این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  تجزیه یوگسلاوی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  تجزیه یوگسلاوی را از این سایت دریافت کنید.

  یوگسلاوی

  یوگسلاوی

  مختصات: ۴۴°۴۹′۱۴″ شمالی ۲۰°۲۷′۴۴″ شرقی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  Yugoslavia Југославија Yugoslavia ۱۹۱۸–۲۰۰۶ Flag (۱۹۴۵–۱۹۹۲) نماد (۱۹۶۳–۱۹۹۲) '۱۹۱۹–۱۹۴۱:

  Химна Краљевине Југославије

  "سرود ملی پادشاهی کرواسی"

  ۱۹۴۳–۱۹۹۲:

  (unofficial) Хеј, Словени "Hey, Slavs" پایتخت بلگراد

  زبان(های) رایج ۱۹۲۱–۱۹۴۵:

  زبان صربی‌کرواتی[a]

  ۱۹۴۵–۱۹۹۲:

  صربی‌کرواتی اسلونیایی مقدونی

  حکومت پادشاهی مشروطه

  (۱۹۱۸–۱۹۲۹; ۱۹۳۱–۱۹۴۵)

  پادشاهی مطلقه (۱۹۲۹–۱۹۳۱)

  جمهوری فدرال دولت سوسیالیستی جمهوری (۱۹۴۵–۱۹۹۲)

  تاریخ • تشکیل یوگسلاوی ۱ دسامبر ۱۹۱۸

  • تهاجم آلمان نازی به یوگسلاوی

  ۶ آوریل ۱۹۴۱ • الغای سلطنت ۲۹ نوامبر ۱۹۴۵ • فروپاشی یوگسلاوی ۲۷ آوریل ۱۹۹۲

  واحد پول کرون یوگسلاوی

  (۱۹۱۸–۱۹۲۰) دینار یوگسلاوی (۱۹۲۰–۱۹۹۲) پیش‌شماره تلفنی ۳۸ دامنه سطح‌بالا .yu

  پیشین پسین

  صربستان

  کشور اسلون‌ها، کروات‌ها و صرب‌ها

  مونته‌نگرو مجارستان کرواسی اسلونی مقدونیه

  جمهوری بوسنی و هرزگوین

  جمهوری فدرال یوگسلاوی

  امروز بخشی از  صربستان

  کرواسی بوسنی و هرزگوین مونته‌نگرو اسلوونی مقدونیه شمالی کوزوو[b]

  ^  زبان صربی‌کرواتی و زبان اسلونیایی زبان‌های جداگانه‌ای هستند، اما در آن زمان به‌طور رسمی پذیرفته نشد و یا به‌طور جهانی به رسمیت شناخته شد، و «صرب-کرواتو-اسلوونی» به عنوان زبان رسمی واحد اعلام شد (srpsko-hrvatsko-slovenački؛ همچنین ترجمه شده به «Serbocroatoslovenian»). در عمل به صورت صربی‌کرواتی عمل می‌کرد.^  سرزمین کوزوو محل مناقشه میان جمهوری کوزوو و جمهوری صربستان است. جمهوری کوزوو در ۱۷ فوریه ۲۰۰۸ به طور یک‌جانبه اعلان استقلال کرد اما صربستان همچنان آن را جزئی از خاک خود تلقی می‌نماید. دو کشور در سال ۲۰۱۳ در پی توافق بروکسل اقدام به عادی‌سازی روابط نمودند. ۱۱۳ کشور از ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد، کوزوو را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته‌اند و ۱۰ کشور از اقدام خود بازگشته‌اند.یوگسلاوی (به صربی‌کرواتی: Југославија)، نام سه موجودیت سیاسی بود که در بخش عمده سده ۲۰ به‌صورت پی‌درپی در جنوب شرقی اروپا و اروپای مرکزی وجود داشتند. این ۳ کشور، پادشاهی یوگسلاوی، جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی و جمهوری فدرال یوگسلاوی بودند. واژهٔ از دو بخش (jug به معنی جنوب) و (slaveni، اشاره به مردم اسلاو) تشکیل شده‌است.

  یوگسلاوی پس از جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۸، با ادغام دولت اسلوونی، کرواسی و صربستان (که پیش از این بخشی از مناطق امپراتوری اتریش - مجارستان بودند) با پادشاهی صربستان، اولین اتحادیه مردم اسلاو جنوبی، پس از قرنها که این منطقه بدست عثمانی و سپس اتریش - مجارستان بود، با نام پادشاهی، صربستان، کرواسی و اسلوونی اعلام موجودیت کرد. پتر اول نخستین شاه این کشور جدید بود. این پادشاهی در ۱۳ ژوئیه ۱۹۲۲ در اجلاس سفیران متفقین در پاریس به رسمیت شناخته شد.[۱] نام رسمی این کشور در ۱۳ اکتبر ۱۹۲۹ به پادشاهی یوگسلاوی تغییر یافت.

  با شروع جنگ جهانی دوم، یوگسلاوی در ۶ آوریل ۱۹۴۱ مورد حمله متحدین قرار گرفت. در سال ۱۹۴۳، جمهوری فدرال دموکرات یوگسلاوی توسط جنبش مقاومت پارتیزان‌های یوگسلاو اعلام موجودیت کرد. در سال ۱۹۴۴ پادشاه پتر دوم، که در آن زمان در تبعید به سر می‌برد، آن را به عنوان یک دولت قانونی به رسمیت شناخت. متعاقباً سلطنت در نوامبر ۱۹۴۵ منسوخ شد. هنگامی که یک دولت کمونیست تأسیس شد، نام کشور در سال ۱۹۴۶ به جمهوری خلق فدرال یوگسلاوی تغییر نام داد. این کشور مناطق استریا، ریجکا و زادار را از چنگ ایتالیا درآورد. یوسپ بروز تیتو، رهبر پارتیزان، یوگسلاوی را از سال ۱۹۵۳ تا زمان مرگش در ۱۹۸۰، به عنوان رئیس‌جمهور، اداره کرد. در سال ۱۹۶۳، این جمهوری دوباره به جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی (SFRY) تغییر نام داد.

  شش جمهوری که جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی را تشکیل داده بودند عبارتند بودند از: جمهوری سوسیالیستی بوسنی و هرزگوین، جمهوری سوسیالیستی کرواسی، جمهوری سوسیالیستی مقدونیه، جمهوری سوسیالیستی مونته‌نگرو، جمهوری سوسیالیستی صربستان و جمهوری سوسیالیستی اسلوونی. صربستان شامل دو استان خودمختار سوسیالیستی به نام وویوودینا و کوزوو بود که پس از سال ۱۹۷۴، تا حد زیادی با دیگر اعضای فدراسیون برابر بودند.[۲][۳] پس از بحران سیاسی و اقتصادی در دهه ۱۹۸۰ و ظهور ملی‌گرایی، یوگسلاوی در امتداد مرزهای جمهوری‌های خود تجزیه و در ابتدا به پنج کشور تقسیم شد که باعث شروع جنگ‌های یوگسلاو شد. از سال ۱۹۹۳ تا سال ۲۰۱۷، دادگاه بین‌المللی کیفری یوگسلاوی سابق رهبران نظامی و سیاسی یوگسلاوی سابق را به جرم جنایات جنگی، نسل‌کشی، و سایر جنایت‌های مرتکب شده در طی این جنگها، محاکمه کرد.

  پس از فروپاشی، جمهوری‌های مونته‌نگرو و صربستان با یکدیگر یک دولت فدراتیو کوچک، که به‌طور رسمی تا سال ۲۰۰۳ به عنوان جمهوری فدرال یوگسلاوی (FRY) شناخته می‌شد، تشکیل دادند. این دولت خواستار آن بود که به عنوان تنها جانشین قانونی جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی شناخته شود، اما دیگر جماهیر سابق با این خواسته مخالفت کردند. سرانجام، این دولت نظر کمیسیون داوری کنفرانس صلح یوگسلاوی را دربارهٔ جانشینی مشترک را پذیرفت[۴] و در سال ۲۰۰۳ نام رسمی آن به صربستان و مونته‌نگرو تغییر یافت. این کشور در سال ۲۰۰۶، هنگامی که هردو کشور مستقل شدند، منحل شد. کوزوو نیز در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرد و از صربستان جدا شد.

  زمینه[ویرایش]

  مفهوم یوگسلاوی به عنوان یک کشور واحد برای همه مردمان اسلاوی جنوبی، در اواخر قرن هفدهم پدیدار شد و از طریق جنبش ایلیری در قرن نوزدهم به شهرت رسید. این نام با ترکیب کلمات اسلاوی "jug" (جنوب) و "slaveni" (اسلاوها) ایجاد شده‌است. یوگسلاوی نتیجه اعلامیه کورفو، به عنوان یک پروژه مشترک از روشنفکران اسلوونی و کروات و پارلمان سلطنتی صربستان در تبعید و خاندان سلطنتی صربستان کارادوردوی، که پس از بنیانگذاری دولت به خاندان سلطنتی یوگسلاوی تبدیل شدند، بود.

  پادشاهی یوگسلاوی[ویرایش]

  مقالهٔ اصلی: پادشاهی یوگسلاوی

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  یوگسلاوی به چند کشور تقسیم شد

  اینکه یوگسلاوی به چند کشور تقسیم شد، سوالی است که در این نوشته به آن جواب داده شده است.اما به طور خلاصه می توان گفت یوگسلاوی به هفت کشور تقسیم شد.

  یوگسلاوی به چند کشور تقسیم شد

  قبل از پاسخگویی به این سوال که یوگسلاوی به چند کشور تقسیم شد ، اجازه دهید چند خطی درباره خود یوگسلاوی بگوییم.

  یوگسلاوی کشوری است که در شبه جزیره بالکان واقع شده است. یوگسلاوی در جنوب شرقی اروپا و در ساحل دریای آدریاتیک که شبه جزیره آپنین را از شبه جزیره بالکان جدا می کند، قرار گرفته است.

  سرزمینی که از آن صحبت کردیم ، اولین بار در سال ۱۹۹۲ توسط الکساندر اول، یوگسلاوی نام گرفت.

  شاید بتوان گفت جرقه تجزیه یوگسلاوی با مرگ تیتو که رئیس حزب کمونیست در آن منطقه بود، زده شد.

  نام کشورهای تجزیه شده از یوگسلاوی سابق

  از آغاز دهه ۹۰ میلادی آرام آرام یوگسلاوی به چند کشور تقسیم شد.

  در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۱ ، دو کشور کرواسی و اسلوانیا از یوگسلاوی جدا شدند.

  مقدونیه هم از جمله دیگر کشورهایی بود که از یوگسلاوی جدا شد. طی رفراندومی که در ۸ سپتامبر سال ۱۹۹۱ در مقدونیه برگزار شد ، مردم با ۷۴ درصد آرای موافق ، مقدونیه را به عنوان یک کشور مستقل از یوگسلاوی جدا کردند.

  همین اتفاق در همین سال برای کوزوو هم شکل گرفت و آنها هم طی یک همه پرسی ، خود را از صربستان جدا نمودند.

  یک سال بعد در ۱۷ آوریل ۱۹۹۲ ، صربستان و مونته نگرو از یوگسلاوی جدا شدند و جمهوری فدرال یوگسلاوی جدید نام گرفتند.

  در ۲۹ فوریه ۱۹۹۲  بوسنی و هرزه گوین از یوگسلاوی جدا شد.

  در نهایت جمهوری سوسیالیستی یوگسلاوی در جریان جنگ‌های یوگسلاوی تجزیه شد و تنها دو جمهوری صربستان و مونته‌نگرو باقی‌ماندند که تا سال ۲۰۰۳ با نام جمهوری فدرال یوگسلاوی شناخته می‌شدند. در سال ۲۰۰۳ ، کشور یوگسلاوی به صربستان و مونته‌نگرو تغییر نام داد. برخی کشورها مانند آمریکا ، از سال ۱۹۹۲ به این کشور، صربستان و مونته‌نگرو می‌گفتند. در ۳۱ مه ۲۰۰۶ همه‌پرسی استقلال در مونته‌نگرو برگزار شد و ۵۵٫۵٪ شرکت‌کنندگان ، رأی به استقلال مونته‌نگرو دادند.

  با جداشدن مونته‌نگرو از صربستان ، نام یوگسلاوی به تاریخ پیوست.

  بنابراین در پاسخ به این سوال که یوگسلاوی به چند کشور تقسیم شد، باید بگوییم که یوگسلاوی به هفت کشور تقسیم شد، اما بررسی تاریخ دقیق و مطالعه علل و جریانهایی که باعث تجزیه یوگسلاوی شدند ، فرصت دیگری می طلبد.

  25 دیدگاه برای "یوگسلاوی به چند کشور تقسیم شد"

  آقاجان چرامزخرف میگیدمرض داریدازاینکه مطالب دروغ بگیدومردم رومنحرف کنید لعنت خدابرشماضدانقلاب‌هاکه{( منافقین بدترازکفارند)}ای خدازلیل‌وزمین‌گیرکنه‌شماضدانقلاب‌هارایه مَثل معروف هست که میگه به حرف گربه سیاه بارون نمیادوآب‌دریاهم‌به‌دهن سگ{(منظورشماضدانقلاب‌ها)}نجس نمیشه.آخه حرام زاده‌هایوگوسلاوی سال[۱۹۹۱]الی[۱۹۹۲]ازهم فروپاشیدپس چجوریه که درسال[۱۹۹۸]درمسابقات جام‌جهانی‌فرانسه تیم ملی فوتبال کشورما‌{(ایران)}❤💞بایوگوسلاوی مسابقه دادونتیجه‌بازی‌هم[ ۰-۰]مساوی شدیعنی یوگوسلاوی۱۹۹۱متلاشی شده اماروح اون توسال۱۹۹۸بافوتبال کشورمامسابقه دادند.ببینیدشماضدانقلاب‌هاومنافقین هیچ غلطی نمیتونیدبکنیدچرا چون با تدبیر و درایت رهبرمسلمین‌جهان‌حصرت‌امام[{(سید‌علی‌خامنه‌ای)}]که جان‌مال همه کس‌وهست‌ونیست من فدایش بشوندوخداوندازعمربکاهد‌وبرعمررهبرمون اضافه کندزیراکه ایشان نورایران وجهان هستندومانند‌نورروشنایی‌درتاریکی‌هاوضُلمات چراغ راه مسلمین‌جهان هستندبه برکت وجودایشان شماازآب‌دماغ بُز هم کمتر واز مدفوع حیوانات هم ناچیزتر‌وازمُردارسگ‌وخوک‌هم ذلیل‌ترهستین معلومات غلط روبرین به‌اون دوستان مغز نُخودی منافق‌تون بگیدکه چون‌شمامنافقین همگی مغز‌تون‌از‌نصف‌نخودهم کوچیکترهستند‌معادل دقیق روبگم مغز لَپه‌ای هستید امثال شماهااین مزخرفات‌روباورمیکنن… درآخر تُف به زات منافق‌تون

  پاسخ

  عزیزم زیاد حرص نخور برای پوستت خوب نیست. تیمی که با ما تو جام جهانی مسابقه داد یوگسلاوی تازه تاسیس بود به نام جمهوری فدرال یوگسلاوی. ضمنا یوگسلاوی تجزیه اش به این راحتی که نوشته شده نبود. خونین بود خونین !

  پاسخ

  اینا بچه مچه هستن شما سخت نگیر. من کلاس اول راهنمتیی بودم سال ۱۹۹۱ قشنگ جنگشونو یادمه. خون و خونریزی. صربها مشلمین رو میگرفتن تجاوز میکردن تا نسل صرب زیاد بشه. آخرشم متفقین ریختن و دخالت کردن وگرنه داشت جنگ جهانی سوم بپا میشد.

  پاسخ

  ما بازی رو یک بر صفر با گل میهایلویچ باختیم ، اینم کنار اون همه اشتباهی که داشتی

  پاسخ

  چه آدم پست و بی شرفی هستی تو یکی…

  پاسخ

  چه ربطی داره این درباره یوگسلاوی نوشته چیکار به جمهوری اسلامی داره ک فحش بهش میدی

  پاسخ

  جر نخوری هموطن😅😅😅😅

  پاسخ

  برادر عزیز خدا رهبری حفظ کنه

  تو جام جهانی ۹۸ کرواسی هم بود

  پس یعنی دوتا نماینده داشتن

  دوست عزیز این چند خطی که اینجا نوشته شده طی بیست سال اتفاق افتاد نه تو یه دقیقه

  پاسخ

  دوست بزرگوار . لطفاً متن را کامل بخونید . نوشته که تا سال ۲۰۰۳ جمهوری فدرال یوگسلاوی وجود داشت . در ضمن این اسم یعنی یوگسلاوی ۳ بار با پسوند های مختلف در تاریخ های مختلف وجود داشته . عزیزم . هیچ ربطی هم به ضد انقلاب و این ها نداره .لطفاً مطالعه کن . هر چیزی هم به هم ربط نده .

  پاسخ

  شما دچار مشکلات بسیار جدی عصبی هستید. اگه براتون ممکنه با پزشک مشورت کنید و اگر نه از خوراکی های سردمجاز پرهیز کنید و دمنوش به لیمو و گل گاوزبان و زعفران رو مرتب بنوشید

  پاسخ

  مرسی. کلی خندیدم با جواب شما. شاد باشید. گل گاوزبان هم سرد نه گرم 🙂

  پاسخ

  این از اون ادم ها هاست که به اسم دین به دین ضربه میزنند خودش هم میدونه چی میگه میخواد اینجوری بگه که طرفدارای انقلاب یک عده ادم بی سواد ک بی منطق هستند مدیر سایت نباید این نظرات تنش زا را پخش کنه.

  پاسخ

  سلام تجزیه یوگسلاوی چه ربطی به ماو رهبرمونو منافقان داره من کم سواد و اگاه کنید لطفا

  پاسخ

  وای که چقد خندیدم از دست ایشون…چیو ب چی ربط داد خدایا😂😂😂این مگسان دور شیرینی خدا میدونه چیا بهشون میرسه که تا یه چی میشه اینطوری به بقیه حمله میکنن

  پاسخ

  یه سری حرف های بی سر و ته که حتی از یک روان پریش بسیار عصبی هم انتظار نمیره. مثلا داره یه سری المان های مذهبی رو تمسخر می کنه. اون هم با روش یابو فرض کردن مخاطب… از این معلوم الحال که بگذریم، ممنونم بابت مطلب. مدتها واسم سوال بود که چجوری ۹۲ فروپاشیده و تو جام جهانی با ما بازی کرده که تو متن موجز بهش پرداخته شد… فقط نکته اینکه چقدر پتانسیل فوتبالیشون خوب بوده که تو اون وضع پسا بکش بکش! و اختلافات داخلی تونستن برن جام جهانی!!

  منبع مطلب : www.aftabtravel.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید