این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اگر بعد از غسل متوجه مانع شویم

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اگر بعد از غسل متوجه مانع شویم را از این سایت دریافت کنید.

  اگر بعد از غسل متوجه شویم که روی یک انگشت لاک باقی مانده است روزه آن روز درست است؟

  اگر بعد از غسل متوجه شویم که روی یک انگشت لاک باقی مانده است روزه آن روز درست است؟ - گنجینه پاسخ هااسلام کوئست - مرجعی برای پاسخگویی به سوالات دینی، اعتقادی و شرعی پاسخگویی به سوالات دینی, پرسش و پاسخ اسلامی, پاسخ به سوالات شرعی, پرسش و پاسخ مسائل شرعی, شبهات دینی, پاسخ گویی به شبهات, احکام, احکام نماز, احکام صیغه, احکام ازدواج موقت, احکام ازدواج, احکام بانوان, احکام زنان اکثر مراجع عظام تقلید می گویند: چنین شخصی غسلش باطل است[1] و اگر نماز واجب خوانده، باید قضا نماید، اما   روزه‌ی او صحیح است.[2]  با این حال بعضی از فقها، به علت حجم بسیار کم مانع[3] یا به این علت که این مانع در قسمت بلندی ناخن قرار داشته است،[4] غسل و روزه و نماز چنین شخصی را صحیح می دانند. ضمائم: پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است: [5] حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی): در فرض سؤال روزه ها صحیح است ولی باید قضای نمازها را بجا آورید. حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی): اگر بعد از غسل بفهمد مقداری از بدن را نشسته، چنانچه از طرف چپ باشد، شستن همان مقدار کافی است، و اگر از طرف راست باشد باید بعد از شستن آن مقدار، دوباره طرف چپ را بشوید، و اگر از سر و  گردن باشد باید بعد از شستن آن مقدار، دوباره طرف راست و بعد طرف چپ را بشوید و نمازها و روزه ها باید قضا شوند. حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی): اگر احتمال می دهید که این لاک بعد از غسل گذاشته شده غسل و اعمال صحیح است ولی اگر مطمئن بودید که قبل از غسل بوده و مانع از رسیدن آب به ناخن شده باید آن را پاک کنید و آن جا را به نیت تمام کردن غسل بشویید و نمازها را قضا کنید. حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی): اگر مانع بسیار کوچک باشد وضو و غسل صحیح است. حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی): روزه هایتان صحیح است ولی باید نمازها را قضا کنید. حضرت آیت الله هادوی تهرانی (دامت برکاته): اگر در قسمت بالاتر از انگشت در ناخن مانعی از رسیدن آب، مانند لاک، باشد، مانع صحت غسل نیست؛  ولی اگر این مانع در قسمت پایین، یعنی روی ناخن در قسمت انگشت، باشد، مانع از صحت است و باید غسل اعاده شود. لینک به سایت استفتائات     [1]. جهت انجام غسل مجدد، اگر مانع، در نیمه راست بدن بود، پس از بر طرف کردن آن، ابتدا همان قسمت را شسته سپس تمام نیمه چپ بدن را می شوید و اگر مانع در نیمه چپ بدن باشد، پس از بر طرف کردن آن، همینکه آن قسمت شسته شود کافیست.   [2]. تبریزى، جواد، استفتاءات جدید ج‌1، ص 143، س 682، قم، اول، بی تا؛ بهجت، محمد تقى ، استفتائات، ج‌1، ص 206، س 719، دفتر حضرت آیة الله بهجت، قم، اول، 1428ق. [3]. آیت الله مکارم شیرازی. [4]. آیت الله هادوی تهرانی. [5]. استفتا از دفاتر آیات عظام: خامنه ای، سیستانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، نوری همدانی (مد ظلهم العالی) توسط سایت اسلام کوئست.  

  بازدید

  225028

  آخرین بروزرسانی: 1394/05/29

  کد سایت fa22630 کد بایگانی 26118 نمایه پی بردن به بطلان غسل در حال روزه

  طبقه بندی موضوعی Laws and Jurisprudenceجنابت

  برچسب نمازوضوجنابتغسلمانعصبح کردنلاکبلندی ناخنمقدار کم

  اشتراک گذاری خلاصه پرسش

  اگر بعد از غسل متوجه شویم که روی یک انگشت لاک باقی مانده است روزه آن روز درست است؟

  پرسش

  اگر بعد از غسل متوجه شویم که روی یک انگشت، مقدار کمی لاک باقی مانده است، روزۀ آن روز درست است؟ اگر این لاک در قسمت بلندی ناخن قرار داشته باشد چطور؟

  پاسخ اجمالی

  اکثر مراجع عظام تقلید می گویند: چنین شخصی غسلش باطل است[1] و اگر نماز واجب خوانده، باید قضا نماید، اما   روزه‌ی او صحیح است.[2]  با این حال بعضی از فقها، به علت حجم بسیار کم مانع[3] یا به این علت که این مانع در قسمت بلندی ناخن قرار داشته است،[4] غسل و روزه و نماز چنین شخصی را صحیح می دانند.

  ضمائم:

  پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است: [5]

  حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):

  در فرض سؤال روزه ها صحیح است ولی باید قضای نمازها را بجا آورید.

  حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):

  اگر بعد از غسل بفهمد مقداری از بدن را نشسته، چنانچه از طرف چپ باشد، شستن همان مقدار کافی است، و اگر از طرف راست باشد باید بعد از شستن آن مقدار، دوباره طرف چپ را بشوید، و اگر از سر و  گردن باشد باید بعد از شستن آن مقدار، دوباره طرف راست و بعد طرف چپ را بشوید و نمازها و روزه ها باید قضا شوند.

  حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):

  اگر احتمال می دهید که این لاک بعد از غسل گذاشته شده غسل و اعمال صحیح است ولی اگر مطمئن بودید که قبل از غسل بوده و مانع از رسیدن آب به ناخن شده باید آن را پاک کنید و آن جا را به نیت تمام کردن غسل بشویید و نمازها را قضا کنید.

  حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

  اگر مانع بسیار کوچک باشد وضو و غسل صحیح است.

  حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی):

  روزه هایتان صحیح است ولی باید نمازها را قضا کنید.

  حضرت آیت الله هادوی تهرانی (دامت برکاته):

  اگر در قسمت بالاتر از انگشت در ناخن مانعی از رسیدن آب، مانند لاک، باشد، مانع صحت غسل نیست؛  ولی اگر این مانع در قسمت پایین، یعنی روی ناخن در قسمت انگشت، باشد، مانع از صحت است و باید غسل اعاده شود.

  لینک به سایت استفتائات

  [1]. جهت انجام غسل مجدد، اگر مانع، در نیمه راست بدن بود، پس از بر طرف کردن آن، ابتدا همان قسمت را شسته سپس تمام نیمه چپ بدن را می شوید و اگر مانع در نیمه چپ بدن باشد، پس از بر طرف کردن آن، همینکه آن قسمت شسته شود کافیست.

  [2]. تبریزى، جواد، استفتاءات جدید ج‌1، ص 143، س 682، قم، اول، بی تا؛ بهجت، محمد تقى ، استفتائات، ج‌1، ص 206، س 719، دفتر حضرت آیة الله بهجت، قم، اول، 1428ق.

  [3]. آیت الله مکارم شیرازی.

  [4]. آیت الله هادوی تهرانی.

  [5]. استفتا از دفاتر آیات عظام: خامنه ای، سیستانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، نوری همدانی (مد ظلهم العالی) توسط سایت اسلام کوئست.

  پرسش های مرتبط

  آیا غسل جنابت با لاک صحیح می باشد یا نه؟

  ترجمه پرسش در سایر زبانها

  :

  اذا علمت المرأة بعد الغسل بوجود الصبغ على احدى الاظافر فما حكم الصيام حينئذ؟

  نظرات تعداد نظر 0

  منبع : www.islamquest.net

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 ماه قبل
  6

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید