این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  جاهای دیدنی اردکان یزد

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  جاهای دیدنی اردکان یزد را از این سایت دریافت کنید.

  جاذبه های گردشگری اردکان

  از جاذبه های گردشگری اردکان می‌توان به زیارتگاه چک چک، خانه تاریخی تقدیری، غار اشکفت یزدان، زیارتگاه پیر هریشت و ... را نیز نام برد .

  جاذبه های گردشگری اردکان

  یکی از شهرهای بزرگ استان یزد اردکان است که خودش به سه بخش مجزا مرکزی، عقدا و خرانق تقسیم می شود. این شهر بر سر راه تهران به کرمان و بندرعباس واقع شده است و در واقع قلب کویر مرکزی ایران به شمار می رود. اردکان بعد از شهر یزد دومین شهر پرجمعیت این استان محسوب می شود. بافت تاریخی اردکان یکی از سالم ترین بافت های قدیمی ایران می باشد و تاکنون آسیب های نسبتا کمی به آن وارد شده است. در این شهر، برج، بارو، حسینه‌ها، کاروانسراها، مساجد، آب‌انبارها، آسیاب‌ها و بادگیرهای مختلفی قرار دارد؛ در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم به تعدادی از جاذبه های گردشگری اردکان اشاره کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

  برای رزرو آنلاین بلیط هواپیما یزد اینجا را کلیک کنید

  ۱- پیر سبز چک چک اردکان

  مطالب مرتبط:روستای قطرم، ماسوله ای ۵۰۰۰ ساله در بافق یزدکاروانسرای زین الدین، اقامتگاهی ۴۰۰ ساله در دل کویر یزدچاپارخانه میبد، اداره ی پست دوره قاجار

  یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری اردکان زیارتگاه چک چک زرتشتیان است. این زیارتگاه هر سال ۴ روز را میزبان زرتشتیان است و آنان برای زیارت به این عبادتگاه می آیند. جشن مهرگان هر سال در این زیارتگاه برپا می‌شود و زرتشتیان زیادی به این مکان می‌ آیند.این زیارتگاه که به پیر سبز معروف است در شهرستان اردکان و در میان کوه های اردکان و انجیره نیز واقع شده است. از جمله امکاناتی که در این عبادتگاه وجود دارد نیز عبارت از برق، آب آشامیدنی و تعدادی اتاق برای استراحت می باشد. علت نام گذاری این این عبادتگاه به چک چک یا چک چکو برگرفته از صدای قطرات آب است که از صخره ی این عبادتگاه می چکد و به داخل یک منبع ذخیره می ‌ریزد.

  برای رزرو آنلاین هتل یزد اینجا را کلیک کنید

  ۲-  پیر سبز هریشت اردکان

  از دیگر زیارتگاه های زرتشتیان در ادکان پیر سبز هریشت است که اهالی این شهر باور دارند که یکی از کنیزهای بانوی یزدگرد ساسانی در آن ناپدید شده است. همین داستان سبب شده که این زیارتگاه در بین مردم بسیار معروف شود. این نیایشگاه هر سال در روز ۱۸ نوروز محلی برای جمع شدن زرتشتیان و انجام مراسم ‌های چون جشن، پایکوبی و زیارت است. زرتشتیان شریف آباد هم چشنی با نام جشن هیرومبا نیز برگزار می کنند و در این جشن آتشی هم نیز برپا می کند و به نیایش می پردازند. آن ‌ها تا پیش از غروب آفتاب در نیایشگاه پیر هریشت حضور دارند. این نیایشگاه در ۹۰ کیلومتری غرب یزد و ۱۵ کیلومتری اردکان در دامنه های کوه نیز واقع است.

  ۳- مسجد جامع اردکان

  در هر شهری یک مسجد جامع تقریبا وجود دارد، در شهر اردکان هم یک مسجد جامع در سال ۱۰۱۶ قمری ساخته شده که در قدمت آن به دوره صفوی برمی گردد. این مسجد حدود ۵ بار تعمیر شده است و در ورودی آن بسیار زیبا و با ارزش است و با صدها قطعه چوب پنج ضلعی که ظرافت بسیار دارد نیز ساخته شده است. بر روی این در با خط کوفی کلمات «الله» و «محمد» نوشته شده است. این مسجد جامع در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  برای رزرو آنلاین تور یزد اینجا را کلیک کنید

  ۴- پارک ملی سیاهکوه

  پارک ملی سیاهکوه که گونه‌های جانوری و گیاهی نادری را در خود دارد، تنها پارک ملی استان یزد است که در شهرستان اردکان واقع شده است. متاسفانه به دلیل بی‌توجهی، این گونه‌های نادر در معرض تهدید قرار گرفته‌اند. در حال حاضر بیش از ۷۸ هکتار از این منطقه حفاظت‌شده، عنوان پارک ملی را دریافت کرده است. با وجود بارندگی کم در سال‌های پرباران، تنوع گونه‌های گیاهی موجود در این پارک، شگفت‌انگیز است. گونه‌های جانوری موجود در این پارک نیز بی‌نظیر هستند.

  ۵- خانه تقدیری اردکان

  عمارتی در شهر اردکان وجود دارد به نام خانه تقدیری که متعلق به یکی از تجار دوران قاجار در این شهر بوده که نام وی تقدیری نیز بوده است. این خانه به سبک خانه های یزدی به صورت چهار وجهی ساخته شده و در دو بخش اعیان نشین و نوکرنشین نیز ساخته شده است. اتاق‌ های این خانه پنج در یا سه در هستند که درها با شیشه‌ های رنگارنگ و کوچک تزئین شده ‌اند. اتاق‌های خانه در اطراف حیاط مرکزی قرار دارند و به طور کلی خانه تقدیری ۲ طبقه و یک بادگیر بلند نیز دارد.

  ۶- کاروانسرا و برج ارجنان

  از جمله بناهای دوره قاجار در اردکان کاروانسرا و برج ارجنان هستند که به دستور مرحوم حاجی شیخ آقابابا هرندی نیز ساخته شده است. ارتفاعی برجی که در این کاروانسرا قرار دارد ۸ متر است و ارتفاع کاروانسرا از ۳ متر شروع شده و سه اتاقک دارد. برج در سمت شمال جاده و رو به ‌روی رباط ارجنان قرار دارد. در گذشته این روستا در کنار جاده یزد-نایین قرار داشته و برج از رونق خوبی برخوردار بوده و کاروانسرای آن محل استراحت رهگذران و مسافران بوده است. این کاروانسرا و برج ارجنان در سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  منبع مطلب : www.eligasht.com

  جاهای دیدنی اردکان یزد (۱۴۰۱)

  دیدنی های اردکان یزد شامل مسجد جامع اردکان,خانه تقدیری (گنجینه قنات اردکان),کویر سیاه کوه است و جاهای دیدنی اردکان یزد و تصاویر آن را در کجارو ببینید.

  دیدنی های اردکان یزد

  مرتب سازی بر اساس : فیلتر بر اساس

  موقعیت مکانی

  خانه تقدیری (گنجینه قنات اردکان)

  مسجد جامع اردکان

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  کاروانسرا و برج ارجنان

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  کوچه ضیایی

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  مسجد چرخاب اردکان

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  خانه آیت الله خاتمی (موزه مفاخر اردکان)

  کویر مغستان (ریگ زرین)

  5

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  زیارتگاه چک چک

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  پارک ملی سیاه کوه

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  زیارتگاه پارس بانو

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  کویر سیاه کوه

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  زیارتگاه پیر هریشت

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  موزه مردم ‌شناسی اردکان

  گنجینه ایثار و شهدای اردکان

  موزه فرش اردکان (خانه تاریخی ملک افضلی)

  زیارتگاه چک‌ چک

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  جاهای دیدنی اردکان، از مسجد جامع تا موزه مردم شناسی

  اردکان یکی از شهرهای بزرگ استان یزد است که دارای سه بخش مرکزی، عقدا و خرانق است. اردکان سر راه تهران به کرمان و بندرعباس قرار دارد. این راه در قلب کویر مرکزی ایران واقع شده است. اردکان بعد از شهر یزد، از نظر وسعت و جمعیت، دومین شهر استان یزد است.

  بافت تاریخی اردکان یکی از سالم‌ترین بافت‌های قدیمی ایران است که تاکنون از حوادث روزگار مصون مانده است. بافت تاریخی اردکان در منطقه کویری قرار گرفته و ساختمان‌های خشتی و گلی آن، به‌دلیل کم بودن بارش باران و برف، دور بودن از مرزهای جغرافیایی و مصون ماندن از هجوم بیگانگان، سالم و دست‌نخورده باقی مانده‌اند.

  در این شهر، برج، بارو، حسینه‌ها، کاروان‌سراها، مساجد، آب‌انبارها، آسیاب‌ها و بادگیرهای مختلفی قرار دارد که در این مقاله به‌طور مختصر با برخی از آن‌ها آشنا خواهیم شد.

  پیر سبز چک چک اردکان

  منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: سنجر مقبلی)

  چک‌چک از زیارتگاه‌های زرتشتیان در اردکان است. این زیارتگاه هر سال ۴ روز که از ۲۴ خرداد آغاز می‌شود، میزبان زرتشتیانی است که برای نیایش به اینجا می‌آیند. جشن مهرگان هر سال در این زیارتگاه برپا می‌شود و زرتشتیان زیادی به این مکان می‌آیند.

  زرتشتیان این زیارتگاه را پیر سبز می‌نامند. زیارتگاه پیر سبز چک چک در شهرستان اردکان و در کوه‌های میان اردکان و انجیره قرار دارد. این زیارتگاه امکاناتی مانند برق، آب آشامیدنی و تعدادی اتاق برای استراحت دارد.

  «چک‌چک» یا «چک‌چکو» برگرفته از صدای قطرات آب است که از صخره می‌چکد و به داخل یک منبع ذخیره می‌ریزد.

  پیر سبز هریشت اردکان

  منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: نیما فرهادی)

  پیر هریشت از دیگر زیارتگاه‌های زرتشتیان در اردکان است. آن‌ها بر این باورند که هریشت محلی است که یکی از کنیزهای بانوی یزدگرد ساسانی در آنجا ناپدید شده است.

  منبع مطلب : www.kojaro.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید