این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  جشن سیسمونی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  جشن سیسمونی را از این سایت دریافت کنید.

  جشن سیسمونی

  هر آنچیزی که برای برگذاری جشن سیسمونی به آن نیاز دارید را در این مقاله گردآوری کردیم: تدارکات ، نوع دعون ، آداب و رسوم، باید ها و نبایدها

  جشن سیسمونی

  جشن سیسمونی یکی از جشن‌هایی است که به شکل‌های مختلف در تمام دنیا انجام می‌شود. سیسمونی در ایران یکی از رسوم بسیار قدیمی است که قدمت آن مشخص نیست. نام دیگر این جشن، جشن حمام زایمان است که بعد از خرید سیسمونی نوزاد انجام می شود.

  جشن سیسمونی

  امروزه برخی جشن سیسمونی را با جشن تعیین جنسیت یکی می‌دانند، که البته اینطور نیست. زیرا سیسمونی بطور معمول در ماه هفت بارداری مادر برگزار می‌شد. در ایام قدیم خب مشخصاً تکنولوژی تعیین جنسیت وجود نداشته، بنابراین مفهوم این دو جشن از بنیاد متفاوت است. شاید بتوان نزدیکترین جشن به سیسمونی را baby shower برابر دانست. و جشن reveal gender جشن تعیین جنسیت نوزاد که پس از تشخیص جنسیت کودک برگزار می‌شود.

  جشن سیسمونی چگونه برگزار می‌شود؟

  می‌توان گفت در گذشته این جشن  در تمامی شهرهای ایران برگزار می‌شده است. هر شهر با توجه به پیشینه و سابقهٔ فرهنگی خود به شکلی این جشن را برگذار می‌کند. به عبارتی آداب این جشن در جزئیات متفاوت است. برای مثال در بسیاری از جشن‌ها یکی از اعضای فامیل برای نوزاد جشنی را برگزار می‌کرد. در دیگر شهرها مادر عروس موظف بود این جشن را برگزار کند.

  نوع مراسم سیسمونی در شهرها تفاوتهایی داشته است. اما امروزه تقریباً عموم جشن‌ها شبیه هم شده‌اند. بطور کلی خانوادهٔ عروس لوازم سیسمونی را تهیه می‌کند. و در خانهٔ مادر دختر یا دختر این جشن در کنار اقوام و دوستان برگزار می‌شود.

  برخی از پدر و مادرها نیز به نوعی آوانگارد هستند و معتقدند تمامی لوازم را باید خودشان تهیه کنند. و خودشان نیز برای فرزندشان جشن بگیرند. البته تعداد این خانواده‌ها بسیار کم است.

  چه کسانی به سیسمونی دعوت می‌شوند؟

  سیسمونی یک جشن زنانه است، در ایام قدیم تنها زنان کنار هم جمع می‌شدند و به جشن و پایکوبی می‌پرداختند. افرادی که به این جشن دعوت می‌شدند. از اقوام و دوستان نزدیک بودند. افرادی که به جشن دعوت می‌شدند، معمولاً برای نوزادی که چند ماه دیگر متولد می‌شد، هدایای تدارک می‌دیدند.

  امروزه برخی از اقوام بجای هدیهٔ مشخصی برای نوزاد، مبلغی را به عنوان هدیه به پدر و مادرها می‌دهند. و معتقدند هر آنچیزی که پدر و مادر برای فرزند خود نیاز دارد، را تهیه کنند. برخی نیز می‌پرسند از لوازم سیسمونی چه چیزی را کم دارید تا آن را تهیه کنند، پس بهتر است لیستی از لوازم نخریدهٔ سیسمونی نیز داشته باشید، که اگر با چنین سوالی مواجه شدید، بعد از تعارفات معمولی! آن‌ها را عنوان کنید.

  مردان نیز می‌توانند در جشن حضور داشته باشند؟

  همانطور که بالاتر اشاره کردیم، این جشن ، جشنی زنانه است. اما با گذشت زمان و تغییر در فرهنگ و تفکر مردم، خانواده‌هایی را می‌بینیم که سیسمونی را مختلط برگزار می‌کنند. این مورد بستگی به آن خانواده و تفکر خانواده‌های اطرافشان دارد.

  برخی معتقدند باید سیسمونی را سنتی برگزار کنند. برخی نیز می گویند دلیلی ندارد مردان در سیسمونی شرکت نکنند. این موضوعی کاملاً شخصی است. و بیشتر به شخصیت پدر و شوهر مرتبط است.

  زمان برگزاری جشن سیسمونی چه زمانی است؟

  زمان برگذاری سیسمونی یک زمان کاملاً مشخص نیست. بطور معمولاً هفت ماهگی زمان برگذاری سیسمونی است، برخی نیز می گویند زمان برگذاری سیسمونی ۴ تا ۶ هفته قبل از زائمان است.

  بهتر است خیلی به پایان دوران بارداری نزدیک نشود، زیرا هر چقدر به زمان زائمان نزدیک‌تر می‌شود، سنگین‌تر و توان مادر کاهش پیدا می‌کند.

  می‌توان برای فرزند دوم سیسمونی برگذار کرد؟

  سیسمونی سنتی به این معنی است که اقوام برای فرزند نخست و کمک به خانوادهٔ تازه تشکیل شده هدایایی بیاورند. اما برای تولد هر کودکی نیاز به جشن و پایکوبی است. برای فرزند دومتان نیز جشن بگیرید با این تفاوت که به اقوام بگویید به هیچ عنوان نیازی به هدایا نیست فقط یک میهمانی و دورهمی است.

  اقوام با شنیدن این جمله حس بهتری می‌گیرند ولی بسیاری از آنها نیز هدایایی می‌آورند!

  جشن مدرن با استفاده از تم!

  مادرانی که در شکم خود فرزندشان را حس می‌کنند، شادی و ذوق فراوانی دارند. آن‌ها می‌خواهند بهترین‌های دنیا را به فرزندشان هدیه دهند. برخی از آنها برای سیسمونی تدارک بسیار زیادی می‌چینند، از چیدمان لوازم سیسمونی تا اتاق نوزاد همه چیز را با جزئیات طراحی می‌کنند. حتی در اینترنتی به دنبال ایده جشن سیسمونی هستند، برای مثال بدنبال ایده هایی نظیر اینکه چگونه پوشک را تزئین کنند.

  سیسمونی پسر و سیسمونی دختر تفاوت هایی دارد و عمده ترین تفاوت آن نیز رنگ آن است. با استفاده از یک رنگ و چیدمان لوازم سیسمونی به شکل درست می توان تم ها زیبایی را طراحی کرد.

  میهمانان را چگونه دعوت کنیم؟

  عموم جشن‌های سیسمونی جشن‌های خودمانی و با تعداد نفرات کم برگذار می‌شود. اما افرادی هستند که علاقه‌مندند جشن بزرگی برای سیسمونی فرزندشان تدارک ببینند. این یک مسأله شخصی است. امروزه کارتهای بانمکی برای سیسمونی طراحی شده است، می‌توانید برای دعوت از این نوع کارتها استفاده کنید. و یک متن جشن سیسمونی بانمک روی کارت درج کنید.

  هدایا در جشن سیسمونی

  برخی از خانواده‌ها با اقوام خود بسیار راحت هستند و لیست لوازمی را که دارند به آن‌ها می‌دهند. تا اقوام از میان آنها لوازمی را هدیه کنند. برخی نیز این حرکت را درست نمی‌دانند. اما لیستی از لوازم نخریده دارند که اگر احیاناً اقوام پرسیدند کدام مورد از لوازم را نیاز دارید. آن موارد را اعلام کنند.

  جشن سیسمونی به صرف چیست؟!

  سیسمونی بطور کلی جشنی نیست که به صرف شام یا نهار باشد. اما اگر خانواده‌ای تمایل به انجام چنین کاری داشته باشد، خیلی هم جالب خواهد بود. که غذا برای جشن سیسمونی بپزد.

  تدارکات جشن سیسمونی می‌تواند همانند تمامی مهمانیهای معمولیتان باشد. این تصمیم کاملاً امری شخصی است.

  اما چیزی این روزها مد شده است و آن کیک سیسمونی است. و ایده‌ی جالب و خوبی است، بهتر است یک کیک با طرح کودک برای این جشن تهیه کنید. و مادر بجای نوزاد کیک را ببرد.

  منبع مطلب : shop-happyland.com

  راهنمای قدم به قدم برای برگزاری جشن سیسمونی — کودکت

  جشن سیسمونی جشنی است که اعضای نزدیک پدر و مادر کودک برگزار می‌کنند. این جشن یک سری قوانین خاص در هر سنت و هر فرهنگ دارد که باید با آن آشنا شوید.

  خانه تربیت کودک

  تربیت کودکزندگی با کودک

  راهنمای قدم به قدم برای برگزاری جشن سیسمونی

  توسط ابراهیم درستکار -

  1397/08/06

  جشن سیسمونی یک نوع مهمانی است که در تمام دنیا رواج دارد. جشن سیسمونی که امروز در ایران برگزار می‌شود نسبت به گذشته تغییراتی داشته است. این جشن همچنین با نام حمام زایمان شناخته می‌شود. اما جزئیات این جشن چیست و چگونه و چه زمانی باید آن را برگزار کرد؟ با کودکت همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

  جشن سیسمونی

  بیشتر بخوانید: ایده هایی جذاب و خلاقانه برای برگزاری جشن تعیین جنسیت

  جشن سیسمونی یا جشن تعیین جنسیت کودک سرشار از شادی هستند. در این جشن اقوام و آشنایان شما دور هم جمع می‌شوند. این دورهمی با کادو یا غذا و پذیرایی خوب گرم خواهد شد. اما چندین سوال وجود دارد. چه کسی باید این جشن را برگزار کند؟ چه کسانی دعوت می‌شوند؟ آیا مردان هم به این جشن دعوت هستند؟

  چه کسی باید جشن سیسمونی را برگزار کند؟

  در گذشته بیشتر رسم بر این بوده که یکی از اعضای دور خانواده یا یک دوست این جشن را برگزار کند. بدین ترتیب اقوام مطمئن می‌شدند که خانواده اصلی به دنبال جمع‌آوری کادو نیستند. در عوض خود جشن و دورهمی اهمیت داشت. البته این‌ها قوانین نیستند و این جشن به شیوه‌های مختلفی برگزار می‌شود.

  امروزه ممکن است که خواهر شما، مادرشوهر یا اعضای دیگر فامیل این جشن را برگزار کنند. عموما هم مشکلی میان عقیده آشنایان وجود ندارد و این مسئله جا افتاده است. البته هنوز هم کمی عجیب است که یک مادر خودش برای خودش چنین جشنی را برگزار کند.

  چه کسانی باید به جشن سیسمونی دعوت شوند؟

  دوستان نزدیک و اعضای نزدیک خانواده باید در لیست مهمان‌ها حضور داشته باشند. اگر به فکر اضافه کردن نفرات دیگری هستید، باید مطمئن شوید که این نفرات امکان و قصد خرید یک هدیه را دارند. حضور در چنین مهمانی به هر حال نیاز به یک هدیه دارد و بهتر است که از راحتی طرف مقابل آگاه شوید.

  آیا پدر و مردان هم به جشن سیسمونی دعوت می‌شوند؟

  ممکن است در برخی مهمانی‌ها جمعیتی مختلط را ببینید. این نوع برگزاری جشن سیسمونی در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه بوده است. با این حال حضور مردان در چنین جشنی حس و حال مراسم را تغییر خواهد داد. باید از خود بپرسید که به دنبال یک مراسم سنتی با حال و هوای زنانه هستید، یا اینکه قصد دارید مراسمی مختلط ترتیب دهید.

  همچنین شخصیت مردان و مخصوصا پدری که قرار است در مراسم حضور یابد را در نظر بگیرید. یک پدر ممکن است در بخش‌های مختلف بارداری همکاری کند؛ مردی دیگر ممکن است خیلی با این شرایط راحت نباشد. حتما از مادری که برای او این جشن را برگزار می‌کنید مشورت بگیرید. از او در مورد شخصیت همسرش سوال کنید.

  بیشتر بخوانید: در استخدام پرستار برای کودک خود به چه نکاتی باید دقت کنید؟

  کودک دوم و زمان برگزاری

  آیا امکان برگزاری جشن سیسمونی برای کودک دوم وجود دارد؟

  هر بارداری و هر کودکی نیازمند شادی و جشن است. اما هدف اصلی یک جشن سیسمونی جمع‌آوری ابزار و لوازمی است که برای تربیت کودک نیاز است. اگر قصد دارید برای فرزند دوم یا سوم خانواده جشن برگزار کنید، بهتر است که جشنی سنتی برگزار نکنید.

  حتما بخوانید: تولد یک سالگی فرزندتان را با آمادگی بیشتری برگزار کنید؛ چگونه و چطور؟

  می‌توانید به مهمانان جشن بگویید که نیازی به هدایای سنتی و همیشگی نیست. به جای خرید لوازم کودک، می‌توان در تربیت کودکان تازه به دنیا آمده کمک کرد. به عنوان مثال می‌توان برای پدر و مادر هدیه خرید، یا اینکه قول پرستاری از بچه را داد و در این روند به آن‌ها کمک کرد.

  جشن سیسمونی باید چه زمانی برگزار شود؟

  عموما یک جشن سیسمونی چهار تا شش هفته قبل از به دنیا آمدن کودک برگزار می‌شود. البته رسم و رسوم هر مذهب یا حتی هر خانواده ممکن است در این زمان تاثیرگذار باشد. برخی از فرهنگ‌ها دریافت هدیه قبل از تولد کودک را به بدشانسی ربط می‌دهند. به همین خاطر می‌توان نسبت به تفکرات و عقاید زمان را تغییر داد.

  در برخی موارد هم شرایط حرف اول را می‌زند. شرایط خانوادگی و شرایط بارداری باید برای یک جشن مناسب باشد. همچنین اگر مادر و پدری سرپرستی یک کودک شیرخوار را به عهده می‌گیرند، جشن سیسمونی می‌تواند در روز ورود کودک به خانه این خانواده باشد.

  جشن سیسمونی نیاز به تم دارد؟

  نه، نیازی به برگزاری یک مراسم یا تم و شیوه لباس پوشیدن نیست. همچنین هیچ قانونی مبنی بر وجود بازی و سرگرمی هم وجود ندارد. به صورت کلی جشن سیسمونی برای خوشحالی و کمک به مهمان اصلی یعنی مادر است. البته مادر هم می‌تواند انعطاف بیشتری در مورد شرایط و شکل مهمانی داشته باشد.

  هدایای جشن سیسمونی

  نیاز به اعلام از پیش هدیه است؟

  برخی از والدین ممکن است از پیش اعلام کنند که به چیزی نیاز دارند و مهمانان برای هدیه خود یکی از این لوازم را تهیه کنند. ممکن است برخی با اینکار راحت نباشند. همچنین ممکن است حس بدی نسبت به خرید هدیه به مهمان‌ها منتقل شود. با این حال اینکار مزایای خود را دارد. زمان و هزینه زیادی ذخیره می‌شود و هیچ هدیه‌ای دو بار خریداری نخواهد شد.

  اگر قصد دارید از پیش هدایا را مشخص کنید، بهتر است که این را جدا از دعوتنامه بگویید. همچنین می‌توانید اجازه دهید که خود مهمانان شما از شما سوال کنند. که به چه چیزی نیاز دارید. از همین طریق هر کس که مایل باشد می‌تواند از برنامه شما پیروی کند.

  کسانی که حضور ندارند باید هدیه تهیه کنند؟

  لزوما نیاز به تهیه هدیه نیست. اگر یک مهمان نمی‌تواند در جشن سیسمونی شما حضور داشته باشد، مجبور نیست که هدیه ارسال کند. البته اگر خود آن‌ها مایل باشند می‌توانند هدیه را به خانه شما بفرستند. دعوت به چنین جشنی، تنها دعوت به یک جشن است. هیچ الزامی برای هدیه وجود ندارد. مهمان شما ممکن است حتی بعد از جشن تولد به شما هدیه دهد.

  جشن و مهمانی پس از تولد

  پس از تولد هر فرهنگی یک نوع مهمانی خاص خواهد داشت. شما هم می‌توانید نسبت به شرایط و رسوم خانوادگی خود تصمیم بگیرید. اما یک سری نکته کلی در مورد تمامی مراسم‌ها وجود دارد.

  منبع مطلب : koodaket.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید