این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  ترشحات پنیری در بارداری

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ترشحات پنیری در بارداری را از این سایت دریافت کنید.

  انواع ترشحات واژن در دوران بارداری را بهتر بشناسید

  شوی خونی که به آن پلاگ مخاطی نیز گفته می شود، یک توپ مخاطی زخیم است که در تمام طول بارداری دهانه رحم را مسدود کرده و از ورود عوامل بیماری زا به حفره رحم جلوگیری می کند.

  انواع ترشحات واژن در دوران بارداری را بهتر بشناسید

  زمانی که شما باردار هستید، ممکن است درمورد هر نشانه ای که خبر از دنیای درون شکمتان داشته باشد، نگران شوید. هر آنچه که مربوط به سلامتی جنین در حال رشدتان باشد برای شما مهم و گاهاً مایه نگرانی است.

  یکی از این نشانه های بسیار مهم ترشحات خارج شده از واژن است که نوع آن ارتباط مستقیم با وضع و حال جنین و دنیای درون رحم دارد. حال اگر سابقه سقط و یا مرده زایی نیز داشته باشید نگرانی ها دوچندان خواهد بود. با این همه لازم است بدانید که بیشتر  ترشحات و حتی برخی لکه بینی ها در طی بارداری کاملاً متداول بوده و  نیازی به نگرانی ندارند. اما ممکن است برخی از ترشحات نشانه ای از بیماری و در خطرقرار گرفتن سلامتی و حیات جنین در حال رشدتان باشد که نیاز فوری به اقدامات و درمان های پزشکی دارند.

  با مطالعه این مطلب هر آنچه در مورد ترشحات معمول و غیرمعمول دوران بارداری لازم است بدانید را فرا خواهید گرفت.

  ترشحات لکوره

  ترشحات آبکی، شیری رنگ، بدون بو و یا گاهاً با بوی بسیار ملایم در دوران بارداری لکوره نام دارد. علت ایجاد لکوره تغییرات هورمونی در طی بارداری است که سبب می شود غدد رحمی و نیز غدد دهانه رحم مایعاتی به این شکل را تولید و ترشح کنند. خروج این ترشحات سبب خارج شدن باکتری هایی می شود که درتلاشند در محیط رحم ساکن شوند، به این ترتیب این ترشحات سبب تمیز نگه داشتن محیط رحم خواهند شد.

  این ترشحات معمولاً در انتهای سه ماهه اول و خصوصاً در هفته سیزدهم به اوج می رسد. در برخی مواقع مانند ساعات اولیه پس از نزدیکی ترشحات لکوره ممکن است به رنگ صورتی و یا قهوه ای روشن درآیند که در بیشتر مواقع سبب نگرانی مادران باردار و ترس از خون ریزی می شود.

  در اواخر بارداری که جنین بزرگ شده است، اگر موقعیت سر جنین در مجاورت دهانه رحم باشد، حرکت کردن جنین و تغییر پوزیشن مادر سبب فشار آوردن استخوان سر جنین به مجرای دهانه رحم و خروج یکباره ترشحات لکوره خواهد شد.

  می توان این گونه نتیجه گرفت که لکوره یکی دیگر از اعجازهای بارداری و راهکار هوشمندانه  بدن برای خارج کردن عوامل بیماری زا و محافظت از جنین در حال رشد است.

  اگر ترشحات لکوره شما را آزار می دهد، راه حل های زیر را امتحان کنید:

  از نوار بهداشتی های روزانه استفاده کنید.

  هرگز از تامپون استفاده نکنید!!!

  لباس زیر خود را روزانه چند بار تعویض کنید.

  نواحی بیرونی واژن خود را تمیز و خشک نگه دارید.

  برای رهایی از شر لکوره هرگز دوش واژینال نگیرید.

  برای شستشوی نواحی تناسلی فقط از آب استفاده کنید.

  به یاد داشته باشید که استفاده از صابون های عطری مطلقاً ممنوع است. درواقع بهتر است از صابون های معمولی نیز استفاده نکنید زیرا صابون ها قلیایی هستند و محیط واژن به علت ترشحات مربوط به باکتری های مفید آن (فلور نرمال) اسیدی است. این اسیدی بودن محیط مانع از رشد باکتری ها ی بیماری زا در این ناحیه می شود. پس از استفاده از صابون جهت شستشو، PH واژن رو به قلیایی شدن افزایش می یابد در نتیجه احتمال رشد عوامل بیماری زا و ابتلا به عفونت های واژینال افزایش بیشتر خواهد شد.

  درحقیقت بهتر است که از مصرف هرگونه مواد شمیایی معطر در این ناحیه اجتناب کنید زیرا ممکن است که سبب تحریک و خارش شدید شود.

  لکه بینی در دوران بارداری

  گرچه مشاهده لکه های خون بر روی لباس زیر در دوران بارداری بسیار نگران کننده است، اما لازم است بدانید که این امر یکی از مسائل رایج خصوصاً در سه ماهه اول بارداری می باشد. این لکه ها ممکن است به رنگ صورتی پررنگ، قهوه ای و حتی قرمز باشند.

  لکه بینی ممکن است به دلایل گوناگونی رخ دهد. از جمله این دلایل می توان به مقاربت، آسیب دیواره های واژن و زخم های دهانه رحم اشاره کرد.

  درهرحال خروج هرگونه خون از واژن در دوران بارداری نباید نادیده گرفته شود. از آنجا که لکه بینی می تواند یکی از علائم اولیه سقط جنین و بارداری خارج رحمی باشد باید حتما تحت بررسی های دقیق قرار گیرد.

  شوی خونی یا پلاگ مخاطی

  شوی خونی که به آن پلاگ مخاطی نیز گفته می شود، یک توپ مخاطی زخیم است که در تمام طول بارداری دهانه رحم را مسدود کرده و از ورود عوامل بیماری زا به حفره رحم جلوگیری می کند. در حالت معمول این توپ مخاطی محکم به دیواره های دهانه رحم چسبیده است. در برخی موارد ممکن است بخش هایی از آن از دیواره جدا شده و خارج شود که به صورت ترشحات غلیظ و گاهاً ژلاتینی مشاهده خواهد شد. البته لازم به ذکر است که این توپ مخاطی می تواند خود را ترمیم کند و اگر بخش هایی از آن زود تر از موعد زایمان کنده شده و خارج شود، باقیمانده آن بر اثر ترشحات مجدد از غدد دهانه رحم، ترمیم خواهد شد.

  خروج شوی خونی در حوالی زمان زایمان، یکی از اولین نشانه های زایمان محسوب می شود که احتمالاً شما آن را به صورت یک ترشحات غلیظ و همراه با خون خواهید دید.

  ترشحات واژن در بارداری چه زمانی نگران کننده است؟

  براساس منابع علمی درصورت مشاهده موارد زیر باید با پزشک خود مشورت کنید:

  افزایش غیر معمول ترشحات

  تغییر در رنگ ترشحات

  استشمام بوی نامعمول از ترشحات

  اگر ترشحات با علائم واژینال از جمله قرمزی، خارش و سوزش همراه شد.

  درصورتی که هر یک از این موارد را در خود مشاهده کردید با پزشک متخصصی که تحت مراقبت او هستید تماس گرفته و موضوع را با او درمیان بگذارید. بسیاری از این موارد نیازی به درمان ندارند اما درصورت نیاز با انجام اقدامات درمانی مربوطه مشکل به راحتی برطرف خواهد شد.

  ترشحات غیر معمول واژن در دوران بارداری

  هر یک از انواع ترشحات غیر معمول در این دوران معمولاً در یکی از دسته های زیر قرار می گیرد که همه نیاز به بررسی بیشتر دارند:

  ترشحات سفید رنگ دَلَمه دَلَمه و یا پنیری شکل که نشان دهنده عفونت قارچی بوده و معمولاً با علائمی نظیر خارش و سوزش واژن همراه است.

  ترشحات قرمز رنگ و یا خونی که می تواند نشان دهنده زایمان زودرس، دکلمان (جداشدن) جفت و ... باشد.

  منبع : niniplus.com

  ترشحات واژن در بارداری

  ترشحات واژن در بارداری اغلب طبیعی می باشند، اما گاهی ممکن است ترشحات سفید یا خاکستری، ترشحات پنیری شکل، زرد یا سبز رنگ مشاهده شود که می توانند نشانه عفونت قارچی یا باکتریایی باشند. این عفونت ها گاهی باعث سوزش واژن یا خارش واژن نیز می شوند.

  ورود ثبت نام بارداری

  شکایات شایع در بارداری

  ترشحات واژن در بارداری

  ترشحات واژینال در دوران بارداری

  ترشحات واژن در بارداری ترشحات بی ‌ضرر و طبیعی هستند و بسیاری از زنان در طول بارداری آن را تجربه خواهند کرد. ترشحات بارداری، ترشحات آّبکی شیری‌ رنگ در بارداری و گاهی ترشحات سفید واژن با بوی خفیف و بعضی اوقات حتی بدون بو هستند. این سوال پیش می آید که ترشحات بارداری خطرناک است؟ و پاسخ ما این است که این ترشحات به خودی خود جز ترشحات خطرناک در بارداری نیستند.

  ترشحات بارداری از هفته چندم شروع می شود؟

  ترشحات واژینال یکی از علائم بارداری است. ترشحات واژن در روزهای اول بارداری ( ترشحات هفته اول بارداری ) نشانه ی تغییرات هورمونی بوده و موضوع حادی نیست. اما به طور کلی ترشحات واژینال معمولا پس از هفته سیزدهم ( شروع سه‌ ماهه‌ دوم بارداری ) آغاز می‌شود و انتظار می‌رود که با پیشرفت بارداری افزایش یافته و نزدیک زایمان به بیشترین حد خود برسند.

  علت ایجاد ترشحات واژن در بارداری چیست؟

  هورمون استروژن در بارداری موجب افزایش جریان خون در ناحیه لگن، افزایش ترشحات غدد دهانه رحم، ترشح واژن و تحریک غشای مخاطی بدن در دوران بارداری می‌شود. همچنین این هورمون در ریزش سلول‌های قدیمی دیواره‌ی واژن و ایجاد فلور باکتریایی طبیعی واژن نیز نقش دارد.

  در ادامه شما را با علائم ترشحات بارداری آشنا می کنیم. ترشحات واژینال در بارداری شبیه ترشحاتی است که بین دو دوره قاعدگی ایجاد می شوند، با این تفاوت که ترشحات بارداری کمی بیشتر و شدیدتر هستند. ممکن است این ترشحات واژینال در بارداری آزار دهنده باشد اما طبیعی بوده و به آن عادت خواهید کرد. ترشح در بارداری می‌تواند باعث ایجاد یک تعادل سالم در باکتری ‌های موجود در واژن (مهبل) شده و کانال زایمان را از عفونت محافظت نماید. گاهی ممکن است رنگ، شکل یا بوی ترشحات در بارداری تغییر کند، که بهتر است بررسی شده و در صورت غیر طبیعی بودن سریعا درمان شوند.

  انواع ترشحات واژن در بارداری

  در پاسخ به این سوال که ترشحات بارداری چجوریه، می توان انواع ترشحات در دوران بارداری را در دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

  -    ترشحات آبکی واژن :

  اگر ترشحات واژینال، رقیق، روشن و شبیه به آب باشد ممکن است نشان دهنده پاره شدن کیسه آب یا همان نشت مایع آمنیوتیک باشد که به شکل ترشح آب در بارداری یا حتی ترشح آب در اوایل بارداری ظاهر شده است؛

  -    ترشحات صورتی واژن :

  در اوایل بارداری، ترشحات واژن سوراخ دهانه رحم را پر کرده و یک سد محافظتی به اسم پلاک مخاطی ایجاد می‌کنند و وقتی دهانه‌ رحم شروع به نازک شدن و باز شدن می‌کند، این پلاک مخاطی جدا می‌شود. پلاک مخاطی شبیه به سفیده‌ تخم ‌مرغ، غلیظ و گاهی آغشته به خون می باشد، در نتیجه ممکن است مانند لکه بینی به نظر آید. گاهی لکه ‌بینی در دوران بارداری، پس از رابطه‌ جنسی ایجاد می‌شود و مادامی که این لکه ‌بینی موقتی و خفیف باشد، طبیعی خواهد بود؛

  -    ترشحات پنیری و ترشحات سفید در بارداری :

  چنانچه در دوران بارداری، ترشحات سفید، بی بو، گاهی غلیظ و ترشحات پنیری شکل دیده شود، ممکن است نشانه عفونت قارچی باشد. ترشحات سفید و ترشحات پنیری در بارداری، می توانند باعث ناراحتی‌هایی مانند خارش واژن، سوزش واژن، التهاب و درد در هنگام ادرار یا نزدیکی شوند؛

  -    ترشحات خاکستری با بوی بد واژن :

  اگر ترشحات واژن در بارداری، سفید یا خاکستری بوده، رقیق باشند و باعث بوی بد واژن (بویی شبیه به ماهی) باشند، ممکن است نشان دهنده نوع دیگری از عفونت واژن در بارداری یا واژینوز باکتریایی باشد. بوی بد واژن ممکن است پس از رابطه جنسی، شدیدتر نیز شود؛

  -    ترشحات واژن سبز یا ترشحات زرد رنگ واژن در بارداری :

  اگر ترشحات شما به رنگ زرد یا سبز بوده و کف ‌آلود باشد و نیز با بوی بد واژن همراه باشد، ممکن است نشانه‌ای از عفونت تریکومونا که یک عفونت رایج مقاربتی است باشد. سایر علائم شایع تریکومونا شامل قرمزی‌، التهاب‌، خارش واژن، سوزش واژن و ناراحتی هنگام ادرار یا رابطه جنسی می‌باشد؛

  -    در صورتی که قبل از هفته سی و هفتم بارداری هستید و متوجه افزایش ناگهانی ترشحات واژن یا تغییراتی در رنگ (صورتی یا قهوه‌ای شدن) یا مخاطی بودن آن شدید، این تغییرات ممکن است نشانه‌ای از زایمان زودرس باشند.

  در صورتی که احتمال ابتلا به عفونت تناسلی وجود دارد، نباید خود درمانی انجام گیرد. علائم عفونت در بارداری ممکن است به آسانی قابل تشخیص نباشد، بنابراین بسیار مهم است که برای تشخیص، نزد پزشک یا ماما رفته تا درمان مناسب را دریافت کنید.

  برای کنترل ترشحات واژن در بارداری چه باید کرد؟

  پس از اینکه متوجه شدید ترشحات بارداری چگونه است، باید بدانید چگونه آن را کنترل و برای کاهش ترشحات واژن در بارداری چه کارهایی انجام دهید. برای این کار می توانید از پد های پارچه‌ای یا لباس ‌های زیر نخی که ترشحات را جذب می‌کنند استفاده کنید. تمیز کردن ناحیه تناسلی از جلو به عقب و خشک نگه داشتن آن نیز می‌تواند باعث جلوگیری از ابتلا به برخی عفونت‌ها، بوی بد واژن، سوزش واژن و خارش واژن گردد، که گاهی با ترشحات واژن در بارداری همراه هستند.

  همچنین توصیه می شود هرگز از تامپون یا دوش واژینال استفاده نکنید. دوش واژینال می‌تواند pH طبیعی واژن را تغییر داده و موجب ایجاد عفونت ‌های واژن در دوران بارداری گردد. به علاوه ممکن است هوا وارد گردش خون واژن و سپس سیستم قلبی عروقی شود که می‌تواند خطرناک باشد.

  بهتر است با شوینده ‌ها و دستمال مرطوب، واژن را تمیز نکنید زیرا این کار منجر به تحریک واژن یا تغییر pH دستگاه تناسلی و در نتیجه افزایش احتمال عفونت در بارداری می‌شود.

  توصیه می شود از پوشیدن شلوار تنگ، لباس زیر پلاستیکی، اسپری ‌های بهداشتی بانوان، صابون‌های معطر و یا دئودورانت برای ناحیه تناسلی اجتناب کنید.

  در صورت مشاهده هر یک از این ترشحات بارداری در ماه اول بارداری، به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در رابطه با آن ها، سریعا از پزشک یا ماما خود مشورت بگیرید.

  نویسنده و مترجم : افسانه گنجی

  منابع : babycenter whattoexpect

  عفونت باکتریایی عفونت قارچی عفونت دهانه‌ی رحم سوزش واژن عفونت دهانه رحم خارش واژن عفونت واژن ترشحات واژن مطالب مرتبط :

  منبع : mom.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 ماه قبل
  3

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید