این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  خدا آفرین

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  خدا آفرین را از این سایت دریافت کنید.

  شهرستان خداآفرین

  شهرستان خداآفرین

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  شهرستان خداآفرین

  موقعیت شهرستان خداآفرین در نقشهٔ استان آذربایجان شرقی

  اطلاعات کلی کشور ایران

  استان آذربایجان شرقی

  مرکز شهرستان خمارلو

  سایر شهرها لاریجان ، عاشقلو

  بخش‌ها مرکزی ، گرمادوز ، منجوان

  سال تأسیس ۱۳۹۰ خورشیدی [۱]

  مردم جمعیت 123,654 مذهب شیعه آب‌وهوا

  بارش سالانه ۴۸۰ تا۶۰۰

  طبیعت قسمت‌های کوهستانی شهرستان خداآفرین.

  سد و پلهای خدا آفرین، فروردین ۱۳۹۳.

  ساخت خانه‌های مدرن در روستاهای نیمه ویرانه نشانه اهمیت یابی دوباره ارسباران، و بلاخص شهرستان خداآفرین، است: روستای عباس‌آباد، زمستان ۱۳۹۲.

  ویلاهای مهاجرین سابق: روستای گرمناب، آبان ۱۳۹۲.

  مزرعه زنبورداری.

  همایش نهضت سواد آموری در خمارلو

  یکی از جلسات اداری با حضور ریس آموزش و پرورش

  دو بز کوهی با استتار عالی در اراضی روستای عمارت منطقه ارسباران. برای مشاهده تصویر را در ابعاد بزرگ ببینید.

  همایش در مورد دفاع مقدرس در خمارلو

  تصویر ۲۲ سالگی عاشیق رسول قربانی که در سال ۱۳۳۴ گرفته شده‌است.

  بنای تاریخی قنتور در آینالو

  پل تاریخی خدا آفرین در نزدیکی خمارلو

  نمایی از مراتع آغداش در اواسط خرداد.

  چپرلی، ییلاق محمد خانلوها در نزدیکی روستای عباس‌آباد

  زیارتگاه بابا سیف الدین (گرمناب)

  شهرستان خداآفرین یکی از شهرستان‌های شمال شرقی استان آذربایجان شرقی ایران است. مرکز این شهرستان شهر خمارلو می‌باشد.

  این شهرستان از شمال با کشور آذربایجان، از شرق با شهرستان کلیبر، از جنوب با شهرستان ورزقان و از غرب با شهرستان جلفا مرز کشوری و مرز شهرستانی دارد. مرکز این شهرستان، شهر خمارلو است. این شهرستان ۳ بخش به نامهای مرکزی، گرمادوز و منجوان دارد. این شهرستان با وسعت ۱۵۲۵ حدود سه درصد و سه دهم درصد استان آذربایجان شرقی را تشکیل می‌دهد. در سال ۱۳۸۵ جمعیت حدوداً ۳۶۰۰۰ نفر است. این شهرستان دومین شهرستان کم جمعیت استان است. ازاین جمعیت ۱۱۰۰۰ نفر در بخش مرکزی ۱۳۰۰۰ نفر در بخش گرمادوز و ۱۲۰۰۰ نفر در بخش منجوان زندگی می‌کنند.

  تاریخچه[ویرایش]

  نخستین بار حمدالله مستوفی در نیمه قرن هشتم هجری به نام خدا آفرین اشاره می‌کند، [۲] در زمان جنگ‌های ایران و روسیه بخش مهمی از مردم شهرستان زندگی عشایری داشتند. عشایر ارسباران قسمت عمده‌ای از جنگاوران قشون ایران را تأمین می‌کردند[۳] و به همان نسبت نیز صدمات جنگ را متحمل می‌شدند. شهرستان خداآفرین، بعلت قرار گرفتن در خت مقدم، بشدت آسیب دید. برای نمایش بیچارگی اهالی شهرستان در اوایل قرن نوزدهم گزارشی از یک دیپلمات انگلیسی را در اینجا می‌آوریم: رابرت میگان خمارلو را چنین توصیف می‌کند،[۴]

  طبق نوشته لغتنامه دهخدا، به نقل از جلد چهارم فرهنگ جغرافیایی ایران،[۵] در اواخر دهه بیست خداآفرین یکی از بخش‌های ششگانهٔ شهرستان تبریز بود. بخش خداآفرین از دو دهستان بشرح زیر تشکیل شده بود: دهستان کیوان شامل ۴۰ آبادی و دارای ۴۹۶۹ تن سکنه و دهستان منجوان حاوی ۶۳ آبادی و دارای ۸۴۶۴ تن سکنه.[۶] محل بخشداری خداآفرین در آبادی عربشاه خان و ادارهٔ مرزبانی و نمایندهٔ آمار در آبادی خمارلو قرار داشتند.[۷] بعد از آن، تا سال ۱۳۴۵ خدا آفرین یکی از بخش‌های اهر ارسباران بود. با وجود استقرار پاسگاه ژاندارمری در خمارلو، مرکزیت غیررسمی منطقه روستای عباس‌آباد بود چرا که هم روحانی سرشناس و سر دفتر اسناد رسمی و هم عاشق رسول قربانی آنجا ساکن بودند. کشیدن جاده شوسه در امتداد ارس و تأسیس شهرستان کلیبر درست بعد از انقلابٔ بر اهمیت خمارلو افزود.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  راهنمای سفر خداآفرین

  شهرستان خداآفرین یک روستای بکر است. امروز قصد داریم تا شما را با این مکان زیبا و کوهستانی آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

  راهنمای سفر

  راهنمای سفر خداآفرین | تماشای طبیعت بکر کوهستانی

  نویسنده علیرضا مشرقی به روز رسانی شده در 14 شهریور 1401

  0به اشتراک گذاری

  زمانی که قصد سفر می‌کنیم، قطعاً به‌دنبال معروف‌ترین شهرهای توریستی هستیم. این در حالی است که جاهای کمتر شناخته‌شده، لذت کشف مناظر جدید را به ما می‌دهند. شهرستان خداآفرین آذربایجان شرقی یکی از همین مناطق بکر است. امروز قصد داریم تا شما را با این محل زیبا و کوهستانی آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

  خداآفرین کجاست؟

  شهرستان خداآفرین در بخش شمال شرقی استان آذربایجان شرقی قرار دارد. این شهرستان از شرق با شهرستان کلیبر، از جنوب با ورزقان و از غرب با جلفا همسایه است.

  معرفی شهرستان خداآفرین

  @[email protected]#=img=#

  شهرستان خداآفرین حدود 3.3درصد از مساحت آذربایجان شرقی را تشکیل می‌دهد. بد نیست بدانید خداآفرین را دومین شهرستان کم‌جمعیت آذربایجان شرقی می‌دانند. خداآفرین دارای آب‌وهوایی بسیار عالی و کوهستانی است. آب کافی، خاک حاصلخیر و وجود غارهایی برای پنهان‌شدن، عواملی بودند که این مکان را در طول تاریخ به محلی مناسب برای زندگی تبدیل کردند. به همین خاطر می‌توانید شاهد آثار تاریخی دال بر زندگی مردم گذشته در این شهرستان باشید.

  بهترین زمان سفر به خدا آفرین | آب و هوای خداآفرین

  خداآفرین - 23 SEPTEMBER

  33° 17° Clear 29° Sat Sun Mon Tue

  شهرستان خداآفرین در بخش شمال شرقی استان آذربایجان شرقی در شمال غرب ایران قرار دارد. این شهرستان در بین رشته کوه‌های جنگلی قره‌داغ و همچنین رشته کوه‌های قفقاز واقع شده است. بیش از 86درصد از اراضی این شهرستان را مراتع و جنگل‌های سرسبز تشکیل می‌دهد. به همین خاطر آب‌وهوای غالب این منطقه، سرد و کوهستانی است. در ابتدای بهار، همه جای این شهرستان سرسبز و زیباست. شقایق‌های وحشی سر از خاک بیرون می‌آورند و همه‌جا را زیباتر می‌کنند. در فصل تابستان در این منطقه خبری از گرما نیست. هوای تابستان بسیار معتدل و عالی است. از‌این‌رو بسیاری از مسافران، تابستان را برای بازدید از این روستا انتخاب می‌کنند.

  @[email protected]#=img=#

  در پاییز مناظر خداآفرین به هزاران رنگ زیبا تبدیل می‌شوند. از اواسط مهر، هوا به‌تدریج سردتر می‌شود. این روند تا جایی ادامه خواهد یافت که سرمای هوا طاقت‌فرسا شود. در طول زمستان، تمامی این منطقه پوشیده از برف خواهد شد. به همین خاطر بسیاری از مردم روستایی خانه خود را ترک می‌کنند و به شهرهای نزدیک می‌روند. در این فصل سرما تا مغز استخوان شما نفوذ می‌کند. پس بهتر است این فصل را برای بازدید خود انتخاب نکنید.

  طبیعت و پوشش گیاهی

  به یمن وجود رودخانه ارس و خاک حاصلخیر، شاهد حضور پوشش گیاهی بسیار زیبا و متنوعی در خداآفرین خواهید بود. در این منطقه درختان مختلفی همانند بلوط، بنه، پسته، بادام و همچنین داغداغان، ارژن، زالزالک و دافنه نیز دیده می‌شوند. علاوه بر درختان مختلف، می‌توانید شاهد پیاز موسیر، پونه، سای معطر، کاکوتی کوهی و سایر گیاهان دارویی نیز در این منطقه باشید.

  معرفی هتل های ارومیه | اقامت در شهر دریاچه نمک

  جاهای دیدنی خداآفرین

  دریاچه سد خداآفرین

  بر روی رودخانه خروشان ارس، ما بین پل‌های خداآفرین، سدی با ظرفیت 6.1‌میلیارد مترمکعب ساخته شده است. این سد باعث شده تا محدوده سه آزاد ارس یا همان جانانلو، به یک منطقه ساحلی تبدیل شود. دریاچه حاصل از این سد، محلی مناسب برای ماهی‌گیری و انواع تفریحات آبی محسوب می‌شود. همین دریاچه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری خداآفرین است. در حال حاضر، این دریاچه فقط برای ماهی‌گیری کاربرد دارد؛ اما در آینده نزدیک شاهد استفاده از پتانسیل فراوان آن برای تبدیل‌شدن به یک دهکده توریستی خواهیم بود.

  منطقه حفاظت شده آینالو

  در 45‌کیلومتری شهر کلیبر و در 15‌کیلومتری روستایی با نام عاشقلو، منطقه‌ای با نام آینالو وجود دارد. این منطقه بکر و زیبا در ارتفاع هزار و 500متری از سطح دریا واقع شده است. به همین خاطر آب‌وهوایی سرد و کوهستانی دارد. در این منطقه وجود پوشش گیاهی بسیار مناسب، باعث به‌وجود‌آمدن اکوسیستم پیچیده و زیبایی شده است. در آینالو جنگل‌هایی انبوه وجود دارند. در دل این جنگل‌ها حداقل 17 گونه کمیاب و در خطر انقراض زندگی می‌کنند. از‌این‌رو سازمان حفاظت از محیط‌زیست، این منطقه را به‌عنوان یک منطقه حفاظت شده اعلام کرده است.

  در این منطقه می‌توانید از گونه‌های مختلف جانوری دیدن کنید. در منطقه حفاظت شده آینالو، پلنگ، میش مرغ قره، اردک سر سفید، سیاه خروس قفقازی و انواع مختلف حیوانات زندگی می‌کنند. زمانی که خودتان را به فراز ارتفاعات منطقه آینالو برسانید، شاهد مناظری خیره‌کننده خواهید بود. انگار که بر روی زمین لحافی سبز کشیده‌اند. بازدید از این منطقه می‌تواند خاطره‌ای بسیار شیرین در سفر شما باشد. همچنین بازدید از عمارت آینالو را که از جاذبه‌های تاریخی این منطقه است، نباید از دست بدهید.

  منطقه حفاظت شده ارسباران

  در نزدیکی شهرستان کلیبر، یکی دیگر از مناطق حفاظت‌شده سازمان محیط‌زیست قرار دارد. این منطقه، منطقه ارسباران نام دارد. منطقه ارسباران با 72هزار هکتار وسعت، یکی از بزرگ‌ترین مناطق حفاظت شده ایران به حساب می‌آید. جالب است بدانید از این منطقه به‌عنوان یکی از ذخایر بیوسفر در یونسکو نام برده می‌شود. در منطقه ارسباران، گونه‌های خاص جانوری و گیاهی حضور دارند. در ارسباران، گونه‌ای خاص از گوزن بومی منطقه زندگی می‌کند. شما می‌توانید در این منطقه حفاظت‌شده، از نزدیک شاهد این گوزن‌های زیبا باشید. جنگل ارسباران به‌حدی زیباست که مرز بین خیال و واقعیت را برای شما به اندازه یک مو باریک می‌کند.

  غار وایقان

  در نزدیکی شهرستان خداآفرین، روستایی با نام روستای وایقان وجود دارد. این روستا از توابع بخش عاشقلوی خداآفرین به حساب می‌آید. بر اساس نظر کارشناسان، قدمت غار وایقان در این روستا به دوران پیش از تاریخ باز می‌گردد. در گذشته دور، این غار محل زندگی انسان‌های اولیه بوده است. غار وایقان در ارتفاعات کوه هراسر قرار دارد. به همین خاطر شاید دسترسی به آن برای برخی افراد دشوار باشد؛ اما زمانی که خودتان را به این غار برسانید، می‌توانید از مناظری خیره‌کننده و زیبا لذت ببرید.

  منبع مطلب : blog.rahbal.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید