این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  ریختن آب جوش روی باتری ماشین

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ریختن آب جوش روی باتری ماشین را از این سایت دریافت کنید.

  رسوب زدایی باتری ماشین

  روش های رسوب زدایی باتری ماشین چگونه است؟ چگونه می توان از سولفاته شدن باتری خودرو جلوگیری کرد؟ علت سفید شدن باطری ماشین چیست؟

  مقالات

  رسوب زدایی باتری ماشین

  ارسال شده در تاریخ 21 دی 1401

  21 دی 4.8 (2118)

  باتری های خودرو همانند سایر وسایل اگر به درستی استفاده نشوند و مراقبت های مخصوص را از آن ها انجام ندهید، از بین می روند و ضعیف می شوند. یکی از نشانه های خراب شدن باطری و عدم محافظت صحیح از آن سولفاته شدن باتری است. با توجه به این که این موضوع بسیار شایع است و برای اکثرا اتفاق می افتد، در این مقاله تصمیم گرفتیم به شما آموزش دهیم که چگونه از این اتفاق جلوگیری کنید و یا در صورت رخ دادن روش رسوب زدایی باتری ماشین چگونه است؟

  در ادامه به صورت کامل این موضوعات را بررسی می کنیم و هر آنچه نیاز است به شما آموزش می دهیم.

  منظور از سولفاته شدن چیست؟

  ورقه های سربی درون باتری خودرو قرار دارند که عامل تعیین کننده سلامت باتری هستند، در زمان هایی که جریان انرژی در باتری شروع به جریان و انتقال می کند به صورت همزان اسید سولفوریک موجود با ورقه های درون باتری نوعی واکنش انجام می دهند.

  هر زمان که باطری در حال انتقال انرژی باشد، سولفات هایی که درون باتری وجود دارند بر روی ورقه های سربی جمع می شوند و از این رو باتری توانایی تولید برق و انرژی الکتریسیته را از دست می دهد.

  علاوه بر آن در هر زمان که مولد جریان را برای شارژ مجدد باتری فراهم می کند، سولفاته هایی که بر روی باتری انباشته شده اند مانع از آن می شوند که ورقه های سربی وارد باتری شوند و در نتیجه عملیات شارژ به درستی انجام نمی شود و باتری ضعیف می شود.

  با گذشت زمان اگر به این سولفاته ها اهمیت ندهید و انباشته شوند، دیگر امکان پاک کردن آن ها وجود ندارد و برای همیشه و دائمی به ورقه ها می چسبند و مانع از این می شوند که باتری بهترین عملکرد را از خود نشان دهد.

  سولفاته شدن یک نوع واکنشی است که بین بخار و آب اتفاق می افتد و در صورت بی توجهی به آن باتری رفته رفته ضعیف می شود و طول عمر آن کاهش پیدا می کند.

  دو نوع سولفات وجود دارد:

  سولفاته شدن باتری به صورت دو نوع انجام می شود: برگشت پذیر یا سلوفاته نرم و دائمی یا سولفاته سخت. اگر شما باتری خودرو را به صورت مرتب بررسی و سرویس کنید، در صورتی که سولفات بر روی آن تشکیل شود به صورت نرم و برگشت پذیر می باشد و شما این امکان را دارید که آن را تمیز کنید.

  علت سولفاته شدن سر باطری ماشین

  ولتاژ پایانه باتری تا حدود 24 ساعت از 2.50 تا 2.66 ولت بر سلول (15 و 16 ولت در یک بلوک مونو 12 ولت) مجاز است افزایش یابد. افزایش دمای باتری به 50-60 درجه سانتیگراد بیشتر به حل شدن کریستال ها کمک می کند.

  اما سولفات های دائمی زمانی تشکیل می شوند که باتری برای مدت زمان طولانی شارژ نشود و در حالت کم شارژی باشد، اگر بر روی باتری این مدل از سولفاته ها تشکیل شود امکان ترمیم و پاک کردن وجود ندارد و به صورت دائمی بر روی باتری باقی می ماند.

  البته با این حال در برخی از مواقع بسیار کم ممکن است این نوع از سولفات ها بهبود یابند این موضوع در باتری های جدید سرب اسید بیشتر دیده شده است.

  اگر می خواهید متوجه شوید که در باتری سرب اسید سولفاته ها قابل پاک شدن هستند یا خیر می توانید منحنی تخلیه ولتاژ را مشاهده کنید. اگر باتری دارای شارژ کامل باشد و ولتاژ پایدار را در تخلیه نگه دارد، احتمال فعال شدن مجدد آن وجود دارد.

  چرا باتری سولفاته می شود؟

  سولفاته شدن باتری دلایل مختلفی دارد، اما به صورت کلی عواملی مثل: شارژ ناقص باتری، رانندگی در مسیر کوتاه و خاموش کردن های بسیار، شارژ بیش از انداره باتری و … باعث می شوند که در سر باتری خودرو سولفاته ایجاد شود.

  مورد دیگری که از دلایل مهم سولفاته شدن باتری است، اسید سولفریکی است که در اثر استفاده مکرر از باتری ایجاد می شود.

  جلوگیری از سولفاته شدن باتری

  با بررسی هایی که بر روی چندین باتری انجام دادیم متوجه شودیم که سولفاته ها بیشتر بر روی قطب مثبت ایجاد می شوند، دلیل این موضوع این است که قطب مثبت باتری به کمک دینام شارژ می شود و برای سیستم برق خودرو قطب مثبت کارکرد بیشتری دارد و استفاده های بیشتری از آن می شود.

  یکی دیگر از مواردی که باعث می شود باتری سولفاته شود زمانی است که باتری فرسوده می شود و یا برق مصرفی خودرو با میزان آمپر خروجی تطابق ندارد.

  رسوب زدایی باتری ماشین چگونه انجام می شود؟

  برای انجام رسوب زدایی باتری ماشین قبل از هر کاری لازم است که اتصالات سر باتری باز نمایید.

  اولین کاری که شما باید انجام دهید اطمینان پیدا کردن از نکات ایمنی است، یعنی خودرو را خاموش کنید و هر گونه اشیا فلزی را از اطراف آن دور کنید، سپس یک دستکس دست کنید و ترجیحا از عینک ایمنی نیز استفاده نمایید.

  بعد از این که از انجام نکات ایمنی اطمینان پیدا کردید می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

  کاپوت را بالا بزنید و باتری را پیدا کنید، سپس در صورتی که محافظی بر روی آن قرار دارد کنار بکشید تا باتری قابل مشاهده شود و در نهایت سر باتری ها را جدا نمایید.

  باتری را به خوبی بررسی نمایید و از تمام زوایا آن را چک کنید، هر گونه برآمدگی، ترک خوردگی و تاب خوردگی در باتری باشد باید آن را تعویض نمایید. اما اگر هیچ یک از این موارد را مشاهده نکردید می توانید به سراغ وضعیت سر باتری ها بروید.

  معمولا در این قسمت ماده سفید رنگی وجود دارد که در اطراف قسمت بالایی باتری جمع شده اند، کاری که شما باید انجام دهید این است که این ماده را از روی باتری پاک کنید تا باتری تمیز شود.

  برای انجام این کار به مواردی مثل: آب، جوش شیرین، مسواک، پارچه تمیز، سمباده و گریس نیاز دارید.

  روش رسوب زدایی باطری خودرو

  منبع مطلب : www.sepahanbatri.com

  تعمیر و احیا باطری ماشین

  آیا با تعمیر و احیا باطری ماشین میتوان مدتی از آن استفاده نمود؟با ریختن آبجوش روی باتری ماشین، احیای باتری مرده و شکسته خودرو امکان دارد؟

  بلاگ

  تعمیر و احیا باطری ماشین

  ارسال شده در تاریخ 6 فروردین 1399

  4.7(203)

  زمانی که باطری ماشین استارت نمی زند، احتمالا خراب شده است یکی از مهمترین سوالاتی که در ذهن هر کس ایجاد می شود این است که آیا می شود با تعمیر و احیا باطری ماشین مدتی از آن استفاده نمود. و یا قطعا باید باتری را تعویض کرد؟ آیا این باطری خراب و فرسوده شده را می توان مجددا احیا کرد و مدتی از آن استفاده کرد یا حتما باید باطری را تعویض کرد و باطری نو را جایگزین باطری فرسوده نمود؟ آیا ریختن آبجوش روی باتری ماشین تاثیری در احیای آن دارد؟

  توجه: برای اینکه متوجه شوید که باطری ماشین شما خراب شده و باید تعویض شود و یا می توانید با تعمیر آن مجددا از آن استفاده کنید، پیشنهاد می شود مقاله ی زیر را مطالعه نمایید.

  چه عواملی باعث کوتاه شدن عمر باتری خودرو می گردد؟

  چه زمانی باتری نیاز به تعمیر دارد؟

  هر بار که راننده، سویچ استارت خودرو را می چرخاند مکانیسمی اتفاق می افتد که در طی آن موتور خودرو روشن می شود این مکانیسم توسط باتری اسید -سربی 12 ولتی ایجاد می شود که تقریباً در هر وسیله نقلیه موجود در جاده وجود دارد. برخی از اتومبیل ها دارای 2 باتری هستند و کامیون ها و RV ها ممکن است دارای بانک باتری باشند یعنی چندین باتری  به هم وصل شده باشد.

  عمر باتری ماشین بستگی به نحوه استفاده از آنها دارد. باتری ماشین (در بهترین حالت) به شرطی که به طور صحیح شارژ بشود و هرروز با آن خودرو، رانندگی صورت گیرد و باتری هیچ وقت تخلیه کامل(Deep cycle) نشود، می تواند تا 3 سال عمرکند. بیشتر باتری های مدرن (بدون نیاز به نگهداریSMF-باتری اتمی یا SLA) بین 2 تا 3 سال طول عمر می کنند. عمر کوتاه باتری، (کمتر از 1و نیم سال) می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد از جمله عدم استفاده بلندمدت از باتری، خوردگی، تخلیه کامل شدن باتری، تبخیر مایع الکترولیت و آسیب فیزیکی می باشد.

  چگونه یک باتری می میرد؟

  احیای باتری مرده ماشین

  موارد مختلفی هستند که می توانند عمر باتری ماشین را کوتاه کنند و اکثر آنها قابل پیشگیری هستند. البته منظور ما از “باتری مرده” آن حالتی نیست که لامپ ماشین روشن مانده یا در مدت یک ماه از ماشین استفاده نشده و شارژ باتری خالی شده است.

  در این حالت معمولا با استفاده از روش باتری به باتری ماشین می توان دوباره باتری را احیا کرد اما به هر حال، آسیب به باتری وارد شده است. تجمع آسیب های این چنینی که به باتری وارد می شود باعث مردن باتری می شود. منظور از “مردن باتری” عدم توانایی باتری در شارژ نگه داشتن است که به علت سولفاته شدن باتری رخ می دهد.

  باتری ماشین از قرار دادن صفحات فلزی متفاوت (معمولاً اکسید سرب و سرب در حمام الکترولیتی، ( معمولاً اسید سولفوریک در آب) ساخته می شود. هنگام تخلیه شارژ، “اسید باتری” جریان الکترون ها را از صفحه Pb به صفحه PbO2 هدایت می کند و جریان الکتریکی تولید می شود که می تواند برای روشن کردن موتور یا چراغ های جلو استفاده شود.

  هر بار که باتری، خالی می شود سولفاته شدن نرم اتفاق می افتد اما به دلیل اینکه معمولاً باتری بلافاصله دوباره شارژ می شود، جریان الکترونی باعث ایجاد واکنش شیمیایی در جهت عکس شده و در نتیجه صفحات Pb و PbO2 دوباره تولید می شوند. اگر باتری خودرو برای مدت طولانی بدون شارژ باقی بماند، سولفات “سخت” اتفاق می افتد(یعنی تشکیل بلورهای سولفات سرب).

  با تشکیل بلورهای PbSO4، آنها به تدریج سطح موجود برای واکنش شیمیایی را کاهش می دهند. و در نتیجه ظرفیت شارژ و تخلیه شارژ باتری کاهش می یابد. درنهایت، کریستال های PbSO4 در باتری پخش شده و منجر به ترک خوردن و ایجاد اتصال کوتاه درون باتری می شوند و باتری را از کار می اندازند.

  چه زمانی باتری خودرو قابل تعمیر است؟

  آموزش تعمیر باتری ماشین

  قبل از اینکه سوال بپرسید که چگونه باتری ماشین را تعمیر کنیم، باید در بعضی موارد فکر کنیم که آیا تعمیر ممکن است یا نه؟ روش های مختلفی وجود دارد که می توان از تکنیک های شیمیایی برای ایجاد امواج الکتریکی خاص در طول فرایند شارژ استفاده کرد. اما کدام روش واقعا کار می کند و کدام یک برای انجام دادن بهتر است؟ در ادامه، نگاهی به فوت و فن امکان کاربرد بعضی از گزینه ها، می اندازیم.

  باید توجه داشت علت خراب شدن باطری دو عامل است.

  ۱ سولفاته شدن صفحات باتری

  ۲ قطع شدن داخلی صفحات باطری

  اگر صفحات باطری قطع شود دیگر کاری نمی شود کرد. اما اگر علت خرابی باطری سولفاته شدن صفحات باطری باشد که در اثر کار کرد زیاد باطری ایجاد شده است می توان با استفاده از چند روش باطری را مجددا احیا کرد. و تا مدتی هم از باطری استفاده کرد.

  در داخل باطری صفحات سربی وجود دارند که به هم وصلند و در واقع شش خانه باطری را این صفحات تشکیل می دهند این صفحات داخل الکترولیت یا اسید باطری قرار دارند و از واکنش شیمیایی که بین این دو انجام می شود برق تولید می شود. حال با افزایش طول عمر باطری روی این صفحات را سولفات سدیم میپوشاند و این صفحات دیگر خاصیت قبلی خود را از دست می دهند.

  روش های احیای باتری خودرو

  روش اول: تعمیر باطری اسیدی خودرو

  تعمیر باطری اسیدی خودرو

  گاهی علت استارت نزدن خودرو و ضعیف شدن باطری پائین آمدن غلظت الکترولیت (اسید) باطری است. اگر باتری شما اسیدی است. ابتدا شش عدد درب باطری را باز کنید پس از آن اسید باتری را کلا تخلیه کنید. مراقب باشید تا اسید کاملا تخلیه شود.

  منبع مطلب : www.kianbattery.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی قائدی 12 روز قبل
  0

  سلام.ریختن مداوم اب جوش روی باتری زرر ندارد

  مهدی 23 روز قبل
  3

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید