این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  روش های فنون تدریس

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  روش های فنون تدریس را از این سایت دریافت کنید.

  روش و فنون تدریس چیست؟

  آموزش جامع روش و فنون یادگیری ، به طور کلی در آموزش و پرورش ، به تبادل دانش و تجربه بین فرادهنده و فراگیر ، تدریس می گویند که خوشبختانه در سال های اخیر همواره رو به رشد بوده و هست . فنون تدریس ابتدایی  ، دارای تکنیک های خاص خود بود و عمداتا مبتنی به معلم

  روش و فنون تدریس چیست؟

  روش و فنون تدریس چیست؟ 

  روش و فنون تدریس چیست؟   روش و فنون تدریس چیست؟  روش و فنون یادگیری

  به طور کلی در آموزش و پرورش ، به تبادل دانش و تجربه بین فرا دهنده و فراگیر ، تدریس می گویند که خوشبختانه در سال های اخیر همواره رو به رشد بوده و هست . فنون تدریس ابتدایی ، دارای تکنیک های خاص خود بود و عمداتا مبتنی به معلم بود ، به این صورت که معلم ، موضوع خاصی را توضیح می داد و دانش آموزان موظف به یادداشت برداری بودند ، که در مواردی خاص بسیار مفید بود ، اما امروزه سعی در بیدار کردن کنجکاوی و تمایل به یادگیری بیشتر دانشجویان دارند .

  از این رو ، تکنیک های مدرن به روش تدریس اضافه شده است . یکی از آنها استفاده از فناوری در کلاس درس است که به کمک آن با ایده های جدید می توانیم با ایده های قدیمی مقابله کنیم .

  خرید دوره روش و فنون تدریس

  فنون تدریس چیست 

  روش و فنون تدریس بیشتر بر اساس خلاقیت فرادهنده شکل می گیرد که دانستن این فنون ، به آسانی و سهولت تدریس کمک می کند ،در تدریس 3 موضوع اصلی حائز اهمیت است :

  1.    تعامل بین فرادهنده و فراگیر

  2.    هدفی از قبل تعیین شده توسط فرادهنده

  3.    ایجاد محیطی برای یادگیری آسان

  روش های تدریس مختلفی وجود دارد و هر مدرس ، روش تدریس مختص به خود را دارد . در واقع هیچ روش تدریس ثابتی وجود ندارد و بستگی به شرایطی مثل موضوع درسی ، هدف آموزش ، سن و سطح مخاطبان و ...  دارد ، بنابراین مدرس باید از روش های تدریس الهام بگیرد و خود بهترین و مناسب ترین روش را به کار گیرد . همانطور که گفته شد روش و فنون مختلفی برای تدریس وجود دارد که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد :

  کنفرانس (Lecturing)

  امروزه در مدارس ، روش کنفرانس به عنوان یکی از اولویت های تدریس محسوب می شود . اگرچه این روش به مدرس این شانس را می دهد که از حجم کار خود بکاهند اما  ممکن است مانع یادگیری دانش آموز شود چرا که نقش منفعل را ایفا می کند .

  نمایش دادن (demonstration )

  در این روش ، فرایند تدریس از طریق  نمونه و آزمایش است . به طور مثال مدرس می توانند یک موضوع را با انجام یک آزمایش به دانش آموزان آموزش دهد . روش نمایش دادن ، شبیه به نوشتن یک داستان است و موجب می شود که دانش آموزان با موضوع مربوطه ، ارتباط یرقرار کنند .

  در حقیقت ، حفظ مطالب برای دانش آموزان سخت و وقت گیر است در حالی که همان مطالب از طریق ، نمایش دادن راحت منتقل می شود و قابل فهم است. این روش علاقه دانش آموزان به یادگیری را افزایش و حافظه را تقویت می کند .

  همکاری (Collaborating)

  همکاری اجازه می دهد تا دانش آموزان به طور فعال در فرآیند یادگیری با صحبت کردن با یکدیگر و گوش دادن به نظرات دیگران  ، بهتر بیاموزند. پروژه ها و بحث های گروهی نمونه هایی از این روش تدریس هستند. معلمان ممکن است از همکاری ، برای ارزیابی توانایی های دانش آموزان برای کار به عنوان یک تیم، مهارت های رهبری استفاده کنند.

  بحث در کلاس ( classroom discussion)

  یکی از متداول ترین شیوه های تدریس ، شرکت در مباحث گروهی است  که در این روش  هر دانش آموز فرصت برابر را برای تعامل و ارائه نظرات خود دارد .بحث در کلاس درس مزیت هایی را شامل می شود :

  •    افزایش درک دانش آموزان

  •    گسترش دیدگاه دانش آموزان

  •    برجسته کردن دیدگاه های متضاد

  •    افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان

  •    تقویت حس همکاری در دانش آموزان

  آموزش روش و فنون تدریس

  پرسش و پاسخ (question and answer )

  مدرس با استفاده از پرسش های مناسب می تواند دانش آموزان را در راستای یادگیری موثر هدایت کند . به طور کلی ، طرح سولات متداول و تبادل نظر میان مدرس و دانش آموزان ، کلاس را از حالت یکنواختی خارج و به محیطی صمیمی با یادگیری بیشتر تبدیل می کند . هدف از این پرسش ها ، رسیدن دانش آموز به پاسخ مورد نظر است .در دوره های آموزشی ، روش و فنون تدریس ، یکی از مهم ترین مباحث طراحی سوالات تستی روش ها و فنون تدریس می باشد .

  ارزشیابی (assessment)

  یکی از مهم ترین فنون تدریس که هیچ مدرسی از آن بی نیاز نیست ، آشنایی با روش های ارزشیابی است . ارزشیابی از اصلی ترین ارکان های تعلیم می باشد . نتایج ارزشیابی ها ، به مدرس کمک می کند تا پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابد و یا درمورد تدریس های آینده خود برنامه ریزی و تصمیمات درست داشته باشد .

  ویژگی های یک مدرس موفق

  یکی از عوامل موثر در تعلیم و تربیت و تحقق اهداف آموزشی ، اساتید هستند .لذا یک استاد خوب و واجد شرایط سبب ارتقا کیفیت آموزش می شود . یکی از ویژه گی های مهم برای اساتید، ویژگی های فردی است ، ویژگی هایی مانند :

  عشق و علاقه خوشرویی صداقت و درست کاری آرامش روحی قدرت بیان آراستگی ظاهری

  از دیگر ویژه گیهای استاد خوب میتوان ، مهارت تدریس ، حضور به موقع در کلاس و مشخص کردن یک هدف برای تدریس و ... را نام برد .

  وضعیت کلاس جهت بهبود یادگیری

  نور کلاس درس باید به اندازه کافی روشن باشد چراکه نور کم یا نور بیش از حد باعث خستگی و کاهش فعالیت دانش اموزان می شود .دانش آموزان باید فضای کافی و مناسب برای فعالیت داشته باشند .فضای کلاس باید شاد و نشاط آور باشد که برای ایجاد شرایطی جذاب می توان از عکس ها و یا نقشه های رنگی استفاده کرد .

  تدریس یک مقوله مهم و تاثیر گذار در آینده افراد و یا حتی جامعه می باشد ، در راستای ارتقا یادگیری و پیشرفت آموزش برخی از مراکز مهم اقدام به آموزش فنون و روش های تدریس کرده و دوره های آموزشی روش های تدریس برگزار کرده اند که مرکز آموزش مجازی پارس یکی از برترین مراکز برگزار کننده این دوره های اموزشی می باشد .این دوره های آموزشی شامل سرفصل های مهمی می باشد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد :

  شناخت نظریه های یادگیری

  منبع مطلب : elearnpars.org

  روش تدریس چیست + انواع روش های تدریس و فنون تدریس فعال و جذاب

  در این مقاله در پاسخ به سوال هایی مانند روش تدریس چیست؟ یا روش تدریس یعنی چه؟ و .... در رابطه با انواع روش های تدریس و فنون تدریس فعال و جذاب توضیحات کاملی ارائه شده و...

  روش تدریس چیست + انواع روش های تدریس و فنون تدریس فعال و جذاب

  در این مقاله در پاسخ به سوال هایی مانند روش تدریس چیست؟ یا روش تدریس یعنی چه؟ و .... در رابطه با انواع روش های تدریس و فنون تدریس فعال و جذاب توضیحات کاملی ارائه شده و مقالات و مطالب مفیدی با فرمت pdf هم معرفی شده است.

  پیشنهاد ویژه سایت تدریس خصوصی ایران مدرس: تعریف و مفهوم تدریس از دیدگاههای مختلف و روش های نوین و جدید تدریسروش تدریس چیست و روش تدریس یعنی چه؟

  همانطور که در صفحه روش تدریس سایت ویکی پدیا هم توضیح داده شده است، روش تدریس (به انگلیسی: Teaching Method) روش سازمان‌دهی شکل یادگیری با هدف برآورده شدن یک هدف آموزشی خاص، یا به جای گذاردن یک اثر یادگیری خاص است. آموزش برنامه‌ای، سخنرانی، و نمایش عملی مثال‌هایی از روش تدریس محسوب می‌شوند. روش تدریس، مجموعهٔ فعالیت‌ها و مراحل تجربی است که برای نیل به هدفی معین انجام می‌شود و بهترین روش روشی است که با صرف کمترین مدت و با توجه به امکانات موجود، بیشترین بهره و نتیجه را عاید گرداند. تدریس را سازمان‌دهی یادگیری دانش‌آموزان تعریف کرده و روش تدریس مجموعهٔ فعالیت‌هایی است که با توجه به شرایط و امکانات موجود صورت می‌گیرد تا مساعدترین زمینه را برای پرورش و آموزش مؤثر و مطلوب فراهم سازد. در ادامه مطالبی ارائه می گردد که می تواند به مدرسین در انتخاب بهترین روش های تدریس در کلاس های تدریس خصوصی و گروهی کمک نماید.

  هر استاد و مدرسی ممکن است روش تدریس خاص و مخصوص خودش را داشته باشد. روش های تدریس مختلفی هم وجود دارد که می توانید در ادامه مطالعه نمائید. یک معلم برای اینکه در کار خودش موفق باشد بهتر است که با علاقه به تدریس روی آورده باشد. وقتی یک استاد با علاقه کار تدریس را انجام می دهد هر روشی را که برای ارائه درس استفاده کند مورد رضایت شاگردهای ایشان خواهد بود. استادی که به درس ریاضی علاقه دارد باید در زمینه تدریس ریاضی فعالیت کند و به این ترتیب بیشترین بازدهی را خواهد داشت. معلمی که به درس فیزیک علاقه دارد اگر فیزیک تدریس کند چون خودش به مباحث علاقه دارد خلاقیت هم به خرج می دهد و روش های جدید و نوینی را برای تدریس ارائه می نماید. بنابراین علاقه به درس تدریسی خودش می تواند منشاء کشف روش های جدید تدریس باشد. در کنار آن تسلط بر درس هم بسیار مهم است. وقتی استاد بسیار خوب درس را بلد است به جای اینکه حواسش پیش این باشد که درس را درست تدریس کند خلاقیت به خرج می دهد و با روش های جدیدی تدریس را انجام می دهد. یکی از بهترین راهکارها برای داشتن تدریس جذاب و حرفه ای این است که فقط به جای حرف زدن سعی کنیم شاگرد را با مباحث درگیر نموده و کار عملی و تجربی هم به کلاس اضافه نمائیم. در ادامه در رابطه با انواع الگوها، روش های تدریس و فنون تدریس فعال و جذاب توضیح داده می شود.

  مطالعه کنید:روش تدریس در دانشگاه و نکات مهم تدریس خصوصی دروس دانشگاهیانواع روش‌های تدریس1- روش‌های زبانی: در این گروه از روش‌ها، تنها معلم یا مدرس فعالیت می‌کند. وی از وسایل و امکانات مختلف موجود استفاده کرده و مطلب مورد نظر را آموزش می‌دهد.2- روش‌های فعال: در این گروه از روش‌ها دانش‌آموزان در یادگیری نقش فعالی داشته و به همراه معلم و مدرس، به فعالیت پرداخته و به صورت ملموس با موضوع مورد تدریس ارتباط دارند. از مهمترین روشهای فعال تدریس می توان به روش حل مساله، روش بحث گروهی، روش پرسش و پاسخ، روش بارش مغزی، روش هم یاری از طریق تدریس اعضای تیم، روش هم یاری از طریق طرح کارایی تیم و ... اشاره کرد.کلیک کنید: مشاهده لیست معلم های خصوصی در ایران مدرس10 مورد از انواع انواع روش های نوین و جدید

  از انواع روش های تدریس جدید و نوین می توان به مواردی همچون روش توضیحی، سخنرانی، اکتشافی، حل مسئله، روش مباحثه، پرسش و پاسخ، واحد کار، گروه های کوچک، یادگیری فردی، روش ازمایشی و .... اشاره کرد.

  تعدادی از روش های تدریس نوین در ادامه توضیح داده شده است:

  1- روش کنفـــــرانس ( گــــرد هم آیی )

  «این روش با روش سخنرانی تفاوت دارد زیرا در روش سخنرانی، معلم مسئول دادن اطلاعات به دانش آموزان است. در حالیکه در این روش اطلاعات توسط دانش آموزان جمع آوری و ارائه می گردد. این روش می تواند مشخص کند که دانش آموزان تا چه اندازه می دانند.

  2- روش حل مسئلــــه

  این روش یکی از روشهای فعال تدریس است. اگر نظام آموزشی بخواهد توانایی حل مسئله را به دانش آموزان یاددهد, (البته مسئله به معنی مشکل و معضل نیست, به بیان دیگر مسئله موضوعی نیست که برای ما مشکل ایجاد کند, بلکه رسیدن به هدف در هر اقدامی, به نوعی حل مسئله است, (خورشیدی , غندالی , موفق, 1378) در این روش آموزش در بستر پژوهش انجام می شود و منجر به یادگیری اصیل و عمیق و پایدار در دانش آموزان می شود.

  مطالعه چگونگی داشتن یک تدریس موفق و عالیهم پیشنهاد می شود.3- روش پـــــروژه ای

  روش تدریس پروژه ای به دانش آموزان امکان می دهد تا قدرت مدیریت, برنامه ریزی و خود کنترلی را در خودشان ارتقاء بخشند. در این روش دانش آموزان می توانند با توجه به علاقه ی خود موضوعی انتخاب و به طور فعالانه در به نتیجه رساندن آن موضوع شرکت نمایند.

  4- شیوه تمــــرینی

  معلم معمولاً بوسیله تمرین, فراگیر را به تکرار مطلب یا کاربرد آن تشویق می کند تا فراگیر در موضوع مورد نظر تبحر لازم را کسب کند. مثلاً معلم انگلیسی از فراگیر می خواهد که با تکرار شفاهی اصطلاحات, تلفظ صحیح آنها را فراگیرد, یا بعد از یافتن طرز ساختن جملات شرطی, پنج جمله شرطی بسازد.

  پیشنهاد می شود مطالعه نمائید:بهترین روش تدریس ریاضی و روش های نوین و جدید تدریس ریاضی

  منبع مطلب : teaching.iranmodares.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 14 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید