این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  بیماری هیپو پیتو تاریسم

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  بیماری هیپو پیتو تاریسم را از این سایت دریافت کنید.

  آشنایی با هیپوپیتوئیتاریسم یا کم کاری غده هیپوفیز و علائم آن

  هیپوپیتوئیتاریسم یک اختلال نادر است. در آن غده هیپوفیز قادر به تولید یک یا چند هورمون نیست یا به اندازه کافی هورمون تولید نمی‌کند.

  آشنایی با هیپوپیتوئیتاریسم یا کم کاری غده هیپوفیز و علائم آن

  2020-06-18T22:45:43+04:30

  بیماری‌ها

  زمان مطالعه: 13 دقیقه

  هیپوپیتوئیتاریسم یا کم کاری هیپوفیز یک اختلال نادر است. در آن غده هیپوفیز قادر به تولید یک یا چند هورمون نیست یا به اندازه کافی هورمون تولید نمی‌کند.

  هیپوپیتوئیتاریسم یا کم کاری هیپوفیز یک اختلال نادر است. در آن غده هیپوفیز قادر به تولید یک یا چند هورمون نیست یا به اندازه کافی هورمون تولید نمی‌کند.

  اندازه غده‌ی هیپوفیز به اندازه یک نخود است. این غده در قاعده مغز قرار دارد. هیپوفیز بخشی از سیستم درون ریز بدن است که عبارت است از تمامی غددی که هورمون را ترشح و تنظیم می‌کند. علی‌رغم کوچک بودن هیپوفیز، این غده تعدادی هورمون ترشح می‌کند که تقریبا در هر قسمت از بدن نقش‌هایی را ایفا می‌کند.

  هیپوپیتوئیتازیسم زمانی ایجاد می‌شود که در هیپوفیز کمبود یک یا چند هورمون وجود دارد. این کمبود هورمون‌ها  می‌تواند بر عملکردهای روزمره بدن مثل رشد، فشارخون یا تولیدمثل تاثیر بگذارد. علائم بسته به آن که کدام هورمون یا هورمون‌ها ترشح نمی‌شود، متفاوت است.

  اگر مبتلا به هیپوپیتوئیتاریسم هستید، احتمالا در ادامه زندگی خود باید دارو مصرف کنید. دارودرمانی برای جایگزینی هورمون از دست رفته کمک می‌کند و برای کنترل علائم مفید است.

   علائم هیپوپیتوئیتاریسم

  نشانه‌ها و علائم این بیماری بتدریج ایجاد می‌شود و رفته رفته شدیدتر می‌شود. علائم بعضا جزئی است بگونه‌ای که ماه‌ها یا سال‌ها از آن چشم پوشی می‌شود. اما در برخی افراد، علائم و نشانه‌ها به طور ناگهانی بروز می‌کنند.

  علائم و نشانه‌های هیپوپیتوئیتاریسم  فرد به فرد و بسته به اینکه کدامیک از هورمون‌های هیپوفیز متاثر شده و به چه درجه‌ای رسیده متفاوت است. در افرادی که بیش از یک هورمون نقص پیدا کند، نقص و کمبود در هورمون دوم ممکن است افزایش یابد یا در برخی از موارد علائم کمبود هورمون اول را پنهان کند.

  کمبود هورمون رشد (GH)

  در کودکان، کمبود GH باعث ایجاد مشکلاتی در رشد، همچون کوتاه قامتی می‌شود. در بزرگسالان کمبود هورمون رشد علائم خاصی ایجاد نمی‌کند. ولی در برخی از بزرگسالان ممکن است باعث موارد زیر شود:

  کوفتگی ضعف عضلانی

  تغییراتی در ترکیب چربی بدن

  کاهش جاه طلبی گوشه گیری از اجتماع

  کمبود هورمون‌های لوتئینی کننده (LH) و هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH)

  کمبود این هورمون‌ها که گنادوتروپین نامیده می‌شود بر سیستم تولیدمثل اثر می‌گذارد. در زنان، کمبود باعث کاهش تولید تخمک و استروژن از تخمدان‌ها می‌شود. در مردان، کمبود منجر به کاهش تولید اسپرم و تستوسترون از بیضه‌ها می‌شود.

  زنان و مردان ممکن است کاهش میل جنسی، نازایی یا کوفتگی را تجربه کنند. در کودکان و نوجوانان، تاخیر در بلوغ معمولا تنها علائم آن است.

  زنان ممکن است علائم زیر را هم داشته باشند:

  گرگرفتگی قاعدگی نامنظم

  کاهش موهای ناحیه پوبیک

  عدم توانایی در تولید شیر برای شیردهی

  مردان هم ممکن است علائم زیر را داشته باشند:

  اختلال در نعوظ

  کاهش موهای صورت یا بدن

  تغییر خلقیات

  کمبود هورمون محرک تیروئید (TSH)

  این هورمون فعالیت غده تیروئید را کنترل می‌کند. کمبود این هورمون باعث کاهش هورمون‌های تیروئیدی می‌شود (هیپوتیروئیدیسم). این عوامل باعث ایجاد علائم زیر می‌شود:

  کوفتگی کاهش وزن خشکی پوست یبوست

  حساسیت به سرما یا مشکل در گرم ماندن

  کمبود هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH)

  این هورمون به غدد آدرنال شما کمک می‌کند تا به درستی کار کند. همچنین به بدن شما کمک می‌کند تا در برابر استرس واکنش نشان دهد. علائم کمبود ACTH شامل موارد زیر است:

  کوفتگی شدید

  کاهش فشار خون تا حدی که می‌تواند منجر به از حال رفتن شود.

  عفونت‌های مکرر و طولانی

  حالت تهوع، استفراغ و درد شکمی

  سردرگمی

  کمبود هورمون آنتی‌دیورتیک (ADH)

  این هورمون که وازوپرسین هم نامیده می‌شود، به کنترل میزان مایعات بدن کمک می‌کند. کمبود ADH می‌تواند منجر به اختلالی به نام دیابت بی‌مزه شود. که می‌تواند باعث موارد زیر شود:

  پرادراری پرنوشی

  عدم تعادل الکترولیت‌ها

  کمبود پرولاکتین

  پرولاکتین هورمونی است که زمان تولید شیر را در بدن مشخص می‌کند. کم بودن این هورمون می‌تواند در زنان تولید شیر را برای شیردهی مختل کند.

  چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

  اگر نشانه‌هایی را مشاهده کردید که با هیپوپیتوئیتاریسم مرتبط است، به پزشک مراجعه کنید.

  در صورت بروز ناگهانی نشانه‌ها و علائم کم کاری غده هیپوفیز و سردرد شدید، اختلالات بینایی، گیجی یا افت فشارخون فورا با پزشک خود تماس بگیرید. این علائم می‌تواند ناشی از از بین رفتن ناگهانی بافت غده هیپوفیز (آپوپلاکسی هیپوفیز) باشد که غالبا با خونریزی به غده هیپوفیز ایجاد می‌شود. آپوپلاکسی هیپوفیز یک وضعیت اورژانسی است و نیاز به مراقبت‌های فوری پزشکی دارد.

  علل کم کاری هیپوفیز

  هیپوپیتوئیتاریسم علت‌های مختلفی دارد. در برخی از موارد در اثر ایجاد تومور در هیپوفیز به وجود می‌آید. افزایش اندازه تومور هیپوفیز می‌تواند بافت هیپوفیز را فشرده و باعث صدماتی شود. همچنین می‌تواند در تولید هورمون مداخلاتی ایجاد کرده و بینایی را مختل کند.

  علاوه بر تومور، بیماری‌های خاصی می‌تواند به هیپوفیز آسیب برساند و منجر به هیپوپیتوئیتاریسم شود. برای مثال:

  صدمات به سر جراحی‌های مغز

  درمان‌های رادیواکتیو سر و گردن

  کاهش جریان خون به مغز و غده هیپوفیز (srtoke) یا خونریزی (hemorrhage) در مغز و غده هیپوفیز

  برخی داروهای خاص مانند نارکوتیک‌ها(مواد مخدر)، داروهای کورتیکواستروئیدها با دوز بالا یا برخی داروهای سرطانی

  منبع مطلب : virtualdr.ir

  گزارش یک مورد افسردگی شدید تظاهر اولیه پان هیپوپیتوئیتاریسم

  هیپوپیتوئیتاریسم (Hypopituitarism) یک اختلال نادر ولی کشنده است می‌تواند به صورت کمبود هر یک از هورمون‌های هیپوفیز قدامی تظاهر کند. اختلال افسردگی اساسی با علایم خلق افسرده و کاهش علایق در اکثر ساعات روز مشخص می‌شود. با توجه به اینکه علائم روانپزشکی در زمان تشخیص بعضی بیماری‌ها بارز هستند، لذا بروز ...

  جمعه 4 آذر 1401   |   English [Archive]

  دوره ۲۹، شماره ۱۸۰ - ( دی ۱۳۹۸ )                   جلد ۲۹ شماره ۱۸۰ صفحات ۱۵۱-۱۴۶ | برگشت به فهرست نسخه ها

  Download citation:

  BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks

  Send citation to:

  Mendeley Zotero RefWorks

  Lavvaf S, Hosseini, Bahar A, Kasaei M. Major Depressive Disorder as the First Presentation of Panhypopituitarism: A Case Report. J Mazandaran Univ Med Sci 2019; 29 (180) :146-151

  URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-13969-fa.html

  لواف صباحت، حسینی حمزه، بهار عادله، کسایی مجید. گزارش یک مورد افسردگی شدید تظاهر اولیه پان هیپوپیتوئیتاریسم. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران ۱۳۹۸; ۲۹ (۱۸۰) :۱۵۱-۱۴۶

  URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-۱-۱۳۹۶۹-fa.html

  گزارش یک مورد افسردگی شدید تظاهر اولیه پان هیپوپیتوئیتاریسم

  صباحت لواف ، حمزه حسینی ، عادله بهار ، مجید کسایی

  چکیده:   (۷۰۰۶ مشاهده)

  هیپوپیتوئیتاریسم (Hypopituitarism) یک اختلال نادر ولی کشنده است می‌تواند به صورت کمبود هر یک از هورمون‌های هیپوفیز قدامی تظاهر کند. اختلال افسردگی اساسی با علایم خلق افسرده و کاهش علایق در اکثر ساعات روز مشخص می‌شود. با توجه به اینکه علائم روانپزشکی در زمان تشخیص بعضی بیماری‌ها بارز هستند، لذا بروز مشکلات فوق در زمینه سایر بیماری‌ها به ویژه کاهش عملکرد غده هیپوفیز باید مد نظر قرار گیرد.

  در گزارش مورد حاضر بیمار آقای میانسالی بود که با علایم افسردگی اساسی با افکار خودکشی , کاهش وزن شدید , بی اشتهایی  بستری شد و علی رغم درمان با داروهای مختلف ضد افسردگی بهبودی حاصل نشد. در شرح حال، سابقه عمل جراحی تومور مغزی به همراه شیمی درمانی و رادیوتراپی مغز داشت. با توجه به احتمال بروز کم کاری محورهای تروفیک هیپوفیز با گذشت زمان از شروع رادیوتراپی، جهت بیمار بررسی محورهای یاد شده انجام شد و کاهش عملکرد محور آدرنال، تیروئید، گناد و هورمون رشد با آزمایش اثبات شد.

  در برخورد با بیماران با پاسخ نامناسب به درمان ضد افسردگی، به علل ایجادکننده آن به ویژه اختلالات آندوکرین و در راس آن اختلالات کم‌کاری هیپوفیز توجه شود و آزمایشات مربوطه درخواست شود.

  واژه‌های کلیدی: افسردگی اساسی، کم کاری هیپوفیز، تومور مغزیمتن کامل [PDF 279 kb]   (۷۸۱ دریافت)  

  نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: روانپزشکی

  ارسال پیام به نویسنده مسئول

  بازنشر اطلاعات

  این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

  Articles Copyright © The Author(s). Owned by Mazandaran University of Medical Sciences.

  تماس با ما

  ساری- میدان معلم- ساختمان شماره2 دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران- طبقه سوم- معاونت تحقیقات و فناوری- دفترمجله

  تلفن: 01134484874

  پست الکترونیکی : jmumsmazums.ac.ir

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

  طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

  © 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

  Designed & Developed by : Yektaweb

  منبع مطلب : jmums.mazums.ac.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 14 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید