این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  به صورت تقریبی یا سرانگشتی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  به صورت تقریبی یا سرانگشتی را از این سایت دریافت کنید.

  قاعده سرانگشتی

  معنی قاعده سرانگشتی - معانی، لغت نامه دهخدا، فرهنگ اسم ها، فرهنگ معین و عمید، مترادف و متضاد و ... در فرهنگ لغت آبادیس - برای مشاهده کلیک کنید

  قاعده سرانگشتی

  دانشنامه عمومی

  یک قاعده سرانگشتی یا حساب سرانگشتی اصل، قانون، یا قاعده ای است که به صورت تجربی، در مقیاس نسبتاً وسیعی صحیح یا قابل اعتماد است، اما لزوماً درستی آن در همه موارد ممکن اثبات نشده است. از این قوانین زمانی استفاده می شود که به دنبال یافتن پاسخی تقریبی و سریع برای یک مسئله هستیم و لزوماً دنبال جوابی صد در صد دقیق و اثبات شده نیستیم.

  رابطه ای ساده هستند که به راحتی می توان آن را محاسبه نمود.

  برای کاربردهای گونان می توان از این گونه روابط استفاده کرد که علت آن ساده سازی و حذف پارامترهای با تأثیر کمتر است که باعث می شود با حذف جزئیات رابطه بدست آمده عمومیت بیشتری یابد.

  دقیق و قابل اعتماد نیستند و تنها برای تقریب اولیه بکار می روند.

  این گونه قوانین غالباً دارای سه ویژگی زیر می باشند:

  قاعدهٔ تقریبی برای دو برابر شدن رشد جمعیت آن است که اگر عدد ۷۰ (مقدار دقیق این عدد برابر است با ۶۹/۳۱۴۷۱۸۱ که برابر است با ۱۰۰ برابر لگاریتم طبیعی ۲ که برای نرخ رشدهای بسیار کوچکتر از ۱٪ صادق است) را بر نرخ رشد تقسیم کنیم حاصل تعداد سال هایی را نشان می دهد که اگر رشد جمعیت با همین نرخ افزایش یابد جمعیت به دو برابر میزان حاضر افزایش خواهد یافت. بطور مثال اگر رشد جمعیت ۱٪ باشد، ۷۰ سال طول می کشد که جمعیت دو برابر شود.قاعده ۷۲ قانون مشابهی است که در مباحث مالی و بطور مشابه برای نرخ بهره بکار می رود با این تفاوت که به جای عدد ۷۰ از عدد ۷۲ استفاده می شود.

  wiki: قاعده سرانگشتی

  گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

  پیشنهاد کاربران

  حساب سرانگشتی

  مشاهده پیشنهاد های امروز

  معنی یا پیشنهاد شما

  + افزودن عکس و لینک

  منبع : abadis.ir

  قاعده سرانگشتی

  قاعده سرانگشتی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  این نوشتار به هیچ منبع و مرجعی استناد نمی‌کند. لطفاً با افزودن یادکرد به منابع قابل اعتماد برطبق اصول تأییدپذیری و شیوه‌نامهٔ ارجاع به منابع، به بهبود این نوشتار کمک کنید. مطالب بدون منبع ممکن است به چالش کشیده شوند و حذف شوند.

  یک قاعده سرانگشتی یا حساب سرانگشتی اصل، قانون، یا قاعده ای است که به صورت تجربی، در مقیاس نسبتاً وسیعی صحیح یا قابل اعتماد است، اما لزوماً درستی آن در همه موارد ممکن اثبات نشده‌است. از این قوانین زمانی استفاده می‌شود که به دنبال یافتن پاسخی تقریبی و سریع برای یک مسئله هستیم و لزوماً دنبال جوابی صد در صد دقیق و اثبات شده نیستیم.

  این گونه قوانین غالباً دارای سه ویژگی زیر می‌باشند:

  رابطه‌ای ساده هستند که به راحتی می‌توان آن را محاسبه نمود.

  برای کاربردهای گونان می‌توان از این گونه روابط استفاده کرد که علت آن ساده‌سازی و حذف پارامترهای با تأثیر کمتر است که باعث می‌شود با حذف جزئیات رابطه بدست آمده عمومیت بیشتری یابد.

  دقیق و قابل اعتماد نیستند و تنها برای تقریب اولیه بکار می‌روند.

  تاریخچه در غرب[ویرایش]

  حساب سرانگشتی را در انگستان، آمریکا و اروپای غربی با Rule of thumb به معنای قانون شست می‌شناسند؛ زیرا گفته می‌شده شوهران نباید با ترکه‌ای کلفت‌تر از شست، کتک بزنند![۱]

  مثال[ویرایش]

  قاعدهٔ تقریبی برای دو برابر شدن رشد جمعیت آن است که اگر عدد ۷۰ (مقدار دقیق این عدد برابر است با ۶۹/۳۱۴۷۱۸۱ که برابر است با ۱۰۰ برابر لگاریتم طبیعی ۲ که برای نرخ رشدهای بسیار کوچکتر از ۱٪ صادق است) را بر نرخ رشد تقسیم کنیم حاصل تعداد سال‌هایی را نشان می‌دهد که اگر رشد جمعیت با همین نرخ افزایش یابد جمعیت به دو برابر میزان حاضر افزایش خواهد یافت. به‌طور مثال اگر رشد جمعیت ۲٪ باشد، حدوداً ۳۵ سال طول می‌کشد تا جمعیت دو برابر شود.

  در مباحث مالی و به‌ویژه نرخ بهره، عموماً مقدار ۷۲ به‌کار می‌رود که به آن می‌گویند که گمراه‌کننده است. [۲]

  منابع[ویرایش]

  ↑ Rule of thumb

  ↑ https://aora.ir/1399/06/قانون-72

  رده‌ها: عبارات انگلیسیقاعده‌های سرانگشتی

  منبع : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید