این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  روسای بانک مرکزی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  روسای بانک مرکزی را از این سایت دریافت کنید.

  رئیس کل بانک مرکزی ایران

  رئیس کل بانک مرکزی ایران

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  رئیس کل بانک مرکزی ایران، به مدیر مسئول بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفته می‌شود که در ابتدا به پیشنهاد وزیر امور اقتصاد و دارایی به هیئت وزیران معرفی می‌گردد و پس از تأیید، حکم وی توسط رئیس‌جمهور صادر می‌گردد. وی به مدت ۵ سال مدیریت بانک مرکزی را به عهده خواهد داشت و انتخاب مجدد وی بلامانع است.

  تاریخچه[ویرایش]

  با استناد به قانون پولی و بانکی مصوب سال ۱۳۳۹ در گذشته پس از پیشنهاد وزیر اقتصاد مجمع عمومی بانک مرکزی، رئیس کل را تأیید می‌کرد و بعد به تصویب هیئت دولت می‌رسید.

  مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران عبارت است از رئیس جمهور (ریاست مجمع)، وزیر امور اقتصادی و دارائی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و دو نفر از وزراء به انتخاب هیئت وزیران است.

  فهرست رؤسای کل بانک مرکزی ایران[ویرایش]

  روسای کل بانک مرکزی کشور ایران از ابتدای تأسیس تاکنون به شرح زیر هستند: [۱]

  ابراهیم کاشانی (۱۳۴۰–۱۳۳۹)

  علی‌اصغر پورهمایون (۱۳۴۳–۱۳۴۰)

  محمدمهدی سمیعی (۱۳۴۸–۱۳۴۳)

  خداداد فرمانفرمائیان (۱۳۴۹–۱۳۴۸)

  محمدمهدی سمیعی (۱۳۵۰–۱۳۴۹)

  عبدالعلی جهانشاهی (۱۳۵۲–۱۳۵۰)

  محمد یگانه (۱۳۵۴–۱۳۵۲)

  حسنعلی مهران (۱۳۵۶–۱۳۵۴)

  یوسف خوش‌کیش (۱۳۵۷–۱۳۵۶)

  محمدعلی مولوی (۱۳۵۸–۱۳۵۷)

  علیرضا نوبری (۱۳۶۰–۱۳۵۸)

  سید محسن نوربخش (۱۳۶۵–۱۳۶۰)

  مجید قاسمی (۱۳۶۸–۱۳۶۵)

  سید محمدحسین عادلی (۱۳۷۳–۱۳۶۸)

  سید محسن نوربخش (۱۳۸۲–۱۳۷۳)

  محمدجواد وهاجی (قائم مقام رئیس کل) (۱۳۸۲)

  ابراهیم شیبانی (۱۳۸۶–۱۳۸۲)

  طهماسب مظاهری (۱۳۸۷–۱۳۸۶)

  محمود بهمنی (۱۳۹۲–۱۳۸۷)

  ولی‌الله سیف (۱۳۹۷–۱۳۹۲)

  عبدالناصر همتی (۱۴۰۰–۱۳۹۷)

  اکبر کمیجانی (۱۴۰۰)

  علی صالح‌آبادی (۱۴۰۱–۱۴۰۰)

  محمدرضا فرزین (تاکنون-۱۴۰۱)

  منابع[ویرایش]

  «روش دولت برای انتخاب رئیس بانک مرکزی … - ارانیکو». . ۲۰۱۴-۱۱-۰۱. دریافت‌شده در ۲۰۱۴-۱۱-۰۱.

  ↑ «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۸ آوریل ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲۵ اوت ۲۰۱۷.

  نبو

  رئیسان کل بانک مرکزی ایران

  دوره پهلوی

  ابراهیم کاشانی (۱۳۴۰–۱۳۳۹) • علی‌اصغر پورهمایون (۱۳۴۳–۱۳۴۰) • محمدمهدی سمیعی (۱۳۴۸–۱۳۴۳) • خداداد فرمانفرمائیان (۱۳۴۹–۱۳۴۸) • محمدمهدی سمیعی (۱۳۵۰–۱۳۴۹) • عبدالعلی جهانشاهی (۱۳۵۲–۱۳۵۰) • محمد یگانه (۱۳۵۴–۱۳۵۲) • حسنعلی مهران (۱۳۵۶–۱۳۵۴) • یوسف خوش‌کیش (۱۳۵۷–۱۳۵۶)

  دوره جمهوری اسلامی

  محمدعلی مولوی (۱۳۵۸–۱۳۵۷) • علیرضا نوبری (۱۳۶۰–۱۳۵۸) • سید محسن نوربخش (۱۳۶۵–۱۳۶۰) • مجید قاسمی (۱۳۶۸–۱۳۶۵) • سید محمدحسین عادلی (۱۳۷۳–۱۳۶۸) • سید محسن نوربخش (۱۳۸۲–۱۳۷۳) • ابراهیم شیبانی (۱۳۸۶–۱۳۸۲) • طهماسب مظاهری (۱۳۸۷–۱۳۸۶) • محمود بهمنی (۱۳۹۲–۱۳۸۷) • ولی‌الله سیف (۱۳۹۷–۱۳۹۲) • عبدالناصر همتی (۱۴۰۰–۱۳۹۷) • اکبر کمیجانی (۱۴۰۰) • علی صالح‌آبادی (۱۴۰۱–۱۴۰۰) • محمدرضا فرزین (۱۴۰۱-)

  رده‌ها: اقتصاد ایرانرئیسان کل بانک مرکزی ایرانفهرست روسای بانک‌های مرکزیفهرست کارمندان در ایران

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  ۲۰ رئیس کل بانک مرکزی قبل و بعد از انقلاب

  بانک مرکزی ایران در تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۳۹ با سرمایه 6.3 میلیارد ریال در تهران تأسیس و شروع به فعالیت کرد.

  ۲۰ رئیس کل بانک مرکزی قبل و بعد از انقلاب

  کدخبر: ۴۴۵۵۵۶ ۱۴۰۰/۰۷/۱۴ - ۲۱:۱۲

  بانک مرکزی ایران در تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۳۹ با سرمایه 6.3 میلیارد ریال در تهران تأسیس و شروع به فعالیت کرد.

  به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ​بورسان؛ بانک مرکزی ایران از زمان تاسیس تاکنون 20 رئیس کل به خود دیده است. از این تعداد 8 نفر پیش از انقلاب و 12 نفر پس از انقلاب در این سمت بوده‌اند.

  1- ابراهیم کاشانی (1339-1340)

  ابراهیم کاشانی کسی بود که اولین بار ایده تاسیس بانک مرکزی را با محمدرضا شاه در میان گذاشت و موافقت او را برای تاسیس این بانک جلب کرد. کاشانی به همراه یک کارشناس اقتصادی بلژیکی قوانین بانک مرکزی و اولین لایحه پولی و بانکی را تنظیم کرد. او بعدا از طرف هیئت دولت به عنوان اولین رئیس کل بانک مرکزی منصوب شد.

  او در قفقاز اقتصاد خوانده بود و سال‌ها پیش از تاسیس بانک مرکزی در صنعت بانکداری ایران فعال بود. کاشانی تنها یک سال رئیس کل بانک مرکزی بود و در سال 1340 با اعلام ورشکستگی دولت از این سمت برکنار شد.

  2- علی‌اصغر پورهمایون (1340-1343)

  اقتصاددان، استاد دانشگاه و از کارگزاران اقتصادی و مالی دوره پهلوی بود. تحصیلات خود را در ایران آغاز کرد و با کسب دکترا در رشته‌های حقوق و اقتصاد در اروپا به پایان رساند. او حدود 2 سال رئیس کل بانک مرکزی بود و پیش از این سمت مدتی را به عنوان معاون حقوقی بانک ملی گذرانده بود.

  3- محمد مهدی سمیعی (1343-1348 و 1349-1350)

  تحصیلات اقتصاد خود را در دانشگاه ولز انگلیس به پایان رساند و بعد از بازگشت به ایران در بانک ملی مشغول به کار شد و بعدذها به سفارش مصدق کار نظارت بر حسابداری شرکت ملی نفت ایران را انجام داد. او دو دوره رئیس بانک مرکزی بود. ابتدا حدود 5 سال از 43 تا 48 و سپس یک سال از 49 تا 50 رئیس کل بانک مرکزی بود.

  4- خداداد فرمانفرمائیان (1348-1349)

  اقتصاددان و استاد دانشگاه پرینستون و براون آمریکا است که لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشگاه استنفورد گرفت و دکتری اقتصاد را از دانشگاه کلرادو اخذ کرد. او حدود یک سال رئیس کل بانک مرکزی بود. به غیر از این او سمت‌هایی چون ریاست بر سازمان برنامه و بودجه و رئیس هیئت مدیره بانک صنایع را در کارنامه خود دارد.

  5- عبدالعلی جهانشاهی (1350-1352)

  دکترای اقتصاد از دانشکده حقوق و اقتصاد پاریس بود. به غیر از بانک مرکزی او استاد اقتصاد دانشگاه تهران و همچنین ریاست دانشگاه ملی را به عهده داشته است.

  6- محمد یگانه (1352-1354)

  او لیسانس اقتصاد را از دانشگاه تهران گرفت و تحصیلات خود را در دانشگاه کلمبیا آمریکا تکمیل کرد. یگانه در دوران پهلوی در پنج منصب رئیس کل بانک مرکزی، وزیر دارایی، وزیر مشاور و رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر آبادانی و مسکن فعالیت کرد.

  7- حسنعلی مهران (1354-1356)

  در دانشگاه ناتینگهام در رشته علوم سیاسی و اقتصاد مدرک گرفت و پس از اتمام تحصیلات مدتی در دانشگاه بریستول تدریس کرد. او به غیر از رئیس کل بانک مرکزی در سمت‌هایی چو.ن وزارت امور اقتصاد و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، قائم مقام شرکت ملی نفت ایران و ... خدمت کرد. او بعدها به استخدام صندوق بین‌المللی پول درآمد و یکی از مدیران این صندوق شد.

  8- یوسف خوش‌کیش (1356-1357)

  یوسف خوش‌کیش یک کارمند ساده بانک بود که پس از قبولی در کنکور اعزام کارمندان بانک به خارج، به فرانسه عزیمت کرد و دوره‌ بانک‌داری را در آن‌جا تکمیل کرد. بعدها تحصیلات خحود را در انگلستان به اتمام رساند. او تنها یک سال ریاست بانک مرکزی را به عهده داشت. به غیر از ریاست بربانک مرکزی، چندین سال مدیریت و ریاست بانک ملی را در کارنامه‌اش دارد. خوش‌کیش بعد از انقلاب به چند اتهام از جمله ثابت نگه داشتن نرخ ریال در برابر دلار برای 5 سال، به اعدام محکوم شد.

  9- محمدعلی مولوی (1357-1358)

  مولوی اقتصاددان ایرانی است که در دولت موقت برای چندماه رئیس کل بانک مرکزی ایران بود. او از اسفند ۱۳۵۷ تا آبان ۱۳۵۸ این مسئولیت را بر عهده داشت. مولوی در دوران پهلوی، نماینده اقتصادی ایران در برخی اتحادیه‌های اروپایی بود.

  10- علی‌رضا نوبری (1358-1360)

  اولین رئیس کل بانک مرکزی ایران بعد از انقلاب است که حدود 2 سال در این سمت ماند. نوبری مدرک مهندسی خود را از اکول پلی تکنیک، فوق لیسانس ریاضی را از دانشگاه سوربون، فوق لیسانس اقتصاد و فوق لیسانس تحقیق در عملیات را از دانشگاه استنفورد دریافت کرد. از او از افراد بسیار نزدیک به بنی‌صدر یاد می‌شود.

  11- محسن نوربخش (1360 – 1365 و 1373-1382)

  نوربخش دانش‌آموخته کارشناسی اقتصاد از دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد و دکتری اقتصاد از دانشگاه کالیفرنیا، دیویس بود. نوربخش در دوره سوم مجلس شورای اسلامی، بعنوان نماینده تهران در مجلس حضور داشت و در دولت ششم نیز وزیر امور اقتصادی و دارایی بود. نوربخش همچنین بعنوان استاد اقتصاد دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی فعالیت می‌کرد. او دو دوره ریاست بانک مرکزی را به عهده داشت، اول سال‌های 60 تا 65 و بعد در سال‌های 73 تا 82. از این لحاظ او رکورد دار ریاست بر بانک مرکزی ایران است.

  12- مجید قاسمی (1365-1368)

  قاسمی دانش‌آموخته کارشناسی مدیریت بازرگانی از دانشگاه علامه طباطبائی و دکتری اقتصاد از دانشگاه ساوت‌همپتون است. او همچنین قائم مقام وزیر نیرو و ریاست هیئت مدیره ذوب آهن اصفهان را در کارنامه خود دارد. قاسمی از ۱۳۹۲ تاکنون معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز تحقیقات مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

  13- محمدحسین عادلی (1368-1373)

  عادلی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد اقتصاد بین‌الملل از دانشگاه تهران و دکترای مدیریت کسب‌وکار از دانشگاه کالیفرنیا است. او از ۱۳۶۶ تا ۱۳۶۸ سفیر ایران در ژاپن بود، در فاصله سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ به‌عنوان رئیس کل بانک مرکزی ایران فعالیت می‌کرد، از ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۸ سفیر ایران در کانادا و از ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۵ سفیر ایران در بریتانیا بود. عادلی از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ نیز به‌عنوان دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز فعالیت می‌کرد. حالا او استاد دانشگاه تهران و خواجه نصیرالدین طوسی است.

  منبع مطلب : www.eghtesadnews.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید