این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  راننده لوکوموتیو

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  راننده لوکوموتیو را از این سایت دریافت کنید.

  معرفی شغل راننده قطار

  در این بخش به معرفی شغل راننده قطار، شرح وظایف راننده قطار، تحصیلات و تخصص های لازم، وضعیت اشتغال و بازارکار راننده قطار و میزان درآمد و حقوق راننده قطار پرداخته می شود.

  معرفی شغل راننده قطار (لوکوموتیوران(

  اگر به رانندگی در خطوط ریلی علاقه مندید، این شغل برای شما مناسب است.

  راه آهن یک روش جمل و نقل زمینی برای انتقال مسافر و بار می باشد. ایران از موقعیت مهم و استراتژیکی در بخش ارتباطات جهانی برخوردار است. به طوری که آن را پل ارتباطی غرب و شرق می دانند. خطوط ریلی کشور وسیله ای مناسب و کم هزینه برای برقراری این ارتباط می باشد. از طرفی در داخل کشور نیز یکی از بهترین، ایمن ترین و ارزان ترین راه ها برای سفر بین شهرها، استفاده از قطار می باشد.

  راننده قطار یا لوکوموتیوران، وظیفه جابجایی مسافران و بارها در شبکه ریلی را برعهده دارد. گاهی نیز انتقال تجهیزات مهندسی به مکان های مورد نظر توسط قطارها صورت می گیرد. لوکوموتیوران یا راننده قطار با بخش تعمیرات و سوخت رسانی ارتباط نزدیکی دارد تا از صحت قطار خود در سفرها اطمینان حاصل کند. لوکوموتیوران باید با کلیه علائم موجود و کل مسیر آشنا بوده و کلیه قوانین مربوط به راندن قطار را رعایت کند مثلا از سرعت مجاز بیشتر نرود و یا در شرایط خاص مانند مواقع طوفان، بارندگی و مه از سرعت قطار بکاهد.

  برای این شغل داشتن مدرک دیپلم و فوق دیپلم کفایت می کند ولی علاقه مندان پس از استخدام باید دوره های آموزشی شامل آموزشهای تئوری و عملی یادگیری کار و شکل ظاهر لکوموتیوها، انواع واگنهاو وسایل نقلیه ریلی و مقررات مربوطه را بگذرانند تا به یک سطح استانداردی برسند. راننده قطار باید بتوانید مدت زمان زیادی تمرکز خود را حفظ کرده و در هنگام پیش آمدن مشکلات احتمالی خونسرد بوده و عکس العمل سریع و مناسب نشان دهد.

  ساعات کاری راننده قطار به صورت شیفتی می باشد که گاهی این شیفت در شبها و یا در روزهای تعطیل می باشد. مثلا قطارهای باری بیشتر در شب ها حرکت می کنند. به دلیل طولانی بودن برخی مسیرها راننده قطار ممکن است چند روز از خانواده دور باشد. گاهی در کنار لوکوموتیوران یک کمک لوکوموتیوران هم در قطار وجود دارد که زیر نظر او کار می کند.

  در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی و میزان درآمد راننده قطار ارائه می شود.

  وظایف راننده قطار

  راننده قطار در طول مسیر باید بارها برای پیاده کردن مسافران و بارها بایستد. سایر وظایف او عبارتند از :

  بررسی تجهیزات، قطعات و سوخت قطار قبل از شروع سفر – در مبدا و مقصد واحد بازرسی و تعمیرات در راه آهن وجود دارد که قطارها را بازرسی و در صورت نیاز تعمیر می کند. پس از انجام این کنترل ها، قطار به لوکوموتیوران تحویل داده می شود و اوباید از سالم بودن قطار اطمینان حاصل کند.

  ارتباط با مراکز کنترل در خصوص اطلاعات مربوط به مسیرها و مشکلات احتمالی

  آشنایی با مسیر و توجه به نشانه های راهنما در طول مسیر

  همکاری با سایر مسئولان قطار و ایستگاه ها از جمله رئیس قطار، مسئول واحد بازرسی و تعمیرات، رئیس ایستگاه و...

  دادن اطلاعات لازم به مسافران

  کنترل درهای اتوماتیک

  بررسی همه بخش ها و تحویل آن به راننده شیفت بعدی

  مهارت و دانش مورد نیاز

  تمرکز بالا در مدت طولانی

  دقت زیاد و توجه به جزئیات

  توان بینایی مناسب

  آشنایی کامل با علائم مسیرها و قوانین رانندگی قطار

  درک صحیح موقعیت های عادی و بحرانی

  توانایی واکنش سریع و به موقع و ایمن همراه با حفظ خونسردی در شرایط خطر

  مسئولیت پذیری و آگاهی بسیار خوب از مسایل ایمنی

   تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

  راه آهن کشور برای استخدام راننده قطار یا لوکوموتیوران، از بین داوطلبان دارای مدرک دیپلم و فوق دیپلم (معمولا دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و تجربی و دارای مدرک دیپلم یا فوق دیپلم در رشته های برق و الکترونیک، الکتروتکنیک، مکانیک در کلیه گرایش ها و کامپیوتر) استخدام می کند. البته آنها باید در آزمون ورودی، مصاحبه و معاینات پزشکی قبول شوند. پس از قبولی دوره های آموزشی لوکوموتیورانی شامل آموزشهای تئوری و عملی یادگیری کار و شکل ظاهر لکوموتیوها، انواع واگنهاو وسایل نقلیه ریلی و مقررات مربوطه برای آنها برگزار می شود.

  لوکوموتیوران ها دارای درجه های مختلفی هستند. در شروع کار پس از گذراندن دوره های آموزشی، کارورز پایه 3 می شوند. پس از گذراندن درجات کارورزی، درجه های لوکوموتیوران پایه 3، پایه 2 و پایه 1 وجود دارد که هر کدام شرایطی دارد. به عنوان مثال لوکوموتیوران پایه 2 فقط می تواند قطار باری براند یا به عنوان کمک لوکوموتیوران در قطار مسافری باشد. یا لوکوموتیوران پایه 3 می تواند راننده قطارهای باری و مسافری باشد.

  فرصت های شغلی و بازار کار راننده قطار

  راننده قطار می تواند در شرکت های راه آهن بین شهری در بخش های مسافربری یا باربری استخدام شود. در خصوص وضعیت بازارکار و میزان استخدام راننده قطار یا لوکوموتیوران در ایران آمار درستی در دسترس نمی باشد. ولی بنا بر اعلام مسئولان راه آهن کشور، در حال حاضر این سیستم با کمبود لوکوموتیوران روبرو است. با توجه به این موضوع و نیز تاکید مسئولان بر گسترش خطوط ریلی کشور، شاید بتوان بازارکار خوبی را در آینده برای لوکوموتیورانان پیش بینی کرد.

  وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام رانندگان قطار بین سال های2010  تا2020 ، رشد 1درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل14  درصد می باشد.استرالیا - در بازه زمانی5 سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد49.3  درصدی داشته  و رشد متوسطی در آینده برای آن پیش بینی می شود.

  میزان درآمد راننده قطار یا لوکوموتیوران

  اطلاعات دقیقی از میزان حقوق دریافتی رانندگان قطار در کشور در دسترس نمی باشد. لوکوموتیورانانی که در استخدام رسمی راه آهن هستند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند.

  میزان درآمد این شغل در برخی کشورهای جهان عبارتند از :

  منبع مطلب : iranianpath.com

  چطور راننده قطار شویم؟

  در دنیای واقعی هدایت لوکوموتیو به‌آسانی رؤیاهای کودکی نیست؛ زیرا تبدیل‌شدن به راننده قطار نیازمند تحمل سختی‌های بسیاری است.

  قطار

  چطور راننده قطار شویم؟

  اکتبر 24, 2022 ارسال توسط مدیر سایت

  28 اکتبر

  قطار یکی از شگفت‌انگیزترین وسایل نقلیه است. بسیاری از افراد در کودکی رؤیای رانندگی با آن را در ذهن پرورانده‌اند و خود را یک لوکوموتیوران تصور کرده‌اند که  قطاری را به حرکت درآورده و به تقلید صدای بوق قطار در تونل‌ها پرداخته‌اند.

  در دنیای واقعی هدایت لوکوموتیو به‌آسانی رؤیاهای کودکی نیست؛ زیرا تبدیل‌شدن به راننده قطار نیازمند تحمل سختی‌های بسیاری است.

  در طی سفر، راننده باید کاملاً هوشیار باشد و امکان استراحت برای او فراهم نیست؛ همچنین لوکوموتیوران باید تمامی اجزای قطار را به‌خوبی بشناسد و در هنگام خطر بهترین فرمان را صادر کند؛ اما دانستن این نکات کلی هم لازم اما کافی نیست.

  اگر دوست دارید راننده قطار شوید، یا می‌خواهید پروسه تبدیل‌شدن به یک راننده قطار حرفه‌ای را برای فرزندتان شرح بدهید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

  اطلاعات جامعی که طی سرفصل‌های زیر ارائه خواهد شد، به شما کمک می‌کند تا ابعاد این شغل مهم را بهتر بشناسید.

  کابین قطار چیست؟

  کابین یا کوپه قطار بخش اصلی این وسیله نقلیه است. مسافران در کابین‌های قطار قرار می‌گیرند و راننده باید به خوبی اجزای کابین قطار را شناخته و با دانش بر خصوصیات متفاوت هر کابین، قطار را به بهترین شکل هدایت کند.

  شکل قرارگیری وسایل در هر کابین تفاوت هایی دارد اما این تفاوت ها به گونه ای نیست که هدایت قطار را با مشکل مواجه کند.

  داخل کابین لوکوموتیو چه می‌گذرد؟

  داخل کابین لوکوموتیو چه می‌گذرد؟

  کابین لوکوموتیو دارای پنل فرماندهی است که کلیه تجهیزات مربوط به فرمان‌های حرکت، ترمزهای سه و شش دنده، مارش و کلیدها روی آن نصب شده است. این کابین به برخی امکانات رفاهی مانند آبسرد کن و بخاری مجهز است.

  همه قطعات مکانیکی مانند استارت، باطری، ژنراتور، موتور و سیلندر نیز در همین کابین جای داده شده است. کابین راننده از طریق قلاب به سایر کابین و واگن‌ها متصل است.

  هر قطار باتوجه به کاربری آن، از قسمت‌های مختلفی تشکیل‌شده است.لازم است راننده قطار در مورد همه بخش‌های قطار شناخت کافی داشته باشد. صبر و تمرکز مهم‌ترین نکاتی است که برای راننده قطار شدن باید در افراد وجود داشته باشد.

  خصوصیات اخلاقی مهم برای یک راننده قطار

  یک راننده قطار خوب باید یکسری ویژگی‌های داشته باشد. دقت کنید که یکسری از این ویژگی‌های به‌صورت ارثی در هرکسی وجود دارند و تعدادی از آن‌ها هم اکتسابی است. شما می‌توانید با تلاش، تمرین و تکرار این خصوصیات را به دست آورید.

  صبر و تمرکز بالا

  یک راننده قطار در زمانی که در حال رانندگی است، نمی‌توان محل کار خود را ترک کند و باید همیشه تمرکز بالایی داشته باشد. حواس‌پرتی برای چنین کسی برابر با خطر بسیار بزرگی خواهد بود.

  سلامت کافی و دید مناسب

  یک لوکوموتیوران علاوه بر جان خودش، جان عده دیگری هم در دست گرفته است. همین موضوع باعث می‌شود که کار حساسی پیشرو داشته باشد. برای انجام یک کار حساس هم باید سلامت جسمانی و البته روحی داشت. یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن دقت داشته باشید، دید مناسب است. اگر چشم‌های شما ضعیف شده، استفاده از عینک را فراموش نکنید.

  واکنش سریع در هنگام بروز اتفاق

  رانندگی با قطار دنیایی کاملاً متفاوت با رانندگی ماشین دارد اما یک موضوع در رانندگی هر دو وسیله نقلیه حائز اهمیت است، راننده باید بتواند در هنگام بروز اتفاق به‌خوبی و در زمان مناسبی واکنش نشان بدهد. اگر به رانندگی با قطار علاقه‌مند هستید، این خصوصیت را به دست آورید، با تمرین و تکرار می‌توانید به‌خوبی و در زمان مناسب بهترین عکس‌العمل را از خودتان نشان بدهید.

  مسئولیت‌پذیری

  برای انجام هر کاری (تأکید می‌کنیم که هر کاری) شخص باید مسئولیت‌پذیر باشد. حالا این کار می‌تواند موارد ساده‌ای باشد یا یک کار مهمی مثل رانندگی قطار که با جان مردم سروکار دارد. اگر دوست دارید در آینده راننده قطار باشید، باید بر روی خصوصیت مسئولیت‌پذیری خود، کار کنید.

  روحیه کار تیمی

  شاید برای شما جالب باشد که رانندگی قطار یک کار تکی و انفرادی نیست. مثلاً در یک ماشین سواری شما به‌تنهایی رانندگی می‌کنید و نیازی نیست که برای کسب اطلاعات موردنیاز خود با کسی در ارتباط باشید، درصورتی‌که در قطار این‌طور نیست. این خصوصیت اخلاقی هم از آن‌هایی است که با مرور زمان و به‌سادگی می‌توانید آن را تقویت کنید.

  مدرک تحصیلی

  برای اینکه بتوانید راننده قطار شوید، باید حداقل مدرک تحصیلی دیپلم داشته باشید. شما باید مدرک دیپلم خود را در رشته ریاضی و فیزیک اخذ کرده باشید. البته با مدرک فوق دیپلم در رشته‎های ریاضی، مکانیک، الکتروتکنیک، برق و الکترونیک هم می‌توانید به رانندگی با قطار مشغول شوید.

  با توجه به مدرک تحصیلی مورد نیاز برای رانندگی با قطار، می‌توان به این موضوع پی برد که این شخص باید در رابطه با برق و الکترونیک و مکانیک اطلاعاتی داشته باشد. پیشنهاد می‌دهیم که جدا از مدرک تحصیلی در این موارد هم اطلاعاتی را کسب کنید که خالی از لطف نیست.

   لوکوموتیوران چه وظایفی بر عهده دارد؟

  کنترل مسیر در طول سفر

  ارائه اطلاعات کافی به مسافران در صورت نیاز.

  کنترل همه درهایی که به‌صورت اتوماتیک باز و بسته می‌شوند.

  بررسی قطار پس از رسیدن به مقصد و تحویل آن به راننده بعدی.

  تسلط به قوانین و مقررات، تابلوها و نشانه‌های طول مسیر.

  اطمینان از سالم بودن قطار قبل از حرکت و بررسی کافی بودن سوخت.

  ارتباط با مراکز کنترل و همکاری با سایر عوامل مربوط به لوکوموتیورانی.

  رانندگان قطار باید هماهنگ باهم پیش رفته تا از بروز هر خطایی جلوگیری کنند. قبل از هر سفر لازم است کلیه شرایط قطار اعم از سوخت و سلامت موتورها بررسی شود و در انتهای شیفت به راننده بعدی اطلاع داده شود.

  منبع مطلب : www.fadaktrains.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید