این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  باکتری های مفید

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  باکتری های مفید را از این سایت دریافت کنید.

  باکتری های مفید — معرفی باکتری مفید و انواع آن — به زبان ساده – فرادرس

  باکتری‌های مفید، باکتری‌های غیربیماری‌زای بدن انسان هستند. بعضی باکتری های مفید در کشاورزی، تصفیه آب و صنایع غذایی کاربرد دارند.

  باکتری های مفید — معرفی باکتری مفید و انواع آن — به زبان ساده

  آخرین به‌روزرسانی: ۱ شهریور ۱۴۰۱ زمان مطالعه: ۷ دقیقه

  زیست شناسی، علوم پایه

  باکتری های مفید نقش مهمی در طبیعت دارند. این پروکاریوت‌ها یکی از تجزیه‌کنندگان مهم در شبکه غذایی و برای چرخه کربن و نیتروژن در طبیعت ضروری هستند. باکتری‌های مفید در فرایند تثبیت، نیتروژن لازم برای فعالیت‌های گیاه را فراهم می‌کنند. همچنین میلیاردها باکتری در بدن انسان برای کمک به هضم غذا، ساختن ویتامین‌ها و خنثی کردن اثر گونه‌های مضر وجود دارد. در این مطلب در مورد انواع باکتری مفید در بدن انسان، انواع و نقش آن‌ها در صنایع غذایی، کشاورزی و تصفیه آب توضیح می‌دهیم.

  فهرست مطالب این نوشته

  باکتری های مفید بدن انسان

  باکتری های مفید در کشاورزی

  باکتری مفید در صنایع غذایی

  باکتری های مفید آکواریوم

  باکتری‌های مفید در تصفیه آب کدام‌اند‌؟

  پروبیوتیک چیست ؟

  به هم خوردن تعادل میکروب‌های مفید در بدن انسان

  جمع‌بندی

  باکتری های مفید بدن انسان

  واژه باکتری اغلب ما را یاد درد و بیماری می‌اندازد. به همین دلیل، ممکن است تعجب کنید اگر بشنوید، در بدن ما باکتری‌هایی وجود دارد که برای سلامت و هومئوستازی بدن ضروری است. این باکتری‌ها بدن را در برابر باکتری‌های پاتوژن محافظت می‌کنند، به تکامل سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند و در سنتز بعضی ویتامین‌های گروه B و گوارش بعضی مواد نقش مهمی دارند.

  مطلب پیشنهادی: باکتری چیست؟ — به زبان ساده

  شروع مطالعه

  میکروبیوم چیست ؟

  «میکروبیوم» (Microbiome) مجموعه میکروب‌ها ازجمله باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌هایی هستند که به طور طبیعی در بدن ما وجود دارند. بعضی از این میکروب‌ها، آسیب ترکیبات محیطی برای بدن را افزایش و بعضی از آن‌ها آسیب را کاهش می‌دهند. میکروبیوم بدن انسان در اولین سال تولد شکل می‌گیرد، اما ممکن است در طول سال‌های بعدی در پاسخ به رژیم غذایی فرد، داروهای مصرفی و میکروب‌های محیط زندگی او، تغییر کند.

  باکتری های مفید معده

  به دلیل pH اسیدی معده، بیشتر باکتری‌ها در این محیط دوام نمی‌آورند. باکتری‌های اصلی معده شامل گروه‌های زیر است که به هضم غذا در معده کمک می‌کنند.

  استرپتوکوکوس استافیلوکوکس لاکتوباسیلوس پپتواسترپتوکوکوس

  باکتری های مفید روده چه نقشی دارند ؟

  روده بیشترین میزان باکتری‌های مفید بدن را در خود جای داده است. بیشتر این باکتری‌ها در دسته باکتری‌های بی‌هوازی قرار می‌گیرند. باکتری‌های مفید روده به هضم بعضی از مواد غذایی و سنتز ویتامین K کمک می‌کنند. ۶۰٪ وزن خشک مدفوع از این باکتری‌ها تشکیل شده است. استرس، مصرف زیاد آنتی‌بیوتیک و انگل‌های سیستم گوارشی ازجمله عواملی هستند که تعادل باکتری‌ها در این اندام را تغییر می‌دهند. انواع مختلفی از این باکتری‌ها در روده وجود دارد.

  «باکتری‌های لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس» (Lactobacillus Acidophilus): باکتری‌های لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، باکتری موجود در روده کوچک انسان است و بدن بدون کمک این باکتری ویتامین K نمی‌سازد.«باکتری ای کُلی» (Escherichia Coli | E. coli): بیشتر سویه‌های این باکتری بی‌ضرر و غیربیماری‌زا هستند. این باکتری از دو راه به روده کمک می‌کند.کمک به هضم: تعداد زیادی از این باکتری در کولون روده بزرگ وجود دارد و با ترشح آنزیم به هضم مواد غذایی در روده کمک می‌کند.کمک به سنتز ویتامین: سویه‌های غیربیماری‌زا و مفید باکتری ای کلی در سنتز ویتامین B6، B12 و K نقش دارند.«بیفیدوباکتریا» (Bifidobacteria): باکتری گرم منفی و جزو میکروبیوم طبیعی لوله گوارش، رحم و دهان پستانداران ازجمله انسان است. این باکتری‌ها بیشتر در روده قرار دارند و به هضم کربوهیدرات‌ها کمک می‌کنند.

  تصویر سه‌بعدی باکتری‌های مفید روده

  باکتری های مفید دهان

  با وجود این‌که بعضی از باکتری‌ها سبب ایجاد بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان می‌شوند، بعضی از آن‌ها ازجمله پروبیوتیک‌ها (زیست‌یارها)، به سلامت دهان، خرد شدن مواد غذایی و تازگی نفس کمک می‌کنند. باکتری‌های مفید دهان سه عملکرد اصلی در سلامت دهان دارند.

  کاهش بوی بد دهان: باکتری‌های مفید، باکتری‌های ایجاد کننده بوی بد دهان را از بین می‌برند.کمک به هضم غذا: هضم غذا از دهان شروع می‌شود و باکتری‌های مفید موجود در غدد بزاقی، به خرد شدن غذا کمک می‌کنند.تثبیت میکروبیوم دهان: میکروبیوم متعادل در دهان، ویژگی‌های ضدالتهابی دارد و کمک می‌کند از باکتری‌های پاتوژن در امان باشیم. باکتری‌های مفید با تحریک ترشح بزاق، باقی‌مانده ذرات غذایی، اسید دهان و باکتری‌های بیماری‌زا را حذف می‌کند.

  باکتری های مفید پوست

  پوست انسان به طور طبیعی، محل زندگی بسیاری از باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها است. در حدود ۱۰۰۰ گونه باکتریایی روی پوست هر انسان زندگی می‌کند که از لحظه تولد با او همراه هستند. بسیاری از این باکتری‌ها در بخش‌های سطحی و تعداد کمی از آن در عمق پوست و کنار فولیکول‌های مو قرار دارند. بیشتر باکتری‌های موجود در پوست انسان در یکی از گروه‌های زیر دسته‌بندی می‌شوند.

  باکتری‌های گرم مثبت: باکتری‌های گرم مثبت و مفید پوست گونه‌های زیر هستند.

  «استافیلوکوکوس» (Staphylococcus)

  «کورینه باکتریوم» (Corynebacterium)

  «انیدروباکتر» (Enhydrobacter)

  «میکروکوکوس» (Micrococcus)

  «کاتیباکتریوم» (Cutibacterium)

  «ولولنا» (Veillonella)

  باکتری‌های گرم منفی:‌ باکتری‌های گرم منفی و مفید پوست گونه‌های زیر هستند.

  «روزوموناس موکوزا» (Roseomonas Mucosa)

  «سودوموناس» (Pseudomonas)

  «آسینوباکتر» (Acinetobacter)

  میکروبیوم پوست

  باکتری مفید واژن

  میکروبیوم واژن، سیستمی پویا و پیچیده است که در هر عادت ماهیانه و کل عمر زنان تغییر می‌کند. لاکتوباسیلوس بیشترین باکتری موجود در میکروبیوم طبیعی و سالم واژن است که ترکیبات ضدباکتریایی فراوانی تولید می‌کند. کاهش شدید تعداد این باکتری در رواژن اختلال «واژینوسیس باکتریایی» (Bacterial vaginosis | BV) و افرایش تعداد باکتری‌های بی‌هوازی را به دنبال دارد که یک اختلال متداول بین بانوان در سن زایمان به حساب می‌آید.

  باکتری های مفید در کشاورزی

  میکروب‌های مفید سبب تقویت خاک و افزایش حاصلخیزی خاک می‌شوند. باکتری‌ها یکی از ۵ دسته این میکروب‌ها هستند.

  منبع مطلب : blog.faradars.org

  دکتر محمد شیزرپور

  کندن بی اختیار موی سر کندن جوش جویدن ناخن

  این مشکلات خیلی وقت ها با هم اتفاق میافتد. مثلاً یک نفر ممکن است در کودکی عادت به کندن موها داشته باشد و این مسئله در بزرگسالی با کندن جوشهای صورت ادامه می یابد. در واقع نمی توان گفت که این رفتار یک نوع عادت معمولی است. همچنین بعضی ناخن های خود را می جوند.

  هایفو و تزریق ژل

  تزریق ژل قبل از انجام هایفو نه تنها اثر ژل را کاهش نمی دهد بلکه اثر تولید کلاژن را افزایش می‌دهد.

  راهنمای واکسیناسیون کرونا در بیماریهای پوستی

  آیا بیماران پوستی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی دریافت میکنند نیاز یالاتری نسبت به افراد عادی جامعه برای دریافت واکسن دارند؟ آیا تزریق واکسنهای موجود در اینها ایمن است؟

  منبع مطلب : www.drshizarpoor.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید