این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  ذکر ماه رجب چیست

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ذکر ماه رجب چیست را از این سایت دریافت کنید.

  اذکار و دعاهای ماه رجب

  اذکار و دعاهای ماه رجب

  اذکار و دعاهای ماه رجب

  انتشار: شنبه ۲۴ رجب ۱۴۳۵- بروزرسانی: سه‌شنبه ۱۶ شعبان ۱۴۳۷

  ذكرها و دعاهاى ماه‌ مبارک رجب

  -

  از اعمال مهم رجب اذکار و ادعیه این ماه می‌باشد که عبارتند از:

  هزار مرتبه ذکراستغفر اللّه ذا الجلال و الإكرام من جميع الذنوب و الآثام در این ماه که موجب غفران تمام گناهان می‌شود.

  قرائت ده‌هزار مرتبه یا هزار مرتبه سوره توحيد در این ماه، در روايتی ذکر شده:

  «كسى كه هزار بار آن را بخواند روز قيامت عمل هزار پيامبر و هزار فرشته را مى‌آورد. و هيچكس نزديكتر از او به خدا نيست مگر كسى كه بيشتر از او آن را خوانده باشد. و ثواب خواندن اين سوره در رجب چندين برابر است.»

  هزار مرتبه ذکر «لا اله الا اللّه»

  هزار مرتبه ذکر «سبحان اللّه»

  صد مرتبه ذکر «أستغفر اللّه الّذي لا اله الا هو وحده لا شريك له و اتوب إليه»

  ذکر«عظم الذّنب من عبدك فليحسن العفو من عندك» در سجده‌های ماه رجب به تبعیت از امام سجاد علیه السلام که این ذکر را می‌گفتند.

  بعد از هر نمازى بگويد:«يا من ارجوه لكلّ خير و آمن سخطه عند كلّ شرّ، يا من يعطى الكثير بالقليل يا من يعطي من سئله يا من يعطي من لم يسئله و من لم يعرفه تحنّنا منه و رحمة أعطني بمسألتي إيّاك جميع خير الدّنيا و جميع خير الآخرة و اصرف عنّي بمسألتي إيّاك جميع شرّ الدنيا و شرّ الآخرة فإنّه غير منقوص ما أعطيت و زدني من فضلك يا كريم»سپس با دست چپ محاسن خود را گرفته و انگشت سبابه دست راست خود را حركت داده و گريه كند و بگويد:«يا ذا الجلال و الإكرام يا ذا النّعماء و الجود يا ذا المنّ و الطّول حرّم شيبتي على النّار»

  مربوط به دسته های:اذکار و دعاهای ماه رجب - مراقبات ماه رجب -

  منبع مطلب : erfanvahekmat.com

  مهم‌ترین اعمال ماه رجب چیست؟/ توصیه‌های ویژه علما به مومنین برای استفاده از ظرفیت‌های معنوی ماه خدا

  ماه رجب از ماه‌های پربرکتی است که اهمیت‌های بسیار دارد. یکی از وجه‌هایی که این ماه را از دیگر ماه‌ها متمایز می‌کند، ولادت امام محمد باقر(ع) در اوایل این ماه و میلاد با سعادت امیرالمومنین علی(ع) در اواسط این ماه است.

  هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

  چهارشنبه، 5 بهمن 1401 ساعت 02:02

  درباره ما تماس با ما آرشیو جستجو پیوندها آب و هوا اوقات شرعی

  فهرست

  سه شنبه 4 بهمن 1401 02:41 ساعت

  معارف شناسه خبر : 364357

  نگاهی به روادید، اعمال‌ها و فضیلت‌های رجب؛

  مهم‌ترین اعمال ماه رجب چیست؟/ توصیه‌های ویژه علما به مومنین برای استفاده از ظرفیت‌های معنوی ماه خدا

  ماه رجب از ماه‌های پربرکتی است که اهمیت‌های بسیار دارد. یکی از وجه‌هایی که این ماه را از دیگر ماه‌ها متمایز می‌کند، ولادت امام محمد باقر(ع) در اوایل این ماه و میلاد با سعادت امیرالمومنین علی(ع) در اواسط این ماه است.

  گروه معارف-رجانیوز: ماه رجب، یکی از ماه‌های پر فضیلتی بوده که این اختیار را به مسلمانان می‌دهد تا خود را برای همنشینی با خداوند آماده ساخته و زنگارهای گناه و غفلت را از جان و روح خود بزدایند و اینگونه خود را برای عاشقی بیشتر با خدای خود آماده سازند.

  به گزارش رجانیوز؛ ماه رجب از ماه‌های پربرکتی است که اهمیت‌های بسیار دارد. یکی از وجه‌هایی که این ماه را از دیگر ماه‌ها متمایز می‌کند، ولادت امام محمد باقر(ع) در اوایل این ماه و میلاد با سعادت امیرالمومنین علی(ع) در اواسط این ماه است.

  این ماه که یکی از ماه‌های حرام نیز معرفی می‌شود، تاریخ مبعث پیامبر اکرم(ص) را در خود گنجانده و این موضوع نیز یکی دیگر از ویژگی‌ها و وجوهات این ماه به‌حساب می‌آید. کسانی که برای رسیدن به معبود خود لحظه شماری کرده و در دل تاب دوری ندارند، تمام سعی خود را برای فیض بردن از برکات این ماه کرده تا با توشه‌ای پر از خیر و برکت به شعبان قدم نهاده و همچنین لیاقت درک معرفت رمضان را از دست ندهند.

  نگاهی گذرا به تقویم «ماه خدا»

  روز اول: مطابق برخی روایات، روز ولادت امام محمد باقر(ع) در سال ۵۷ هجری.

  روز سوم: روز شهادت امام علی‌النقی(ع) در سال ۲۵۴ هجری.

  روز دهم: روز ولادت امام محمدتقی(ع) طبق بعضی از روایات.

  روز سیزدهم: روز ولادت امیرالمومنین(ع) که روز پدر تلقی می‌شود.

  روز پانزدهم: روز وفات حضرت زینب کبری(س)، طبق برخی از روایات.

  روز هجدهم: روز وفات جناب ابراهیم، فرزند پیامبر اکرم(ص).

  روز بیست و پنجم: روز شهادت امام موسی‌بن‌جعفر(ع).

  روز بیست و ششم: روز وفات حضرت ابوطالب(ع)، مطابق برخی روایات.

  روز بیست و هفتم: بعثت پیامبر عظیم‌الشان اسلام حضرت محمد(ص).

  سه ماه متوالی رجب، شعبان و رمضان، ماه‌های پر فضیلتی هستند که ماه رجب در بین آن‌ها از امتیاز ویژه‌تری برخوردار بوده و عنوان «ماه خدا» را به آن داده‌اند.

  اعمال کلی ماه رجب که نیازمند روز خاصی نیست

  در تمام روزهای ماه‌ رجب خوب است که این دعا خوانده شود: «یا مَنْ یَمْلِکُ حَوآئِجَ السّآئِلینَ، ویَعْلَمُ ضَمیرَ الصّامِتینَ، لِکُلِّ مَسْئَلَة؛ ای که مالک حاجات خواستارانی و ای‌ که نهاد خاموشان دانی برای هر خواسته‌ای، مِنْکَ سَمْعٌ حاضِرٌ وَجَوابٌ عَتیدٌ. اللّهُمَّ وَمَواعیدُکَ الصّادِقَةُ واَیادیکَ الفاضِلَةُ؛ از جانب تو گوشی شنوا و پاسخی آماده است خدایا به حق وعده‌های راستت و نعمت‌های بسیار، وَ رَحْمَتُکَ الواسِعَةُ فَاَسْئَلُکَ اَنْ تُصَلِّیَ عَلی مُحَمَّد وَآلِ محمد؛ و رحمت وسیعت از تو خواهم که درود فرستی بر محمّد و آل محمد، واَنْ تَقْضِیَ حَوائِجی لِلدُّنْیا وَالاْخِرَةِ، اِنَّکَ عَلی کُلِّ شَیْء قَدیرٌ؛ و حوایج دنیا و آخرتم را برآوری که به راستی تو بر هر چیز توانایی.»

  پیامبر اکرم(ص) نیز در رابطه با این ماه فرموده‌اند: هر کس در ماه رجب ۱۰۰ مرتبه بگوید «أَسْتَغْفِرُ اللّهَ الَّذِی لا إلهَ إِلاّ هُوَ، وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» و در پایان نیز صدقه‌ای بدهد، خداوند کارش با رحمت پایان دهد و هرکس ۴۰۰ مرتبه آن را بگوید، به فضیلت شهیدان نائل خواهد آمد.

  همچنین ایشان فرموده‌اند: هر کس که در ماه خدا هزار مرتبه «لا اِلهَ اِلاَّ اللّه» بگوید، خداوند برای وی حسنات فراوانی خواهد نوشت.

  در روایتی نیز آمده است که هر کس در ماه رجب، در وقت صبح ۷۰ مرتبه و شبانگاه نیز ۷۰ مرتبه بگوید «اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَ أَتُوبُ اِلَیْهِ» و سپس دست‌ها را به سمت آسمان بلند کرده و بگوید «أَللّهُمَّ اغْفِرْ لی وَ تُبْ عَلَیَّ»، اگر در همان ماه رجب از دنیا رود، خداوند از وی راضی و خشنود خواهد بود.

  «سید بن طاووس» در «اقبال» فضیلت بسیاری برای خواندن سوره‌ی «توحید» در ماه رجب نقل کرده است. وی از پیامبر اکرم(ص) روایت کرده است که هر کس با نیت پاک در ماه رجب، ۱۰ هزار مرتبه سوره‌ی «توحید» را بخواند، هنگامی که وارد عرصه‌ی قیامت شود در حالی که همچون روزی که از مادر متولد شده است پاک باشد و ۷۰ فرشته نیز به استقبال وی آمده و بشارت بهشت به او می‌دهند.

  همچنین آن حضرت برای هزار مرتبه و چه‌بسا ۱۰۰ هزار مرتبه خواندن سوره‌ی «توحید» نیز پاداش بسیاری را ذکر کرده است.

  در روایتی دیگر از رسول خدا(ص) نقل شده است که ایشان فرموده است: «هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد و چهار رکعت نماز به‌جای آورد (هر دو رکعت به یک سلام) و در رکعت اول ۱۰۰ مرتبه «آیة‌الکرسی» و در رکعت دوم ۲۰۰ مرتبه سوره‌ی «توحید» بخواند، پیش از مردن جای خود را در بهشت خواهد دید و یا کسی جای وی را دیده و برای او توصیف می‌کند.

  از لیله‌الرغائب غافل نشوید

  اولین شب جمعه‌ی ماه رجب را «لیله‌الرغائب» نام‌گذاری کرده‌اند. طبق روایتی از پیامبر عظیم‌الشان اسلام آمده است از اولین شب جمعه‌ی این ماه غافل نشوید که فرشتگان آن را «لیله‌الرغائب» نامیدند.

  پیامبر اکرم(ص) در رابطه با اعمال و کیفیت انجام آن‌ها گفته‌اند: «روز پنج‌شنبه اول ماه را روزه می‌گیری. چون شب جمعه فرا رسید، میان نماز مغرب و عشاء ۱۲ رکعت نماز می‌گزاری (هر دو رکعت به یک سلام) و در هر رکعت از آن، یک مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه سوره«قدر» و ۱۲ مرتبه سوره «توحید» را می‌خوانی. پس از اتمام نماز ۷۰ مرتبه می‌گویی: أللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد النَّبِیِّ الاِّمیِّ وَ عَلی آلِهِ؛ آنگاه به سجده می‌روی و ۷۰ بار می‌گویی: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ» سپس سر از سجده برمی‌داری و ۷۰ بار می‌گویی: «رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمُ، إِنَّکَ أنْتَ العَلِیُّ الاْعْظَمُ»؛ بار دیگر نیز به سجده می‌روی و ۷۰ مرتبه می‌گویی: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ» آن‌گاه حاجت خود را می‌طلبی که ان‌شاءالله برآورده خواهد شد.

  منبع مطلب : www.rajanews.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید