این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  ایالت متحده آمریکا

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ایالت متحده آمریکا را از این سایت دریافت کنید.

  ایالات متحده آمریکا

  ایالات متحده آمریکا

  از ویکی‌گفتاورد پرش به ناوبری پرش به جستجو

  ایالات متّحدهٔ آمریکا (به انگلیسی:The United States of America؛ کوتاه:USA ) کشوری در مرکز آمریکای شمالی، یک جمهوری فدرال، دربرگیرندهٔ ۵۰ ایالت و یک ناحیه فدرال می‌باشد. ۴۸ ایالت به هم پیوسته و پایتختش واشینگتن، دی.سی.، در آمریکای شمالی میان کانادا و مکزیک جای دارند.

  آمریکا سومین کشور پرجمعیت و سومین کشور پهناور جهان است، و از دید نژادی و گوناگونیِ مردم، متنوع‌ترین کشور جهان شناخته می‌شود. نظام حکومتیِ آمریکا در چارچوب قانون اساسی و براساس سیستم جمهوری فدرال بنیاد نهاده شده‌است. در سال ۱۷۷۶ م، در پی اعلام استقلال و اتحاد ۱۳ مستعمرهٔ سابق بریتانیا شکل گرفت.

  کشور آمریکا از شرق با اقیانوس اطلس، از غرب با اقیانوس آرام، از شمال با کانادا، و از جنوب با مکزیک همسایه است. با روسیه مرز آبی دارد. به علاوه، مجموعه‌ای از جزیره‌ها، ناحیه‌ها، و مناطق متعلق به آمریکا در سراسر جهان پراکنده‌اند.

  برپایه الفبا ا - ب، پ - ت، ث - ج، چ - ح، خ - د، ذ - ر، ز، ژ - س، ش - ص، ض - ط، ظ - ع، غ - ف، ق - ک - گ - ل - م - ن - و - ه - ی

  ~ شعار ایالات متحده آمریکا (۱۷۸۲–۱۹۵۶).

  رؤیای من جا و زمانی است که آمریکا بار دیگر به عنوان آخرین بهترین امید زمین دیده شود. ~ آبراهام لینکلن

  آمریکا کشوری بزرگ است. آمریکا بردبار است. درون مرزهایش برای نژادها و آیین‌های گوناگون خانه دارد. ~ کالوین کولیج

  ما در حال تبدیل شدن به سیاره‌ای از چندگانه‌های نژادی و فرهنگی هستیم. ما به ذهنی باز و قلبی بزرگ و تخیلی مهربان نیاز داریم تا همهٔ شکل‌های متفاوتی را که به عنوان یک ملت و به عنوان خانوادهٔ انسانی در حال تبدیل شدن به آن هستیم مجاز شماریم.~ خولیا آلوارز

  آمریکا هر چه که هست، نمی‌تواند تنها یک مکان در نظر گرفته شود. ~رابرت کریلی

  گفتاوردها[ویرایش]

  کلمهٔ «آمریکا» ممکن است به دولت فدرال ایالات متحده، سیاست‌های خارجی آن یا قارهٔ آمریکای شمالی اشاره داشته باشد.

  ا[ویرایش]

  «آنگاه شرم‌زده به‌من نگاه خواهید کرد// وقتی ببینید که چه‌قدر زیبا هستم// آری، من آمریکا هستم»

  «آمریکا هیچگاه از بیرون نابود نخواهد شد اگر ما دچار لغزش شویم و آزادی‌مان را از دست بدهیم به این خاطر خواهد بود که ما خودمان را نابود کرده‌ایم.»

  [۱]

  «آمریکایی‌ها وقتی نوبت خودشان می‌رسد، این قدر خودشان را پاک نگاه می‌کنند و نمی‌دانند که خودشان را هم باید محکوم حساب بکنند.»

  [۲]

  «اگر یک کشور متعهد به جنایات که هنوز نامش بیان نشده، در دنیا باشد، آن ایالات متحده آمریکاست.»

  [۳]

  «اقدام نظامی آمریکا نمی‌تواند تنها یا حتی اصلی‌ترین تشکیل دهنده تصمیم ما به بحرانها باشد. آمریکا زمانی که منافع اصلی ما اقتضاء کنند، از نیروی یکجانبه نظامی استفاده خواهد کرد. حتی در چنین شرایطی ما باید بپرسیم آیا اقدام (نظامی) ما متناسب، مؤثر و عادلانه بوده‌است. اما آمریکا هرگز نباید برای حفاظت از سرزمین، منافع و شیوه زندگی خود اجازه بگیرد.»

  [۴]

  «آمریکا هرگز در جهان عزلت نخواهد گزید. ما افرادی را که به شهروندانمان و دوستمان آسیب می‌زنند پای میز محاکمه خواهیم کشاند. ما در کنار هم‌پیمانان خود خواهیم بود و مایلیم با کشورهای دیگر روابط بهتری داشته باشیم و همکاری‌های خود را در زمینه‌های تجاری، علمی، فناوری و انرژی توسعه بخشیم و این اقدام‌ها می‌تواند راهی را برای برون‌رفت از بحران اقتصادی و به ثبات رساندن تغییرات دموکراتیک ایجاد کند. با این همه چنین تلاش‌هایی وابسته به وجود نوعی روحیهٔ مشترک و احترام متقابل است. هیچ دولت، شرکت، مدرسه یا سازمان غیردولتی نمی‌تواند با کشوری همکاری کند که مردم آن شاهد ثبات نیستند. برای مؤثر بودن یک همکاری، شهروندان ما باید احساس امنیت داشته باشند و تلاش‌های ما باید مورد استقبال قرار گیرد.»

  سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، ۲۰۱۲؛[۵]

  «آمریکا همواره به دنبال حمایت از آرمان‌های مردم در سراسر جهان بوده‌است. این یکی از اهداف اولیه ما به‌شمار می‌رود و تاریخ نیز همین مسئله را نشان داده‌است.»

  سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، ۲۰۱۲؛[۶]

  «آزادی و حق تعیین سرنوشت به یک فرهنگ خاص محدود نمی‌شود. اینها صرفاً ارزش‌های غربی یا آمریکایی نیست بلکه ارزش‌های جهانی به‌شمار می‌رود. به‌رغم چالش‌های بسیاری که در مسیر حرکت به سوی دموکراسی وجود دارد، اعتقاد دارم دولت‌هایی که از میان مردم، برای مردم و به وسیلهٔ مردم روی کار می‌آیند از ثبات، آبادانی و موفقیت بیشتری برای تحقق صلح در جهان ما برخوردار خواهند بود.»

  سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، ۲۰۱۲؛[۷]

  «آمریکا توطئه‌ای است بزرگ برای خوشبخت کردن شما.»

  «آمریکا همه مخالفان خود را به تروریست بودن متهم می‌کند … معتقدم که وحشی‌گری آمریکا در مسایل امنیتی هیچ مرزی ندارد و این دولت هرجا که پای منافعش در میان باشد هر کاری را مجاز می‌شمرد. از همان زمان و البته پیش از آن هیچ احترامی به مواعظ آمریکا دربارهٔ حقوق بشر ومحکومیت تروریسم و دفاع از آزادی قایل نبوده و نیستم…».

  «آمریکا کشوری بزرگ است. آمریکا بردبار است. درون مرزهایش برای نژادها و آیین‌های گوناگون خانه دارد

  [۸]

  «ایالات متحده را باهوش‌ترین آدم‌ها بنا کردند و ما بعد از آن هیچ‌کدام از آنها را ندیده‌ایم.»

  [۹]

  «آمریکا کشوری ویژه است. ما یک قدرت استعماری نیستیم. نمی‌خواهیم ژاندارم جهان باشیم. از دیدگاه‌های گوناگون، درکِ اینکه چه هنگام باید دخالت کرد یا نه دشوار است. ما در هر دو صورت مورد انتقاد قرار می‌گیریم.»

  منبع مطلب : fa.wikiquote.org

  ایالات متحده آمریکا

  ایالات متحده آمریکا

  مختصات: ۴۰° شمالی ۱۰۰° غربی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  برای دیگر کاربردها ایالات متحده آمریکا (ابهام‌زدایی) را ببینید.

  «آمریکا» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای دیگر کاربردها آمریکا (ابهام‌زدایی) را ببینید.

  ایالات متحدهٔ آمریکا

  پرچم نشان ملی

  شعار: 

  «خدا را باور داریم»[۱]

  گسترش سایر شعارهای سنتی:

  سرود: 

  «پرچم پرستاره»[۳] 1:29

  رژه: 

  «ستاره‌ها و نوارها برای همیشه»[۴][۵]

  3:47

  نشان بزرگ:[۲]

  پایتخت واشینگتن، دی.سی.

  ۳۸°۵۳′ شمالی ۷۷°۰۱′ غربی

  بزرگترین شهر نیویورک

  ۴۰°۴۳′ شمالی ۷۴°۰۰′ غربی

  زبان(های) رسمی در سطح فدرال ندارد[الف]

  زبان ملی انگلیسی

  گروه‌های قومی (۲۰۱۹)[۸]

  برپایهٔ نژاد:

  ۷۶٫۳٪ سفیدپوست ۱۳٫۴٪ سیاه‌پوست ۵٫۹٪ آسیایی ۲٫۸٪ چندنژادی/دیگر ۱٫۳٪ سرخ‌پوست ۰٫۲٪ اقیانوسیه‌ای

  برپایهٔ قومیت:

  ۸۱٫۵٪ غیر اسپانیایی یا لاتین

  ۱۸٫۵٪ هیسپانیک و لاتین

  دین(ها) (۲۰۲۰)[۹] ۶۵٪ مسیحیت ۲۸٪ بی‌دین ۶٪ سایر ۱٪ بی‌پاسخ

  نام(های) اهلیت آمریکایی[ب][۱۰]

  حکومت ریاست‌جمهوری فدرال جمهوری مشروطه

  • رئیس‌جمهور جو بایدن (دموکرات) • معاون

  کامالا هریس (دموکرات)

  • رئیس مجلس

  نانسی پلوسی (دموکرات)

  • قاضی ارشد جان رابرتس قوه مقننه کنگره • مجلس اعلا مجلس سنا • مجلس سفلا مجلس نمایندگان

  استقلال از بریتانیای کبیر

  • اعلامیه ۴ ژوئیه ۱۷۷۶ • کنفدراسیون ۱ مارس ۱۷۸۱ • معاهده پاریس ۳ سپتامبر ۱۷۸۳ • قانون اساسی ۲۱ ژوئن ۱۷۸۸ • منشور حقوق ۲۵ سپتامبر ۱۷۸۹

  • آخرین ایالت پذیرفته‌شده

  ۲۱ اوت ۱۹۵۹ • آخرین اصلاحیه ۵ مه ۱۹۹۲ مساحت • مساحت کل

  ۳٬۷۹۶٬۷۴۲ مایل‌مربع (۹۸۳۳۵۲۰کیلومترمربع)[پ][۱۳] (سوم)

  • آبها (٪) ۴٫۶۶ (تا ۲۰۱۵)[۱۴] • مساحت کل زمین

  ۳٬۵۳۱٬۹۰۵ مایل مربع (۹٬۱۴۷٬۵۹۰ کیلومتر مربع)

  جمعیت • سرشماری ۲۰۲۲

  ۳۳۴٬۸۳۵٬۰۰۰[ت][۱۵] (سوم)

  • تراکم

  ۸۷ /مایل‌مربع (۳۳٫۶ /به ازای هر کیلومترمربع) (صد و چهل و ششم)

  تولید ناخالص داخلی (GDP)  برابری قدرت خرید (PPP) برآورد ۲۰۲۱

  • کل

  $۲۲٫۶۷۵ تریلیون[۱۶] (دوم)

  • سرانه $۶۸٬۳۰۹[۱۶] (هفتم)

  تولید ناخالص داخلی (GPD) (اسمی) برآورد ۲۰۲۱

  • کل

  $۲۲٫۹۳۵ تریلیون[۱۶] (نخست)

  • سرانه $۶۸٬۳۰۹[۱۶] (پنجم)

  شاخص جینی (۲۰۲۰)  ۴۸٫۵[۱۷]

  شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۹)  ۰٫۹۲۶[۱۸]

  هفدهم

  واحد پول دلار آمریکا ($) (USD)

  منطقه زمانی یوتی‌سی−۴ تا −۱۲، +۱۰، +۱۱

  • تابستان (ساعت تابستانی)

  یوتی‌سی−۴ تا −۱۰[ث] گاه‌شماری mm/dd/yyyy yyyy-mm-dd برق شهری

  - اختلاف پتانسیل 120 V–60 Hz ولت

  جهت رانندگی راست[ج] پیش‌شماره تلفنی +1 کد ایزو ۳۱۶۶ US دامنه سطح‌بالا

  دامنه سطح‌بالای عمومی

  [۱۹] .com, .org, .net, .edu, .gov, .mil

  ccTLD (به‌طور کلی در ایالات متحده استفاده نمی‌شود)

  .us, .pr, .as, .gu, .mp, .vi و پیش‌تر، .um (توسط ICANN در سال ۲۰۰۸ حذف شد، اما هنوز توسط دولت ایالات متحده به عنوان ccTLD شناخته می‌شود)

  ایالات متحدهٔ آمریکا (به انگلیسی: United States of America و به اختصار: USA) که به صورت خلاصه ایالات متحده یا آمریکا خوانده می‌شود، یک کشور مستقل در آمریکای شمالی میان کشور کانادا و مکزیک و اقیانوس اطلس و آرام است. آمریکا به‌جز سرزمین اصلی؛ با شیوهٔ حکومت جمهوری فدرال متشکل از ۵۰ ایالت، یک حوزهٔ فدرال، پنج سرزمین خودمختار و مجموعه‌ای از جزایر پراکنده که مجموعاً دارای مساحتی معادل ۳٫۸ میلیون مایل مربع (۹٫۸ میلیون کیلومتر مربع)؛ سومین کشور پهناور جهان محسوب می‌شود و با جمعیتی بیش از ۳۳۵میلیون (آمار سال ۲۰۲۲) سومین کشور پرجمعیت جهان است.[۲۰][۲۱] پایتخت آمریکا واشینگتن، دی.سی. و پرجمعیت‌ترین شهر آن نیویورک سیتی در ایالت نیویورک است.

  چهل و هشت ایالت آمریکا و منطقهٔ فدرال پایتخت در سرزمین اصلی ایالات متحدهٔ آمریکا واقع در آمریکای شمالی میان کانادا از شمال و مکزیک از جنوب، میان اقیانوس اطلس از شرق و اقیانوس آرام از غرب قرار دارند. ایالت آلاسکا یک برون‌بوم در گوشهٔ شمال غربی آمریکای شمالی میان کانادا از شرق و تنگهٔ برینگ و روسیه از غرب جای گرفته‌است. ایالت هاوایی نیز یک برون‌بوم که به صورت مجمع‌الجزایری می‌باشد، در میانه اقیانوس آرام واقع شده‌است. قلمروهای ایالات متحدهٔ آمریکا که در دریای کارائیب و اقیانوس آرام پراکنده هستند، نُه منطقهٔ زمانی را شامل می‌شوند. جغرافیا، آب و هوا و حیات وحش فوق‌العاده متنوع و گوناگون آمریکا، این کشور را در زمرهٔ ۱۷ کشور دارای تنوع زیستی فراوان قرار داده‌است. سرخ‌پوستان دیرین و رنگین پوستان، ۱۵٬۰۰۰ سال پیش از سیبری از تنگه برینگ به قاره آمریکا مهاجرت کردند. استعمار قاره آمریکا توسط اروپایی‌ها از سده شانزدهم میلادی آغاز شد. در آغاز ایالات متحدهٔ آمریکا با ورود امپراتوری بریتانیا در ویرجینیا و برمودا، امپراتوری هلند در نیو هلند، امپراتوری فرانسه در شمال و غرب و امپراتوری اسپانیا در تصرف رود می‌سی‌سی‌پی و جنوب غربی همراه بود. ۱۳ مستعمره بریتانیایی توسط امپراتوری بریتانیا در ساحل شرقی پدیدار گردید. درگیری‌های متعدد بر سر قانون مالیات و نبود نماینده از میان مردم، پیرو جنگ انقلاب آمریکا (سال ۱۷۷۵–۱۷۸۳)، منجر به تشکیل نخستین کشور مستقل از یک امپراتوری خصوصاً بزرگ‌ترین امپراتوری جهان، آغاز انقلاب آمریکا (سال ۱۷۷۵) و نهایتاً اعلامیه استقلال ایالات متحده آمریکا گردید.

  قانون اساسی آمریکا در سال ۱۷۸۸ با اصلاحات دهگانه که مجموعاً با نام منشور حقوق ایالات متحده آمریکا می‌باشد، پی‌ریزی گردید. در سال ۱۷۹۱ قانون اساسی که تضمین‌کننده حقوق طبیعی و قانونی بود، تصویب گردید. در خلال سده نوزدهم میلادی ایالات متحدهٔ آمریکا به شکلی قاطعانه، به توسعه ارضی آمریکای شمالی مشغول شد.

  همچنین در خلال این سده پس از جنگ‌های سرخپوستان؛ نهایتاً منجر به توافق شد و ایالات جدید به شکلی تدریجی تأسیس گردیدند. در سال ۱۸۴۴ توسعهٔ سرزمین‌های آمریکا در سراسر قارهٔ آمریکای شمالی به پایان رسید. در نیمه دوم سده نوزدهم میلادی، جنگ داخلی آمریکا منجر به منسوخ شدن برده‌داری در این کشور شد. در سال‌های پایانی سده نوزدهم، آمریکا به جزایر و آب‌های اقیانوس آرام مسلط شد و اقتصاد این کشور نیز در نتیجه انقلاب صنعتی فراگیر در دنیا، رشد بی‌سابقه‌ای کرد. جنگ آمریکا و اسپانیا و جنگ جهانی اول، موقعیت آمریکا را به شکل یک ابرقدرت نظامی جهانی تثبیت کرد. ایالات متحده در جنگ جهانی دوم به شکل یک ابرقدرت، نخستین کشور تولیدکننده و تنها کشور استفاده‌کنندهٔ بمب‌های اتمی در جنگ و به‌عنوان اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد ظاهر گردید. در خلال جنگ سرد ایالت متحده و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی رقابت فضایی قابل توجه‌ای داشتند که این رقابت در پروژهٔ آپولو ۱۱ به اوج خود رسید. بعد از پایان جنگ سرد در سال ۱۹۹۱ و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، ایالات متحده تبدیل به بزرگ‌ترین ابرقدرت جهان شد.[۲۲]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید