این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  رقم سبد معیشت کارگران در سال 1401

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  رقم سبد معیشت کارگران در سال 1401 را از این سایت دریافت کنید.

  رقم سبد معیشت کارگران برای سال 1402 تغییر کرد/ هنوز به بحث تعیین دستمزد ورود نشده است

  نشست دستمزد شورای عالی کار با حضور وزیر و نمایندگان گروه‌های کارفرمایی و کارگری کماکان در حال برگزاری است و مذاکرات تا این لحظه در خصوص تعیین سبد معیشت کارگران بوده و هنوز اعضای شورای عالی کار به بحث دستمزد در سال آینده ورود نکرده اند.

  خانه اقتصاد جی پلاس اقتصاد و درآمد

  کد خبر: 1588585 ۱۴۰۱/۱۲/۲۶ ۱۴:۲۰:۲۲

  رقم سبد معیشت کارگران برای سال 1402 تغییر کرد/ هنوز به بحث تعیین دستمزد ورود نشده است

  نشست دستمزد شورای عالی کار با حضور وزیر و نمایندگان گروه‌های کارفرمایی و کارگری کماکان در حال برگزاری است و مذاکرات تا این لحظه در خصوص تعیین سبد معیشت کارگران بوده و هنوز اعضای شورای عالی کار به بحث دستمزد در سال آینده ورود نکرده اند.

  A

  جی پلاس؛ایسنا نوشت: به نظر می رسد نشست روز گذشته کمیته دستمزد درباره مصادیق و محاسبات برخی اقلام کالایی در این زمینه تاثیرگذار بوده است.

  آخرین خبرها از نشست دستمزد شورای عالی کار حاکی از آن است که رقم هزینه سبد معیشت کارگران به ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تغییر کرد.

  نشست دستمزد شورای عالی کار با حضور وزیر و نمایندگان گروه‌های کارفرمایی و کارگری کماکان در حال برگزاری است و مذاکرات تا این لحظه در خصوص تعیین سبد معیشت کارگران بوده و هنوز اعضای شورای عالی کار به بحث داغ دستمزد ورود نکرده اند.

  طبق آخرین اخبار، متوسط هزینه سبد معیشت کارگران بر اساس رویه سال گذشته ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تعیین شده است، در حالی که پیش‌تر رقم سبد معیشت از سوی کمیته مزد ۱۲ میلیون و ۴۷۹ هزار و۵۰۰ تومان اعلام شده بود.

  به نظر می رسد نشست روز گذشته کمیته دستمزد درباره مصادیق و محاسبات برخی اقلام کالایی در این زمینه تاثیرگذار بوده است.

  حمید حاج‌اسماعیلی - کارشناس حوزه کار - در گفت‌وگو با ایسنا، تاکید دارد که نمایندگان کارگری باید برای عدد ۱۰ میلیون تومان در شورای عالی کار بجنگند و می گوید پیشنهاد من این است که با توجه به روند تورمی که روبه افزایش هم بوده و در پایان بهمن نزدیک‌ به ۵۰ درصد اعلام شده و همچنین شاخص خط فقر که خود وزارت کار دو ماه قبل حدود ۱۵ میلیون تومان اعلام کرد حداقل دستمزد را برای کارگران و مشمولان تامین اجتماعی که عمدتا حداقل بگیر هستند نباید کمتر از ۱۰ میلیون تومان تعیین کنیم.

  به گفته او، نمایندگان کارگری باید برای رقم ۱۰ میلیون تومان در شورای عالی کار بجنگند تا قدرت معیشت کارگران برای سال آینده حفظ شود.

  این کارشناس حوزه کار معتقد است که شبیه سازی حقوق کارگران با کارمندان نیازمند کار کارشناسی و فنی است و اینکه فکر کنیم رقمی که برای کارمندان درنظر گرفته اند عینا باید برای کارگران‌هم اعمال شود قیاس منطقی نیست چون کارمندان از مزایا و امتیازاتی در حوزه حاکمیت و دولت برخوردارند که در حوزه کارگری وجود ندارد.

  رییس مجلس شورای اسلامی امروز اعلام کرد که حقوق کارگران موضوع محلی نیست و مربوط به کل کارگران کشور در صنایع مختلف است و حتما باید به گونه‌ای باشد که قدرت خرید بالا رفته و پا به پای تورم بتوانند بیایند و زندگی اداره کنند.

  به گزارش ایسنا، مذاکرات فشرده شرکای اجتماعی در شورای عالی کار همچنان ادامه دارد و چانه‌زنی‌های مزدی با روشن شدن تکلیف سبد معیشت با جدیت آغاز خواهد شد.

  دستمزد کارگران حقوق کارگران دستمزد کارگران 1402 حقوق کارگران در سال 1402

  منبع مطلب : www.jamaran.news

  روزنامه آرمان امروز: سبد معیشت 12 میلیون، حقوق 7 میلیون؟

  آرمان امروز: پس از مدتها کشمکش بر سر تعيين نرخ دستمزد کارگران در سال 1402 در آخرين نشست شوراي عالي کار رقم سبد معيشت ماهانه کارگران 12 ميليون و 479 هزار و 500 تو�

  روزنامه آرمان امروز 1401/12/24

  سبد معیشت 12 میلیون، حقوق 7 میلیون؟

  آرمان امروز: پس از مدتها کشمکش بر سر تعيين نرخ دستمزد کارگران در سال 1402 در آخرين نشست شوراي عالي کار رقم سبد معيشت ماهانه کارگران 12 ميليون و 479 هزار و 500 تومان تعيين شد در واقع اين رقم در حالي مورد تصويب شورايعالي کار قرار گرفته که نرخ سازي هاي نمايندگان دولت در شوراي عالي کار تفاوت 5 ميليون توماني را با نرخ پيشنهادي نماينده کارگران رقم زده است . البته ماجرا تنها محدود به اين اختلاف نشده و موضوع زماني حائز اهميت مي شود که قرار نيست همين نرخ سبد معيشت نيز مبناي تعيين دستمزد در سال اينده قرار گيرد .

  در اين رابطه نگاهي به دستمزد سال گذشته نيز مويد اين نکته است به گونه ايکه در سال 1401 سبد معيشت نرخ 8.9 ميليون توماني را مصوب کرد اما در نهايت حقوق پس از آن همه مقاومت دولت به نرخ 6.2 ميليون توماني رسيد حال برخي از شنيده ها حاکي از آن است که در سال 1402 هم بر اساس انچه در بودجه مصوب شده حداقل بگيران دستمزد 7.5 ميليون توماني را دريافت خواهند کرد و دولت سعي دارد تا براي کارگران نيز همين نرخ را مبنا قرار دهد . موضوعي که نشان مي دهد مديران و مسئولان نهادهاي دولتي در شرايط سخت اقتصاد هيچ گونه ذهنيتي از فشار حاکم بر قشر کارگر جامعه‌ندارند.

  نشست شوراي عالي کار که با حضور وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، نمايندگان گروه کارگري و کارفرمايي و دعوت وزراي اقتصاد و صمت برگزار شد و اعضاي کميته دستمزد رقم هزينه ماهانه سبد معيشت کارگران را 12 ميليون و 479 هزار و 500 تومان اعلام کرده اند. اگرچه که پس از اين نرخ  نمايندگان گروه کارگري هم از سبد معيشت کارگران بر اساس محاسبات و جمع بندي گزارش هاي نهايي خود رونمايي کرده و رقم 17 ميليون و 447 هزار و 160 تومان را پيشنهاد دادند. رقم کميته دستمزد با رقم پيشنهادي گروه کارگري فاصله بسيار دارد و نسبت به گزارش دوماه قبل وزارت کار درباره خط فقر 14 ميليون توماني هم کمتر است.

  از سوي ديگر نرخ سبد معيشت در حالي تعيين شده که احتمالا حقوق کارگران بازهم به اين ميزان نخواهد بود .

  در اين رابطه مروري بر چانه زني هاي شوراي عالي کار و در نهايت تعيين نرخ دستمزد مويد اين موضوع است در در سال گذشته، هزينه معيشت يک خانوار 3.3نفره کارگري 8ميليون و 879هزار تومان تعيين شد که محاسبات گروه کارگري ارقام به ‌مراتب بالاتري را پيشنهاد داده بودند، اما در نهايت رقم دريافتي کارگران به حدود 6.2 ميليون تومان رسيد  .

  سبد معيشت مصوب کميته مزد در بهمن سال گذشته معادل 65درصد هزينه واقعي معيشت بوده و امسال با فرض رعايت اين نسبت، رقم مصوب براي سبد معيشت کارگري بايد حدود 15.3ميليون تومان باشد.

  از نگاهي ديگر، در سال گذشته، حداقل مزد و مزاياي يک خانوار 3.3نفره کارگري معادل 72درصد هزينه معيشت مصوب تعيين شد و امسال با فرض رعايت همين شيوه دولت حقوق 9 ميليون توماني را بايد براي حداقل بگيرانتصويب کند اما شنيده ها حاکي از آن است که دولت عزم خود را جزم کرده تا حقوق کارگران را نيز همچون کارمندان حداقل بگير در محدود 7.5 ميليون تومان تعين کند.

  لینک منبع خبر

  منبع مطلب : www.pishkhan.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید