این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  ساده ترین گروه کرم ها

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ساده ترین گروه کرم ها را از این سایت دریافت کنید.

  کرم ها چیست؟

  گروه بزرگی از بی مهرگان را کرم ها تشکیل می دهند که در خاک، بدن جانوران، گیاهان یا آب زندگی می کنند و به سه دسته کرم های پهن، لوله ای و حلقوی تقسیم می شوند.

  گروه بزرگی از بی مهرگان را کرم ها تشکیل می دهند که در خاک و بدن جانوران، گیاهان و یا آب زندگی می کنند. چون دسته ی کرم ها بزرگ است، دانشمندان آن ها را به رده هایی تقسیم بندی می کنند. کرم های حلقوی، لوله ای و پهن سه دسته بزرگ این گروه از جانوران هستند که در کتاب های علوم پایه چهارم و پایه نهم به آن ها پرداخته شده است. زندگی این جانوران به شکل آزاد و یا به شکل انگلی بوده و این مقاله نشریه جهان شیمی فیزیک به مطالعه ی انواع کرم ها و ویژگی های آن ها می پردازد.

  فهرست مطالب

  کرم ها چیست؟

  دسته ای از بی مهرگان که دارای بدنی نرم، دراز و بدون اسکلت هستند، کرم ها هستند. این گروه از جانوران ساده و بدون ضمائم بوده و دارای دهان، روده و مقعد هستند. بدن آن ها نیز کشیده بوده و به دلیل بزرگی گروه آن ها، به انواع کرم های پهن، حلقوی و لوله ای تقسیم می شوند. کرم ها جزء دهان اولی ها بوده و متشکل از بافت هستند. سکون و حرکت کرم ها روی سطح شکم و رو به پایین آن ها انجام می شود. شکل ظاهری آن ها نیز دارای یک سر با اندام های حسی است که حرکت این جانوران به سمت جلو را امکان پذیر می کند و یک انتهای پشتی با دم است. همین شکل ظاهری آن ها را از جانداران دیگری چون مرجان ها و یا اسفنج ها جدا می کند.

  کرم ها چیست؟

  برخی از آن ها زندگی انگلی دارند. زندگی در بدن جانوران یا گیاهان که باعث به وجود آمدن صدماتی نیز برای میزبان می شود، زندگی انگلی نامیده می شود. زندگی آزاد کرم ها در آب های شور و شیرین و یا خشکی است. در زندگی آزاد، مواد توسط این موجودات جذب و مصرف می شود اما در زندگی انگلی زندگی کرمها وابسته به میزبان است.

  کرم های پهن

  کرم های پهن

  کرم های پهن دارای ساختاری ساده از بین همه کرمها هستد و به آن ها کرم های تخت نیز گفته می شود. بدن آن ها صاف بوده و دستگاه گوارش ناقص با انتهای بسته دارند که تنها حفره ی بدن آن روده است. شاخه های زیادی از روده آن ها به تمام بدنشان پخش شده و مواد غذایی را به آن ها می رسانند. سطح خارجی بدن آن ها از کوتیکول است. فاصله میان این دیواره و اندام های داخلی از بافت پارانشیم است. طریقه تنفس در آن ها از راه انتشار و سیستم عصبی بدوی دارند. برخی از این نوع از کرم ها دارای تولید مثل جنسی (لقاح داخلی) و برخی دیگر تولید مثل غیرجنسی (لقاح متقاطع) بوده و از راه شکافت و بازسازی زیاد می شوند. بیشتر این جانداران زندگی انگلی دارند. دستگاه گردش خون در این جانوران دیده نمی شود.

  انواع کرم های پهن

  انواع کرم های پهن

  تورکیان (پلاناریا)

  تورکیان دسته از کرمهای پهن هستند که بیشتر در محل های تاریک و بدون نور بوده و در آب های سرد زندگی می کنند. این جانوران از اجسامی که در این آب ها معلق باشند و یا کنده ها، آویزان می شوند. بدن این جانوران کوتیکول ندارد. دستگاه تولید مثل در آن ها به شکل دوجنسه (هر دو دستگاه تولید مثل نر و ماده) است.

  بادکشداران (ترماتودا)

  بادکشداران یا کپلک ها دارای زندگی انگلی هستند و بیشتر در بدن مهره داران زندگی می کنند. شاخه نرم تنان مانند حلزون می تواند به عنوان اولین میزبان و بدن یک مهره دار به عنوان میزبان آخر برای آن ها باشد. لوله گوارش در این دسته از کرمهای پهن دارای دو شاخه ولی بدون مخرج است. بادکش های ترماتودا به تعداد دو عدد دهانی و دیگری شکمی و در زیر حیوان است. هر دو دستگاه تناسلی نر و ماده را در این کرمها می توان دید. تخم های خیلی زیادی توسط این جانوران تولید می شود. تعداد گونه های شناسایی شده آن ها به ۱۸۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ می رسد و اندازه آن ها بین یک میلی متر تا چند سانتی متر است.

  از مغز کپلک ها که در سر این حیوان قرار دارد دو یا سه جفت طناب عصبی در بدن پخش می شود. بزرگترین تارهای عصبی در طول سطح شکمی قرار دارد. اندام های حسی به جزء در برخی از این گونه ها وجود ندارد. این نوع کرمها در تمام زباله های آدمی یافت می شود.

  کرمهای پهن نواری (سستودا)

  این کرمها که بیشتر در دستگاه گوارش مهره داران زندگی انگلی دارند دارای ساختار بندبندی هستند. در بدن آن ها دهان نیست و به دلیل نداشتن لوله گوارش، جذب مواد غذایی از راه دیواره ی بدن صورت می گیرد. فرم لاروی این کرمها در بافت های بی مهرگان و مهره داران و فرم بالغشان در معده مهره داران یافت می شوند. کرم کدو مهمترین نوع کرمهای نواری است.

  کرم های لوله ای

  نمادتودها یا کرمهای لوله ای به دو شکل آزاد و یا انگلی زندگی می کنند و شامل تعداد زیادی هستند. محل زندگی آن ها در بیشتر مناطق مانند دریاها، خاک ها، نقاط گرمسیر و قطب ها است. اندازه کرم های لوله ای آزادزی تا ۵ سانتی متر و اندازه کرمهای لوله ای انگلی تا یک متر هم می رسد. بر خلاف کرمهای پهن، در کرمهای لوله ای دو جنس نر و ماده به طور جدا از هم هستند. جنس ماده به دلیل ساختار خاصی که دارد بزرگتر از جنس نر است. جنس ماده با انتهای پشتی پیچ خورده یک کیسه و اسپیکول جفت گیری دارد. در قسمت انتهای جلویی بدن این کرمها بخش هایی مانند دندان، خار و یا قلاب برای واکنش نشان دادن به پاسخ های حسی است.

  کرم های لوله ای

  بدن کرمهای لوله های برای این که در مقابل شیره های گوارشی مقاومت داشته باشند دارای پوشش کوتیکولی (دارای دو یا سه لایه سلولی) هستند. داشتن سر متقارن و بدنی با تقارن دو طرفه از ویژگی های این جانداران است. بالغ شدن کرم های لوله ای که به شکل انگل زندگی می کنند در بدن میزبان آن ها اتفاق می افتد. ابتدای دستگاه گوارش در بدن آن ها دهان و انتهای آن، مخرج است. از کرمهای لوله ای می توان به آسکاریس، کرمک، کرم سنجاقی و کرم قلاب دار اشاره کرد.

  منبع : www.jahaneshimi.com

  ساده‌ترین گروه کرم ها کدام است؟

  ساده‌ترین گروه کرم ها کدام است؟

  برندگان مرحله اول چالش معلم شو 🎁

  ثبت نام   ورود

  پربازدیدها: #نوبت_دوم #هماهنگ_نهم #مدرسه_یاب #آزمون‌ساز

  فصل 13: جانوران بی‌مهره علوم تجربی نهم دوره اول متوسطه درسنامه آموزشی این مبحث

  ساده‌ترین گروه کرم ها کدام است؟

  1 ) کرم های پهن 2 ) کرم های لوله ای 3 ) کرم های حلقوی 4 ) کرم های خاکی گزارش خطا یک تست دیگه بزن یک آزمون کامل بده

  تحلیل ویدئویی تست

  تحلیل ویدئویی برای این تست ثبت نشده است!

  ویدیو دوره کامل آموزشی، علوم تجربی نهم دوره اول متوسطه

  مدرس: کرامت زمانی

  مدت دوره: 38 ساعت (63 فایل)

  فارسی

  3099 تست 36,155 تومان

  ریاضی

  3883 تست 45,302 تومان

  علوم تجربی

  4465 تست 52,092 تومان

  انگلیسی

  2293 تست 26,752 تومان

  مطالعات اجتماعی

  2470 تست 28,817 تومان

  پیام‌های آسمان

  1683 تست 19,635 تومان

  عربی

  1615 تست 18,842 تومان

  قرآن

  569 تست 6,638 تومان

  آمادگی دفاعی

  198 تست 2,310 تومان

  کار و فناوری

  232 تست 2,707 تومان

  نمونه سوالات مرتبط

  آزمون آنلاین

  17 تست

  آزمون ورودی پایه دهم دبیرستان‌های دوره دوم استعدادهای درخشان سراسر کشور…

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  40 تست

  آزمون مجازی نوبت دوم علوم تجربی پایه نهم (سطح ساده) | خرداد 1399

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  9 تست

  آزمون تستی سطح ساده درس 14 علوم نهم | جانوران مهره دار

  تیم مدیریت گاما

  2 صفحه

  امتحان مستمر مهر ماه علوم تجربی نهم دبیرستان علامه طباطبایی انگوران | فصل 1 و 2

  رعنا تقی عجمی

  2 صفحه

  آزمون نوبت اول علوم تجربی پایه نهم مدرسه نهم دی | دیماه 96

  حسین رحمان پور

  رایـــــگان

  3 صفحه

  آزمونک تستی علوم تجربی کلاس نهم | فصل اول: مواد و نقش آنها در زندگی

  Miss Bagheri

  رایـــــگان

  17 صفحه

  آرایش الکترونی، ویژگی ها و کاربرد الماس و گرافیت

  محمود ساده

  4 صفحه

  آزمون درس علوم پایه نهم دبیرستان شاهد روشنگر | دیماه 95 + پاسخنامه

  سحر وصال

  8 صفحه

  نمونه سوالات امتحانی فصل 2 علوم نهم | رفتار اتم ها با یکدیگر

  احسان توکلی

  رایـــــگان

  3 صفحه

  آزمون فصل های 4 و 5 و 8 علوم تجربی نهم مدرسه فرزانگان سقز | دی 1396

  مجید رسولیان

  6 صفحه

  جزوه فصل پنجم علوم نهم | نیرو

  محمود ساده

  3 صفحه

  سوالات امتحان هماهنگ استانی نوبت دوم خرداد ماه 95 درس علوم تجربی پایه نهم | استان…

  هماهنگ نهم مازندران

  منبع : gama.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید