این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  حذف دلار توافقی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  حذف دلار توافقی را از این سایت دریافت کنید.

  Transferring to the website...

  منبع مطلب : www.mojnews.com

  دلار توافقی حذف شد / متقاضیان، ارز را به نرخ تابلو و بدون صف از صرافی‌ها دریافت کنند

  بانک مرکزی در جدیدترین اقدام خود، پس از تقریباً هفت ماه ارز توافقی را حذف کردt تا خریداران بتوانند بدون هیچ صف و نوبتی با مراجعه به صرافی‌های مجاز تا سقف پنج هزار یورو و معادل آن ارز دریافت کنند. زیرا اختلاف قیمت میان ارز توافقی و بازار آزاد در بسیاری از افراد انگیزه سفته‌بازی ایجاد می‌کرد.

  ۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۳

  اقدام بانک مرکزی برای جلوگیری از رانت ارزی؛

  دلار توافقی حذف شد / متقاضیان، ارز را به نرخ تابلو و بدون صف از صرافی‌ها دریافت کنند

  بانک مرکزی در جدیدترین اقدام خود، پس از تقریباً هفت ماه ارز توافقی را حذف کردt تا خریداران بتوانند بدون هیچ صف و نوبتی با مراجعه به صرافی‌های مجاز تا سقف پنج هزار یورو و معادل آن ارز دریافت کنند. زیرا اختلاف قیمت میان ارز توافقی و بازار آزاد در بسیاری از افراد انگیزه سفته‌بازی ایجاد می‌کرد.

  به گزارش خبرنگار ایمنا، تفاوت و چندنرخی بودن ارز در اقتصاد ایران، در چند سال اخیر از عمده مشکلاتی بود که رانت عجیبی را نصیب عده‌ای می‌کرد. چندنرخی شدن ارز تقریباً از دولت گذشته و با ارز ۴,۲۰۰ تومانی آغاز شد، که از همان ابتدا بسیاری از اقتصاددانان و نمایندگان مجلس با آن مخالفت کردند، اما این اقدام به هر ترتیبی انجام شد.

  دولت سیزدهم برای کشیدن افسار نرخ ارز، در ابتدا به علی صالح‌آبادی اعتماد کرد، اما بعد از تقریباً یک سال، زور رئیس کل بانک مرکزی به نرخ ارز نرسید و با افزایش قیمت دلار به نزدیک ۴۴ هزار تومان، صالح‌آبادی از سمت خود استعفا داد، تا دولت محمدرضا فرزین، مدیرعامل بانک ملی را به ریاست بانک مرکزی منصوب کند.

  فرزین در اولین مصاحبه تلویزیونی خود صحبت از تثبیت نرخ نیمایی روی ۲۸,۵۰۰ تومان کرد، که با بررسی‌های صورت‌گرفته می‌توان متوجه شد که ارز نیمایی به‌صورت میانگین روی همین نرخ معامله می‌شود. البته ارز ۲۸,۵۰۰ تومان هم مخالفان خود را دارد. به عقیده مخالفانِ ارز ۲۸,۵۰۰ تومانی، این نرخ هم رانت ارزی ایجاد می‌کند. عده‌ای دیگر معتقدند که این ارز با ارز ۴,۲۰۰ تومانی تفاوتی ندارد.

  رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به نقدهایی که درباره سیاست ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی مطرح شده است و این نرخ را مثل ارز ۴۲۰۰ تومانی و ۱۲۲۶ تومانی دانسته‌اند، گفت: نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ با سیاست‌های تثبیت قبلی تفاوت‌هایی دارد. بانک مرکزی مکلف است ارز را در سامانه نیما با نرخ ETS و طبق قانون با نوسان دو درصدی عرضه کند. در روزی که نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی اعلام شد، نرخ ارز ETS حدود ۲۹ هزار تومان بود و نرخ ۲۸ و ۵۰۰ تومانی در واقع میانگین است.

  فرزین افزود: نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی بودجه دولت را به تعادل می‌رساند. دولت در حال حاضر بودجه خود را با نرخ ۲۳ هزار تومان تحویل مجلس داده است، بنابراین این نرخ بودجه دولت را به تعادل می‌رساند و حتی دولت ارز حاصل از نفت خود را در این نرخ می‌تواند با قیمتی بیش‌تر بفروشد. البته در رابطه با کالاهای اساسی ممکن است ارز با نرخ کمتری خریداری شود.

  وی در ادامه تاکید کرد: با این نرخ تعادل مصرف‌کننده برقرار خواهد شد و در واقع قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با افزایش نرخ ارز، افزایش پیدا نمی‌کند. به همین دلیل نرخ ۲۸ و ۵۰۰ تومانی برای مصرف‌کنندگان نیز اقدام مثبتی است.

  رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه با این نرخ تنها برای برخی صادرکنندگان ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید، افزود: چون بخش عمده این ارز مربوط به نفت و بخشی از پتروشیمی‌ها می‌شود، این صادرکنندگان مشکلی پیدا نمی‌کنند. در رابطه با دیگر صادرکنندگان در روش جدید بازارسازی که داریم، حتماً این را جبران می‌کنیم تا متضرر نشوند. بنابراین نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی تعادل را برای دولت، مصرف‌کننده و تولیدکننده برقرار می‌کند و به همین دلیل نرخ قابل‌اعتمادی است.

  افزایش مجدد نرخ ارز

  فرزین در ابتدا توانست دلار را به کانال ۳۹ هزار تومان بازگرداند، اما پس از تقریباً ۲۰ روز قیمت دلار در کانال‌ها مجدداً به ۴۴ هزار تومان رسید؛ قیمتی که فرزین آن را ساختگی دانست و در این خصوص گفت که نیازهای ارزی بدون هیچ محدودیتی در حال تأمین است و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

  وی همچنین خبر از ورود بانک مرکزی به بازار آزاد و نرخ‌سازی در این بازار داد، اقدامی که روز گذشته رسماً آغاز شد.

  حذف ارز توافقی

  بانک مرکزی در جدیدترین اقدام خود، پس از تقریباً هفت ماه ارز توافقی را حذف کرد تا خریداران بتوانند بدون هیچ صف و نوبتی با مراجعه به صرافی‌های مجاز تا سقف پنج هزار یورو و معادل آن، ارز دریافت کنند. زیرا اختلاف قیمت میان ارز توافقی در بازار آزاد در بسیاری از افراد انگیزه سفته‌بازی ایجاد می‌کرد. با این اقدام، دلار در بازار متشکل ارزی نیز به بازار نزدیک شد و به ۴۲,۲۰۰ تومان رسید.

  در این خصوص، محمدرضا فرزین در صفحه شخصی توئیتر خود در خطاب به یک کاربر گفت که بانک مرکزی با حذف دلار توافقی به دنبال برچیدن رانتِ به‌وجودآمده بود. از این به بعد در تمامی صرافی‌ها بدون انجام ثبت‌نام، ارز خود را دریافت کنید؛ به نرخ تابلو و بدون نیاز به صف.

  کد خبر 636356

  برچسب‌ها

  قیمت دلار توافقی خرید دلار توافقی بانک مرکزی نرخ ارز صرافی حذف ارز توافقی محمدرضا فرزین

  منبع مطلب : www.imna.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 12 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید