این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  روشی هستم جدید برای آبیاری مزرعه ها و درختان با کمک من مصرف آب بسیار کمتر می شود

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  روشی هستم جدید برای آبیاری مزرعه ها و درختان با کمک من مصرف آب بسیار کمتر می شود را از این سایت دریافت کنید.

  نازبو

  آبیاری یعنی استفاده از مقادیر کنترل شده آب به گیاهان در فواصل مورد نیاز به منظور تولید محصول، آبیاری مکانیزه ، آبیاری بارانی ، آبیاری سنتی چیست ، تجهیزات آبیاری قطره ای ، آموزش آبیاری قطره ای ، آبیاری چیست ، آبیاری خطی ، آبیاری کرتی ، آبیاری نوین کشاورزی ، روشهای نوین آبیاری درختان

  آموزش و مقالات

  انواع آبیاری و روش های جدید آبیاری در جهان

  13 مرداد 1397 ابوالفضل یاوری 0

  انواع آبیاری و روش های جدید آبیاری در جهان

  آبیاری "irrigation" یعنی استفاده از مقادیر کنترل شده آب به گیاهان در فواصل مورد نیاز به منظور تولید محصول است. و یا به عبارت دیگر پخش آب روی زمین جهت نفوذ در خاک برای استفاده گیاه و تولید محصول می باشد.

  روشهای نوین آبیاری

  راندمان آبیاری بارانی تا 70 درصد و آبیاری قطره‌ای تا 95 درصد است ، یعنی در سیستم آبیاری بارانی تا 20 درصد و در سیستم آبیاری قطره ای تا 5 درصد آب تلف می‌شود، در حالیکه در آبیاری مزارع به روش سطحی حتی با انجام هزینه‌های گزاف و تسطیح اراضی راندمان آبیاری از 50 درصد تجاوز نمی‌کند. در وضعیت سنتی که اکثر اراضی کشور ما به همین ترتیب آبیاری می‌شوند این میزان حتی کمتر از 35 درصد می‌باشد. این بدین معنی است که اگر از روشهای آبیاری بارانی و قطره‌ای استفاده نکنیم، 65 درصد آب مزارع از بین می‌رود و با احتساب آب تلف شده در کانالهای انتقال، میزان تلفات از میزان 75 درصد نیز تجاوز می‌کند. لذا با استفاده از سیستم‌های آبیاری تحت فشار می‌توان از تلفات آب جلوگیری کرد تا به رشد اقتصادی و به دنبال آن به توسعه پایدار در همه زمینه‌ها دست یافت. انواع روش های آبیاری آبیاری به 3 دسته ی کلی تقسیم می‌شود. 1) آبیاری سطحی 2) آبیاری تحت فشار 3) آبیاری زیرزمینی

  ۱- آبیاری سطحی

  این روش که دارای سه روش آبیاری کرتی، نواری و شیاری است توسط یک لوله ی دریچه دار انجام می شود یا از یک نهر تغذیه می شود و بر روی سطح خاک جریان می یابد تا با نفوذ تدریجی در خاک موجب تغذیه ی گیاه شود. روش های آبیاری سطحی بدلیل پایین بودن سرمایه گذاری اولیه ، هزینه کم تعمیر و نگهداری و نیاز به انرژی کمتر نسبت به روشهای آبیاری تحت فشار ، یکی از متداولترین روشهای آبیاری در دنیا می باشد. بدلیل ماهیت ذاتی روابط آب و خاک ، راندمان پایین و پیچیده بودن مدیریت آبیاری از عمده نقاط ضعف این روش به شمار می آید که این ناشی از درجه اتوماسیون پایین ، عدم امکان بکارگیری ابزار و تاسیسات اندازه گیری و کنترل جریان و از طرف دیگر نیاز به نیروی کارگری ماهر در این روش آبیاری می باشد . البته پیشرفت های تکنولوژی در روش های سطحی باعث شده است که این روش در مراحلی بهتر از آبیاری تحت فشار عمل کند. یکی از این روش ها استفاده از لوله های دریچه دار است  این روش که تا حدود زیادی نقاط ضعف آبیاری سطحی را برطرف میکند نوعی لوله های پلی اتیلن نرم است که مجهز به دریچه های قابل تنظیم است و جایگزین نهر ها و جوی های داخل مزرعه است. تنظیم مناسب لوله های دریچه دار به همراه تسطیح دقیق، می تواند یکنواختی توزیع آب در مزارع را بهبود بخشد.

  لوله های دریچه دار

  لوله های دریچه دار عبارتست از لوله های پلی اتیلن نرم مجهز به دریچه های قابل تنظیم که بعنوان مجاری درجه 4 می توانند جایگزین مناسبی برای کانالهای خاکی گردند . در این سیستم آب بجای نهر خاکی در لوله جریان داشته و تلفات ناشی از نشت آب در کانالهای خاکی به حداقل خواهد رسید . این لوله ها که در کلاف های 100 و 200 متری ساخته می شود ، بوسیله گیره مخصوص به دهانه خروجی آبگیر و یا به یکدیگر متصل شده و در امتداد طول قطعه آبیاری به طول مناسب مستقر می گردد . لوله ها در فواصل معین مجهز به دهانه های خروجی آب ( دریچه ) می باشند و مقطع دهانه هر دریچه بوسیله کلاهک مخصوص قابل تنظیم است . بطوریکه مقدار جریان خروجی از هر دریچه را می توان متناسب با مقدار مورد نیاز با مقدار مورد نیاز ( حداکثر 5/2 لیتر در ثانیه ) تنظیم نمود . در مقابل روش های آبیاری سطحی سنتی ، سیستم لوله های دریچه دار دارای مزایای همچون یکنواختی بیشتر در توزیع آب ، کاهش مقدار آب آبیاری و همچنین حفظ انرژی بدون تاثیر در بازدهی محصول را می باشد . همچنین این سیستم دارای قابلیت فراوانی از جمله انعطاف پذیری ، بهره برداری آسان ، نیاز کم نیروی کارگری و جابجایی آسان می باشد.

  2- آبیاری تحت فشار

  بطور کلی سیستم‌های آبیاری تحت فشار به روشهایی گفته می‌شود که آب را توسط لوله و تحت فشاری بیش از فشار اتمسفر در سطح مزرعه توزیع می‌کنند. آبیاری تحت فشار به دو روش آبیاری بارانی و آبیاری موضعی انجام می‌شود. روش آبیاری موضعی به دو دسته آبیاری قطره‌ای و خطی انجام می‌گیرد. روش های آبیاری تحت فشار اغلب با وجود راندمان بالا با محدودیت های متعددی مواجه اند که مانع از کاربرد وسیع آنها شده است . استفاده از این روش ها پیش زمینه های متعددی را می طلبد. از جمله نیاز به یکپارچه سازی اراضی کشاورزی ، سرمایه گذاری کلان دولتی و خصوصی ، با صرفه تر شدن کار کشاورزی برای تولیدکننده . برخی محدودیت های ذاتی این سیستم ها نظیر: عامل گرفتگی و عامل شوری. به همین دلیل نیز روش های آبیاری تحت فشار تاکنون نتوانسته اند در کشور جایگزین روش های آبیاری سطحی شده و در مقیاس وسیع مورد استقبال قرار گیرند.

  الف) آبیاری قطره ای در این سیستم آب بوسیله پمپ از منبع به داخل شبکه پمپ شده ضمن عبور از سیلیکون ( فیلتر گردایی ) شن و مواد خارجی آن ته نشین می گردد. در این روش آب با فشاری بیش از یک اتمسفر از منبع تا محل مصرف انتقال می یابد. آب بصورت قطرات مجزا و پیوسته و یا بصورت اسپری ریز با فشار کم از طریق قطره چکان درطول خط انتقال آب قرار دارند . آبیاری قطره ای روش موثری در تحویل آب مورد نیاز گیاه در محدوده توسعه ریشه داخل خاک است و این امکان را بوجود می آورد که عمل آبیاری تا حد رفع نیاز آبی گیاه انجام می‌شود . بنابراین در این روش به میزان زیادی از اتلاف آب بصورت نفوذ عمقی، ایجاد روان آب سطحی و تبخیر در مقایسه با روشهای سنتی و بارانی کاسته می شود. در آبیاری قطره‌ای آب از یک شبکه لوله کم فشار به صورت یک الگوی از قبل تعیین شده ، پخش می‌گردد . وسیله خروج آب به خاک قطره‌چکان نام دارد . قطره‌ چکان ها از طریق یک نازل باریک یا مسیر جریان طویل، فشار موجود در شبکه لوله را کاهش می‌دهند و موجب کاهش دبی تخلیه تا حدود لیتر بر ساعت می‌شوند . آب بعد از خروج از قطره چکان‌ها توسط نیروهای کاپیلاری و ثقل درون خاک جریان می‌یابد، بنابراین سطحی که به وسیله قطره چکان‌‌ ها خیس می‌شود با عوامل محدود کننده جریان افقی آب محدود می‌گردد . برای درختان و تاکها که گیاهانی دایمی با فاصله زیاد از یکدیگر می‌باشند، قطره‌ چکانها به صورت واحد های ساخته شده مجزا بوده و توسط یک زائده به خط انتقال آب مرسوم به لوله فرعی قطره‌چکان، شیلنگ لوله فرعی یا لوله فرعی متصل می‌گردند . برخی قطره‌ چکانها به صورت لوله‌های اسپاگتی شکل بوده و چند خروجی دارند . این امر برای افزایش سطح خیس شده با حداقل افزایش در هزینه است . برای گیاهان ردیفی کمتر دایمی مانند گوجه فرنگی، لوله فرعی و قطره چکانها را با هم به صورت یک واحد قابل جدا ساختن می‌سازند که یا سوراخهایی به فواصل 22 تا 90 سانتی متری دارند مانند لوله دو محفظه‌ای و یا دیواره‌های متخلخلی دارند که آب از آنها به بیرون تراوش می‌نماید . در هر دو نوع سیستم قطره‌ای، لوله‌های فرعی به خط انتقال آب مرسوم به منیفولد متصل می‌شوند. اما آب آبیاری قبل از هر چیز بایستی از وجود ذرات آلاینده تا 120-100 میکرون زدوده شود، این عمل با سیستم کنترل مرکزی محقق می‌شود .

  منبع مطلب : www.nazboo.com

  شش حرفی هستم؟ نامم چیست؟

  پرسش و پاسخ - علوم تجربی سوم دبستان

  شش حرفی هستم؟ نامم چیست؟

  یکتا شیرمحمدی   16 دی 2:14

  3 پرسش 1 پاسخ 355 امتیاز

  دبستان سوم علوم تجربی

  روشی هستم جدید، برای آبیاری مزرعه ها و درختان، با کمک من مصرف آب بسیار کمتر می شود؟

  0 گزارش

  علی نجف نیا   1400/10/16

  0 پرسش 189 پاسخ 2354 امتیاز

  سلام رفیق؛

  آب یاری قطره ای میشه.

  موفق باشی. 3 گزارش

  مهدی کنگرلو   1401/05/27

  0 پرسش 247 پاسخ 1542 امتیاز

  سلام عزیزم

  مرسی که همه ی ما را به فکر صرفه جویی می اندازی. پاسخ شما : آبیاری قطره ای است

  1 گزارش

  Shower Grace   1401/05/13

  0 پرسش 317 پاسخ 1877 امتیاز

  سلام.همگی درست جواب دادند.......

  پیروز باشید. 1 گزارش

  Salazar Slytherin   1400/10/26

  50 پرسش 258 پاسخ 8709 امتیاز

  سلاااااام جواب بارانی هستش مثبت فراموشت نشه 1 گزارش

  mahya mohamadyan   1400/10/26

  0 پرسش 27 پاسخ 182 امتیاز

  سلام بارانی 0/0 امتیار0/0 فراموش نشه 1 گزارش

  امیر مهدی و زینب مهدوی خو   1400/10/26

  0 پرسش 14 پاسخ 124 امتیاز

  سلام دوست درس خون من

  به این روش میگن روش ??اب یاری قطره ای??

  1 گزارش

  غنچه طاهری   1400/10/24

  54 پرسش 1077 پاسخ 10782 امتیاز

  روش اب قطره ای هست...........

  1 گزارش

  Yekta Bakhshi   1400/10/20

  13 پرسش 56 پاسخ 402 امتیاز

  سلام.

  آب یاری قطره ای ✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓

  1 گزارش

  Amir Mohammad Vesali   1400/10/19

  0 پرسش 533 پاسخ 3268 امتیاز

  سلام دوست عزیز آبیاری‌ قطره‌ای موفق باشی

  1 گزارش

  Seied Abas   1400/10/16

  0 پرسش 16 پاسخ 96 امتیاز

  سلام اب یاری قطره ایه. روز خوش. 1 گزارش

  آنیسا ایزدیار   1400/11/11

  0 پرسش 23 پاسخ 23 امتیاز

  نوروزی‌‌‌‌‌‌‌‌ موفق‌باشی

  همه‌موارد‌هست‌یکم‌ذهنتو‌‌‌‌به‌کار‌بنداز

  0 گزارش

  مها موسوی   1400/10/23

  1 پرسش 4 پاسخ 34 امتیاز

  سلام آبباری قطره ایی ??????????

  0 گزارش

  میـــ ــم   1400/10/22

  9 پرسش 35 پاسخ 174 امتیاز

  قطره ای اب یاری . . . . . . . . . . . . . 0 گزارش

  آنیا صالحی   1400/10/20

  3 پرسش 45 پاسخ 428 امتیاز

  آبیاری قطره‌ای

  چون آب کمتری نسبت به آبیاری بارانی است

  0 گزارش

  Amirmohammad shah   1400/10/18

  1 پرسش 3 پاسخ 6 امتیاز

  آبیاری های قطرهای که جدیداً برای مصرف کم آب استفاده می شود

  0 گزارش

  زهرا رفیع زاده   1400/10/17

  5 پرسش 57 پاسخ 170 امتیاز

  قطره ای هستش سلامت باشید ممنون

  0 گزارش

  زهرا رفیع زاده   1400/10/17

  5 پرسش 57 پاسخ 170 امتیاز

  نمیهت89ا76قب43ص87ففففغ

  دو نم 0 گزارش

  رضا کامیار   1400/10/16

  6 پرسش 14 پاسخ 421 امتیاز

  آبیاری قطره ای خداحافظ خسته نباشید

  0 گزارش

  یکتا شیرمحمدی   1400/10/16

  3 پرسش 1 پاسخ 355 امتیاز

  آبیاری قطره ای و ابیاری بارانی کدام درست است؟

  0 گزارش

  منبع مطلب : gama.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 6 روز قبل
  0

  ثفعتددلقیکم

  مهدی 26 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید