این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  جمعه سیاه خرید

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  جمعه سیاه خرید را از این سایت دریافت کنید.

  جمعه سیاه (خرید)

  جمعه سیاه (خرید)

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  برای دیگر کاربردها جمعه سیاه را ببینید.

  جمعهٔ سیاه

  مرکز خرید دی‌سی یواس‌ای در واشینگتن، دی.سی. در جمعهٔ سیاه، سال ۲۰۰۹

  برپایی توسط به‌طور سنتی:[۱]

  ایالات متحده

  دیگر:

  کانادا، انگلستان، آفریقای جنوبی، ایرلند، استرالیا، آلمان، ایتالیا، نیوزیلند، آفریقا، بنلوکس، سوئد، برزیل، مکزیک (به عنوان )، و به‌طور فزاینده‌ای بسیاری از نقاط دیگر جهان.

  نوع تجاری

  اهمیت خرید در تعطیلات

  مراسم خرید

  تاریخ روز پس از شکرگزاری در ایالات متحده

  تاریخ ۲۰۲۱ November 26

  تاریخ ۲۰۲۲ November 25

  تاریخ ۲۰۲۳ November 24

  تاریخ ۲۰۲۴ November 22

  تناوب سالانه

  مرتبط به شکرگزاری، شنبه مشاغل کوچک، دوشنبه مجازی، سه‌شنبه بخشندگی، کریسمس، روز

  جمعهٔ سیاه (به انگلیسی: Black Friday) یا حراج جمعه در آمریکا روز بعد از روز شکرگزاری است که عملاً آخرین جمعهٔ ماه نوامبر به‌شمار رفته و آغاز آیین خرید برای کریسمس حساب می‌شود.[۲] در واقع جمعهٔ سیاه، یک روز تعطیل نیست، اما اکثر شرکت‌ها این اجازه را به کارکنان خود می‌دهند که این روز را مرخصی گرفته و به خرید سال نو بپردازند. سال‌ها است که این روز، شلوغ‌ترین روز برای فروشنده‌ها است. هر چند آمریکای شمالی محل اصلی رخداد این سنت است، اما همچون بسیاری از سنت‌های دیگر این منطقه، این سنت نیز به کشورهای دیگر سرایت کرده‌است. این روز به قدری اهمیت دارد که فروشگاه‌ها پیش از ساعت ۴ صبح کار خود را آغاز کرده و مردم از همان زمان برای خرید به فروشگاه هجوم می‌آورند و باید تا پیش از آغاز شب خرید کرده باشند.[۳]

  تاریخچه[ویرایش]

  قرن‌ها است که صفت سیاه در فرهنگ‌های مختلف برای توصیف رویدادی بدشگون استفاده می‌شد. در تاریخ آمریکا، عبارت «جمعه سیاه» به رسوایی بازار طلا، در روز ۲۴ سپتامبر سال ۱۸۶۹ اشاره دارد. پس از پایان جنگ داخلی آمریکا، بین ایالات متحده آمریکا و ایالات مؤتلفه آمریکا، نوبت به دوران دوازده ساله بازسازی آمریکا رسید. بدین ترتیب، ایالت‌های شکست خورده جنوبی، مورد بازسازی ایالت‌های شمالی پیروز قرار گرفتند. دو تن از زمین خواران آن دوره به نام جِی گولد (Jay Dick) و جیمز فیسک (James Fisk) به واسطه خریدهای عمده در مدتی کوتاه، انحصار موقت طلا را به دست گرفتند. آن‌ها از این طریق سود کلانی به دست آوردند. دولت وقت که به‌موقع متوجه این سوءاستفاده نشد، حجم طلای بالایی را روانه بازار کرد تا قیمت از دست رفته ثابت شود. اما در نهایت، زندگی بسیاری ویران شد، و از آن روز به نام جمعه سیاه یا بلک فرایدی یاد می‌شود.

  نخستین کاربرد عبارت بلک فرایدی[ویرایش]

  از اولین کاربردهای ثبت‌شده عبارت بلک فرایدی، می‌توان به مجله (Factory Management and Maintenance) در نوامبر سال ۱۹۵۱ اشاره کرد. در آن دوران کارگران به صورت دسته جمعی با همدیگر توافق می‌کردند، و به بهانه‌های مختلف مرخصی می‌گرفتند. بدین ترتیب، فردای روز عید شکرگزاری (روز جمعه) به کارخانه‌ها نمی‌رفتند، و تعطیلاتی چهار روزه داشتند. (پنجشنبه، جمعه، شنبه و یکشنبه). اما مثل بسیاری از کلمات دیگر زبان انگلیسی، کار برد عبارت بلک فرایدی به این صورت جا نیفتاد.

  قانون حسابداری[ویرایش]

  در گذشته، قانونی نانوشته بین حسابداران رایج بود. در ترازنامه‌های خود، اگر صورت سود و زیان آنان منجر به ضرر می‌شد؛ از جوهر قرمز استفاده می‌کردند. استفاده از جوهر قرمز رنگ، تنها جهت نمایان‌تر شدن ضرر در بیلان بود. اما اگر صورت سود و زیان به سود می‌انجامید، از جوهر مشکی استفاده می‌شد. در اوایل دهه ۶۰ میلادی، حسابداران همیشه فردای روز عید شکرگزاری، حساب‌های خود را مشکی رنگ می‌دیدند. این روز سرآغاز موج سود و خریدهای پیش از عید به حساب می‌آمد. از این رو، بین خود آن را «بلک فرایدی» به معنای جمعه {جوهر} مشکی نام‌گذاری کردند.

  در سال ۱۹۶۱، پلیس فیلادلفیا پنسیلوانیا، و راچستر نیویورک به خاطر شلوغی و ترافیک خیابان‌ها در این روز، آن را بلک فرایدی خواندند. به نظر کارشناسان روابط عمومی آن دوران، استفاده از عبارت بلک فرایدی یا جمعه سیاه کاربرد مناسبی نبود. چراکه کلمه «سیاه» نشان دهنده رویدادی بدشگون است. آنان به رسانه‌ها و مردم پیشنهاد کردند، به‌جای «جمعه سیاه» یا «شنبه سیاه» از عباراتی مثل «جمعه بزرگ» یا «شنبه بزرگ» استفاده کنند. اما این عبارات معادل‌سازی شده نیز عمر چندانی نداشتند.

  شلوغی خیابان‌ها[ویرایش]

  باری دیگر در سال ۱۹۷۵ میلادی در روزنامه نیویورک تایمز، به عبارت بلک فرایدی به‌کاربرده شد. در اینجا نیز، منظور شلوغ‌ترین روز خرید و سنگین‌ترین ترافیک جاده‌ها بابت خرید مردم بود. تا اوایل دهه ۸۰ میلادی همچنان برخی از شهرها و ایالت‌های آمریکا از این عبارت استفاده نمی‌کردند. اما کسانی که آن عبارت را شنیده بودند، مفهومی یکسان در ذهنشان تداعی می‌شد: «فرصتی طلایی برای خرید». آغاز فصل خریدهای عید کریسمس و روزی شاد. حتی باوجود کلمه «سیاه» در این عبارت، هیچ‌کس آن را روزی سیاه و تباه نمی‌دانست.

  حراج پنج شنبه[ویرایش]

  رقابت افراطی مغازه داران به حدی رسید که این حراجی، در صبح عید شکرگزاری آغاز شد. به این بهانه که خریداران در ترافیک جمعه سیاه نمانند؛ فروشگاه (kmart)، در سال ۲۰۰۹ حراجی بلک فرایدی را از ساعت ۷ صبح پنجشنبه شروع کرد. پس از آن فروشگاه‌های زیادی از این تغییر ساعت پیروی کرده، و در ساعات ۸ و ۹ صبح پنجشنبه به جنس‌های خود چوب حراج زدند. رسانه‌ها جهت عدم استفاده از عبارت بدشگون «سیاه» برای توجیه این روز آن را «پنجشنبه طوسی» یا «پنجشنبه قهوه‌ای» هم نامیدند. اما شاید در آینده این عبارات هم در زبان انگلیسی رواج پیدا نکنند، و عبارتی جدید به نام بلک ترزدی (پنج‌شنبه سیاه) وارد فرهنگ واژگان انگلیسی شود.

  دوشنبه آنلاین (Cyber Monday)[ویرایش]

  رفته‌رفته با جا افتادن خریدهای اینترنتی، فروشگاه‌های آنلاین هم در رویداد بلک فرایدی حضور یافتند. رقابت در صف‌های طولانی، پدیده‌ای متفاوت در کشورهای دیگر است. همان‌طور که مردم برای فیلم‌های معروف سینمایی، از چندین ساعت قبل با صندلی و تجهیزات کامل گذران وقت حاضر می‌شوند، در مورد بلک فرایدی نیز، این امر بسیار پررنگ‌تر بود. بسیاری از مردم فرصت ایستادن در صف‌های طولانی را نداشتند، و ترجیح آن‌ها این بود که روز عید شکرگزاری پیش خانواده خود باشند. فروشگاه‌های آنلاین، در دوشنبه بعد از شکرگزاری (پایان تعطیلات چهار روزه عید)، پیشنهادهای آنلاین جذاب خود را ارائه می‌دادند. بدین‌صورت، کسانی که موفق به حضور در بلک فرایدی نشده بودند، یا دیر به پیشنهاد موردنظر خود رسیدند هم، شانسی دوباره پیدا می‌کردند. در موارد بسیاری، رویداد بلک فرایدی آنلاین یک هفته کامل طول می‌کشید و آن را با عبارات (Cyber Monday) و (Cyber Week) توصیف می‌کنند.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  در جمعه سیاه از چه سایت‎هایی خرید کنیم؟

  در جمعه سیاه از چه سایت‎هایی خرید کنیم؟

  جمعه سیاه چه روزی است؟

  جمعه سیاه یا بلک فرایدی آخرین جمعه از ماه نوامبر می‎باشد و آغاز فصل کریسمس است. این روز در آمریکا، روز بعد از شکرگزاری یا Thanksgiving می‎باشد. با توجه به اینکه این روز تعطیل نمی‎باشد، از آنچنان اهمیتی برخوردار است که ادارات به کارمندان خود این اجازه را می‎دهند تا در این روز به خرید خود بپردازند.

  چرا در جمعه سیاه خرید کنیم؟

  یکی از تفاوت‎های جمعه سیاه با سایر روزها این است که بیشترین تخفیفات در سال در این روز ارائه می‎شود. فلسفه اصلی این روز ارائهتخفیفات ویژه برای تمامی کالاهاست.  بسیاری از کالاها در جمعه سیاه در پایین‎ترین قیمت‎ خود فروخته می‎شوند. این روز یکی از شلوغ‎ترین روزها برای فروشندگان است. بسیاری از فروشگاه‎ها از ساعت 3 صبح آغاز به کار می‎کنند، این در حالیست که مشتریان از ساعت‎ها قبل پشت در فروشگاه‎ها صف کشیده‎اند.

  بزرگترین حراجی در دنیا

  در این روز هم کالاهای الکترونیکی و هم کالاهای غیر الکترونیکی با تخفیف‎های خوبی ارائه می‎شوند و مشتری باید سریعاً تصمیم خود را برای خرید قطعی کند. در این روز فروشندگان عموماً از تخفیف‎هایی استفاده می‎کنند که به مشتریان این حس القا می‎شود که اگر این کالا را خریداری نکنند چیزی را از دست داده‎اند.

  خرید ارزان در جمعه سیاه

  امروزه حراج جمعه سیاه مخصوص فروشگاه‎های فیزیکی نیست. بسیاری از فروشگاه‎های اینترنتی بزرگ نیز تخفیف‎های قابل توجهی در این روز می‎گذارند که برای مشتریان از جذابیت بسیار بالایی برخوردار است. با ورود فروشگاه‎های اینترنتی به جمعه سیاه هر سال شاهد تخفیف‎های بیشتری هستیم و رقابت بسیار زیادی را در بین فروشندگان شاهد هستیم.

  چگونه از جمعه سیاه خرید کنیم؟

  با توجه به اینکه بسیاری از حراجی‎های این روز به صورت اینترنتی می‎باشد، شما می‎توانید بوسیله چارسوق، که کارگزار شما در خرید است، از تخفیفات این روز بهره برده و خرید آسان و امنی را همراه ما داشته باشد. چارسوق پلی است بین شما و خرید از سایت‎های خارجی (مانندآمازون و ایبی) و جهت آشنایی با نحوه ثبت سفارش توسط چارسوق، به این لینک مراجعه نمایید.

  چرا از چارسوق خرید کنیم؟

  *ارسال پیش فاکتور در کمترین زمان

  *خرید آنی

  *کارمزد بسیار مناسب برای تمام سفارشات در روز جمعه سیاه

  *کمترین کارمزد حمل

  *40 درصد تخفیف در هزینه حمل

  شما نیز می‎توانید از طریق وبسایت چارسوق کالای خود را ثبت سفارش کنید و در این روز که مصادف با  3 آذر ماه می‎باشد، از تخفیف‎های جالبی بهره برده و با ما همراه باشید تا محصول مورد نظرتان را سفارش دهیم.

  فروشگاه‎های برتر برای خرید از جمعه سیاه

  بدون شک آمازون یکی از اصلی‎ترین برگزارکننده‎های حراج جمعه سیاه است و در کنار این فروشگاه اسامی همچون ایبی، ای بای، علی بابا و بست بای نیز مشاهده می‎شود.

  در اینجا سایت‎هایی که ما برای خرید در جمعه سیاه به شما پیشنهاد می‎کنیم:

  Amazon ebay ashford بازگشت

  به اشتراک گذاری این مطلب

  منبع مطلب : charsooq.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید