این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  تعریف تصمیم گیری

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  تعریف تصمیم گیری را از این سایت دریافت کنید.

  تعریف تصمیم گیری چیست؟

  شاید عنوان این درس ساده به نظر برسد. اما بسیاری از ما تعریف تصمیم گیری را نمی‌دانیم. اگر ندانیم تصمیم گیری چیست ممکن است آن را با حل مسئله یا سایر مهارتهای دیگر اشتباه بگیریم

  تعریف تصمیم گیری چیست؟

  ✔ تصمیم گیری

  شاید اختصاص یک درس به تعریف تصمیم گیری کمی عجیب به نظر برسد.

  همه‌ی ما می‌دانیم که تصمیم گیری چیست. درس‌های تصمیم گیری را هم به امید بهبود قدرت تصمیم گیری می‌خوانیم و پیگیری می‌کنیم.

  شاید اگر در فضای آموزش و یادگیری نبودیم، به تعریف دقیق حد و مرز تصمیم گیری نیازی نداشتیم.

  اما اکنون باید بدانیم که در درس‌های تصمیم گیری دقیقاً چه چیزی را جستجو کنیم و نیز چه انتظاراتی را نمی‌توانیم از این درس داشته باشیم.

  چند مثال از تصمیم گیری

  به این مثال‌ها نگاه کنید تا در ادامه راجع به یک ویژگی مشترک مهم در میان آن‌ها حرف بزنیم:

  آخر همین ماه از شرکت #استعفا بدهم یا تا پایان سال صبر کنم؟

  خودرو نو بخرم یا کارکرده؟

  حالا که می‌خواهیم ۱۰٪ کارکنان شرکت را تعدیل کنیم، از کارخانه شروع کنیم یا دفتر مرکزی؟

  از بین هشت نفری که در مصاحبه شغلی شرکت کردند، کدام را انتخاب کنم؟

  برای تولید محتوا از تیم داخل شرکت استفاده کنیم یا بهتر است این کار برونسپاری شود؟

  می‌خواهم از فهرست کتابهای مدیریتی، سه مورد را خریداری کنم. کدام کتابها گزینه‌ی مناسب‌تری هستند؟

  آیا در این نقطه از مذاکره، به طرف مقابل بگویم که از شرکت رقیب هم پیشنهاد دریافت کرده‌ام؟

  اگر فقط چند دقیقه فرصت داشته باشید، احتمالاً می‌توانید ده‌ها مثال دیگر از تصمیم گیری به فهرست بالا بیفزایید.

  اما فعلاً‌ هدف ما، طولانی‌تر کردن فهرست مثال‌ها نیست؛ بلکه در جستجوی وجه مشترک همه‌ی این مثال‌ها هستیم تا بتوانیم تعریف تصمیم را از آن‌ها استخراج کنیم و ببینیم تصمیم گیری به چه معناست.

  تعریف تصمیم گیری | منظور از مهارت تصمیم گیری چیست؟

  وقتی از تصمیم گیری حرف می‌زنیم، همیشه گزینه‌ها مشخص هستند.

  ما می‌خواهیم با اتکا به دانش تصمیم گیری و تکنیک‌ها و ابزارهای آن، بهترین گزینه را انتخاب کنیم.

  به بیان دیگر، سوالِ تصمیم گیری این نیست که: چه گزینه‌هایی پیش روی من است؟

  بلکه این پرسش است که: کدام‌یک از گزینه‌های پیش رو را انتخاب کنم؟

  بنابراین، اگر می‌دانیم چه گزینه‌هایی داریم و می‌خواهیم قدرت ارزیابی و انتخاب خود را افزایش دهیم، باید روی بهبود مهارت تصمیم گیری متمرکز شویم.

  اما ممکن است هنوز در مرحله‌ی یافتن گزینه‌های مختلف قرار داشته باشیم. در این حالت، چالش اصلی ما حل مسئله است.

  پس از حل مسئله، باید به انتخاب بهترین گزینه (یا همان تصمیم گیری) فکر کنیم.

  مجدداً باید تأکید کنیم که گاهی اوقات، اصطلاح تصمیم گیری به شکل کلی برای هر دو حوزه‌ی حل مسئله و انتخاب بهترین گزینه به کار می‌رود.

  اما در فضای آموزش مدیریت، استفاده از عبارت تصمیم گیری و حل مسئله رایج‌تر است و وقتی این دو را در کنار هم به‌کار می‌بریم، یعنی منظورمان از تصمیم گیری، مشخصاً انتخاب میان گزینه‌های موجود است.

  چرا بر تفکیک تصمیم گیری و حل مسئله تأکید داریم؟

  برای این تأکید، علت‌های متعددی وجود دارد که در این‌جا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  جدا بودن ادبیات علمی این دو حوزه

  با وجودی که تصمیم گیری و حل مسئله با یکدیگر ارتباط تنگاتنگ دارند، اما در محیط دانشگاهی به عنوان دو حوزه‌ی متفاوت مورد توجه قرار گرفته‌اند و می‌گیرند.

  کسانی مثل دنیل کانمن، هوارد رایفا و هربرت سایمون که از بزرگان حوزه‌ی تصمیم گیری هستند، معمولاً فرض می‌کنند که شما گزینه‌های مختلف را می‌دانید و می‌کوشند به انتخاب بهترین گزینه کمک کنند. بحث‌های خطاهای تصمیم گیری، ارزیابی گزینه‌ها و اشتباهات قضاوت، همگی از این جنس هستند.

  در مقابل، گروه دیگری از نویسندگان و مدرسان هستند که به جستجو و خلق گزینه‌ها کمک می‌کنند. به عنوان مثال، مبحثی مانند خلاقیت، در این بخش قرار می‌گیرد.

  معمولاً نمی‌توانید کتاب‌ها و نویسندگان چندانی را پیدا کنید که هر دو حوزه را به یک اندازه مورد توجه قرار داده باشند.

  حل مسئله به دانش تخصصی هم نیاز دارد

  تصمیم گیری یک مهارت عمومی است. اما حل مسئله عموماً نیازمند دانش تخصصی در حوزه‌ی مورد نظر است.

  مثلاً اگر با مشکل افزایش نارضایتی مشتریان روبرو باشید، جستجو و تشخیص راهکارهای ممکن (حل مسئله)، نیازمند دانش تخصصی در حوزه‌ی بازاریابی و ارتباط با مشتری است.

  اما این‌که از بین راهکارها کدامیک را انتخاب کنیم، از جنس تصمیم گیری است.

  حتماً به این نکته توجه کرده‌اید که نقش بدنه‌ی کارشناسی در سازمان‌ها و نیز بسیاری از مشاوران، همکاری در فازِ حل مسئله است.

  اما معمولاً مدیران هستند که وظیفه‌ی تصمیم گیری (انتخاب از بین گزینه‌های روی میز) را بر عهده می‌گیرند.

  یادگیری ساده‌تر

  سومین انگیزه‌ی ما در تفکیک حل مسئله و تصمیم گیری این است که یادگیری در این حالت، ساده‌تر خواهد بود.

  به هر حال برای هر نوع یادگیری، بهتر است کل مبحث را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنیم.

  حالا که تقسیم بندی حل مسئله و تصمیم گیری رایج است، برای ما هم بهترین گزینه استفاده از همین شیوه خواهد بود.

  به همین علت، اگر چه گاهی در درس تصمیم گیری متمم به نکات مربوط به حل مسئله اشاره شده است، اما اصل این بحث را به صورت جداگانه در مجموعه‌ی روشها و تکنیکهای حل مسئله مورد توجه قرار داده‌ایم.

  منبع مطلب : motamem.org

  تصمیم گیری چیست؟ تعریف تصمیم‌گیری، انواع و فرایندهای آن

  رسیدن به درک روشنی درمورد تصمیم‌ گیری و آشنایی با چند روش مؤثر، می‌تواند به تصمیم‌گیری‌های بهتری منجر شود. در این مطلب درباره تصمیم گیری بیشتر می‌خوانید.

  تصمیم گیری چیست؟ تعریف تصمیم‌گیری، انواع و فرایندهای آن

  ۳۶ دقیقه | ۱۰۹,۹۳۲ فهیمه حاجی‌آبادی

  ویدئو: تصمیم گیری در شرایط دشوار و معیارهای جدید

  تصمیم ‌‌گیری چیست؟ انواع تصمیم گیری‌ مراحل تصمیم گیری

  ۶ گام برای تقویت مهارت تصمیم گیری

  تصمیم ‌گیری، فرایندی بازگشتی است

  مؤلفه‌های تصمیم ‌گیری

  تأثیر کمیت در تصمیم ‌گیری

  جریان تصمیم ‌گیری

  مغز، ادراک، تصمیم گیری

  مفاهیم تصمیم گیری رویکرد تصمیم گیری

  ۴ استراتژی تصمیم گیری

  همه ما هر روز تصمیماتی می‌گیریم که از نظر درجه اهمیت با یکدیگر متفاوت‌اند، بنابراین این ایده که «تصمیم ‌گیری می‌تواند هنر به‌نسبت پیچیده‌ای باشد»، ممکن است در ابتدا عجیب به‌ نظر برسد؛ با این حال، مطالعات نشان داده‌اند که در تصمیم‌ گیری، بیشتر مردم ضعیف‌تر از حد تصورشان عمل می‌کنند. رسیدن به درک روشنی درمورد تعریف تصمیم‌ گیری و آشنایی با اینکه معنی تصمیم گیری چیست و آشنایی با روش‌هایی مؤثر، می‌تواند به تصمیم‌گیری‌های بهتری منجر شود. با ما همراه باشید.

  مطلب مرتبط: چک لیستی برای تصمیم گیری اثربخش و سریعتر

  آگهی استخدام

  جدیدترین فرصت‌های شغلی شرکت‌های معتبر را در صفحه آگهی استخدام ببینید.

  ویدئو: تصمیم گیری در شرایط دشوار و معیارهای جدید

  در این ویدئو فرایند مواجه ما با تصمیمات دشواری که انتخاب‌کردن بین گزینه‌ها سخت است، مورد بررسی قرار می‌گیرد و معیارهای جذاب و جدید برای غلبه بر این تصمیم گیری های دشوار ارائه می‌شود.

  تصمیم ‌‌گیری چیست؟

  چند تعریف استاندارد را درمورد تصمیم ‌گیری برایتان شرح می‌دهیم:

  تعریف اول:

  تصمیم‌ گیری، شناسایی و انتخاب گزینه‌ های جایگزین، بر اساس ارزش‌ها و ترجیحات فرد تصمیم‌گیرنده است؛ تصمیم‌ گیری دلالت بر این دارد که گزینه‌های جایگزین دیگری نیز باید در نظر گرفته شوند و در چنین حالتی می‌خواهیم تا حد امکان بسیاری از این گزینه‌ها را شناسایی کنیم و موردی را انتخاب کنیم که ۲ ویژگی را شامل شود: ۱)بیشترین احتمال موفقیت یا اثربخشی را داشته باشد؛ ۲)به بهترین وجه با اهداف، خواسته‌ها، سبک زندگی و ارزش‌ها متناسب باشد.

  ۲ ایده مهم در اینجا وجود دارند؛ اول اینکه در بین گزینه‌های دیگر باید گزینه‌هایی واقعی برای انتخاب وجود داشته باشند. توجه داشته باشید که مواردی مانند «این کار را انجام بده» یا «این کار را نکن»، به‌عنوان مجموعه‌ای از گزینه‌های واجد شرایط نیستند؛ دوم اینکه درباره هر موضوعی باید با توجه به برخی از معیارهای داوری تصمیم گرفته شود. به‌طور معمول این استاندارد، در قالب معیارهایی بیان می‌شود که بیان‌گر مقادیر و ترجیحات فرد تصمیم‌گیرنده است. اغلب این ارزش‌ها و ترجیحات، تحت‌تأثیر قوانین شرکت‌ها یا فرهنگ‌های سازمانی، قوانین، شیوه‌های معمول و موارد دیگر قرار دارند.

  تعریف دوم:

  در پاسخ به سوال تصمیم ‌گیری چیست باید بگوییم که تصمیم گیری، فرایند کاهش عدم قطعیت و تردید درمورد گزینه‌های دیگر است تا فرد تصمیم‌‌گیرنده بتواند از بین آنها گزینه‌ مناسب را انتخاب کند؛ این تعریف، بر عملکرد جمع‌آوری اطلاعات برای تصمیم‌ گیری تأکید دارد.

  در اینجا باید توجه داشت که درمورد گزینه‌ها، از عدم قطعیت‌ به‌جای ازبین‌بردن کامل آنها استفاده می‌شود. در موارد بسیار کمی، با اطمینان کامل تصمیماتی گرفته می‌شوند، زیرا به‌طور کامل آگاهی‌داشتن از همه گزینه‌ها، به‌ندرت امکان‌پذیر است؛ بنابراین در هر تصمیمی به‌اندازه مشخصی عدم قطعیت وجود دارد. در صورت وجود بی‌اعتمادی، تصمیم قطعی را به‌سرعت اتخاذ نمی‌کنید، بلکه الگوریتمی از مراحل یا دستور‌العمل‌هایی را دنبال می‌کنید تا نتیجه‌ای حاصل شود.

  مطلب مرتبط: چگونه تصمیم درست بگیریم؟

  انواع تصمیم گیری‌

  چند نوع تصمیم اصلی وجود دارد:

  تصمیمات «آیا ... ؟»

  درباره این موارد باید قبل از انتخاب گزینه‌های جایگزین، تصمیم‌ گیری شود؛ تصمیم‌هایی مثل «آیا باید تلویزیون جدیدی بخرم؟» و « آیا باید تابستان امسال سفر کنم؟» از این نوع هستند. تصمیم گیری با توجیه‌کردن دلایل مثبت (مزایای تصمیم) و دلایل منفی (معایب و عواقب تصمیم) انجام می‌شود. ایجاد صفحه‌ای با دو ستون یکی با دلایل مثبت و دیگری با دلایل منفی، می‌تواند برای این نوع تصمیم‌ گیری مفید باشد.

  این مهم است که از گزینه‌های ممکن درباره تصمیمات «آیا...؟» برای وضعیت موجود آگاه باشیم، زیرا این کار به شناسایی گزینه‌های موجود کمک می‌کند.

  تصمیمات « کدام...؟»

  این تصمیمات شامل انتخاب یک یا چند گزینه دیگر، از میان مجموعه‌ای از امکانات می‌شوند. انتخاب بر اساس چگونگی انتخاب گزینه جایگزین، از مجموعه معیارهای ازپیش‌تعریف‌شده است.

  تصمیمات احتمالی

  این تصمیمات، مواردی هستند که قبلا درباره آنها تصمیم ‌گیری شده‌ است، اما تا زمان تحقق برخی شروط، به تعویق افتاده‌اند.

  مثال‌هایی از تصمیمات احتمالی: «تصمیم گرفتم که در صورتی که قیمت مناسبی پیدا کردم، خودرو را بخرم.» یا «تصمیم گرفتم اگر بتوانم برای برنامه ریزی های خود وقت کافی داشته باشم، آن مقاله را بنویسم.»

  اکثر مردم، درباره مجموعه‌ای از موارد، قبلا تصمیم گرفته‌اند و فقط منتظر شرایط مناسبی یا فرصتی برای اجرایی‌کردن آنها هستند. زمان، انرژی، قیمت، دردسترس‌بودن، فرصت مناسب و انگیزه پیداکردن، عواملی هستند که می‌توانند شرایط لازم برای عملی‌کردن تصمیمات احتمالی‌ ما باشند.

  درباره برخی از موارد احتمالی، بدون آمار یا حتی آگاهی شخص تصمیم‌گیرنده، تصمیم‌ گیری می‌شود؛ درواقع وقتی شرایط لازم پیش می‌آیند، خودبه‌خود تصمیم می‌گیریم؛ مثلا هیچ‌وقت با خودمان فکر نمی‌کنیم که اگر چاپ‌گر لیزری جدید ۳۸دلاری موجود بود، آن را می‌خرم؛ اما در واقع اگر چاپ‌گری با این قیمت پایین موجود باشد، حتما سریع آن را می‌خریم؛ تصمیماتی که در ورزش و جنگ گرفته می‌شوند، از این قبیل هستند. ذهن آماده‌ای که در گذشته به معیارها و گزینه‌های دیگر فکر کرده است، درباره بهترین موارد احتمالی و فرصت‌طلبانه تصمیم‌ گیری می‌کند.

  گزینه‌های احتمالی

  مشابه تصمیمات احتمالی، گزینه‌های احتمالی شامل دو یا چند انتخاب هستند که در صورت وقوع شرایط مناسب، یکی از آنها انجام می‌شود. اغلب شرایط مناسب، شامل یک رویداد یا کسب اطلاعات بیشتر است.

  منبع مطلب : karboom.io

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 12 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید