این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  برای درمان ابله مرغان چه کنیم

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای درمان ابله مرغان چه کنیم را از این سایت دریافت کنید.

  درمان آبله مرغان

  در صورت شدت علائم بیماری آبله مرغان برای درمان آبله مرغان ، به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات درمانی لازم و مؤثر صورت گیرد.

  درمان آبله مرغان

  ۲۸ مهر ۱۴۰۰

  در صورت شدت علائم بیماری آبله مرغان برای درمان آبله مرغان ، به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات درمانی لازم و مؤثر صورت گیرد.

  آنچه در این مقاله می‌خوانید: نمایش

  آبله مرغان

  آبله ، عفونت ویروسی می‌باشد که سبب ایجاد تغییراتی روی پوست می‌شود. این ویروس که به واریسلا نیز معروف است ، یک بیماری مسری می‌باشد. وارسیلا بسیاری از افراد را به ویژه در کودکی درگیر می‌کند. این بیماری در اکثر مواقع خطری ندارد و پس از گذشت دوره آن بهبود می‌یابد. اما در موارد نادر عوارض شدیدی از خود نشان می‌دهد و ممکن است فرد را در بیمارستان بستری کند.

  علائم آبله مرغان

  آبله مرغان در بیشتر افراد با نشانه‌هایی همراه می‌باشد که با دیدن این نشانه‌ها با توجه به وخامت علائم ، برای درمان آبله مرغان اقدام می‌شود.

  این نشانه‌ها به صورت تب ، کم اشتهایی ، سردرد و حالت تهوع ، بدن درد و خستگی می‌باشد. در روزهای ابتدایی بیماری ، جوش‌ها یا تاول‌هایی روی پوست ظاهر می‌شود که در اکثر مواقع با گذشت چندین روز از بین می‌روند. تاول‌های ایجاد شده آبدار می‌باشند.

  در نوع وخیم بیماری این جوش‌ها و تاول‌ها  در دهان یا چشم و گلو و … ایجاد می‌شوند.

  عوارض آبله مرغان

  آبله مرغان در اکثر افراد خفیف ایجاد می‌شود. اما در صورتی که افراد به آبله مرغان شدید دچار شوند و به درمان آبله مرغان اقدامی نکنند ، احتمال دارد عوارض شدیدی برای آنها ایجاد شود.

  این عوارض شامل عفونت‌های شدید باکتریایی ، ذات‌الریه ، کاهش شدید آب بدن و کاهش وزن ، سندروم ری ، ضایعات شدید پوستی ، شینگلز ، التهاب مغز و … می‌باشد.

  افراد مستعد بیماری آبله مرغان

  احتمال بروز آبله مرغون در تمام افراد وجود دارد. اما در یکسری از افراد احتمال بروز این بیماری بیشتر است.

  خانم‌های باردار ، افرادی با سیستم ایمنی ضعیف ، افراد مصرف کننده‌های داروهای شیمی درمانی ، افراد مصرف کننده داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن ، افراد مصرف کننده داروهای استروئیدی ، افراد مصرف کننده مواد مخدر و نوزادانی که واکسن آبله را نزده‌اند ، بیشتر به این بیماری دچار می‌شوند.

  پیشگیری از آبله مرغان با دریافت واکسن

  این مثل که پیشگیری از درمان بهتر است در مورد آبله صدق می‌کند. پیشگیری با دریافت واکسن ، بهتر از درمان آبله می‌باشد. واکسن آبله مرغان برترین روش پیشگیری از این بیماری می‌باشد. واکسن آبله به میزان 90 درصد در برابر این بیماری ایمنی ایجاد می‌کند. افرادی که واکسن آبله را بزنند به این بیماری دچار نمی‌شوند یا بسیار خفیف دچار می‌شوند.

  واکسن آبله را 12 تا 23 ماهگی برای خردسالان تزریق می‌کنند. اگر در این سن ، افراد واکسن را دریافت نکرده باشند ، در سن 7 تا 12 سالگی به صورت دو دز برای آنها تزریق می‌شود. فاصله بین دریافت دو دز سه ماه می‌باشد. چنانچه فردی در این سنین هم موفق به دریافت واکسن نشده باشد ، می‌تواند واکسن را در هر سنی به صورت دو دز به فاصله یک ماه تزریق کند.

  واکسن آبله برای خانم‌های باردار ، افراد حساس به ژلاتین و داروهای آنتی‌بیوتیک و افرادی با سیستم ایمنی ضعیف مناسب نمی‌باشد.

  درمان آبله مرغان چگونه است ؟

  اگر به این ویروس مبتلا شده‌اید ، توجه داشته باشید که این ویروس در 48 ساعت ابتدایی به شدت مسری می‌باشد. لذا از ارتباط با کسانی که به این بیماری دچار نشده‌اند و واکسن نزده‌اند ، خودداری کنید.

  برای آبله مرغون یا واریسلا درمان خاصی وجود ندارد. اما در صورت وخامت علائم باید به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات لازم از سوی پزشک انجام شود.

  داروهایی که پزشک در صورت وخامت بیماری برای درمان آبله مرغان تجویز می‌کند ، داروهای ضد ویروسی می‌باشد.

  برای کاهش سوزش و خارش زخم‌ها یا تاول‌ها ، داروهای مسکن و آنتی هیستامین می‌تواند مناسب باشد. نوشیدن مایعات فراوان سبب بهبود خارش و سوزش زخم‌ها می‌شود.

  برای درمان زخم های آبله و تاول‌ها ، از خارش آنها خودداری کنید. با استفاده از ماسک‌های خنک ، التهاب آنها را کاهش دهید.

  پزشک برای درمان زخم آبله و تاول‌های آن ، کرم‌ها و لوسیون‌های مناسب را تجویز می‌کند.

  همچنین ببینید : مراقبت از زخم فشاری

  درمان جای زخم آبله مرغان

  با وجود اقدامات مربوط به درمان آبله مرغون ، ممکن است جای زخم‌های آبله مرغان روی پوست باقی بماند. برای رفع جای زخم‌های آبله مرغان در حالتی که هنوز مدت زیادی از ایجاد زخم نگذشته باشد ، می توانید از محصولات زخم که برای درمان جای زخم مناسب هستند ، استفاده کنید. نمونه‌ای از این محصولات با کیفیت ، محصولات زخم تریتا می‌باشد.

  اقدامات دیگر برای از بین بردن جای زخم آبله درمابراسیون و میکرودرمابراسیون ، لایه‌برداری ، میکرونیدلینگ ، لیزر درمانی  و… می‌باشد.

  نویسنده تریتا مقالات زخم

  منبع مطلب : www.treetta.com

  آبله مرغان در کودکان و بزرگسالان، علائم، درمان و پیشگیری

  بیماری آبله مرغان در کودکان بسیار مسری است وبا بروز جوش‌های مختلف در نواحی گردن، کمر و حتی صورت شروع شده و به نواحی دیگر بدن می‌رسد.

  دانستنی‌های سلامتکودک و نوزاد

  آبله مرغان در کودکان و بزرگسالان، علائم، درمان و پیشگیری

  آخرین بروزرسانی 12 دی 1401

  53107kاشتراک گذاری

  زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه

  آبله مرغان یا واریسلا (Varicella) از شایع‌ترین ویروس‌های دوران کودکی است که به وسیله ویروس واریسلا زوستر (VZV) ایجاد شده و عمدتا درجه نسبتا خفیفی دارد. با این حال بروز آبله مرغان در بزرگسالان شدید و حاد است. آبله مرغان به تنهایی تهدید کننده زندگی نیست بجز کسانی که بیماری‌هایی مثل سرطان خون دارند یا داروهای استروئیدی مصرف می‌کنند و در نتیجه دچار ضعف در سیستم ایمنی هستند. در ادامه بیشتر با ویروس آبله مرغان در کودکان و بزرگسالان، علائم و روش‌های تشخیص آن صحبت خواهیم کرد.

  در این مقاله مطالعه می‌کنید:

  علائم آبله مرغان در کودکان

  روش تشخیص آبله مرغان

  شیوه سرایت و انتقال بیماری آبله مرغان

  درمان آبله مرغان

  باید و نبایدهای بیماری آبله مرغان در کودکان

  چطور به درمان کودک مبتلا به آبله مرغان کمک کنیم؟

  برای آبله مرغان چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

  علائم آبله مرغان در کودکان

  اولین علامت بیماری آبله مرغان در کودکان با تب (تا 38.8 درجه)، سردرد، سوزش گلو یا معده درد شروع می‌شود. این علائم ممکن است چند روز طول بکشند. یک یا دو روز پس از شروع تب، جوش های مختلف روی بدن (عموما در نواحی شکم، کمر و صورت) ظاهر می‌شوند که می‌توانند به شدت احساس خارش ایجاد کنند و سپس به جاهای دیگر بدن منتقل شوند. جوش‌ها پس از یک یا دو روز به سایر نواحی بدن مثل پوست سر، پاها، بازوها و داخل دهان هم منتقل می‌شوند.

  این جوش‌ها ابتدا به شکل لکه‌های قرمز رنگ هستند اما به مرور تبدیل به تاول‌های پر از مایع تبدیل می‌شوند. تعداد جوش‌ها در کودکان از چند عدد تا 500 عدد متغیر است. با این حال جای نگرانی نیست و چند روز بعد این جوش‌ها خشک شده و در طی 4 تا 5 روز دلمه بسته و کاملا خشک می‌شود.

  از جمله علائم و عوارض دیگر ابتلا به این بیماری در کودکان می‌توان به کاهش اشتها، درد در عضلات و مفاصل، سرفه و آبریزش بینی اشاره کرد.

  مقایسه آبله مرغان و سرخک

  روش تشخیص آبله مرغان

  تشخیص این بیماری عموما براساس سابقه خانوادگی و بالینی و معاینات بدنی انجام می‌گیرد. با توجه به اینکه جوش‌های این بیماری ویروسی، خاص و منحصربفرد هستند عمدتا به کمک معاینه بدنی می‌توان ابتلای فرد به این ویروس را تشخیص داده و تأیید نمود.

  درخواست تست آبله مرغان

  شیوه سرایت و انتقال بیماری آبله مرغان

  نحوه انتقال و سرایت این ویروس بسیار ساده است و قدرت انتقال آن تا 2 روز قبل از مشخص شدن جوش‌ها بر روی بدن بسیار بالاست. به طور کلی روش‌های انتقال این ویروس عبارتند از:

  انتقال ویروس با لمس مستقیم ویروس انجام می‌گیرد. در صورتی که کودک شما به جوش یا مایع تاول‌های پوستی دست بزند، این ویروس به سرعت منتقل خواهد شد. تماس داشتن با بزاق کسی که آبله مرغان دارد نیز سبب انتقال ویروس می‌گردند. ضمنا این ویروس از راه دهان یا حلق وارد بدن شده و شما یا کودکتان را مریض می‌کند.

  انتقال ویروس از طریق عطسه و سرفه کسی که مبتلا به بیماریست امکان پذیر است؛

  زنان بارداری که آبله مرغان گرفته اند، ویروس را از طریق جفت به جنین منتقل می‌کنند؛

  زنانی که در دوره شیردهی قرار دارند و باید به کودک خود شیر بدهند می‌توانند این ویروس را منتقل کنند.

  بنابراین تا زمانی که فرد مبتلا به بهبودی کامل دست پیدا نکرده از تماس پیدا کردن با این افراد به هر شیوه‌ای دقت کنید.

  آبله مرغان در کودکان

  درمان آبله مرغان

  با توجه به اینکه منشأ این بیماری ویروسی است، بنابراین آنتی بیوتیک‌ها بر روی آن اثری ندارند؛ اما در صورتی که باکتری‌ها به محل زخم‌ها حمله کنند به آنتی بیوتیک نیاز خواهیم داشت. این حالت موقعی رخ می‌دهد که بچه‌ها روی زخم و جوش‌ها را می‌خارانند و کندن آنها را شروع می‌کنند. بسته به عواملی مثل:

  سن و وضعیت سلامتی کودک؛

  گستردگی عفونت؛ زمان بندی درمان

  میزان تحمل کودک نسبت به مصرف برخی داروها یا روش‌های درمانی،

  می‌توان داروی درمانی ضد ویروسی مناسب تجویز کرد. معمولا پزشکان داروهایی مثل استامینوفن برای تب بالا و آنتی بیوتیک برای رفع عفونت‌های باکتریایی تجویز می‌کنند. همچنین پزشکان استراحت، نوشیدن زیاد مایعات و حمام با آب سرد هم توصیه می‌کنند.

  خوشبختانه از حدود 30 سال پیش که واکسن آبله مرغان ساخته شد، شیوع این بیماری در تمامی سنین مخصوصا در کودکان با رنج سنی 1 تا 4 سال کاهش شدیدی پیدا کرد. 2 دوز از واکسن ضد آبله مرغان برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان توصیه می‌شود.

  مطلب مرتبط:

  انواع واکسن ها چه تفاوتی باهم دارند؟علائم سرخک در کودکانبررسی بیماری عفونی از علل بروز تا راه درمانعامل بیماری جذام، علائم، پیشگیری و درمانبیماری مننژیت، علائم، پیشگیری و درمان

  آبله مرغان

  باید و نبایدهای بیماری آبله مرغان در کودکان

  توصیه می‌کنیم برای کمک به روند بهبودی و درمان آبله مرغان، به کودکان خود یاد بدهید تا از خاراندن جوش‌ها خودداری کنند در غیر این صورت دچار عفونت ثانویه باکتریایی خواهند شد. حتی می‌توانید ناخن‌های کودکانتان را کوتاه کنید و شب‌ها جوراب به دستانشان بپوشانید.

  منبع مطلب : keyvanlab.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید