این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  جمعیت سنگال

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  جمعیت سنگال را از این سایت دریافت کنید.

  سنگال

  سنگال

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  جمهوری سنگال (فرانسوی) (ولوف)

  جمهوریة السنغال  (عربی)

  𞤈𞤫𞤲𞤲𞤣𞤢𞤢𞤲𞤣𞤭 𞤧𞤫𞤲𞤫𞤺𞤢𞥄𞤤 Renndaandi Senegal  (فولانی)

  سنگال پرچم نشان ملی

  شعار: "Un Peuple, Un But, Une Foi" (فرانسوی)

  "یک مردم، یک هدف، یک کیش"

  سرود: 

  "همه بر کوراهای خود بزنید و بالافون‌ها را بنوازید"

  "Everyone strum your koras, strike the balafons"

  [[پرونده:]]

  موقعیت  سنگال  (آبی تیره)

  در اتحادیه آفریقا  (آبی روشن)

  پایتخت و بزرگترین شهر داکار

  ۱۴°۴۰′ شمالی ۱۷°۲۵′ غربی

  زبان(های) رسمی زبان فرانسوی

  زبان میانجی زبان ولوفزبان عربی National languages List: گروه‌های قومی Wolof (41.3%)

  مردمان فولانی (۱۷٫۸٪)

  مردمان سرر (15.7%) Mandinka (14.0%) Jola (۳٫۷٪)

  مردمان سنینکه (1.1%)

  Other (۷٫۴٪)

  نام(های) اهلیت Senegalese

  حکومت حکومت متمرکز نظام ریاستی

  • رئیس‌جمهور مکی سال • رئیس مجلس ملی مصطفی نیاسی قوه مقننه مجلس ملی استقلال • از فرانسهa ۴ آوریل ۱۹۶۰ • خروج از Mali Federation ۲۰ اوت ۱۹۶۰ مساحت • کل

  ۱۹۶٬۷۱۲ کیلومتر مربع (۷۵٬۹۵۱ مایل مربع) (۸۶ام)

  • آبها (٪) ۲٫۱ جمعیت • برآورد سال ۲۰۱۶

  ۱۵٬۴۱۱٬۶۱۴[۱] (۷۲ام)

  • سرشماری ۲۰۱۶

  14,668,522[۲] (۷۳ام)

  • تراکم

  ۶۸٫۷ بر کیلومتر مربع (۱۷۷٫۹ بر مایل مربع) (۱۳۴ام)

  تولید ناخالص داخلی (GDP)  برابری قدرت خرید (PPP) برآورد ۲۰۲۰

  • کل

  $۶۶٫۴۳۸ بیلیون[۳] (۹۹ام)

  • سرانه $3,675[۳] (۱۵۸ام)

  تولید ناخالص داخلی (GPD) (اسمی) برآورد ۲۰۲۰

  • کل

  $۲۸٫۰۲ بیلیون[۳][۴] (۱۰۵ام)

  • سرانه $۱٬۶۷۵[۳] (۱۴۹ام)

  شاخص جینی (۲۰۱۱) ۴۰٫۳[۵]

  شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۸)  ۰٫۵۱۴[۶]

  ۱۶۶ام

  واحد پول فرانک سی‌اف‌ای آفریقای غربی (XOF)

  منطقه زمانی یوتی‌سی (ساعت گرینویچ)

  جهت رانندگی راست

  پیش‌شماره تلفنی +۲۲۱

  کد ایزو ۳۱۶۶ SN دامنه سطح‌بالا .sn

  همراه با French Sudan, به عنوان Mali Federation.

  سنگال با نام رسمی جمهوری سنگال کشوری است در غرب آفریقا. پایتخت آن داکار است.

  سنگال از شمال و شمال خاوری با موریتانی و از خاور با مالی و از سوی جنوب با کشورهای گینه و گینه بیسائو همسایه است.

  همچنین کشور گامبیا همچون زبانه ای در درون کشور سنگال جای گرفته‌است. سنگال از سوی باختر به اقیانوس اطلس پیوند می‌خورد.

  اگرچه سنگال نه کشور پهناوری است و نه موقعیتی راهبردی دارد، با این حال نقش برجسته‌ای در سیاست قاره آفریقا بازی می‌کند. این کشور نزدیک ۱۶٫۷ میلیون نفر جمعیت دارد.

  فرانسوی‌ها نخستین بار در سال ۱۶۵۹ در سنگال بندرگاهی ساختند و نام آن را ناحیه سن لوئی گذاشتند. این کشور در سال ۱۹۶۰ از زیر سلطه فرانسه خارج شد. سنگال به عنوان کشور ملت آفریقایی که بیش از ۹۰ درصد جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند به نوعی یک پل فرهنگی بین مسلمانان و دنیای سیاهان مسیحی آفریقایی به‌شمار می‌آید و شاید اهمیت سیاسی و استراتژیک خود را از این طریق بدست آورده‌است.[۷]

  سیاست[ویرایش]

  این کشور در سال ۱۹۶۰ از زیر سلطه فرانسه خارج شد و از آن زمان تاکنون به صورت جمهوری دمکراتیک اداره می‌شود. با این حال اغلب سیستم‌های اداری این کشور هنوز هم به شیوه فرانسوی اداره می‌شوند.

  در سنگال رئیس‌جمهور قدرت زیادی دارد. رئیس‌جمهور بر اساس تغییری که در قانون اساسی سنگال در سال ۲۰۰۱ ایجاد شد، هر شش سال یک بار انتخاب می‌شود. پیش از آن دوره ریاست جمهوری نامحدود بود. برای انتخاب رئیس‌جمهور انتخابات عمومی برگزار می‌شود و رای مردم رئیس‌جمهور را تعیین می‌کند. نخست‌وزیر در سنگال رئیس کابینه است و وزیران را تعیین می‌کند. خود نخست‌وزیر را رئیس‌جمهور تعیین می‌کند. سنگال بیش از ۸۰ حزب دارد. مجلس این کشور ۱۵۰ کرسی دارد که نمایندگان ۹۰ کرسی آن با رای مستقیم مردم تعیین می‌شوند.

  سنگال علاوه بر سازمان ملل متحد (UN)، در سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO)، گروه ۷۷ (G-۷۷)، سازمان بین‌المللی کار (ILO)، صندوق بین‌المللی پول (IMF)، سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO)، سازمان بین‌المللی پلیس جنایی (INTERPOL)، کمیسیون بین دولتی اقیانوس‌شناسی (IOC)، سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM)، جنبش عدم تعهد (NAM)، سازمان وحدت آفریقا (OAU)، سازمان کنفرانس اسلامی (OIC)، سازمان منع سلاحهای شیمیایی (OPCW)، کمیسیون سازمان ملل برای تجارت و توسعه (UNCTAD)، سازمان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ملل متحد (UNESCO)، سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO)، کنفدراسیون جهانی کارگران (WCL)، فدراسیون جهانی اتحادیه کارگری (WFTU)، سازمان بهداشت جهانی (WHO)، سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO)، سازمان تجارت جهانی (WTO) و بانک جهانی (WB) عضویت دارد.

  جغرافیا[ویرایش]

  جمهوری سنگال با ۱۹۶٬۷۱۲کیلومتر مربع مساحت در آفریقای غربی و در حاشیه اقیانوس اطلس، میان گینه بیسائو و موریتانی واقع شده‌است.

  ۱۹۲ هزار کیلومتر مربع از این سرزمین را خشکی و ۴ هزار و ۷۱۲ کیلومتر مربع از آن را آب فراگرفته‌است.

  این کشور از سمت شمال ۸۱۳ کیلومتر با موریتانی، از سمت شرق ۴۱۹ کیلومتر بامالی و از سمت جنوب ۳۳۰ کیلومتر با گینه و ۳۳۸ کیلومتر با گینه بیسائو مرز مشترک دارد. از سوی دیگر کشور گامبیا با محیط ۷۴۰ کیلومتر چون زبانه‌ای در داخل سنگال قرار دارد.

  سنگال سرزمین کم ارتفاعی است که بخش اعظم آن را علفزارهای ساوان و استپ می‌پوشاند. آب و هوای این سرزمین در سواحل و نواحی مرتفع معتدل ولی در استپ‌ها گرم و خشک است. بلندترین نقطه سنگال در منطقه «نپن دیاخا» حدود ۵۸۱ متر ارتفاع دارد. شمال و شمال شرق این کشور به خاطر نزدیکی با صحرای بزرگ آفریقا نیمه بیابانی است و آب و هوایی گرم و خشک دارد. جنوب غرب سنگال نیز نواحی جنگلی دارد و آب و هوایش گرم و مرطوب است.[۸]

  تاریخ[ویرایش]

  سنگال در زمان قدیم زیستگاه قوم توکولئور بود. با نفوذ اعراب مسلمان در آفریقا، سنگالی‌ها در سده ۱۱ میلادی، به اسلام گرویدند. فرانسوی‌ها نخستین بار در سال ۱۶۵۹ در سنگال بندرگاهی ساختند و نام آن را ناحیه سن لوئی گذاشتند. برای مدتی بریتانیا در سنگال دخالت می‌کرد، ولی فرانسوی‌ها گوی سبقت را از بریتانیایی‌ها ربودند و توانستند در سال ۱۸۹۵ مالکیت سنگال را به عنوان یکی از مستعمرات غرب آفریقا از آن خود کنند.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  سنگال

  سنگال

  سنگال

  اطلاعات عمومی دین رسمی اسلام

  جمعیت کل ۱۶.۷۰۰.۰۰۰ نفر

  مساحت ۱۹۶.۷۲۲ کیلومتر مربع

  حکومت جمهوری پایتخت داکار

  ادیان(درصد) اسلام (۹۴ درصد)، مسیحیت (۴ درصد)

  زبان رسمی فرانسوی اسلام

  پیشینه اسلام قرن ۱۱ میلادی

  جمعیت مسلمانان ۱۱.۸۰۰.۰۰۰ نفر

  آمار شیعیان

  جمعیت حدود ۶۰۰ هزار نفر

  درصد به جمعیت کشور ۵ درصد

  مراکز شیعی مساجد مسجد الدرویش

  مؤسسات فرهنگی مرکز دراسات اسلامی

  مؤسسات اجتماعی مؤسسه اسلامی اجتماعی

  شخصیت‌های شیعی

  مذهبی عبدالمنعم زین، شریف محمد علی حیدره

  سنگال کشوری است در غرب آفریقا که ۹۴٪ از جمعیت آن مسلمانند. شیعیان بخشی از جامعه مسلمانان این کشور را تشکیل می‌دهند. از سال ۱۹۶۹م که شیخ عبدالمنعم الزین به توصیه امام موسی صدر، رهبری شیعیان سنگال را به عهده گرفت و شروع به ترویج مذهب اهل بیت کرد، تشیع در این کشور شروع به گسترش کرده است. امروزه چندین مرکز شیعی در این کشور فعالیت دارند.

  فهرست

  ۱ اطلاعات عمومی ۲ موقعیت جغرافیایی ۳ تاریخ کوتاه ۴ اسلام

  ۴.۱ اسلام سنتی (طریقه‌های صوفیانه)

  ۴.۲ اسلام جنبشی (جنبش‌های اسلامی)

  ۵ تشیع ۶ جمعیت شیعیان ۷ شخصیت‌های شیعی ۸ مساجد شیعیان ۹ مراکز شیعی ۱۰ عاشورا در سنگال ۱۱ پانویس ۱۲ منابع ۱۳ پیوند به بیرون

  اطلاعات عمومی

  بر اساس سر شماری سال ۲۰۰۹ میلادی ۱۶.۷۰۰.۰۰۰ نفر در سنگال زندگی می‌کنند که ۹۴ درصد آنان مسلمان و ۴ درصد آنان مسیحی هستند. پایتخت سنگال شهر داکار است.

  مساحت سنگال ۱۹۶.۷۲۲ کیلومتر مربع است.[۱]

  موقعیت جغرافیایی

  موریتانی مالی اقیانوس اطلس

  سنگال

  گینه - گینه بیسائو

  کشور سنگال از شمال با موریتانی، از جنوب با گینه و گینه بیسائو، از شرق با مالی و از غرب با اقیانوس اطلس مرز ساحلی دارد. کشور گامبیا در درون سنگال واقع شده و به صورت خطی باریک به طول ۷۴۰ کیلومتر از کرانه‌های اقیانوس تا میانه این کشور امتداد یافته است.

  تاریخ کوتاه

  فرانسوی‌ها نخستین بار در سال ۱۶۵۹م در سنگال بندرگاهی ساختند و نام آن را سن لویی گذاشتند. برای مدتی بریتانیا در سنگال دخالت می‌کرد، ولی فرانسوی‌ها توانستند در سال ۱۸۹۵م مالکیت سنگال را به عنوان یکی از مستعمرات غرب آفریقا از آن خود کنند. سنگال در ۱۹۴۶م/۱۳۲۵ش به عنوان یکی از مستعمرات فرانسه درآمد و در ۴ آوریل ۱۹۶۰م/فروردین ۱۳۳۹ش از فرانسه اعلام استقلال کرد.

  اسلام

  مسجدی در سواحل سنگال

  با نفوذ اعراب مسلمان در آفریقا، مردم سنگالی‌ در سده ۱۱ میلادی، به اسلام گرویدند. درباره چگونگی ورود اسلام به این کشور چند قول گفته شده از جمله اینکه در سال ۱۰۵۳م توسط جنبش مرابطون به فرماندهی عبدالله بن یاسین انجام گرفت یا توسط تاجران از شمال آفریقا وارد شد یا اینکه یکی از پادشاهان سنگال به نام «وارجابی» در سال ۱۰۴۰م به اسلام گرایید و به دنبال آن اسلام در این کشور وارد شد.[۲] امروزه مسلمانان سنگال بسیار پایبند احکام اسلامی هستند ولی شناخت چندانی از اسلام ندارند. در این سرزمین اسلام به دو صورت نمود دارد: سنتی و جنبشی.

  اسلام سنتی (طریقه‌های صوفیانه)

  اسلام سنتی شامل طریقه‌های صوفیانه و پیرو فقه مالکی است که عبارتند از:

  تیجانیه: این طریقه که بنیانگذار آن را احمد تیجانی از نوادگان امام حسن(ع) می‌دانند، دارای نفوذ زیادی در دولت سنگال است و بین ۴۰ تا ۴۵ درصد مسلمانان پیرو این طریقه هستند و علاقه زیادی به اهل بیت دارند.قادریه: مرکز آنها در شهر جاسن قرار دارد.مریدیه: در این طریقه خرافات بسیاری وجود دارد.لاین: این طریقه مورد احترام اکثر ماهیگیران سنگالی بدوه و اکثر افرادی که به نحوی با دریا سروکار دارند پیرو این طریقه‌اند. پیروان لاین معتقدند رهبرشان که همان مهدی(عج) است، سرانجام ظهور کرده و جهان را پر از عدل و داد می‌کند.[۳]

  اسلام جنبشی (جنبش‌های اسلامی)

  در سنگال جنبشی اسلامی که بتواند تغییری اساسی در جامعه پدید آورد به چشم نمی‌خورد ولی برخی از جوانان و روشنفکران که اسلام سنتی را پاسخگوی مشکلات فراوان خود نمی‌دانند، جنبش‌های گوناگون مذهبی به وجود آورده‌اند که مهمترین آنها عبارتند از:

  مناطق شیعه‌نشین سنگال

  جنبش الله اکبر: تنها حزب سیاسی اسلامی است که از سوی لیبی حمایت می‌شد.مرکز دراسات اسلامی: این مرکز تنها سازمانی است که به جنبه‌های عقیدتی پرداخته و سعی دارد از راه بحث و تدریس، اسلام را بهتر به جامعه سنگال بشناساند و در همین راستا روزنامه‌ای به نام «الدراسات الاسلامیه» منتشر می‌کند که در غرب آفریقا توزیع می‌شود. مسپولیت این روزنامه بر عهده شیخ توره است که از طرفداران جمهوری اسلامی ایران است.

  تشیع

  پس از جنگ داخلی لبنان، گروهی از لبنانیان عازم غرب آفریقا شدند و عده‌ای از آنان نیز به سنگال آمدند ولی تحرک وحتی پایبندی مذهبی نداشتند. در سال ۱۹۶۹م شیخ عبدالمنعم الزین به توصیه امام موسی صدر رهبری شیعیان سنگال را به عهده گرفت و شروع به ترویج مذهب اهل بیت کرد. از آن پس گروهی از مسلمانان بومی به تشیع گرویده‌اند.[۴] در این میان گرایش برخی از مسلمانان صاحب نام به تشیع و تشکیل چند سازمان شیعی نقش موثری در شتاب بخشیدن به گسترش تشیع در این کشور داشته است. از جمله این شخصیت‌ها دکتر سلیمان: پزشک جراح و امام جماعت سابق دانشگاه داکار است که پس از مطالعه عمیق مذهب اهل بیت به تشیع گروید و توجه بسیاری از مسلمانان اهل سنت را به خود جلب کرد.

  منبع مطلب : fa.wikishia.net

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید