این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  تخصیص ارز

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  تخصیص ارز را از این سایت دریافت کنید.

  تخصیص ارز وارداتی و اقدامات لازم جهت تخصیص ارز وارداتی

  تخصیص ارز وارداتی موضوعی هست که ذهن خیلی از بازرگانان و تجار رو درگیر خود کرده است. در این مقاله ما بطور کامل در مورد تخصیص ارز وارداتی صحبت خواهیم کرد.

  تخصیص ارز وارداتی

  فهرست مطالب این صفحه

  آشنایی با مفهوم تخصیص ارز وارداتی

  تهیه ی ارز برای انجام معاملات وارداتی یکی از مهم ترین مراحلی است که تجار و بازرگانان باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند، چرا که برای انجام پرداخت های بین المللی در زمینه واردات شما به ارز بین المللی و مورد تایید فروشنده کالا نیاز دارید و در صورت هرگونه بی دقتی و سهل انگاری در این زمینه ممکن است سرمایه خود را از دست بدهید؛ بنابراین به شما توصیه می کنیم پیش از هر گونه اقدام در زمینه ی تهیه ارز حتما با مفهوم تخصیص ارز وارداتی آشنا شوید!

  تخصیص ارز وارداتی از جمله اقدامات دستگاه های دولتی است که به منظور ارائه خدمات به تجار وارد کننده کالاها به کشور و سهولت در انجام مراحل واردات کالا انجام می شود. در واقع دستگاه های دولتی با استفاده از تخصیص ارز وارداتی سعی دارند، بستر مناسبی را برای تجار و بازرگانان داخلی فراهم آورند تا مراحل انجام واردات کالا به کشور با روند بهتر و سریع تری به انجام برسد.

  همچنین با تخصیص ارز وارداتی دولت سعی دارد، هزینه و سرمایه های اولیه برای واردات کالا را کاهش دهد تا تجار و بازرگانان بتوانند راحت تر به معاملات بین المللی بپردازند. در واقع با توجه به نوسانات همیشگی بازار ارز و بالا رفتن قیمت ها ریسک انجام معاملات بین المللی از جمله واردات کالا افزایش یافته و در نهایت افراد کم تر به دنبال معاملاتی همچون واردات کالا می باشند، چرا که در چنین تجارت های با توجه به قیمت بالای ارز به سرمایه اولیه هنگفتی برای خرید کالاهای وارداتی از کشورهای مختلف نیاز داریم و در نتیجه دولت با تخصیص ارز وارداتی سعی دارد، تجار را به انجام معاملات بین المللی در زمینه واردات کالا ترغیب نماید.

  با توجه به آنکه دریافت ارز وارداتی برای تجار و بازرگانان از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ اما توجه داشته باشید که  پیش از هرگونه اقدام در این زمینه لازم است که با چگونگی یا نحوه تخصیص ارز وارداتی و همچنین کالاهایی که ارز وارداتی به آن ها اختصاص می باید، آشنا باشید. در واقع شناخت این مسائل در تسریع روند دریافت ارز وارداتی موثر بوده و به همین جهت برای افراد بسیار مهم می باشد.

  بنابراین اگر با نحوه تخصیص ارز وارداتی و مسائل و موضوعات مرتبط با آن آشنا نیستید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید؛ زیرا امروز قصد داریم چگونگی تخصیص ارز وارداتی و موضوعات مرتبط با آن را برای شما به تفصیل بیان کنیم.

  نحوه دریافت ارز وارداتی

  همانطور که می دانید تهیه ی ارز یکی از مهم ترین مراحل در زمینه واردات کالا می باشد و وارد کننده کالا پس از توافق با فروشنده کالا در خصوص چگونگی پرداخت هزینه های کالاهای وارداتی و همچنین نوع ارز مورد مبادله، لازم است که نسبت به تهیه ی ارز اقدام نماید.

  تهیه ی ارز معمولا به روش های مختلفی قابل انجام می باشد؛ اما همانطور که گفته شد استفاده از ارز وارداتی در کاهش هزینه های اولیه واردات کالا می تواند بسیار موثر واقع شود، از این رو دولت به برخی کالاهای اساسی و مورد نیاز جامعه که همواره باید به وسیله واردات در کشور تامین شوند، ارز ترجیحی یا ارز وارداتی اختصاص داده است تا بستر مناسبی برای انجام واردات کالا در کشور را فراهم آورند. تجار نیز سعی دارند با استفاده از این نوع ارزها، هزینه ها و سرمایه های اولیه معاملات بین المللی خود را کاهش داده و به سودهای بیشتری در این زمینه دست یابند.

  تهیه ارز وارداتی از روش های مختلفی قابل انجام می باشد که مراجعه به صرافی ها و سامانه اینترنتی نیما دو روش رایج و متداول در این زمینه می باشند. مراجعه به سامانه اینترنتی نیما و ثبت درخواست دریافت ارز وارداتی در این زمینه یک روش جدید و نوین در زمینه تهیه ارز کالاهای وارداتی می باشد که فرآیند تهیه ارز را برای افراد راحت تر کرده است و در واقع با مراجعه به این سامانه نه تنها بدون مراجعه حضوری به سازمان های مربوطه می توان درخواست تهیه ارز وارداتی را ثبت نمود بلکه سریع تر و بهتر نیز می توان ارز وارداتی را دریافت کرد.

  در واقع برای دریافت ارز وارداتی به یک سری مجوزها و گواهی ها نیاز داریم تا قانونی بودن مراحل واردات کالای تجارت خود را به اثبات رسانده و در نهایت مشمول دریافت ارز وارداتی یا ارز دولتی شویم، از این رو وجود سامانه های الکترونیکی همچون سامانه نیما در دریافت هر چه سریع تر ارز وارداتی می توانند بسیار موثر واقع شوند.

  همچنین بحران های اقتصادی که در چند سال اخیر در کشور به وجود آمده است، موجب افزایش نوسانات بازار ارز شده و بحران های جدیدی را نیز در این زمینه به وجود آورده اند، از این رو دولت با ایجاد سامانه الکترونیکی نیما سعی دارد به طریقی تهیه ارز را برای واردکنندگان کالا راحت تر نماید.

  تهیه ی ارز وارداتی با مراجعه به بانک ها و صرافی ها نیز قابل انجام می باشد؛ اما توجه کنید که پیش از اقدام در این زمینه لازم است که با نحوه تخصیص ارز وارداتی، کالاهای مشمول دریافت ارز وارداتی، قوانین و مجوزهای لازم در این زمینه آشنا باشید و مراحل دریافت ارز وارداتی را به خوبی بشناسید.

  آشنایی با نحوه ی تخصیص ارز وارداتی

  تمامی مراحل تخصیص ارز وارداتی توسط دولت و دستگاه های اجرایی ذیربط آن انجام می شود؛ اما آنچه در شناخت نحوه تخصیص ارز وارداتی برای تجار اهمیت دارد، شناخت کالاهایی است که مطابق با قوانین اجتماعی و اقتصادی کشور ارز وارداتی به آن ها اختصاص می یابد.

  به طور کلی کالاهای وارداتی که ارز دولتی به آن ها اختصاص می یابد، به چهار دسته تقسیم بندی می شوند که شناخت این کالاها برای تجار و بازرگانان مهم و ضروری می باشد. به همین منظور برای آشنایی بیشتر در این زمینه در این بخش از مقاله به توضیح این 4 گروه کالایی مهم می پردازیم:

  گروه کالایی شماره یک: این گروه شامل تمامی کالاهای اساسی که توسط وزارت صمت تهران تعیین شده و ارز وارداتی به وسیله این سازمان به آن ها اختصاص می یابد. نرخ رسمی تعیین شده برای این کالاها 4200 تومان به ازای هر یورو می باشد و این مبلغ همواره از محل فروش درآمدهای نفتی کشور تامین می گردد.

  منبع مطلب : bazarganioranos.com

  تخصیص ارز چیست؟ تخصیص ارز وارداتی

  قبل از آنکه به تخصیص ارز بپردازیم،  ابتدا باید تعریف صحیحی از آن داشته باشیم.  بازار ارز با تمام عمق و گستردگی که دارد نیازمند اطلاعات و آگاهی بالا در این زمینه می باشد.  بنابراین ما در این مقاله قصد داریم تا تعریف دقیقی از تخصیص ارز را برای شما بیان نموده و نحوه و … تخصیص ارز چیست؟ تخصیص ارز وارداتی ادامه »

  تخصیص ارز چیست؟ تخصیص ارز وارداتی

  قبل از آنکه به تخصیص ارز بپردازیم،  ابتدا باید تعریف صحیحی از آن داشته باشیم.  بازار ارز با تمام عمق و گستردگی که دارد نیازمند اطلاعات و آگاهی بالا در این زمینه می باشد.

  بنابراین ما در این مقاله قصد داریم تا تعریف دقیقی از تخصیص ارز را برای شما بیان نموده و نحوه و انواع روش هایی که هر بخش و صنعت برای ورود کالاها  می تواند به وسیله آنها میزان ارز مورد نیاز خود را دریافت کند را شرح می دهیم.

  اگر علاقه مند به جزئیات و توضیحاتی در مورد روش ها و نحوه تخصیص ارز هستید،  در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

  فهرست مطالب این صفحه

  تعریف ارز و انواع آن

  برای واردات کالا به کشور نیاز است که پول مبادله شده بین دو کشور به نوعی پذیرفته شود. در واقع ارز وسیله اصلی برای مبادله کالا و خدمات می باشد.  این پول توسط دولت صادر و توزیع شده و اقتصاد را در سطح بین المللی به گردش می اندازد.  بنابراین هر ابزار پولی اعم از کاغذ،  اسکناس و سکه به نوعی ارز نامیده می شود.

  ارز به دلیل آنکه یک ابزار پولی برای مبادله کالاها در سطح بین المللی مطرح می گردد،  بنابراین در ارتباط با ارزهای دیگر به طور دائم در نوسان می باشد. همچنین یک وسیله سودآوری از این نوسانات در بازار ارز به حساب می آید.

  ارز آزاد و ارز دولتی مهم ترین انواع این ابزار پولی هستند که تمامی کسب و کارها و افراد در ایران با آن سر و کار دارند.  به دلیل تحریم های خارجی دولت هزینه های گزاف را برای تامین نیازهای ارزی بر  شهروندان کاهش داده است.  به طوری که دولت در این باره اقدام به پرداخت و تخصیص ارز دولتی نموده و این نوع ارز در بازار بیشتر رواج دارد.

  مفهوم ارز دولتی و ارز آزاد

  از سال ۹۷ به بعد ارز دولتی به دلیل افزایش قیمت ها و دلار در بازار ارز رواج بیشتری گرفت.  این نوع ارز که طبق اعلام دولت با نرخ رسمی ۴۲۰۰ گزارش شد،  از طرف دولت و در مکانی به نام مرکز مبادلات ارزی ارائه می شود.

  در این نوع ارز،  دولت به افراد حقیقی و یا حقوقی با قیمتی پایین تر از بازار آزاد و با شرایط خاص ارز را تخصیص و ارائه می دهد.  این تخصیص ارز توسط دولت در مرکز مبادلات ارزی صورت می گیرد. این ارز به دلیل بالا رفتن ارزش ارز  توسط دولت ایجاد شده است.

  دلیل ایجاد ارز دولتی کاهش بار مالی از دوش دولت است که قیمت کمتری نیز دارد. با این کار دولت می تواند بر روی کالاهای خاص کنترل بیشتری داشته باشد،  و به صورت محدودتر و با شرایط ویژه ارز را به این کالاها اختصاص دهد. همچنین این ارز با نرخ جهانی به ارزهای دیگر نیز قابل تبدیل است.

  ارز آزاد که در مقابل ارز دولتی می باشد،  ارزی است که نرخ آن در بازار آزاد و با توجه به شرایط عرضه و تقاضا تعیین شده و توسط صرافی ها و دلالان عرضه می شود.

  ارز دولتی برای واردات تمام کالاها نمی باشد،  بلکه کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم جزو تخصیص ارز دولتی قرار گرفته،  تا از این طریق قیمت تمام شده آنها کمتر شود.  کالاهایی نظیر دارو،  تجهیزات پزشکی،  و مواد غذایی تخصیص ارز دولتی برای آنها صورت می گیرد.

  اولویت بندی کالاها برای تخصیص ارز دولتی

  کالاها در اولویت بندی سبدهای کالایی به چهار گروه اول تا چهارم تقسیم بندی می شوند.  گروه اول متعلق به کالاهای اساسی هستند،  که با استفاده از ارز دولتی وارد کشور می شوند.

  کالاهای گروه دوم و سوم در گذشته مواد اولیه مورد نیاز کارخانه ها،  مواد واسطه ای و کالاهای سرمایه ای بوده که در یک دسته تقسیم بندی می شدند.  اما بعد از مدتی کالاهای مجاز در گروه دوم و بر اساس اولویت بندی کالاهای واسطه ای و سرمایه ای وارداتی در گروه های بعدی برای تخصیص ارز دولتی قرار گرفتند.

  در حال حاضر نیز ارز دولتی  تنها به واردات کالاهایی همانند جو،  ذرت،  گندم،  دارو،  تجهیزات پزشکی،  روغن خام و انواع دانه های روغنی مانند سویا تخصیص یافته است.

  نحوه تخصیص ارز دولتی چگونه است؟

  پنج روش برای اختصاص دادن ارز دولتی به کالاهای وارداتی وجود دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:

  ارز نیمایی

  در سامانه نیما صادر کننده و وارد کننده به صورت مجازی دست به خرید و فروش کالاها می زنند.  این نوع ارز که از طریق سامانه نیما تهیه می شود،  فقط به کالاهای مجاز تخصیص داده شده است.

  ارز بانکی

  برای کالاهای اساسی نرخ ارز دولتی تخصیص یافته ۴۲۰۰ تومان می باشد،  که از طریق بانکی امکان پذیر است.

  ارز اشخاص

  این ارز مخصوص افراد خارج از کشور برای وارد کردن کالاها به ایران مورد استفاده قرار می گیرد.

  واردات در برابر صادرات خود

  در این نوع ارز، شخص صادر کننده ارز حاصل از صادراتش را برای واردات خود مورد استفاده قرار می دهد.

  واردات در برابر صادرات دیگران

  در این روش تامین ارز، وارد کننده از ارز خریداری شده از صادر کننده دیگری برای ارز مورد نیاز خود استفاده می کند.

  مراحل تخصیص ارز

  همانطور که در مطلب های قبلی در مورد واردات کالا گفته شد،  برای تخصیص ارز کالاهای وارداتی ابتدا باید مجوز ورود کالا به کشور توسط صاحب کالا و یا فرد وارد کننده اخذ گردد.  بنابراین باید با مراجعه به سازمان صنعت،  معدن و تجارت جهت دریافت مجوز برای ورد کالا اقدام کنید. دریافت مجوز نیازمند ثبت نام در سامانه ثبت سفارش نیز دارد،  تا از این طریق سازمان های مربوطه برای اخذ مجوز ورود کالا به وارد کننده کالا اقدام کنند.

  بعد از تایید سازمان صنعت،  معدن و تجارت و سازمان های مربوط به اخذ مجوز،  مرحله بعدی انتخاب بانک عامل است.بانک عامل در واقع واسطه بین بانک مرکزی و وارد کننده می باشد،  که در صاحب کالا جز در موارد خاص نمی تواند به طور مستقیم با بانک مرکزی در ارتباط باشد.

  پس از انتخاب بانک عامل و ثبت نام در سامانه ثبت سفارش،  باید شماره ثبت سفارش یا همان مجوز ورود کالا را به بانک عامل ارائه دهید. بانک عامل نیز با ارسال شماره مجوز به بانک مرکزی،  شما را در نوبت تخصیص ارز بانک مرکزی قرار می دهد.

  بانک مرکزی نیز به ترتیب اولویت مجوز تخصیص ارز را برای کالای وارداتی شما صادر می کند.  مرحله تخصیص ارز بانک مرکزی نشان می دهد که چه مقدار ارز جهت واردات کالا از کشور خارج شده است.

  منبع مطلب : irclearance.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید