد شد. اگر خدا بخواهد.

  روایت شده که روزه دو ماه شعبان و رمضان توبه و مغفرت از خداست.

  روزی در نزد امام صادق (ع)، ذکر روزه ماه شعبان به میان آمد. حضرت فرمود که در فضیلت روزه شعبان چنین و چنان است. حتّی آنکه مردی مرتکب خون حرام می‌شود پس در ماه شعبان روزه می‌گیرد. به او نفع بخشیده و او آمرزیده می‌شود.

  سه روز آخر ماه، روزهایی است که در این ماه برای روزه گرفتن بسیار مورد توجه قرار گرفته است، به گونه‌ای که فرد روز ماه شعبان خویش را به ماه رمضان متصل سازد. برای چنین کسی پاداش دو ماه روز متوالی نوشته خواهد شد

  استغفار در ماه شعبان

  هر که در هر روز این ماه هفتاد مرتبه استغفار کند مثل آن است که هفتاد هزار مرتبه در ماه‌های دیگر استغفار کرده است پس هر روز ۷۰ مرتبه بگوید: اَسْتَغْفِرُاللّهَ وَ اَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ.

  هر چند توبه و بازگشت به سوی خدا روز و ساعت خاصی ندارد اما در ماه شعبان بهترین دعاها و ذکرها استغفار است. هر که در هر روز این ماه هفتاد مرتبه استغفار کند مثل آن است که هفتاد هزار مرتبه در ماه‌های دیگر استغفار کرده است. طبق روایت امام صادق (ع) هر روز ۷۰ مرتبه بگوید: اَسْتَغْفِرُاللّهَ وَ اَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ.

  همچنین گفته می‌شود در ماه شعبان هر روز ۷۰ مرتبه بگویید: اَسْتَغْفِرُاللّهَ الَّذی لا اِلهَ اِلاَّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ، اَلْحَیُّ الْقَیُّومُ، وَاَتُوبُ اِلَیْهِ.

  از امام رضا (علیه السلام) منقول است: اگر کسی در کل این ماه هفتاد مرتبه استغفار نماید خداوند تمامی گناهان وی را می‌بخشاید ولو آنکه به اندازۀ ستارگان آسمان باشد!! (فضائل الأشهر الثلاثة، ص :۴۴)

  صدقه دادن در ماه شعبان

  صدقه دادن و کمک به نیازمندان در این ماه فضیلت فراوان دارد؛ در روایت آمده است: به امام صادق (ع) عرض کردم: یابن رسول اللّه! بهترین اعمال در این ماه کدام است؟ فرمود: صدقه دادن و استغفار. هر کس در ماه شعبان صدقه دهد، خداوند متعال، صدقه او را پرورش می‌دهد همچنان که شما شتربچّه‌ای را پرورش می‌دهید، و در قیامت به صاحبش می‌رسد، در حالی که به اندازه کوه اُحُد بزرگ شده باشد! در روایت دیگری از امام رضا (ع) آمده است که صدقه در این ماه سبب نجات از آتش دوزخ است.

  نماز در ماه شعبان

  نماز در ماه شعبان فضیلت زیادی دارد. هر کس در هر پنجشنبه ماه شعبان، دو رکعت نماز بگزارد، در هر رکعت بعد از سوره «حمد» صد مرتبه، سوره «توحید» را بخواند و پس از سلام، صد بار صلوات بفرستد، خداوند هر حاجتی از حاجت‌های دینی و دنیوی که داشته باشد، برآورده سازد و هر کس آن روز را روزه بدارد، خداوند جسدش را بر آتش دوزخ حرام کند.

  منبع مطلب : www.imna.ir

  اعمال ماه شعبان

  ماه شعبان براى سالك إلى اللّه بسيار با ارزش است. يكى از شبهاى قدر در اين ماه مى‌باشد و كسى در آن متولد شده كه خداوند بواسطه او وعده پيروزى به تمامى دوستان، پيامبران و برگزيدگانش -از زمانى كه پدر ما حضرت آدم (على نبينا و آله و عليه السلام) در زمين ساكن شده- داده است.

  اعمال ماه شعبان

  انتشار: شنبه ۲۴ رجب ۱۴۳۵- بروزرسانی: پنج‌شنبه ۱ شعبان ۱۴۴۱

  ماه شعبان براى سالك إلى اللّه بسيار با ارزش است. يكى از شبهاى قدر در اين ماه مى‌باشد و كسى در آن متولد شده كه خداوند بواسطه او وعده پيروزى به تمامى دوستان، پيامبران و برگزيدگانش -از زمانى كه پدر ما حضرت آدم (على نبينا و آله و عليه السلام) در زمين ساكن شده- داده است.

  فهرست ↓۱- اهمیت ماه شعبان

  ↓۲- اعمال مشترکه ماه شعبان

  ↓۳- سوم شعبان ↓۴- نیمه شعبان

  ↓۵- جمعه آخر ماه شعبان

  ↓۶- سه روز آخر شعبان

  ↓۷- مطالب مرتبط

  اهمیت ماه شعبان

  -

  شعبان ماه پیامبرگرامی است که حضرت فرمودند:

  «شعبان شهري، رحم اللّه من اعانني على شهري،شعبان ماه من است، خداوند كسى را كه مرا در ماهم يارى كند، بيامرزد».

  انسان مومن در این ماه میتواند با نماز، صدقه، مناجات، روزه و .. آن حضرت را برای دستگیری یاری کندامام علی علیه السلام فرمودند:

  «ما فاتني صوم شعبان مذ سمعت منادي رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله و سلّم ينادي في شعبان، فلن يفوتني ايام حياتي ان شاء اللّه،از زمانى كه نداى منادى رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله و سلّم را كه براى روزه اين ماه ندا مى‌كرد شنيدم، هيچگاه روزه اين ماه را از دست نداده و در تمام عمرم آن را از دست نخواهم داد، اگر خدا بخواهد.»

  همچنین ولادت امام عصر در نیمه این ماه، و اینکه شب نیمه شعبان، شب قدر است به اهمیت این ماه می‌افزاید.

  اعمال مشترکه ماه شعبان

  -

  قرائت مناجات شعبانیه

  روزه در این ماه سفارش بسیاری شده، امام صادق عليه السّلام فرمود:

  «كسى كه روز اول ماه را روزه بگيرد، حتما وارد بهشت مى‌شود. و كسى كه دو روز را روزه بگيرد، خداوند در هر شب و روزى (به چشم رحمت) به او مى‌نگرد و در بهشت هم به اين نگاه ادامه مى‌دهد. و كسى كه سه روز روزه بگيرد، با خداوند در عرش و بهشت او ديدار مى‌كند».

  قرائت صلوات شعبانیه در اواسطِ هر روز این ماه

  عمل به روایت امير‌المؤمنين عليه السّلام که فرمودند:

  «در هر پنجشنبه شعبان آسمان‌ها زينت شده و آنگاه فرشتگان عرض مى‌كنند: خداى ما روزه‌داران شعبان را ببخش و بيامرز و دعايشان را اجابت فرما. بنابراين كسى كه دو ركعت نماز بجا آورد كه در هر ركعت سوره «فاتحه» را يك بار و«قل هو اللّه احد»را صد بار بخواند و بعد از سلام دادن صد بار بر پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم درود فرستد، خداوند تمام خواسته‌هاى دينى و دنيايى او را بر آورده مى‌فرمايد. و كسى كه يك روز آن را روزه بگيرد، خداوند بدن او را بر آتش حرام مى‌كند.»

  سوم شعبان

  -

  اين روز بجهت تولد امام حسين عليه السّلام در آن روز بزرگى بوده و سالك بايد بمقدار توانايى با روزه، زيارت، دعاهايى كه در اين روز وارد شده و ساير طاعتها، شكر اين روز را بجا آورد.

  بايد توجه داشت كه، همانگونه كه اهل بيت در اين روز خوشحاليشان بخاطر تولد آن حضرت عليه السّلام همراه با اندوه و عزا بود، سالك نيز بايد چنين باشد. و در پايان مانند روزهاى شريف اين روز را به پايان برساند.

  نیمه شعبان

  -

  روز و شب نيمه شعبان زمان بسيار شريفى است كه جهات زيادى باعث اين شرافت و بزرگى شده است. از قبيل:

  [الف -] از شبهاى قدر مى‌باشد و شب تقسيم رزقها و عمرها چنانچه در روايات زيادى وارد شده است. و در بعضى از آنها آمده است: «خداوند اين شب را براى امت قرار داده است، چنانچه شب قدر را براى رسول خدا صلّى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلّم قرار داده.» - و اين اشكال كه بنابراين، لازم مى‌آيد كه شب قدر، بيش از يك شب باشد را مى‌توان به اين بيان پاسخ گفت كه تقدير، مراتب و مراحل گوناگونى دارد.

  [ب -] از اوقات زيارتى امام حسين عليه السّلام مى‌باشد كه غير از فرشتگان صد هزار پيامبر عليهم السّلام آن حضرت عليه السّلام را زيارت مى‌كنند. و اين مطلب نشانه عظمت اين شب است.

  [ج -] از شب‌هايى است كه تأكيد به زنده نگهداشتن آن شده و اعمال و عبادات بسيار ارزشمندى در آن وارد شده كه مى‌توان گفت: در هيچ شبى - اعم از شب قدر يا غير آن - مانند يا بيشتر از آن نيامده است.

  [د -] شب ميلاد امامى است كه گيتى را از عدالت پر كرده، زمين را پاك مى‌نمايد و در تمام زمينه‌هاى دينى و دنيايى حاكميت دارد.

  جمعه آخر ماه شعبان

  -

  از كتاب «عيون» از «عبد السلام بن صالح هروى» نقل شده كه مى‌گويد: در آخرين جمعه شعبان به ديدن ابى الحسن على بن موسى الرضا عليهما السّلام رفتم، حضرت فرمودند: «ابا صلت بيشتر شعبان گذشت و اين آخرين جمعه آن است، كوتاهى گذشته خود را در اين ماه جبران كن بسيار دعا و استغفار كن و خيلى قرآن بخوان، و از گناهانت توبه كن، تا وقتى ماه رمضان مى‌آيد مخلص براى خدا باشى و هيچ امانتى بگردنت نباشد مگر اين كه آن را رد كنى و هيچ كينه‌اى از مؤمنى در دلت نباشد مگر اين كه آن را از بين ببرى و از هر گناهى كه انجام مى‌دهى، دست بردار. تقواى خدا را پيشه كن و در نهان و آشكارت به او توكل كن...».

  سه روز آخر شعبان

  -

  روزه اين سه روز براى كسى كه تمام اين ماه را روزه نگرفته، فضيلتى دارد كه سزاوار نيست مراقب آن را ترك كند. صدوق رحمه‌الله از امام صادق عليه‌السّلام روايت نموده است: «كسى كه سه روز آخر شعبان را روزه گرفته و آن را به ماه رمضان وصل كند، خداوند روزه دو ماه پى در پى براى او مى‌نويسد».

  مطالب مرتبط

  صلوات شعبانیه مناجات شعبانیه اهمیت ماه شعبان

  اعمال مشترکه ماه شعبان

  سوم شعبان نیمه شعبان سجده شب نیمه شعبان

  زیارت امام حسین در شب نیمه شعبان

  نماز زیارت امام حسین در شب نیمه شعبان

  نافله شب در شب نیمه شعبان

  جمعه آخر ماه شعبان سه روز آخر شعبان دعای کمیل

  شرح مناجات شعبانیه (صوتی - حاج شیخ محمدحسن وکیلی در سال ۱۴۳۷ قمری).

  عناوین دیگر این نوشتار

  اعمال ماه شعبان (عنوان اصلی)

  اعمال شعبان مراقبات شعبان مراقبات ماه شعبان

  مربوط به دسته های:مراقبات ماه شعبان -

  منبع مطلب : erfanvahekmat.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید