این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  جشن پس از یک ماه میهمانی را می گویند

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  جشن پس از یک ماه میهمانی را می گویند را از این سایت دریافت کنید.

  جشن گرفتن پس از ماه رمضان

  جشن گرفتن پس از ماه رمضان

  ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف

  کلیدواژه: ماه رمضان، ماه رحمت، عمل به دستور دین، جشن گرفتن.پرسش: اگر ماه رمضان ماه رحمت است، پس چرا پس از تمام شدن آن جشن گرفته می‌شود؟پاسخ: جشن گرفتن در پایان ماه رمضان با ماه رحمت بودن آن، هیچ منافاتی ندارد؛ چراکه این جشن و عید گرفتن مردم در پایان ماه رمضان، در واقع جشن توفیق درک ماه مبارک رمضان و میهمانی خدا و انجام وظایف بندگی است، نه این‌که از رفتن آن ماه خوشحال شده و جشن بگیرند. هم‌چنین وظیفه انسان است که در این روز شاد باشد و نماز و دعای خاصی را انجام دهد.در ضمن این جشن گرفتن، عمل به دستور دین است؛ همان‌طور که خداوند به جهت اعمال ماه مبارک رمضان به مؤمنین پاداش می‌دهد، برای جشن و شادمانی و اعمال روز عید نیز، به آن‌ها پاداش و جزای نیک می‌دهد.

  فهرست مندرجات

  ۱ - جشن توفیق درک ماه رمضان

  ۲ - وظیفه انسان در پایان ماه رمضان

  ۲.۱ - عمل به دستور دین

  ۳ - معرفی منبع ۴ - پانویس ۵ - منبع

  جشن توفیق درک ماه رمضان

  [ویرایش]

  نباید از جشن گرفتن چنین توهم شود که چون ماه تمام شده است، مردم خوشحال‌اند و جشن می‌گیرند؛ بلکه مؤمنین از آن جهت که توانسته‌اند در ماه رمضان به مهمانی خدا رفته و [اعمال|اعمال صالح]] انجام دهند، عبادت نمایند و روزه بگیرند و ان‌شاء‌الله گناهانشان به برکت آن ماه بخشیده شده باشد، خوشحال هستند و به همین جهت جشن می‌گیرند و به دیدار هم می‌روند. حافظ شیرین‌سخن در کلام نغزی در این باره می‌گوید:

  ماه رمضان رفت و عید رمضان آمد ••• صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت

  بنابراین جشن و عید گرفتن مردم در پایان ماه رمضان در واقع جشن توفیق درک ماه مبارک رمضان و میهمانی خدا و انجام وظایف بندگی است، نه این‌که از رفتن آن ماه خوشحال شده و جشن بگیرند.

  وظیفه انسان در پایان ماه رمضان

  [ویرایش]

  گذشته از این، اسلام همان‌طور که در ماه رمضان برای بشر وظایفی قرار داده است، در پایان آن ماه نیز وظایف خاصی بیان کرده؛ از جمله آن‌که مردم، آن روز را عید بگیرند و خوشحال باشند و دعا و نماز خاصی برای آن روز معین شده است. [۱]

  ← عمل به دستور دین

  پس در واقع آن جشن هم عمل به دستور دین است؛ همان‌طور که روزه ماه رمضان به دستور دین می‌باشد و همان‌طور که خداوند به جهت اعمال ماه مبارک رمضان به مؤمنین پاداش می‌دهد، برای جشن و شادمانی و اعمال روز عید نیز به آن‌ها پاداش و جزای نیک می‌دهد.

  لذا در قنوت نماز عید می‌خوانیم: «... بِحَقِّ هَذَا الْیَوْمِ الَّذِی جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمِینَ عِیداً ...». [۲] یعنی به حق این روز (اول شوال) که خداوند آن را برای مسلمانان عید قرار داده. بنابراین به دستور دین، پایان ماه مبارک رمضان روز جشن و عید است و جشن گرفتن در این روز هیچ منافاتی با ماه رحمت بودن ماه مبارک ندارد.

  معرفی منبع

  [ویرایش]

  ـ جوادی آملی، اسرار عبادات، ص۱۲۷ تا ۱۸۰، مرکز اسراء قم، ۱۳۸۱ ش.

  پانویس

  [ویرایش]

  منبع : wikiporsesh.ir

  رمضان

  رمضان

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  ماه رمضان

  مراسم افطار

  رمضان نهمین ماه در تقویم اسلامی ماه رمضان است. ماه که مسلمانان سراسر جهان آن را ماه روزه داری در اصطلاحِ صوم، نماز، مراقبه و حضور در جمع مومنان می‌دانند.[۱] مسلمانان معتقدند قرآن در این ماه بر محمد نازل شده‌است. در قرآن، مستقیماً به کسانی که ایمان آورده‌اند دستور داده شده که در این ماه روزه بگیرند. هر سال ماه رمضان از رویت هلال ماه آغاز و تا رویت هلال ماه دیگر به مدت بیست و نه تا سی روز ادامه دارد.[۲] روزه گرفتن از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب برای کلیه بزرگسالان مسلمان که بیمار، مسافر، سالخورده نیستند واجب است.

  به وعده غذایی که پیش از روزه در هنگام سحر میخورند سحری و به وعده‌ای که در هنگام غروب آفتاب روزه خود را با آن می‌گشایند؛ اِفطار گفته می‌شود.[۳]

  در طول زمان روزه داری، مسلمانان غیر از خوردن و آشامیدن، از سیگار و قلیان کشیدن و انجام گناه نیز نهی شده و در عوض به نماز و قرآن خواندن و دعا کردن توصیه شده‌اند.[۴]

  لحظه افطار در حرم علی بن موسی الرضا

  عید فطر (به عربی عید الفطر)، که پایان ماه رمضان و آغاز شوال، ماه قمری بعدی است، پس از رویت هلال ماه یا بعد از اتمام سی روز روزه در صورت عدم مشاهده ماه اعلام می‌شود.[۵]

  خاستگاه رمضان[ویرایش]

  واژهٔ رمضان[ویرایش]

  رمضان مشتق از «رَمَض» به معنای شدّت حرارت، و حرارت سنگ، بر اثر شدّت حرارت خورشید آمده‌است. وبه معنای سوزانیدن است. از پیامبر اسلام نقل است:

  ماه رمضان به این نام خوانده شده است، زیرا گناهان را میسوزاند.[۶]

  همچنین گفته شده که از «حرّ» گرفته شده که به معنای برگشت از بادیه به شهر می‌باشد. بنابر این وقتی گفته می‌شود، ارْتِمَاضاً [رمض‏] من الحزن؛ یعنی باطن آن مرد از غم و اندوه سوخت، یا وقتی گفته می‌شود، ارْتِمَاضاً [رمض‏] لِفُلان؛ یعنی برای فلانی اندوهگین شد، و همچنین وقتی گفته می‌شود، ارْتِمَاضاً [رمضتْ کبدُهُ؛ یعنی کبد او تباه شد؛ مثل این که گونه‌ای بیماری آن را می‌سوزاند.[۷][۸]

  اهمیت رمضان[ویرایش]

  این ماه به عنوان خجسته‌ترین و بهترین ماه در اسلام شناخته می‌شود. از این ماه به عنوان ماه میهمانی خدا نیز نامبرده می‌شود.

  تابلوی نقاشی کشته شدن علی بن ابی طالب

  رمضان یکى از چهار ماهى است که الله جنگ را در آن حرام کرده است.(مگر جنبه دفاع داشته باشد.)[۹]

  مسلمین اعتقاد دارند در این ماه کتاب‏‌هاى قرآن‏، انجیل، تورات، صحف و زبور نازل شده است.[۱۰]

  شب قدر ۱۹ و ۲۱ و ۲۳ ماه رمضان سه شب از شبهای ماه رمضان که از نظر مسلمانان مهمترین شب سال می‌باشد، یکی از سوره‌های قرآن بنام سوره قدر به توصیف این شب پرداخته‌است ولی در قرآن به‌طور صریح به شماره شب آن در ماه رمضان اشاره نشده‌است.

  در شب ۱۹ این ماه علی به دست یکی از خوارج یعنی ابن ملجم مرادی زخمی شد و بعد از سه شب در ۲۳ رمضان مرد.[۱۱]

  اعمال ماه رمضان[ویرایش]

  نماز جماعت در مسجد کبود، مزارشریف

  روزه[ویرایش]

  مقالهٔ اصلی: روزه (اسلام)

  مهمترین پرهیز این ماه روزه داری، است. روزه داران از اذان صبح تا اذان مغرب از خوردن و آشامیدن خودداری می‌کنند البته لزومی ندارد افراد بیمار روزه بگیرند. برخی اعمال روزه داری در قرآن طی آیه‌های ۱۸۳ الی ۱۸۸ سوره بقره اشاره شده‌است.

  تلاوت قرآن[ویرایش]

  مراسم جزءخوانی قرآن ماه رمضان در حرم محمد هلال بن علی، آران و بیدگل - جلسات جزءخوانی قرآن رمضان در ایران، هر ساله در روزهای ماه رمضان در مساجد، اماکن زیارتی و جلسات خانگی برگزار می‌شود.

  مسلمانان معتقدند که در ماه رمضان سزاواراست، قرآن را بخوانند.

  روایت اول: در کتاب بحارالانوار از جعفرصادق و او از محمد روایت کرده‌است که گفته‌است: «ماه رمضان ماه خدای عزوجل می‌باشد، و آن ماهی است که خداوند کارهای نیک را در آن دو چندان کند و بدی‌ها را در آن محو سازد، ماه برکت، و ماه انابه و بازگشت، و ماه توبه و ماه آمرزش و ماه آزادی از آتش دوزخ، و کامیاب شدن به بهشت است. هان که در این ماه از هر حرامی خودداری کنید، و تلاوت قرآن را زیاد کنید؛ و حاجات خود را بخواهید، و به یاد پروردگارتان سرگرم باشید، و ماه رمضان نزد شما نباید همانند ماه‌های دیگر باشد، چرا که برای این ماه در پیشگاه خداوند حرمت و برتری بر دیگر ماه‌ها است، و نباید در ماه رمضان روز روزه شما مانند روز غیر روزه شما باشد.»[پانویس ۱]

  جلسه ختم قرآن در اهواز

  روایت دوم: و از رضا روایت کرده که گفته‌است: «نیکی‌ها در ماه رمضان پذیرفته، و بدیها در آن آمرزیده‌است، کسی که در ماه رمضان آیه‌ای از کتاب خداوند بخواند همانند کسی است که در ماه‌های دیگر قرآن را ختم کرده و کسی که در این ماه در روی برادر ایمانی خود بخندد (و او را خوشحال کند) در روز قیامت او را دیدار نکند جز آنکه در روی او بخندد (و او را خوشحال کند) و به بهشت مژده‌اش دهد، و کسی که در این ماه به مؤمنی کمک می‌کند، خدای تعالی در هنگام عبور بر صراط کمکش کند در آن روزی که گام‌ها بلغزد، و کسی که خشمش را در این ماه نگهدارد خداوند خشمش را در روز قیامت از او بازدارد؛ و کسی که درمانده اندوهگینی را دستگیری و نجات دهد، خداوند در روز قیامت او را از هراس بزرگ آن روز در امان دارد، و کسی که ستمدیده‌ای را در این ماه یاری کند، خدایش در دنیا بر دشمنانش یاری دهد، و در روز قیامت نیز هنگام حساب و در کنار میزان یاریش کند. ماه رمضان ماه برکت، ماه رحمت، ماه مغفرت، ماه توبه و ماه انابه و بازگشت به درگاه الهی است، کسی که در ماه رمضان آمرزیده نشود در چه ماهی می‌خواهد آمرزیده شود؟ از خدا بخواهید در این ماه روزه‌تان را بپذیرد، و آخرین سال عمر شما قرار ندهد، و توفیق اطاعت خود را به شما دهد، و از نافرمانیش شما را نگهدارد، که براستی خداوند بهترین کسی است که از او درخواست کنند.»[پانویس ۲]

  منبع : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  محمدصادق 5 روز قبل
  0

  دنواوخت

  حنانه عبدی هستم 3 ماه قبل
  1

  عید فطر دوستان

  حمزه 3 ماه قبل
  1

  عید فطر

  ناشناس 4 ماه قبل
  0

  جواب این سوال؟

  هویا 4 ماه قبل
  0

  نمیدونم

  Zara 5 ماه قبل
  -2

  جواب چی میشه

  ناشناس 5 ماه قبل
  -1

  جشن پس ازیک ماه

  مجید 5 ماه قبل
  2

  عید فطر

  ناشناس 5 ماه قبل
  0

  متار

  زهره 6 ماه قبل
  2

  عیدفطر

  زهرا 6 ماه قبل
  0

  جشن پس از یک ماه میهمانی را می گویند

  جشن پس از 6 ماه قبل
  2

  جشن پس از یک ماه مهمانی را میکنید

  2
  ناشناس 6 ماه قبل

  عید فطر

  زهرا 6 ماه قبل
  0

  اسم جشن

  ناشناس 7 ماه قبل
  0

  عیدفطر

  ناشناس 7 ماه قبل
  0

  عیدفطر

  زینب 7 ماه قبل
  -1

  عیدفطر

  za ki 7 ماه قبل
  0

  جوا چی میشه ؟

  ناشناس 7 ماه قبل
  1

  جشن پس از یکماه مهمانی را میگویند

  M.gh 8 ماه قبل
  0

  عید فطر

  ع 8 ماه قبل
  0

  عید فطر

  ناشناس 8 ماه قبل
  0

  عید فطر 🥰

  زهرا 8 ماه قبل
  0

  عیدفطر

  وودی 8 ماه قبل
  1

  ودیدقو

  حسین 8 ماه قبل
  0

  عیدفطر

  لیلا 8 ماه قبل
  0

  عیدفطر

  ناشناس 8 ماه قبل
  0

  میشه عید فطر

  ناشناس 8 ماه قبل
  1

  عید فطر

  0
  ♡♡ 8 ماه قبل

  عید فطر

  متین 9 ماه قبل
  0

  جشن پس از یکماه میهمانی

  ناشناس 9 ماه قبل
  0

  عیدفطر

  فاطمه جان 9 ماه قبل
  0

  نمیدونم

  حانیه 10 ماه قبل
  2

  بچه ها کی جواب رو میدونه ؟

  زهرا 10 ماه قبل
  0

  عیدفطر

  الهه 10 ماه قبل
  0

  عید فطر

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  عید قطر

  ناشناس 11 ماه قبل
  -1

  بچه ها جواب میشه عید فطر

  سمیه 11 ماه قبل
  0

  جشن پس ازیک ماه مهمانی رامیگوید

  ناشناس 11 ماه قبل
  2

  جشن پس از یک ماه

  0
  ناشناس 10 ماه قبل

  جشن پس از یک ماه

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  جشن پس از یک ماه میهمانی

  ناشناس 11 ماه قبل
  1

  عیدفطر

  محمد 12 ماه قبل
  1

  عید فطر

  پری 12 ماه قبل
  2

  عید فطر

  نادرصفری 12 ماه قبل
  0

  جشن یک پس از مهمانی را

  ناشناس 12 ماه قبل
  1

  جشن پس از یک ماه میهمانی راگویند

  -1
  ناشناس 12 ماه قبل

  عید فطر

  مهدی 12 ماه قبل
  8

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  -1
  امیرخان 7 ماه قبل

  عیدفطر

  برای پاسخ کلیک کنید