این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  دختران شین آباد

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  دختران شین آباد را از این سایت دریافت کنید.

  آتش‌سوزی در مدرسه شین‌آباد

  آتش‌سوزی در مدرسه شین‌آباد

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  آتش‌سوزی در مدرسه شین‌آباد

  تاریخ چهارشنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۱

  زمان ۸ صبح

  مکان روستای شین‌آباد، پیرانشهر، آذربایجان غربی، ایران

  گونه آتش‌سوزی

  علت نقص تجهیزات گرمایشی کلاس درس مدرسه دخترانه

  کشته‌ها ۲ آسیب‌دیده‌ها ۲۷

  آتش‌سوزی در مدرسه دخترانه روستای شین‌آباد (از توابع پیرانشهر) یکی از سلسله آتش‌سوزی‌ها به دلیل نقص تجهیزات گرمایشی در مدارس ایران در روز چهارشنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۱ است.[۱] در این حادثه ۲۹ دانش‌آموز دختر دچار سوختگی شدند که دو نفر از آن‌ها بر اثر شدت جراحات وارده فوت کردند. همچنین انگشتان سه تن از دانش‌آموزان به دلیل شدت سوختگی و عدم قبول پیوند قطع شد. گزارش‌ها حاکی از آن است که این حادثه که به جراحت شدید دانش آموزان منجر شد، عوارض روحی و اجتماعی جدی برای حادثه دیدگان، اعضای خانواده آنها و ساکنان روستا ایجاد کرده‌است.

  حادثه[ویرایش]

  ساعت ۸ صبح روز چهارشنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۱، یک کلاس درس مدرسه ابتدایی روستای شین‌آباد از توابع شهرستان مرزی پیرانشهر دچار آتش‌سوزی شد و از ۳۷ نفر دانش آموزان آن ۲۹ نفر دچار سوختگی شدند. حادثه زمانی روی داده که بخاری نفتی این کلاس دچار آتش‌سوزی شد و تلاش سرایدار مدرسه برای خاموش کردن آن با استفاده از کپسول آتش‌نشانی مؤثر واقع نشد. سرایدار مدرسه وقتی نتوانست آتش را خاموش کند، اقدام به انتقال بخاری به بیرون از کلاس کرد که در این موقع بخاری منفجر شد و آتش به تمام سطح کلاس سرایت کرد.[۲]

  طبق گزارش سازمان آتش‌نشانی، نشت نفت بخاری، دستپاچگی مدیر مدرسه در کنترل بخاری و افتادن آن، ازدحام دانش آموزان کلاس موقع خروج از کلاس و وجود حصار در پنجره‌های کلاس علت حادثه ذکر شده‌است.[۳]

  اقدامات بعد از حادثه[ویرایش]

  ساعت ۱۱:۵۰ دقیقهٔ صبح روز حادثه، امدادگران سازمان امداد و نجات در جریان آتش‌سوزی قرار گرفتند و سه تیم امداد به محل حادثه اعزام شد.[۴] ۱۵ نفر از مصدومین به بیمارستان ابن‌سینا تبریز منتقل شدند که از ۷ نفر از آن‌ها در بخش مراقبت‌های ویژه (آی‌سی‌یو) بستری شدند. بقیه مصدومین در بیمارستان امام خمینی ارومیه تحت درمان قرار گرفتند.[۵] سیران یگانه یکی از مصدومین در ۱۹ آذر به علت شدت جراحات وارده از ناحیه ریه فوت کرد.[۶] در ۸ دی ۱۳۹۱، ساریا رسول‌زاده یکی دیگر از مصدومین در اثر آسیب‌هایی که به دستگاه تنفسی و کلیه‌هایش وارد آمده بود در بیمارستان ابن‌سینا تبریز درگذشت.[۷] چهل روز پس از این حادثه، پزشکان به دلیل شدت سوختگی و عدم قبول پیوند مجبور به قطع انگشتان سه تن از دانش آموزان این حادثه شدند.[۸]

  واکنش‌ها[ویرایش]

  مرتضی رئیسی، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان تجهیز و نوسازی مدارس امکانات موجود در کلاس درس را استاندارد توصیف کرد. وی همچنین ذکر کرد: «کپسول آتش‌نشانی در پشت کلاس درس بوده و حتی از آن برای خاموش کردن آتش استفاده شده‌است و تمام مسئولان مدرسه به خصوص سرایدار در خصوص رعایت ایمنی مدارس آموزش‌های لازم را فرا گرفته‌اند.»[۹]

  رسول خضری، نماینده پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود در پایان وقت علنی جلسه مجلس، خواستار پاسخگویی مقام‌های دولتی و استعفای وزیر آموزش و پرورش شده‌است.[۱۰]

  وزیر آموزش و پرورش حمیدرضا حاجی‌بابایی در گفتگو با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی مبنی بر تقاضای برخی نمایندگان مجلس به استعفای وزیر و برکناری مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی گفت: «شما چی؟ شما را برکنار کنیم یا نه اگر به موقع خبر می‌دادید مواظب مدرسه شین آباد پیرانشهر باشید این اتفاق روی نمی‌داد.»[۱۱]

  غرامت[ویرایش]

  در سال ۱۳۹۱ خانواده دو نفری که بر اثر شدت جراحات و سوختگی فوت کردند دیه دریافت کردند و در سال ۹۲ نیز آنهایی که دوره درمانی‌شان تمام شد، توانستند دیه دریافت کنند. اما پنج - شش خانواده دیگر که دیه نگرفته بودند در سال ۹۳ بیمه بر اساس قوانین جمهوری اسلامی نصف دیه کامل را به آنها پرداخت کرد! اما رسول خضری گفت: پیشنهاد شد که مابه‌التفاوت مبلغ دیه توسط دولت به این خانواده‌ها پرداخت شود. همچنین وی افزود رئیس‌جمهور (حسن روحانی) در نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش دستور تخصیص اعتبار مناسب برای مستمری مادام العمر این دانش آموزان را داده‌است.[۱۲]

  نگارخانه[ویرایش]

  خاکسپاری سیران یگانه

  خاکسپاری سیران یگانه

  خاکسپاری سیران یگانه

  خاکسپاری سیران یگانه

  خاکسپاری سیران یگانه

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  آتش‌سوزی مدرسه درودزن

  آتش‌سوزی مدرسه اسوه حسنه زاهدان

  منابع[ویرایش]

  ↑ «سوابق آتش‌سوزی در مدارس ایران/ شین آباد، اولین و آخرین نیست». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ مارس ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۲ اوت ۲۰۱۳.

  ↑ «انفجار بخاری عامل آتش‌سوزی کلاس درس پیرانشهر بود». خبرگزاری مهر. ۱۵ آذر ۱۳۹۱. دریافت‌شده در ۱۸ آذر ۱۳۹۱.

  ↑ «نمی‌توانستیم از میان دود و آتش بگذریم/ کپسول آتش‌نشانی مایع نداشت». خبرگزاری مهر. ۱۶ آذر ۱۳۹۱. از پارامتر ناشناخته |نشانیhttp://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID= صرف‌نظر شد (کمک); پارامتر |پیوند= ناموجود یا خالی (کمک); پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)

  ↑ «آتش‌سوزی در یک دبستان/۳۱ دانش آموز دچار سوختگی شدند». خبرگزاری مهر. ۱۵ آذر ۱۳۹۱. دریافت‌شده در ۱۸ آذر ۱۳۹۱.

  ↑ «۱۵ دانش آموز پیرانشهری در بیمارستان تبریز بستری هستند». خبرگزاری مهر. ۱۸ آذر ۱۳۹۱. دریافت‌شده در ۱۸ آذر ۱۳۹۱.

  ↑ «یکی از دانش‌آموزان حادثه دیده پیرانشهر فوت کرد». خبرگزاری مهر. ۱۷ آذر ۱۳۹۱. دریافت‌شده در ۱۹ آذر ۱۳۹۱.

  ↑ «یک دانش آموز دیگر پیرانشهری بر اثر سوختگی درگذشت». بی‌بی‌سی فارسی. ۸ دی ۱۳۹۱. دریافت‌شده در ۸ دی ۱۳۹۱.

  ↑ «قطع انگشتان سه دانش‌آموز حادثه شین آباد». بازتاب. ۲۷ دی ۱۳۹۱. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۷ دی ۱۳۹۱.

  ↑ «آب پاکی رئیسی روی دست منتقدان/آتش‌سوزی کلاس تنها یک حادثه عنوان شد». خبرگزاری مهر. ۱۷ آذر ۱۳۹۱. دریافت‌شده در ۱۸ آذر ۱۳۹۱.

  ↑ «آتش‌سوزی در دبستانی در شمال‌غربی ایران». بی‌بی‌سی فارسی. ۱۵ آذر ۱۳۹۱. دریافت‌شده در ۱۸ آذر ۱۳۹۱.[]

  ↑ «واکنش حاجی بابایی به نمایندگانی که خواستار استعفایش هستند». خبرگزاری مهر. ۱۷ آذر ۱۳۹۱. دریافت‌شده در ۱۸ آذر ۱۳۹۱.

  ↑ 'دستور روحانی برای پرداخت مستمری مادام‌العمر به قربانیان آتش‌سوزی شین‌آباد' بی‌بی‌سی فارسی

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  وعده های بی حاصل؛ داغی دیگر بر تن سوخته دختران «شین آباد»

  وعده های بی حاصل؛ داغی دیگر بر تن سوخته دختران «شین آباد»

  پ شناسه خبر: 22770

  تاریخ انتشار:   12:40 - 1400/09/15

  در گفت وگو با کردپرس مطرح شد؛

  وعده های بی حاصل؛ داغی دیگر بر تن سوخته دختران «شین آباد»

  سرویس آذربایجان غربی- رنج بی پایان پروانه سوخته شین آباد پیرانشهر بعد از سپری شدن ٩ سال هنوز هم ادامه دارد و کابوس لحظه های نوجوانانی شده که آتش بی مبالاتی مسئولان، کودکیشان را ربود و اکنون در آستانه جوانی با وعده های بی ثمر داغشان را تازه تر می کند. دانش آموزانی که قربانی مدارس غیر استاندارد شدند و حالا هم مسئولان فراموششان کرده اند.

  به گزارش خبرنگار کردپرس، ٩ سال از روز سیاه ١٥ آذر و حادثه آتش سوزی مدرسه «انقلاب اسلامی» شین ئاوی(شین آباد) پیرانشهر می گذرد. ٩ سالی که هر روزش برای  ٢٦ تن از دانش آموزان این مدرسه، درد و رنج بود و آتشی که سال ها پیش، کلاس درس غیر استاندارد را به کوره آتش تبدیل کرد و پروانه های کوچک ١٠ ساله پیرانشهری را سوزاند و همچنان در روح و روان آن ها زبانه می کشد و کابوس شب و روزشان شده است.

  روز حادثه، سرایدار با دو گالن نفت وارد کلاس می‌شود و مخزن بخاری را پر می‌کند؛ اما چون بخاری سوراخ بود نفت به اطراف بخاری نشت می‌کند و آتش در آن زبانه می‌کشد. دختربچه‌های کلاس چهارم، از معلم می‌خواهند از کلاس بیرون بروند، اما معلم از خروج آنها ممانعت می‌کند. سرایدار سعی می کند بخاری را به خارج کلاس منتقل کند، اما بخاری از دستانش می افتد و آتش به جان کلاس شعله می کشد. معلم و سرایدار از روی آتش می‌پرند و بیرون می‌روند و  دانش آموزانی که در کلاس بودند از وحشت به سمت دیوارها پناه می برند.

  "سارینا رسول زاده" و "سیران یگانه" جلوی بچه‌ها قرار می‌گیرند و آنها را به عقب هدایت می‌کنند و در نهایت جان خود را از دست می‌دهند.

  پنجره های کلاس نرده های آهنی داشت و امکان خروج از آنها برای کودکان ممکن نبود کلاس همچنان در آتش می سوخت و زمانی که والدین از راه رسیدند، برای نجات جان کودکانشان دیوارهای این اتاق آتشین را خراب کردند تا بچه‌ها را بیرون بکشند.

  پس از آن دختران به بیمارستان‌های ارومیه، تهران، تبریز و اصفهان منتقل می‌شوند. از آن روز تا کنون این کودکان که اکنون نوجوانانی ١٩ ساله شده اند، بارها زیر تیغ جراحی رفته اند. بارها بیهوشی، درد و آزار عمل های مکرر را به جان خریده اند و طبق گفته پزشکان این عمل های جراحی تا مدوای کامل همچنان باید ادامه داشته باشد.

  این دختران دو دسته هستند؛ ۱۲ نفر از آنها درصد سوختگی شان بیشتر و ۱۴ نفر هم درصد سوختگیشان کمتر است. همچنین انگشتان سه تن از دانش‌آموزان به دلیل شدت سوختگی و عدم قبول پیوند قطع شد. در همه این سال ها وعده وعید های فراوانی برای درمان در خارج از کشور، سهمیه کنکور و استخدام به آنها داده شد که سرابی بیش نبوده است.

  آموزش و پرورش دختران شین آباد را کاملا فراموش کرد

  سال گذشته معاون حقوقی وزیر آموزش و پرورش در دیدار با دختران حادثه دیده روستای شین آباد پیرانشهر اعتراف کرد که از دیدن این مدرسه شرمنده شده و گفت:«اعمال سهمیه در کنکور سراسری برای دانش آموزان دختر حادثه‌دیده شین‌آباد قابل پیگیری بوده و تحقق آن، نیازمند همکاری نمایندگان مجلس، آموزش و پرورش و وزارت علوم است». قاسم احمدی لاشکی، افزود: «شخص وزیر آموزش و پرورش به صورت جدی پیگیر وضعیت دانش آموزان حادثه دیده شین آبادی است».

  اما همه این ها در حد وعده باقی ماند و پیگیری های شخص وزیر آموزش و پرورش هم منجر به اعمال ساده یک سهمیه کنکوری برای ٢٦ دانش آموز نشد!! خانواده این دانش آموزان هم می گویند: «آموزش و پرورش به کلی دخترانمان را فراموش کرده و به آنها پشت کرده است!».

  دریغ سهمیه کنکور  از پروانه های سوخته

  امروز در سالروز ١٥ آذر سیاهِ شین آباد، به سراغ خانواده های این دختران می روم تا از آخرین وضعیت آنها مطلع شوم، اما بوی نا امیدی و رنجوری از حرف هایش شنیده می شود و گلایه های بسیاری از مسئولانی دارند که دختران شین آباد را فراموش کرده اند و حتی سهمیه کنکور ١٤٠٠ را هم از آن ها دریغ کردند!

  پدر "سیما مرادی" یکی از دختران حادثه دیده شین‌آباد پیرانشهر به خبرنگار کردپرس می‌گوید: «وعده سهمیه کنکور ۱۴۰۰ علیرغم پیگیری های زیادی که انجام دادیم برای دختران شین آباد عملی نشد. اما این موضوع را حتی در سطح وزارتی هم پیگیری کردیم، از نماینده شهرستان در مجلس هم خواستیم تا موضوع را پیگیری کند، اما متاسفانه این دختران سهمیه ایی در کنکور ۱۴۰۰ نداشتند».

  پدر این دانش آموز حادثه دیده اضافه می کند: «مسئله استخدام هم که بارها از سوی مسئولان وزارت آموزش و پرورش برای دختران حادثه‌دیده شین‌آبادی مطرح شده است و منوط به اخذ لیسانس توسط این دختران است در حالی که سهمیه برای کنکور آنها قائل نشدند و با توجه به شرایط روحی و جسمی آنها مطالعه و درس خواندن برای آنها بسیار دشوار است اما باز هم به تلاششان ادامه داده اند و امسال تعدادی از دختران در دانشگاه قبول شده اند اما بدون سهمیه و همانند یک دانش آموز عادی!».

  توقف روند درمانی دختران شین آباد؛ وعده ها تنها در حد حرف بود

  مرادی، در خصوص وضعیت درمان این دختران نیز می‌گوید: «متاسفانه آن اقداماتی که لازم است از لحاظ درمانی بر روی این دختران انجام شود، وجود ندارد و درمان های موجود هم رضایت بخش نیستند و با توجه به گذشت این همه سال از وقوع این حادثه بهبود آنچنانی در این دختران حاصل نشده است. بلکه تنها با افزایش سن کشیده شدن پوستشان، تا حدودی زخم‌ها ترمیم پیدا کرده اما درمان قطعی برای آنها انجام نگرفته و این کودکان با وجود بارها عمل جراحی هنوز آن چنان که انتظار می رفت، بهبود نیافته اند».

  او ادامه می دهد: «تعدادی از این دختران هنوز هم با آثار سوختگی شدید در دست و صورت روبرو هستند. پیگیری های زیادی انجام دادیم برای اینکه کودکان در همان ابتدا در خارج از کشور روند درمانی خود را طی کنند، وعده های در ابتدا داده شد اما بعدها گفتند این امر میسر نیست. حتی ما درخواست کردیم که کودکانمان در بیمارستان خصوصی عمل شوند که با این مورد هم موافقت نکردند و بیمارستان‌های دولتی را برای طی درمان دخنتران شین آباد انتخب کردند که امکانات لازم را برای درمان و جراحی نداشت».

  منبع مطلب : kurdpress.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید