این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اگر ماه نبود چه میشد

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اگر ماه نبود چه میشد را از این سایت دریافت کنید.

  اگر ماه نباشد چه می شود؟

  ماه قمر سیاره زمین بوده و بدون آن اتفاق های هولناکی در زمین رخ داده و حیات موجودات کره زمین به خطر می افتد.

  ۲۲:۱۵ - ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ ۵۷۲۱۹۲۳ نظر دادن اشتراک گذاری دانلود PDF

  اگر ماه نباشد چه می شود؟

  ماه قمر سیاره زمین بوده و بدون آن اتفاق های هولناکی در زمین رخ داده و حیات موجودات کره زمین به خطر می افتد.

  به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ماه تقریبا 4.53 میلیارد سال پیش و تنها 13 میلیون سال پس از ایجاد زمین تشکیل شده در آن زمان، منظومه شمسی ما یک محل پر هرج و مرج ایجاد و تخریب سیاره و ستاره بود. ماه و زمین مثل دو قلوهای مشابه از نظر ترکیب هستند و در اثر برخورد یک سنگ آسمانی بسیار بزرگ به زمین برخی از قسمت های آن جدا شده و در فضا ماه شکل گرفت.

  جزر و مد دریاها و آب شدن یخ های قطب

  نیروی گرانشی بین ماه و زمین در مدار سیاره ما باعث حرکت اقیانوس ها و ایجاد جزر و مد می شود، بالا آمدن سطح آب باعث کاهش سرعت چرخشی زمین و به عبارتی حرکت آن کندتر شده و نیروی گریز از مرکزی بر ماه اعمال می شود و برای جبران این تغییر، ماه شروع به چرخیدن در یک مدار بزرگتر می کند.

  در نبود ماه جزر و مد اقیانوس ها ۳ برابر شده و ارتفاع اقیانوس ها نیز تغییر می کند.خورشید هم بر روی جزر و مد تاثیر دارد اما اثر آن با ماه قابله مقایسه نیست، کشش گرانشی این قمر باعث برآمدگی آب در بخش هایی استوایی زمین می شود اما اگر این نیروی کششی وجود نداشته باشد آب های اقیانوس ها به سمت قطب ها رفته و یخ های قطب آب می شدند که این موضوع موجب برهم زدن تعادل دمایی زمین و تغییرات شدید آب و هوایی می شود.

  زمستان های بسیار سرد، تابستان های بسیار گرم

  ماه باعث كندي چرخش زمین می شود و این كندي حركت در اثر گرانش بين ماه و زمين در دمای زمين و آب و هوای آن تاثير گذار است. شیب چرخش ماه اثر جاذبه خورشید روی زمین را بسيار كاهش مي دهد اگر ماه وجود نداشت زمين با زاويه  90 درجه و بیشتر مي چرخيد كه موجب افزايش دما و ايجاد طوفان ها شديد شده و اقیانوس ها باعث نابودي بخش هاي بزرگي از خشکی ها مي شدند.

  اگر ماه نبود برخی از نقاط زمین  بسیار گرم و نقاطی بسیار سرد می شدند وبا تابستان های خیلی داغ و یخبندان مواجه می شدیم با ذوب شدن یخ ها بسیاری از گونه ها جانوری در قطب ها منقرض می شوند و با  یک اتمسفر متغیر در زمین حیات سایرجانوران نیز به خطر می افتاد.

  زمین بدون فصل های رنگارنگ

  سال های بسیاری است که محور زمین بین 23 تا 26 درجه به طور کج باقی مانده و ممکن است حتی بیش از صدها میلیون سال طول بکشد که ماه بخواهد از زمین جدا شود اما بدون ماه تغییرات فاجعه بار در محور چرخش  زمین به وجود می آید، این احتمال وجود دارد که گاهی اوقات چرخش زمین مانند عطارد شود و به دلیل انحراف محوری کره زمین عملا هیچ فصلی وجود نداشته باشد.

  فقط شب یا روز!

  بدون ماه زمین چرخش زمین و زاویه اش ممکن است به گونه ای تغییر کند که  فقط در طول یک روز چند دقیقه نور خورشید به یک بخش از کره زمین برسد یا مانند سیاره اورانوس، با زاویه ۹۷ درجه ای شب و روزی به بلندی 42 سال  را نظاره گر باشیم (42 سال روز و 42 سال شب).

  قبل از تشکیل ماه روزهای این سیاره خاکی حدود شش ساعت بوده اما با شکل گیری ماه به دلیل جزر و مد و گرانش بین ماه و زمین این میزان به 24 ساعت در شبانه روز رسیده است یک روز کره زمین در نبود ماه کوتاه تر شده و هر روز فقط حدود 6 تا 8 ساعت و هر سال سیاره مان 1400 روز طول می کشد.

  شب های تاریک زمین در نبود ماه

  بدون ماه شب های زمین خیلی تاریک می شود. بعد از قمر زمین جرم درخشان بعدی در آسمان شب، زهره است اما  به اندازه کافی آسمان زمین را نمی تواند روشن کند ماه حدودا دو هزار برابر روشن تر و درخشان تر از زهره است بدون وجود این قمر رصد پدیده های نجومی نیز بسیار مشکل می شد.

  ماه آینه  امواج رادیوی

  ماه نخستین منعکس کننده امواج رادیویی در فضا بوده این موضوع به روند توسعه رادارها و گسترش تکنولوژی آن بسیار کمک کرده است. مطالعه انعکاس این امواج از سطح ماه اساس طراحی دستگاه های تعیین محل خورشید و بسیاری از سیارات منظومه شمسی است، همچنین بسیاری از اقدام های فضانوردان برای هدایت فضاپیما در نزدیکی این قمر زمین صورت می گیرد درنتیجه در پیشرفت تکنولوژی های فضایی نیز موثر است.

  منبع: Scienceblogs insidescience انتهای پیام/

  باشگاه خبرنگاران جوان علمی پزشکی فناوری

  برچسب ها:

  ماه ، کره زمین ، اقیانوس ، قمر ، سیاره ، فضاپیما

  اخبار مرتبط

  تماشای اين پديده نجومی را در اين هفته از دست ندهيد/مقارنه سه سياره در آسمان شب

  حمایت معاونت علمی از ساخت آزمایشگاه تست گندله سازی

  ایجاد کارگروه زیست‌محیطی دریاچه ارومیه

  رشد 3 برابری شرکت های دانش بنیان / تجاری سازی محصولات دانش بنیان نتیجه ریسک پذیری

  ارائه دستاوردهای دانش بنیان در جشنواره علوم دریایی

  اخبار پیشنهادی

  حمله ناگهانی گاو وحشی به یک مرد در رستوران + فیلم

  آیا هوش مصنوعی از کنترل انسان خارج شده است؟ + فیلم

  زوج‌های استثنایی خط حمله در تاریخ لیگ برتر + فیلم

  بیشترین تصادفات رانندگی در چه مکان‌هایی رخ می‌دهد؟ + فیلم

  حمله ناگهانی گاو وحشی به یک مرد در رستوران + فیلم

  منبع : www.yjc.news

  چه میشد اگر ماه نبود؟

  به خاطر داشته باشید که ماه قسمتی از سیاره خودمان است.  وقتی زمین هنوز گدازه ای خردسال ِ و مذاب ۳۰ میلیون ساله بود در اثر برخورد یک سنگ آسمانی بسیار بزرگ

  علمی

  چه میشد اگر ماه نبود؟

  سامه گل زاده پنجشنبه، ۰۶ آذر ۱۳۹۳

  به خاطر داشته باشید که ماه قسمتی از سیاره خودمان است.  وقتی زمین هنوز گدازه ای خردسال ِ و مذاب ۳۰ میلیون ساله بود در اثر برخورد یک سنگ آسمانی بسیار بزرگ به زمین برخی از قسمت های آن جدا شده و در فضا کمانه کردند. سنگ آسمانی در پوشش داغ ماه ادغام شد و ماه شکل گرفت.

  یک میلیارد سال قبل ماه فعالیت زمین شناسی اش را متوقف کرد. اما این بدان معنی نیست که ماه هیچ کاری برای ما انجام نمی دهد.

  در ادامه نگاهی می اندازیم به کارهایی که ماه برای ما انجام می دهد و می بینیم که اگر نباشد یا اگر از ابتدا نبود چه اتفاق هایی در زندگی ما رخ می داد.

  احتمالا مهمترین اثر چشم گیری که نبودن ماه در زندگی ما خواهد داشت تغییرات جزر و مدی است. اگر ماه بر روی اقیانوس ها تاثیر نمی گذاشت اندازه جزر و مد ۳ برابر میشد. البته خورشید بر روی جزر و مد تاثیر دارد اما اثر آن با ماه قابل قیاس نیست. ماه همچنین بر روی ارتفاع اقیانوس ها تاثیر می گذارد.  کشش گرانشی ماه باعث برآمدگی آب در میانه زمین می شود. به عبارت دیگر، آب کمتری در قطب ها و آب بیشتری در خط استوا وجود خواهد داشت. اگر ماه نباشد این برآمدگی میانه زمین از بین می رود و آب سطح قطب ها را فرا خواهد گرفت.

  ماه همچنین به کاهش سرعت چرخش زمین کمک می کند. در حقیقت، ماه هر روز حرکت زمین را کمی آهسته تر می کند. ( به اندازه « چند میکروثانیه در سال»). اگر ماه نبود که سرعت زمین را کند نماید، سیاره ما در هر روز هر ۶ ساعت یک بار به دور خودش می چرخید. هر چند ممکن است این موضوع جالب به نظر برسد اما عوارض بسیاری در پی خواهد داشت. علاوه بر این که بادها و طوفان های بسیاری در سطح زمین رخ می داد همچنین با کم شدن مدت زمان تابش خورشید کسی چه می داند چه اتفاقی ممکن بود برای حیوانات یا گیاهان رخ دهد.

  اما تاثیر مهم دیگر ماه بر زاویه  محور زمین است. ماه به گونه ای زمین را کنترل می کند که زاویه ۲۳ درجه اش را حفظ کند و در نتیجه فصل ها و محیط متعادل شکل بگیرند. بدون ماه، زمین دچار چرخش به سمت کناره هایش میشد و زاویه اش به صفر می رسید و درنتیجه ما فقط می توانستیم به سختی و به مدت چند دقیقه در روز خورشید را ببینیم و یا مانند سیاره اورانوس، با زاویه ۹۷ درجه ای اش، شاهد شب و روزی با طول ۴۲ سال باشیم؛ یعنی ۴۲ سال روز داشتیم و ۴۲ سال شب!

  ماه، این قمر دوست داشتنی، بسیار برای ما ارزشمند و حیاتی است.

  منبع: howstuffworks

  برچسب‌ها

  اورانوس زمین فضانوردی Twitter Facebook Linkedin Whatsapp Telegram

  منبع : digiato.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید