این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  رقم سبد معیشت کارگران سال 1401

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  رقم سبد معیشت کارگران سال 1401 را از این سایت دریافت کنید.

  سبد معیشت کارگران

  این خبر ، به اعلام نرخ سبد معیشت کارگران ، برای سال 1401 و به عنوان یکی از معیارهای تعیین دستمزد، بر اساس مصوبه شورای عالی کار می پردازد.

  سبد معیشت کارگران

  تعداد مشاهده این مطلب: 11,922 مرتبه

  در نشست شورای عالی کار  در شانزدهم بهمن ماه نرخ سبد معیشت خانوارهای کارگری به عنوان یکی از معیارهای تعیین دستمزد، نهایی شد و هر سه گروه کارگری، کارفرمایی و دولت پای این رقم را امضا کردند.

  این سبد برای خانوار متوسط شهری با بعد ۳.۳ نفر انجام شده است.

  بر اساس محاسبات انجام شده، مطابق بخشنامه شورای عالی کار افزایش حقوق سال 1401، سبد معیشت حداقلی خانوارهای کارگری برای مذاکرات مزدی، ۸۹,۷۹۸,۲۰۵ ریال نرخ‌گذاری شد. با این حساب، حداقل هزینه‌های ماهانه زندگی، حدود ۸ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان تعیین شده است.

  در محاسبات سبد معیشت، سهم اقلام خوراکی، ۳۶.۶ درصد و سهم اقلام غیرخوراکی، ۶۴.۴ درصد در نظر گرفته شده است.

  سبد خوراکی‌ها ۳۲,۸۶۶,۱۴۳ ریال نرخ‌گذاری شده است که این محاسبه بر اساس متوسط قیمت اقلام خوراکی اعلامی از سوی مرکز آمار ایران برای دی ماه ۱۴۰۰، صورت گرفته است.

  سبد خوراکی‌های محاسبه شده، نسبت به سبد خوراکی‌های دی ماه سال قبل، ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است. در این محاسبات، برای مشخص کردن سهم خوراکی‌ها در سبد معیشت کلی، دهک چهارم هزینه‌ای در نظر گرفته شده که دهک درآمدی خانوارهای کارگری کشور است.

  منبع: مهر

  در ادامه بخوانید: تعیین حداقل دستمزد کارگران

  مطالب مرتبط:

  » میزان عیدی کارگران سال

  » نحوه شکایت کارگر از کارفرما

  » قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران

  منبع مطلب : www.heyvalaw.com

  روزنامه آرمان امروز: سبد معیشت 12 میلیون، حقوق 7 میلیون؟

  آرمان امروز: پس از مدتها کشمکش بر سر تعيين نرخ دستمزد کارگران در سال 1402 در آخرين نشست شوراي عالي کار رقم سبد معيشت ماهانه کارگران 12 ميليون و 479 هزار و 500 تو�

  روزنامه آرمان امروز 1401/12/24

  سبد معیشت 12 میلیون، حقوق 7 میلیون؟

  آرمان امروز: پس از مدتها کشمکش بر سر تعيين نرخ دستمزد کارگران در سال 1402 در آخرين نشست شوراي عالي کار رقم سبد معيشت ماهانه کارگران 12 ميليون و 479 هزار و 500 تومان تعيين شد در واقع اين رقم در حالي مورد تصويب شورايعالي کار قرار گرفته که نرخ سازي هاي نمايندگان دولت در شوراي عالي کار تفاوت 5 ميليون توماني را با نرخ پيشنهادي نماينده کارگران رقم زده است . البته ماجرا تنها محدود به اين اختلاف نشده و موضوع زماني حائز اهميت مي شود که قرار نيست همين نرخ سبد معيشت نيز مبناي تعيين دستمزد در سال اينده قرار گيرد .

  در اين رابطه نگاهي به دستمزد سال گذشته نيز مويد اين نکته است به گونه ايکه در سال 1401 سبد معيشت نرخ 8.9 ميليون توماني را مصوب کرد اما در نهايت حقوق پس از آن همه مقاومت دولت به نرخ 6.2 ميليون توماني رسيد حال برخي از شنيده ها حاکي از آن است که در سال 1402 هم بر اساس انچه در بودجه مصوب شده حداقل بگيران دستمزد 7.5 ميليون توماني را دريافت خواهند کرد و دولت سعي دارد تا براي کارگران نيز همين نرخ را مبنا قرار دهد . موضوعي که نشان مي دهد مديران و مسئولان نهادهاي دولتي در شرايط سخت اقتصاد هيچ گونه ذهنيتي از فشار حاکم بر قشر کارگر جامعه‌ندارند.

  نشست شوراي عالي کار که با حضور وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، نمايندگان گروه کارگري و کارفرمايي و دعوت وزراي اقتصاد و صمت برگزار شد و اعضاي کميته دستمزد رقم هزينه ماهانه سبد معيشت کارگران را 12 ميليون و 479 هزار و 500 تومان اعلام کرده اند. اگرچه که پس از اين نرخ  نمايندگان گروه کارگري هم از سبد معيشت کارگران بر اساس محاسبات و جمع بندي گزارش هاي نهايي خود رونمايي کرده و رقم 17 ميليون و 447 هزار و 160 تومان را پيشنهاد دادند. رقم کميته دستمزد با رقم پيشنهادي گروه کارگري فاصله بسيار دارد و نسبت به گزارش دوماه قبل وزارت کار درباره خط فقر 14 ميليون توماني هم کمتر است.

  از سوي ديگر نرخ سبد معيشت در حالي تعيين شده که احتمالا حقوق کارگران بازهم به اين ميزان نخواهد بود .

  در اين رابطه مروري بر چانه زني هاي شوراي عالي کار و در نهايت تعيين نرخ دستمزد مويد اين موضوع است در در سال گذشته، هزينه معيشت يک خانوار 3.3نفره کارگري 8ميليون و 879هزار تومان تعيين شد که محاسبات گروه کارگري ارقام به ‌مراتب بالاتري را پيشنهاد داده بودند، اما در نهايت رقم دريافتي کارگران به حدود 6.2 ميليون تومان رسيد  .

  سبد معيشت مصوب کميته مزد در بهمن سال گذشته معادل 65درصد هزينه واقعي معيشت بوده و امسال با فرض رعايت اين نسبت، رقم مصوب براي سبد معيشت کارگري بايد حدود 15.3ميليون تومان باشد.

  از نگاهي ديگر، در سال گذشته، حداقل مزد و مزاياي يک خانوار 3.3نفره کارگري معادل 72درصد هزينه معيشت مصوب تعيين شد و امسال با فرض رعايت همين شيوه دولت حقوق 9 ميليون توماني را بايد براي حداقل بگيرانتصويب کند اما شنيده ها حاکي از آن است که دولت عزم خود را جزم کرده تا حقوق کارگران را نيز همچون کارمندان حداقل بگير در محدود 7.5 ميليون تومان تعين کند.

  لینک منبع خبر

  منبع مطلب : www.pishkhan.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید