این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  افزایش قیمت خودرو 1402

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  افزایش قیمت خودرو 1402 را از این سایت دریافت کنید.

  قیمت کارخانه‌ای خودرو در سال 1402 چقدر افزایش دارد؟

  با منتفی‌شدن عرضه خودرو در بورس کالا و ورود مجدد شورای رقابت به بحث قیمت‌گذاری، قرار است سال آینده قیمت خودرو 30 الی 70 درصد افزایش پیدا...

  قیمت کارخانه‌ای خودرو در سال 1402 چقدر افزایش دارد؟

  قیمت کارخانه‌ای خودرو در سال 1402 چقدر افزایش دارد؟ با منتفی‌شدن عرضه خودرو در بورس کالا و ورود مجدد شورای رقابت به بحث قیمت‌گذاری، قرار است سال آینده قیمت خودرو 30 الی 70 درصد افزایش پیدا کند. اما واکنش بازار به این افزایش چه خواهد بود؟

  توسط علی ترکاشوند 4 روز پیش

  قیمت کارخانه‌ای خودرو در سال 1402 چقدر افزایش دارد؟

  به گزارش رایااستور، اواخر سال گذشته بود که قیمت خودرو در درب کارخانه 18 درصد افزایش یافت. در آن نوبت از افزایش قیمت محصولات خودروسازان گفته شد که این اقدام برای کاهش زیان‌دهی خودروسازان انجام شد. این در حالی بود که قیمت‌گذاری دستوری یکی از عوامل اصلی زیان خودروسازان داخلی شناخته می‌شد.

  برای آزادسازی قیمت‌ها وزارت صمت خودروسازان را موظف به عرضه خودرو در بورس کالا کرد. عرضه خودرو در بورس کالا می‌توانست قدمی باشد برای رهایی خودروسازان از قیمت‌گذاری دستوری. اما به نظر می‌رسد این طرح نیز پاسخگوی مشکلات صنعت خودروسازی کشور نبود و این طرح نیز منتفی شد.

  حال پس از گذشت بیش از یک سال، شورای رقابت مجدداٌ وارد بحث قیمت‌گذاری شده است و قصد افزایش قیمت‌ها را دارد.

  در ابتدا زمزمه‌هایی مبنی بر افزایش 30 الی 80 درصدی یا پنج الی 100 درصدی قیمت خودرو به گوش می‌رسید. اما حال وزارت صمت اعلام کرد که این افزایش قیمت خودرو در درب کارخانه به چه میزان است و چه زمانی اجرایی می‌شود. آن‌گونه که منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت در نشست خبری امروز اعلام کرد، قیمت خودرو در درب کارخانه بین 30 الی 70 درصد افزایش پیدا می‌کند.

  او در این رابطه بیان کرد: افزایش قیمت خودروهای کارخانه در سال آینده اعمال می‌شود.

  کدام خودروها تا 70 درصد گران خواهند شد؟

  در این میان، این مساله مطرح می‌شود که افزایش 30 الی 70 درصدی قیمت‌ها به چه شیوه‌ای اجرا خواهد شد؟

  کارشناسان معتقدند که قیمت تعدادی از محصولات خودروسازان تفاوت چندانی با بازار آزاد ندارند. در نتیجه در کل نباید با افزایش قیمت همراه شوند.

  اما همان‌گونه که وزارت صمت اعلام کرد، حداقل افزایش قیمت‌ها 30 درصد است و خودروهایی که به نسبت با قیمتی واقعی در درب کارخانه به فروش می‌رفت نیز حداقل با 30 درصد افزایش قیمت همراه می‌شوند.

  حال کارشناسان معتقدند بیشترین میزان افزایش قیمت، یعنی رشد 70 درصدی نرخ خودرو در درب کارخانه به خودروهایی می‌رسد که اختلاف قیمت بیشتر از 50 درصد با بازار داشته باشد.

  واکنش بازار آزاد به افزایش قیمت خودرو کارخانه‌ای چیست؟

  سوال دیگری که در این بین مطرح می‌شود این است که بازار چه واکنشی به این افزایش قیمت نشان خواهد داد؟

  سال گذشته که قیمت خودرو در درب کارخانه 18 درصد افزایش یافت، بازار بلافاصله واکنش نشان داد و قیمت‌ها روند صعودی به خود گرفتند. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که در ادامه سال عواملی، مانند تورم، نوسانات ارزی، ممنوعیت واردات خودرو و خبردرمانی‌های متعدد قیمت خودرو را بیش از پیش با افزایش همراه کرد.

  برخی معتقدند که نرخ خودرو در بازار آزاد هم‌گام با اعمال طرح افزایش قیمت‌ها در درب کارخانه شروع به بالا رفتن می‌کند.

  البته برخی دیگر نیز معتقدند که بازار خودروی کشور دیگر کششی برای افزایش قیمت ندارد. چراکه خودرو تاکنون با افزایش قیمت کافی همراه شده است. این دسته از افراد معتقدند که این افزایش قیمت تاثیر زیادی بر بازار نخواهد داشت.

  زیرا هنگامی که قیمت‌ها واقعی شوند، تقاضای کاذب کاهش می‌یابد و در نتیجه قیمت‌ها نیز پایین می‌آیند.

  اخبار بیشتری بخوانید:

  اختلال سایت یکپارچه ثبت‌نام خودرو همچنان ادامه دارد

  نگاهی به بازار خودرو | افزایش 25 میلیونی پژو 206 با وجود آرامش بازار خودرو

  مهلت انتخاب خودرو تا ثبت نام آخرین متقاضی در سامانه یکپارچه تمدید می‌شود

  منبع: تجارت نیوز

  برچسب ها: ایران خودروبازار خودروخودروسازانسایپاقیمت خودرو

  علی ترکاشوند

  مطالب مرتبط با پست

  عیدی ایرانسل به مشترکین با بسته تخفیفی عید تا عید

  17 دقیقه پیش

  عیدی همراه اول به مشترکین این اپراتور در نوروز 1402

  35 دقیقه پیش

  اختلال سایت یکپارچه ثبت‌نام خودرو همچنان ادامه دارد

  59 دقیقه پیش

  نگاهی به بازار خودرو | افزایش 25 میلیونی پژو 206 با وجود آرامش بازار خودرو

  3 ساعت پیش

  دیدگاهتان را بنویسید

  منبع مطلب : rayastor.ir

  جزئیات قیمت گذاری خودرو داخلی در سال 1402

  یک مقام مسؤول در شورای رقابت گفت: برای سال آینده قیمت کارخانه ای برخی خودروهای داخلی افزایش می یابد اما ممکن است در مورد برخی خودروها این افزایش قیمت کمتر و در برخی دیگر این افزایش قیمت بیشتر باشد.

  اقتصادی /

  صنعت ، تجارت ، بازرگانی

  ۱۱:۲۷ ۱۴۰۱-۱۲-۲۶ ۱۰۴ ۴

  جزئیات قیمت گذاری خودرو داخلی در سال 1402

  یک مقام مسؤول در شورای رقابت گفت: برای سال آینده قیمت کارخانه ای برخی خودروهای داخلی افزایش می یابد اما ممکن است در مورد برخی خودروها این افزایش قیمت کمتر و در برخی دیگر این افزایش قیمت بیشتر باشد.

  سپهر دادجوی توکلی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری و در پاسخ به این سوال که نتیجه برگزاری کارگروه های مشترک درباره قیمت خودرو به کجا رسید و آیا طرح موضوع افزایش قیمت کارخانه ای خودرو بین 30 تا 70 درصد که از سوی یکی از مسوولان اعلام شد صحت دارد؟ گفت: شورای رقابت «دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری» را به نهادهای مجری هر حوزه اعلام می‌کند و آن ها موظفند بر اساس دستورالعمل مذکور قیمت آن کالا را تعیین کنند در موضوع خودرو و اعلام قیمت نیز این کار برعهده شورای رقابت نیست و به هیچ عنوان طبق قانون، شورای رقابت وظیفه اعلام قیمت را بر عهده ندارد.

  * قیمت کارخانه ای جدید خودروها بعد از تعطیلات نوروز اعلام می شود

  مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت اظهار داشت: در مورد قیمت خودرو  بر اساس فرمول ها و داده های جمع آوری شده به جمع بندی هایی رسیده ایم و بعد از تعطیلات نوروز نقشه راه نهایی را شورای رقابت ارائه می دهد و بر اساس آن به دستگاهی که موظف به اعلام قیمت خودرو است ابلاغ می‌شود تا دستگاه مربوطه ابلاغ قیمت جدید خودرو را انجام دهد.

  * وظیفه شورای رقابت اعلام قیمت خودرو نیست

  وی افزود: اعلام قیمت با شورای رقابت نیست و شورای رقابت کار کارشناسی برای صدور دستورالعمل را انجام می دهد. همانطور که دستورالعمل را صادر کرده است و تعیین می کند که زوایای مختلف مانند نحوه محاسبه قیمت تمام شده از چه کانال هایی باید باشد.

  دادجوی توکلی بیان داشت: در واقع شورای رقابت از چند کانال داده جمع‌آوری می‌کند و آن اطلاعات و داده ها را جمع بندی می کند و شرایط مختلف را از جمله شرایط رقابتی شدن بازار را در نظر می‌گیرد.

  وی افزود: بنابراین شورا داده ها را جمع بندی و در اختیار مرجع قرار می‌دهد که باید قیمت تمام شده را اعلام کند لذا بر اساس آن باید قیمت نهایی اعلام شود.

  دادجوی توکلی در پاسخ به این سوال که با توجه به «دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری» و داده های موجود برای قیمت‌گذاری جدید خودروها چه نتیجه ای حاصل شده است و افزایش قیمت خودرو چقدر خواهد بود؟ گفت: هیچ عددی را شورای رقابت درباره افزایش قیمت خودرو تایید نمی کند. در حقیقت باید همه فرمول ها و داده ها بررسی شود و با در نظر گرفتن بقیه جوانب افزایش قیمت کارخانه ای خودرو ها اعلام شود.

  مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت در پاسخ به این سوال که بر اساس اطلاعات و شنیده ها افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو توسط شورای رقابت مصوب شده است چرا این قیمت ها اعلام نمی شود؟  بیان داشت:  افزایش قیمت خودرو در «دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری» مستتر است. البته  اگر چه این مسئله به عنوان افزایش قیمت مطرح است اما در واقع می‌توان گفت واقعی شدن قیمت خودرو در بازار.  بنابراین بر اساس فرمول «کاست پلاس»؛ کارخانه هزینه تمام شده  را به علاوه یک سود عادله اعلام می کند.

  * زیان انباشته کارخانه ها ناشی از تعیین قیمت غیر کارشناسی خودرو 

  وی اظهار داشت:  بنابراین بر اساس این دو مولفه کارخانه قیمت اعلام می‌کند لذا با توجه به اینکه طی دو سال گذشته افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو وجود داشته و تا حدودی قیمت ها رشد داشته است اما از آنجا که قیمت ها  تابع منطق درستی نبوده است و  بر اساس نظرات کارشناسی صورت نگرفته است زیان انباشته زیادی را کارخانه ها متحمل شده‌اند.

  دادجوی توکلی بیان داشت: اما در دستورالعمل تنظیم  بازار خودرو به نکته‌ای که توجه می‌شود افزایش عرضه و تاکید روی واردات  است لذا زمانی که عرضه خودرو زیاد می شود، قیمت کاذبی که الان در بازار مشاهده می‌شود کاهش خواهد یافت یعنی قیمت کارخانه افزایش می یابد و قیمت بازار کاهش می یابد و به هم نزدیک می شوند.

  * براساس قانون شورای رقابت حق قیمت گذاری ندارد

  دادجوی توکلی در پاسخ به این سوال در حال حاضر ظاهراً  وزارت صمت می خواهد افزایش قیمت خودرو توسط شورای رقابت اعلام شود و شورای رقابت هم قصدی برای اعلام افزایش قیمت خودرو ندارد، در این شرایط  تکلیف چیست؟ گفت: در قانون تکلیف شده که شورای رقابت برای کالاها حق قیمت گذاری ندارد.‌

  وی در پاسخ به این سوال که با توجه به داده های موجود و کارهای کارشناسی محدوده افزایش قیمت خودرو چقدر خواهد بود، آیا رقم اعلامی از سوی معاون وزیر صمت نزدیک به واقعیت است؟ گفت:  همه اینها در یک کار گروهی به نام کارگروه شورای رقابت اتفاق می افتد که آقای منطقی به عنوان معاون وزیر صمت در آن کارگروه عضو است از سازمان حمایت نیز در این کارگروه عضو داریم اما تایید افزایش قیمت خودرو قبل از تعطیلات نوروز باعث التهاب بازار می شود.

  این مقام مسئول در شورای رقابت اظهار داشت: اما همانطور که اعلام کردم به محض تشکیل جلسه نهایی و پایان یافتن جلسات در خصوص این موضوع قیمت نهایی خودرو  توسط دستگاه مربوطه اعلام خواهد شد.

  * میانگین  افزایش قیمت خودرو بین ۳۰ تا ۷۰ درصد

  دادجوی توکلی بیان داشت: درح موضوع افزایش ۳۰ تا ۷۰ درصدی قیمت خودرو نزدیک به واقعیت است اما واقعی نیست، در واقع بر اساس جلساتی که تشکیل شده این نتیجه حاصل شده که خودروها بین ۳۰ تا ۷۰ درصد افزایش قیمت داشته باشند اما در بعضی خودروها این عدد می تواند کمتر از ۳۰ درصد و در برخی از خودروها نیز می تواند بیشتر از ۷۰ درصد باشد لذا در واقع میانگین افزایش قیمت می تواند درست باشد اما دقیق نیست؛ به طور کلی کارها انجام شده و به زودی قیمت های نهایی و جدید خودرو اعلام می شود. اما از آنجا که فعلا قیمت نهایی نشده است؛ مردم از هر گونه اقدامی خودداری کنند تا در نهایت قیمت جدید خودرو توسط سازمان مربوطه اعلام شود.

  به گزارش فارس هفته گذشته بود که موضوع افزایش قیمت کارخانه ای خودرو در نشست خبری منوچهر منطقی، معاون وزیر صمت، مطرح شد.

  به گفته منطقی با ورود مجدد شورای رقابت به بحث قیمت گذاری خودرو، شورای رقابت در این زمینه مبنای کار را سازمان حمایت قرار می‌دهد و قیمت‌های پیشنهادی سازمان حمایت را که بر مبنای صورت های مالی شرکتها است دریافت و مصوب می کند.

  منبع مطلب : www.farsnews.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید