این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  سالروز تاسیس بسیج مستضعفین

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  سالروز تاسیس بسیج مستضعفین را از این سایت دریافت کنید.

  ۵ آذرماه؛ سالروز تشکیل بسیج مستضعفان

  بسیج مستضعفین در ۵ آذر ۱۳۵۸ با فرمان امام خمینی (ره) تشکیل شد و پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی، در دی ۱۳۵۹ به صورت قانونی رسمیت پیدا کرد.

  ۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۶

  ۵ آذرماه؛ سالروز تشکیل بسیج مستضعفان

  بسیج مستضعفین در ۵ آذر ۱۳۵۸ با فرمان امام خمینی (ره) تشکیل شد و پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی، در دی ۱۳۵۹ به صورت قانونی رسمیت پیدا کرد.

  به گزارش خبرنگار ایمنا، سازمان بسیج یکی از نیروهای پنجگانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شمار می‌رود که گردآوری، مدیریت و سازماندهی نیروهای داوطلب مردمی را در راستای اهداف سازمانی، بر عهده دارد.

  این نیرو که با نام‌های سازمان بسیج مستضعفین یا نیروی مقاومت بسیج هم شناخته می‌شود، در ۵ آذر ۱۳۵۸ به فرمان امام خمینی (ره) تشکیل شد و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در دی ۱۳۵۹ قانوناً رسمیت پیدا کرد و به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعلق گرفت.

  به اعضای این سازمان «بسیجی» می‌گویند و طبق ماده ۱۳ قانون مقررات استخدامی سپاه، بسیجی به فردی اطلاق می‌شود که داوطلبانه جهت تحقق ارتش ۲۰ میلیونی تحت پوشش سپاه درآید. به موجب همین ماده قانونی بسیجیان به سه دسته «بسیج عادی»، «بسیج فعال» و «بسیج ویژه» یا «پاسداران افتخاری» تقسیم می‌شوند. در جنگ ایران و عراق از بسیجیان بیشتر برای ارسال به صورت داوطلبانه و سازماندهی شده به جبهه‌ها استفاده می‌شد که توانستند پیروزی‌های زیادی نیز به‌دست آوردند و در جبهه‌های زیادی مانع پیشروی دشمن شوند.

  تشکل‌های سازمان بسیج مستضعفین

  - بسیج دانش آموزی - بسیج دانشجویی - بسیج جامعه پزشکی

  - بسیج جامعه مهندسین

  - بسیج اساتید - بسیج خواهران - بسیج ادارات

  عضویت‌های بسیج

  به اعضای بسیج که در سطح مدارس راهنمایی تحصیل می‌کنند، پویندگان و به اعضای در سطح دبیرستان پیشگامان گفته می‌شود.

  باقی عضویت‌های بسیج به گروه‌های زیر تقسیم می‌گردد:

  - بسیجی عادی: عموم اقشار معتقد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هستند که پس از گذراندن دوره آموزش عمومی به عضویت بسیج درآمده و سازماندهی می‌شوند.- بسیجی فعال: آن دسته از بسیجیان عادی داوطلب هستند که واجد شرایط لازم بوده و پس از گذراندن دوره‌های آموزشی سازمان دهی شده و با سپاه همکاری می‌کنند.- بسیجیان ویژه: این گروه که به پاسدار افتخاری هم شناخته می‌شوند افرادی هستند که صلاحیت‌های پاسدار را دارند و پس از گذراندن آموزش‌های لازم در این زمینه سازماندهی می‌شوند.- بسیجیان کادر: که بسیجیان فعال پس از گذراندن دوره‌های خاص به این سطح از عضویت می‌رسند.

  اهداف بسیج مستضعفین

  اهداف بسیج مستضعفین عبارت است از:

  - تحقق فرمایش روح الله خمینی (ره) مبنی بر تشکیل هسته‌های حزب‌الله

  - ایجاد توانایی‌ها و آمادگی‌های لازم دفاعی در آحاد مردم در دفاع از کشور

  - ایجاد توانایی‌های لازم رزمی در نیروهایی که توانایی شرکت در عملیات‌های کلاسیک و بزرگ را دارند.

  - ایجاد توانایی‌های لازم در آحاد مردم بمنظور کمک به هنگام بروز بلایا و حوادث غیر پیش بینی

  - کمک به دولت در امر سازندگی

  مخالفت دشمنان با تحقق اندیشه‌های اسلامی، برپایی حکومت عدل را با مشکلات فراوانی روبه‌رو می‌کند؛ شیطنت‌ها و مزاحمت‌هایی که سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد. نخستین گام برای گسترش مبانی دینی در کشور، ایجاد بستر مناسب و امنیت است. آرامش روانی و آسایش خاطر، عرصه را برای حاکمیت خدا و قانون او فراهم می‌آورد.

  یکی از حیاتی‌ترین وظایف بسیج، حفظ امنیت کشور است. شرکت پرشور در جنگ تحمیلی، نمونه برجسته‌ای از حضور موفق بسیج در صحنه امنیت ملی بوده است. اکنون نیز نیروهای بسیجی با گذراندن دوره‌های گوناگون نظامی، خود را در برابر تهاجم دشمنان خارجی و توطئه‌های داخلی آماده می‌سازند.

  حوادث پیش بینی نشده مانند زلزله، سیل و توفان، هر ساله انسان‌های فراوانی را به کام مرگ می‌کشاند. گرچه اقدام برای پیش‌گیری، نخستین گام برای کاهش خسارت‌های ناشی از این حوادث است، ولی به امدادرسانی پس از وقوع این پدیده‌ها نیز نباید بی توجهی کرد. تجربه‌های تلخ گذشته که به از دست دادن هم میهنانمان در حوادث گوناگون به ویژه زلزله انجامید، زمینه حرکت مؤثر نیروهای بسیج در سراسر کشور شد.

  آنها با آموزش شیوه‌های امداد و نجات و روش‌های پیش‌گیری و کاهش خسارت، آمادگی مردم را در برابر این حوادث، افزایش می‌دهند. امروز ایران یکی از سریع‌ترین کشورهای جهان در امدادرسانی به مناطق حادثه دیده است؛ چرا که نیروهای آگاه و هوشیار بسیج، در این برنامه نیز همچون فعالیت‌های دیگر خود، موفق عمل کرده اند.

  امر به معروف و نهی از منکر

  هر حکمی از احکام اسلامی، اهمیتی دارد که بی توجهی به آن، اجرای احکام دیگر را نیز با مشکل روبه‌رو می‌سازد. در این میان، بی توجهی به احکامی که جنبه اجتماعی دارند، بیش از احکام دیگر، نابسامانی پدید می‌آورد. اسلام، روش جلوگیری از نابسامانی‌های اجتماعی را امر به معروف و نهی از منکر می‌داند. قرآن کریم و احادیث معصومان به صراحت بر این فریضه الهی تأکید می‌کنند و فراموشی آن را آفتی می‌دانند که سلامت دین و دنیا را به خطر می‌اندازد و جامعه را به فساد می‌کشاند.

  یکی از وظایف مهم و دقیق بسیج، امر به معروف و نهی از منکر است. بسیج به عنوان نیرویی مردمی، وظیفه دارد با هرگونه فساد و انحراف اجتماعی برخورد کند. انجام چنین وظیفه حساسی، نیازمند تربیت نیروهای باتجربه و کارآزموده است که شیوه‌های برخورد درست با متخلفان را بشناسند و با شرایط و موقعیت‌های امر به معروف و نهی از منکر نیز آشنا باشند. امروزه، پایگاه‌های بسیج در سراسر کشور، برنامه منظم و گسترده ای را برای آموزش چنین افرادی پیش رو دارند.

  کد خبر 537930

  برچسب‌ها

  هدف از تشکیل بسیج ورود به سامانه بسیج بسیج فعال هفته بسیج هفته بسیج 1400

  سایت پایگاه مقاومت بسیج

  ثبت نام در سازمان بسیج مستضعفین

  هفته بسیج گرامی باد

  تاریخ هفته بسیج ۱۴۰۰

  بسیج چیست

  تاریخ تشکیل بسیج به فرمان امام

  بسیج

  سازمان بسیج مستضعفان

  سازمان بسیج مستضعفین

  برنامه های هفته بسیج

  درباره بسیج

  بسیج در چه تاریخی تشکیل شد

  ماموریت بسیج مستضعفین

  منبع مطلب : www.imna.ir

  5 آذر؛ سالروز تشکیل بسیج مستضعفان

  5 آذر سالروز تشکیل بسيج بسیج مستضعفان بسيج تاریخچه تشکیل سازمان بسيج,تشکل‌های سازمان بسیج مستضعفین,اهداف بسیج مستضعفین,روز بسيج,هفته بسيج,وظایف بسیج مستضعفین,بسیجی عادی,بسیجی فعال,بسیج دانش آموزی,بسیج دانشجویی,مناسبتهای ملی,مناسبتهای مذهبی

  5 آذر؛ سالروز تشکیل بسیج مستضعفان

  مجموعه: مناسبتها در ایران و جهان

  سازمان بسيج یکی از نیروهای پنجگانه سپاه پاسداران به شمار می‌رود

  5 آذر، سالروز تشکيل بسيج مستضعفين به فرمان امام خميني (ره)

  بسیج مستضعفین با فرمان امام خمینی رحمه الله در ۵ آذر ۱۳۵۸ تشکیل شد و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در دی ۱۳۵۹ به صورت قانونی رسمیت پیدا کرد.

  مقدمه

  هفته بسیج، بزرگ داشت جان فشانی هایی است که برای سربلندی این سرزمین صورت گرفته است. گمان غلطی است اگر بسیج را حاصل جنگ تحمیلی یا انقلاب اسلامی بدانیم. بسیج، فهم درست اتحاد، اراده و اخلاص مسلمانان است که با ظهور اسلام تولد یافته و در ملت های مسلمان رشد کرده است. هوشمندی حضرت امام خمینی رحمه الله و عدالت خواهی میلیون ها انسان باایمان، تنها، تبلور دوباره بسیج در عصر حاضر بود.

  سازمان بسيج

  سازمان بسيج یکی از نیروهای پنجگانه سپاه پاسداران به شمار می‌رود که گردآوری، مدیریت و سازماندهی نیروهای داوطلب مردمی را، در راستای اهداف سازمانی، بر عهده دارد. این نیرو که با نام‌های سازمان بَسیج مستضعفین یا نیروی مقاومت بسیج هم شناخته می‌شود در ۵ آذر ۱۳۵۸ به فرمان روح الله خمینی تشکیل شد و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در دی ۱۳۵۹ قانوناً رسمیت پیدا کرد و به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعلق گرفت.

  به اعضای این سازمان بسیجی می‌گویند و طبق ماده ۱۳ قانون مقررات استخدامی سپاه، بسیجی به فردی اطلاق می‌شود که داوطلبانه جهت تحقق ارتش ۲۰ میلیونی تحت پوشش سپاه در می‌آید. به موجب همین مادهٔ قانونی بسیجیان به سه دسته «بسیج عادی»، «بسیج فعال» و «بسیج ویژه» یا «پاسداران افتخاری» تقسیم می‌شوند. در جنگ ایران و عراق از بسیجیان بیشتر برای ارسال به صورت داوطلبانه و سازماندهی شده به جبهه‌ها استفاده می‌شد.

  تشکل‌های سازمان بسیج مستضعفین

  - بسیج دانش آموزی - بسیج دانشجویی - بسیج جامعه پزشکی

  - بسیج جامعه مهندسین

  - بسیج اساتید - بسیج خواهران - بسیج ادارات

  بسیجیان به سه دسته بسیج عادی، فعال و ویژه تقسیم می‌شوند

  عضویت‌های بسیج به چند گروه تقسیم می شوند که عبارتند از:

  به اعضای بسیج که درسطح مدارس راهنمایی ایران تحصیل می‌کنند پویندگان و به اعضای در سطح دبیرستان پیشگامان گفته می‌شود. عضویت‌های بسیج به گروه‌های زیر تقسیم می‌گردد:

  - بسیجی عادی: عموم اقشار معتقد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هستند که پس از گذراندن دوره آموزش عمومی به عضویت بسیج درآمده و سازماندهی می‌گردند.- بسیجی فعال: آن دسته از بسیجیان عادی داوطلب هستند که واجد شرایط لازم بوده و پس از گذراندن دوره‌های آموزشی سازمان دهی شده و با سپاه همکاری می‌کنند.

  پیشنهاد ویژه

  چطور میشه در سریع ترین زمان آب را تصفیه کرد؟

  با سفارش تبلیغات بنری در بیتوته فروشتو چندین برابر کن!

  کودکت تو یادگیری دروس ضعیفه؟رایگان مشاوره بگیر

  - بسیجیان ویژه: این گروه که به پاسدار افتخاری هم شناخته می‌شوند افرادی هستند که صلاحیت‌های یک پاسدار را دارا می‌باشند و پس از گذراندن آموزش‌های لازم در این زمینه سازماندهی می‌گردند.- بسیجیان کادر: که بسیجیان فعال پس از گذراندن دوره های خاص به این سطح از عضویت میرسند.اهداف بسیج مستضعفین

  اهداف بسیج مستضعفین به نقل از وبگاه آن به شرح زیر است:

  - تحقق فرمایش روح الله خمینی مبنی بر تشکیل هسته‌های حزب‌الله

  - ایجاد توانایی‌ها و آمادگی‌های لازم دفاعی در آحاد مردم در دفاع از کشور

  - ایجاد توانایی‌های لازم رزمی در نیروهایی که توانایی شرکت در عملیات‌های کلاسیک و بزرگ را دارند.

  - ایجاد توانایی‌های لازم در آحاد مردم بمنظور کمک به هنگام بروز بلایا و حوادث غیر پیش بینی

  - کمک به دولت در امر سازندگی

  امنیت؛ ارمغان بسیج

  مخالفت دشمنان با تحقق اندیشه های اسلامی، برپایی حکومت عدل را با مشکلات فراوانی روبه رو می کند؛ شیطنت ها و مزاحمت هایی که سلامت جامعه را به خطر می اندازد. نخستین گام برای گسترش مبانی دینی در کشور، ایجاد بستر مناسب و امنیت است. آرامش روانی و آسایش خاطر، عرصه را برای حاکمیت خدا و قانون او فراهم می آورد.

  یکی از حیاتی ترین وظایف بسیج، حفظ امنیت کشور است. شرکت پرشور در جنگ تحمیلی، نمونه برجسته ای از حضور موفق بسیج در صحنه امنیت ملی بوده است. اکنون نیز نیروهای بسیجی با گذراندن دوره های گوناگون نظامی، خود را در برابر تهاجم دشمنان خارجی و توطئه های داخلی آماده می سازند.

  واکنش های اضطراری بسیج

  حوادث پیش بینی نشده مانند زلزله، سیل و توفان، هر ساله انسان های فراوانی را به کام مرگ می کشاند. گرچه اقدام برای پیش گیری، نخستین گام برای کاهش خسارت های ناشی از این حوادث است، ولی به امدادرسانی پس از وقوع این پدیده ها نیز نباید بی توجهی کرد. تجربه های تلخ گذشته که به از دست دادن هم میهنانمان در حوادث گوناگون به ویژه زلزله انجامید، زمینه حرکت مؤثر نیروهای بسیج در سراسر کشور شد.

  آنان با آموزش شیوه های امداد و نجات و روش های پیش گیری و کاهش خسارت، آمادگی مردم را در برابر این حوادث، افزایش می دهند. هم اکنون ایران، یکی از سریع ترین کشورهای جهان در امدادرسانی به مناطق حادثه دیده است؛ چرا که نیروهای آگاه و هوشیار بسیج، در این برنامه نیز همچون فعالیت های دیگر خود، موفق عمل کرده اند.

  امر به معروف و نهی از منکر در نگاه بسیج

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید