این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  حق بنگاه فروش ملک

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  حق بنگاه فروش ملک را از این سایت دریافت کنید.

  حق کمیسیون مشاورین املاک چگونه محاسبه می‏‌شود؟ (ابلاغیه سال 1400)

  فرمول محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک چیست؟ بعد از خرید و فروش ملک یا اجاره ملک این کمسیون چگونه محاسبه می‌شود؟ با ما همراه باشید

  آموزش و مشاوره مالی

  حق کمیسیون مشاورین املاک چگونه محاسبه می‏‌شود؟ (ابلاغیه سال ۱۴۰۰)

  تحریریه کیلید

  ۲۶ مهر ۱۳۹۷ مطالعه: ۴ دقیقه

  حق کمیسیون مشاورین املاک مثل دستمزد سایر مشاغل در تمام معاملات ملکی پرداخت می‌شود. با توجه به بازار املاک، این مبلغ بر اساس مصوبه صنف برای هر معامله بر اساس فاکتورهای خاصی محاسبه می‌شود. مشاورین املاک موظفند، بر اساس تعرفه‌ای که هر سال از سوی اتحادیه مشاورین املاک شهرشان ابلاغ می‏‌شود، از طرفین معامله کارمزد بگیرند. فرمول محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک چیست؟ بعد از خرید و فروش ملک یا اجاره ملک این کمسیون چگونه محاسبه می‌شود؟

  مشکل از آنجا نشات می‌گیرد که برخی از مشاورین املاک حق کمیسیون خود را بر اساس تعرفه رسمی اعلام شده اخذ نمی‌کنند و در مورد نحوه محاسبه آن توضیح به مراجعه کنندگان نمی‌دهند. در مهر ماه ۹۹ قانون جدیدی برای دریافت این پول از طرفین معامله گرفته شد. بر این اساس تمام قراردادها مشمول پرداخت حق کمیسیونی معادل ۵/ ۰ درصد ارزش معاملاتی ملک شده‌اند که ۲۵/ ۰ درصد از این میزان را خریدار و ۲۵/ ۰ درصد را فروشنده باید به مشاور املاک پرداخت کند.

  در این مطلب فرمول محاسبه حق کمیسیون املاک در خرید، فروش، رهن و اجاره ملک را برای شما شرح می‌دهیم تا کاملا با نحوه محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک آشنا شوید.

  محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک برای خرید و فروش ملک

  تعرفه کمیسیون مشاورین املاک هر سال از سوی اتحادیه مشاورین املاک تعیین می‌گردد. در سال ۹۹ حق کمیسیون فروش و خرید ملک در شهر تهران به شرح زیر حساب می‌شود که این تعرفه برای تمامی املاک تجاری، اداری و مسکونی یکسان است.

  بر این اساس در تازه‌ترین ابلاغیه اتحادیه صنفی مشاوران املاک تهران، نرخ خدمات کارمزد دریافتی برای مبایعه‌نامه‌ها تک‌نرخی و به نوعی ساده‌سازی شده است. بر این اساس تمام قراردادها مشمول پرداخت حق کمیسیونی معادل ۵/ ۰ درصد ارزش معاملاتی ملک شده‌اند که ۲۵/ ۰ درصد از این میزان را خریدار و ۲۵/ ۰ درصد را فروشنده باید به مشاور املاک پرداخت کند.

  به حق کمیسیون محاسبه شده، مالیات بر ارزش افزوده نیز تعلق می‌گیرد که وظیفه پرداخت آن نیز بر دوش خریدار و فروشنده است (مالیات بر ارزش افزوده سال ۹۹ برابر با ۹ درصد است).

  فرض کنید ملکی به مبلغ ۱ میلیارد تومان فروخته می‏‌شود. حق کمیسیون مشاور املاک شامل ۰.۲۵ درصد ارزش ملک و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از هر یک از طرفین قرارداد است.

  ارزش ملک فروخته شده ضربدر ۰.۲۵ درصد تومان   ۲,۵۰۰,۰۰۰ =۰.۰۰۲۵ * ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

  حق کمیسیون ضربدر ۹ درصد مالیات  تومان           ۲۲۵,۰۰۰ = ۰.۰۹ * ۲,۵۰۰,۰۰۰

  جمع حق کمیسیون و مالیات تومان  ۲,۷۲۵,۰۰۰ = ۲۲۵,۰۰۰  +  ۲,۵۰۰,۰۰۰

  سهم پرداختی هر یک از طرفین قرارداد به بنگاه املاک تومان  ۲,۷۲۵,۰۰۰

  در همین رابطه بخوانید:

  همه آنچه که باید درباره حق کمیسیون بنگاه بدانید

  محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک برای اجاره ملک

  مشاورین املاک مجاز هستند برای قراردادهای اجاره ملک، ۲۵ درصد از مبلغ اجاره بها ماهیانه را به عنوان حق کمیسیون اخذ کنند. یعنی اگر در قرارداد هیچ مبلغی به عنوان رهن یا پول پیش نوشته نشود و موجر تنها در ازای دریافت اجاره بها ماهیانه ملک خود را در اختیار مستاجر بگذارد.

  مثلا اگر مبلغ اجاره بها ماهیانه ملکی ۲ میلیون تومان باشد، حق کمیسیون بنگاه املاک برای این قرارداده به شکل زیر محاسبه می‏‌شود:

  مبلغ اجاره ضربدر ۲۵ درصد تومان  ۵۰۰,۰۰۰ = ۰.۲۵ * ۲,۰۰۰,۰۰۰

  حق کمیسیون ضربدر ۹ درصد مالیات تومان  ۴۵,۰۰۰ = ۰.۰۹ * ۵۰۰,۰۰۰

  جمع حق کمیسیون با مالیات  تومان  ۵۴۵,۰۰۰ = ۴۵,۰۰۰ + ۵۰۰,۰۰۰

  سهم پرداختی هر یک از طرفین قرارداد به بنگاه املاک تومان  ۵۴۵,۰۰۰

  محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک برای رهن ملک

  در قراردادهای رهن کامل ابتدا باید مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کرد؛ به این صورت که هر یک میلیون تومان رهن در ۳۰ ضرب می‌شود. سپس ۲۵ درصد عدد به دست آمده و ۹ درصد مالیات آن به عنوان حق کمیسیون به مشاور املاک پرداخت می‌‏شود.

  به طور مثال اگر مبلغ رهن کامل ملکی ۷۰ میلیون تومان باشد، حق کمیسیون بنگاه املاک به شکل زیر محاسبه می‏شود:

  تبدیل رهن به اجاره تومان  ۲,۱۰۰,۰۰۰ = ۳۰,۰۰۰ * ۷۰

  مبلغ اجاره ضربدر ۲۵ درصد تومان   ۵۲۵,۰۰۰ = ۰.۲۵ * ۲,۱۰۰,۰۰۰

  حق کمیسیون ضربدر ۹ درصد مالیات تومان   ۴۷,۲۵۰ = ۰.۰۹ * ۵۲۵,۰۰۰

  جمع حق کمیسیون با مالیات تومان  ۵۷۲,۲۵۰ = ۴۷,۲۵۰ + ۵۲۵,۰۰۰

  سهم پرداختی هر یک از طرفین قرارداد به بنگاه   تومان  ۵۷۲,۲۵۰

  در همین رابطه بخوانید:

  چگونه به مشاور املاک اعتماد کنیم؟

  محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک برای رهن و اجاره ملک

  در صورتی که در اجاره نامه علاوه بر رهن مبلغی به عنوان اجاره نیز تعیین شده باشد، ابتدا باید میزان رهن را به اجاره تبدیل کرد. سپس عدد آن را با اجاره بها ماهیانه تعیین شده در قرارداد جمع بست. ۲۵ درصد عدد به دست آمده حق کمیسیون بنگاه است که باید به آن ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه کرد.

  مثلا اگر در قرارداد مبلغ ۲۰ میلیون تومان رهن و ۱ میلیون تومان اجاره بها نوشته شده باشد؛ حق کمیسیون مشاور املاک به شکل زیر محاسبه می‌شود:

  تبدیل رهن به اجاره تومان  ۶۰۰,۰۰۰ = ۳۰,۰۰۰ * ۲۰

  منبع مطلب : kilid.com

  محاسبه حق کمیسیون املاک تهران ۱۴۰۱ + محاسبه آنلاین

  همین حالا حق کمیسیون املاک تهران در سال ۱۴۰۱ را به صورت آنلاین محاسبه کنید ✔️✔️ همچنین فرمول محاسبه کمیسیون بنگاه را در انواع معاملات ببینید

  محاسبه حق کمیسیون املاک تهران ۱۴۰۱ + محاسبه آنلاین

  87نفر 1401/11/25 2386641 بازدید

  تهران مشهد اصفهان شیراز اهواز تومان

  در این مقاله خواهید خواند:

  حق کمیسیون چیست؟

  حق کمیسیون املاک ۱۴۰۱

  بنگاه‌های معاملات ملکی

  نحوه محاسبه کمیسیون املاک تهران

  حق کمیسیون بنگاه و انواع آن

  نحوه محاسبه کمیسیون فروش ملک

  نحوه محاسبه حق کمیسیون رهن کامل ملک

  نحوه محاسبه کمیسیون اجاره ۱۴۰۱

  آیا مبلغ کمیسیون توسط اتحادیه املاک تهران تعیین می شود؟

  حق کمیسیون مشاوران املاک در صورت فسخ قرارداد

  Video Player 00:00 00:00

  حق کمیسیون چیست؟

  مشاورین در بنگاه ها، نقش واسطه و همچین راهنمای با تجربه در معاملات را به عهده دارند و به ازای خدماتی که ارائه می دهند مبلغی تحت عنوان حق کمیسیون از دو طرف معامله دریافت می کنند.

  این مبلغ حق الزحمه مشاورین به سبب خدمات ارائه شده توسط آنها در زمان معاملات می باشد و میزان آن بسته به ارزش خودرو و یا ملک معامله شده در معاملات مختلف، متفاوت می باشد و بر اساس اصولی مشخص، تعیین می شود. در این میان آگاهی از چگونگی تعیین حق کمیسیون و همچنین قوانین مربوط به آن مانع از ایجاد مشکلاتی هر چند کوچک خواهد بود.

  به گزارش ایسنا (1399)، براساس  ابلاغیه سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران که به اتاق اصناف تهران اعلام شده، حق کمیسیون مبایعه نامه به میزان ۲۵ صدم درصد ارزش معاملاتی ملک از هر طرف مجموعاً نیم درصد از هر دو طرف محاسبه و اخذ شود. این نرخ تا پیش از این نیم درصد از هر طرف معامله بود.

  صفحات زیر را هم حتما ببینید :پروژه زاگرسپروژه تریتیوم vipپروژه نیکانپروژه شمیم رحمتقیمت آپارتمان در شهید خرازیپیش خرید آپارتمان در تهران

    حق کمیسیون املاک ۱۴۰۱

  تعرفه حق کمیسیون املاک 1401 مثل هر سال در هر شهرستان توسط اتحادیه املاک آن شهرستان تعیین و به واحدهای صنفی مستقر ابلاغ می شود. این مبلغ به صورت درصدی از ارزش کل معامله تعیین می شود و مشاورین املاک می بایست آن را بر اساس ابلاغیه مربوطه دریافت کنند. در صورتی که معامله به هر دلیل فسخ شود باز هم کمیسیون مشاورین املاک باید پرداخت شود و فسخ معامله دلیل بر بازگرداندن مبلغ درصد بنگاه نیست.

  حق کمیسیون املاک در سال 1401 هم مثل همیشه با فرمول جداگانه برای فروش و اجاره تعیین شده که در ادامه مقاله با جزئیات بیشتر توضیح داده خواهد شد.

  بنگاه‌های معاملات ملکی

  بنگاه های معاملات ملکی، دفاتری هستند که مشاورین املاک در آن، نقش واسط در معاملات ملکی را دارند و لذا به عنوان واسط بین خریدار و فروشنده و یا مستاجر و مالک واقع شده و خدماتی را به هر دو طرف معامله ارائه می دهد و به سبب خدمات ارائه شده از سوی آنها،  از حقوقی برخوردار می باشند که توسط اتحادیه صنف مربوطه تعیین و رسیدگی می شود. در این میان مشاورین املاک در معاملات ملکی مختلف مانند خرید و فروش، رهن و اجاره، معاوضه، مشارکت و یا پیش فروش های مختلف حاضر شده و با معرفی دوطرف به یکدیگر و انجام معامله در دفتر و بنگاه شخصی خود مبلغی را دریافت می کند که به عنوان درآمد آنها از بنگاه ملکی مربوطه شناخته می شود. نحوه محاسبه کمیسیون معاملات ملکی در بنگاهها در مورد املاک چیتگر و منطقه ۲۲ هم مانند سایر مناطق شهر تهران است و توسط یک مرجع تعیین می شود.

  نحوه محاسبه کمیسیون املاک تهران

  در مورد نحوه محاسبه کمیسیون املاک چند عامل موثرند. اولین عامل نوع معامله است که میتواند خرید و فروش یا رهن و اجاره یا رهن کامل یا موارد دیگر باشد. عامل دوم شهری است که بنگاه املاک در آن واقع شده است چرا که نرخ کارمزد املاک در تهران با به عنوان مثال یک شهر کوچک متفاوت است.

  حق کمیسیون بنگاه و انواع آن

  حق کمیسیون املاک در معاملات مختلف قابل دریافت می باشد و بسته به نوع معامله و ارزش ملک معامله شده و همچنین شهر مربوطه، متفاوت بوده و لذا از انواع مختلفی برخوردار می باشد. حق کمیسیون به عبارتی درآمد مشاورین املاک از بنگاه های ملکی می باشد که هر چه تعداد معاملات و ارزش ملک معامله شده بالاتر باشد، درآمد آنها نیز بالاتر خواهد بود. این مبلغ و نحوه محاسبه آن، در معاملات ملکی مختلف از جمله خرید و فروش و یا رهن و اجاره که بیشترین معاملات ملکی را شامل می شوند متفاوت بوده و موارد زیر را شامل می شود:

  حق کمیسیون خرید و فروش املاک

  حق کمیسیون رهن کامل املاک

  حق کمیسیون رهن و اجاره املاک

  حق کمیسیون مشارکت در ساخت

  حق کمیسیون معاوضه ملک

  حق کمیسیون مشاوران املاک در صورت فسخ قرارداد

  نحوه محاسبه حق کمیسیون براساس روشی مشخص می باشد که بسته به ارزش ملک و نوع معامله انجام شده، چگونگی تعیین و میزان آن متفاوت می باشد.

  نحوه محاسبه کمیسیون فروش ملک 

  همانطور که گفته شد حق کمیسیون توسط مشاورین املاک به سبب خدماتی که ارائه میدهند دریافت میشود و میزان آن توسط اتحایه مربوطه تعیین و ارزش گذاری می شود.

  این مبلغ برای معاملات خرید و یا فروش ملک در تهران، به گونه ای است که 0.25 درصد از قیمت ملک تحت عنوان حق کمیسیون و 9درصد نیز تحت عنوان مالیات از هر دوطرف معامله دریافت می شود.

  همانطور که بیان شد، این مبلغ از هر دوطرف معامله دریافت خواهد شد، یعنی 0.25 درصد ارزش ملک از فروشنده و 0.25 درصد هم از خریدار ملک مربوطه دریافت می شود. به عنوان مثال اگر ملک معامله شده دارای ارزشی برابر با 6 میلیارد باشد، 0.25 درصد 6 میلیارد به عنوان حق کمیسیون محاسبه می شود. مجموع این مبلغ و 9 درصد مالیات در پایان معامله از فروشنده و خریدار اخذ خواهد شد.

  6 میلیارد  ×  0.25 درصد = حق کمیسیون

  15,000,000= ۰٫۰۰۲۵ × 6,۰۰,۰۰۰,۰۰۰ = حق کمیسیون

  منبع مطلب : sadaf22.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید