این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  سامانه ناخدا

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  سامانه ناخدا را از این سایت دریافت کنید.

  مشمولان ارز "ناخدا" چه کسانی هستند؟

  سامانه "ناخدا" یا همان سامانه‌ نظام مدیریت خدمات ارز ایران قرار است تا دو هفته دیگر راه‌اندازی شود و ارز خدماتی و غیر بازرگانی که مصارف ۳۸ گانه‌ای دارد را تامین کند.

  جشنواره فجر

  اعلام فیلم‌های جشنواره فجر، نامزدهای جوایز سزار و سرنوشت مبهم «سقوط»

  در پنجمین روز جشنواره تئاتر فجر چه خبر است؟

  هر آنچه از ۲۴ فیلم «سودای سیمرغ» می‌دانیم

  ماجرای تغییر نام کارگردان «بچه زرنگ» چیست؟

  اعلام اسامی "سودای سیمرغ" و رونمایی از پوستر جشنواره فیلم فجر

  دوشنبه / ۳ بهمن ۱۴۰۱ / ۱۴:۱۴

  دسته‌بندی: اقتصاد کلان

  کد خبر: 1401110302201

  خبرنگار : 71214

  مشمولان ارز "ناخدا" چه کسانی هستند؟

  سامانه "ناخدا" یا همان سامانه‌ نظام مدیریت خدمات ارز ایران قرار است تا دو هفته دیگر راه‌اندازی شود و ارز خدماتی و غیر بازرگانی که مصارف ۳۸ گانه‌ای دارد را تامین کند.

  به گزارش ایسنا، در کنار بازار مبادله ارز و کالا، سامانه نظام مدیریت خدمات ارز ایران با نام ناخدا دو هفته دیگر راه‌اندازی خواهد شد تا به غیر از عرضه اسکناس، نیازهای ارزی غیربازرگانی هم که مصارف ۳۸ گانه دارد، تامین شود.

  در سامانه ناخدا نیازهای ارزی خدماتی و غیر بازرگانی که ۳۸ مصداق برای آن در بانک مرکزی تعریف شده است، تامین خواهد شد. محل تامین این ارز، بازار مبادله ارز و طلا خواهد بود و قیمت آن نیز بر مبنای نرخ بازار متشکل ارزی است.

  ارز درمانی، ارز ماموریت، امور دانشجویی، فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی و فرصت تحقیقاتی دانشجویان و هزینه‌های درمانی اعضای هیئت علمی، حق عضویت و حق ثبت نام در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی و محافل علمی و هزینه چاپ مقالات علمی در خارج از کشور، هزینه شرکت در نمایشگاه‌های خارج از کشور، حق‌الوکاله در رابطه با دعاوی خارجی، اصل و سود سرمایه گذاری خارجی، هزینه فدراسیون‌های ورزشی و کمیته‌های متولی ورزشی، هزینه دفاتر خارج از کشور، هزینه اجاره و اشتراک شبکه‌های اطلاعاتی (اینترنت، رویترز و ...)، هزینه برگزاری همایش‌های بین‌المللی، هزینه انجام آزمایش‌های علمی و فنی، انتشار آگهی در خارج از کشور و دریافت گواهی‌های بین‌المللی (استاندارد، کیفیت و ...)، هزینه خرید امتیاز پخش فیلم و دریافت‌های ماهواره‌ای و ارتباطی، هزینه‌های شرکت‌های بیمه ایرانی، هزینه اعزام زائرین به عمره مفرده و عتبات عالیات (عراق)، هزینه ثبت نام جهت شرکت در آزمون‌های بین‌المللی از جمله TOEFL، GRE، IELTS و ... که توسط سازمان سنجش آموزش کشور در داخل کشور برگزار می‌شود، بخشی از مصارف خدماتی ارز هستند.

  از دیگر مصارف غیر بازرگانی یا خدماتی ارز که در مجموعه مقررات ارزی بانک مرکزی به آن اشاره شده، ارز مسافرتی، هزینه‌های شرکت هواپیمایی ایرانی اعم از دولتی و غیردولتی، حق بیمه هواپیما و کشتی، حق بیمه هواپیما و کشتی، حق بیمه هواپیما و کشتی، درآمدهای ریالی شرکت های هواپیمایی خارجی، درآمدهای ریالی شرکت‌های هواپیمایی خارجی، درآمدهای ریالی شرکت‌های هواپیمایی خارجی، هزینه شرکت در دوره‌های آموزشی و پژوهشی خارج از کشورو دوره‌های آموزشی داخل کشور، هزینه ثبت نام شرکت در امتحانات علمی و تخصصی داخل و خارج از کشور، حمل جنازه، حق استفاده از واگن‌ها، مطالبات راه آهن سایر کشورها، تنخواه بازرسی و پرداخت ضروری ناشی از قراردادهای چند جانبه، تبدیل موجودی حساب‌های ریالی افراد غیرمقیم در داخل کشور، هزینه‌های دفاتر نمایندگی خارجی در ایران، خدمات کنسولی سفارتخانه‌های خارجی داخل کشور و نمایندگی‌های دیپلماتیک مقیم ایران، هزینه شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری،  تبدیل دارایی‌های ریالی مأمورین نمایندگی‌های خارجی سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های کشورهای خارجی، هزینه صندوق ضمانت صادرات ایران، هزینه‌های حمل، ترانزیت و توزیع محموله‌های پستی بین‌المللی، تبدیل مجدد ریال‌های اضافی اتباع خارجی به ارز و ترتیبات نحوه تأمین ارز بابت مصارف ارزی خدماتی مرتبط با تسهیلات ارزی  است.

  البته هر کدام از این مصارف برای تامین باید شرایطی داشته باشند و به تاییدیه‌ها و وثایقی نیاز دارد.

  انتهای پیام

  خبرنگار روح‌الله رضایی مقدم

  دبیر مریم طاووسی

  اخبار مرتبط

  رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد

  عرضه ارز سامانه "ناخدا" تا ۲ هفته دیگر/ ادامه عرضه سکه در بورس

  موضوعات داغ روز

  اقتصادي

  طرح‌های فروش خودروسازان

  سايپا خودرو سواحل مكران حمل ونقل هوایی طرح‌های فروش خودرو

  اختلال سایت فروش خودروسازان

  نظرات

  منبع مطلب : www.isna.ir

  چطور از سامانه ناخدا ارز دولتی بخریم؟

  بانک مرکزی برای خرید دلار و ارز دولتی سامانه‌ای راه انداخته است به نام سامانه ناخدا. در این مطلب با جزئیات این سامانه و نحوه فعالیت در آن آشنا می‌شوید.

  چطور از سامانه ناخدا ارز دولتی بخریم؟

  ویکی رده

  همه چیز درباره سامانه ناخدا؛ سامانه بانک مرکزی برای خرید دلار و ارز دولتی

  نویسنده: محمد امیرپور

  4 بهمن 1401

  اسم اصلی‌اش سامانه « نظام مدیریت خدمات ارز ایران » است. اما مدیران بانک مرکزی با پس و پیش کردن چند حرف به مخفف «ناخدا» رسید. ناخدا هر چقدر روی فیلم تحسین شده ناصر تقوایی یعنی «ناخدا خورشید» می‌نشیند، برای یک سامانه ارزی نام بی‌هویتی به نظر می‌رسد. اما با همه این‌ها بانک مرکزی از سامانه جامع خدماتی ارزی‌اش رونمایی کرد. اما این سامانه ارزی چطور کار می‌کند و برای خرید دلار در آن باید چه شرایطی داشت؟

  سامانه ناخدا چیست؟

  در این سامانه قرار است هم عرضه اسکناس‌های خارجی مانند دلار و یورو ارائه شود، هم جوابگوی نیازهای ارزی شرکت‌های بازرگانی باشد. بانک مرکزی فهرستی 38موردی از افرادی که نیاز به ارز خارجی دارند هم آمده تا امکان گرفتن دلار را در این سامانه داشته باشند. پس اگر قصد خرید دلار را دارید، حتما باید زیرمجموعه یکی از این 38 دلیل برای گرفتن دلار قرار بگیرید و برای خرید ارز اقدام کنید.

  همه چیز در مورد اوراق ارزی و خرید و فروش آن

  قیمت دلار در سامانه ناخدا چقدر است؟

  اگر جزو آن دسته افرادی هستید که مشمول گرفتن ارز در سامانه تعیین شده‌اید، امکان گرفتن ارز تا 5 هزار دلار را دارید. تا پیش از این طبق بخشنامه باک مرکزی هر نفر اجازه داشت فقط یکبار در سال و آن هم تا سقف 2هزار دلار بگیرد. اما در بخشنامه جدید بانک مرکزی هر نفر تا 5هزار دلار خواهد گرفت. در حال حاضر هم قیمت دلار نیمایی 28هزار و 500تومان است. قیمت دلار در سامانه ناخدا هم فعلا قرار است با همین قیمت – یعنی قیمت نیمایی – به متقاضیان داده می‌شود.

  چه کسانی می‌توانند ارز دولتی بگیرند؟

  اگر قصد خرید دلار در سامانه ناخدا را دارید، باید یکی از این دلایل فهرست 38گانه بانک مرکزی را داشته باشید:

  ارز درمانی، ارز ماموریت، امور دانشجویی، فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی و دانشجویان یا هزینه‌های درمانی اعضای هیئت علمی، حق عضویت و حق ثبت نام در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی و محافل علمی و هزینه چاپ مقالات علمی در خارج از کشور، هزینه شرکت در نمایشگاه‌های خارج از کشور، حق‌الوکاله در رابطه با دعاوی خارجی، اصل و سود سرمایه گذاری خارجی، هزینه فدراسیون‌های ورزشی و کمیته‌های متولی ورزشی، هزینه دفاتر خارج از کشور، هزینه اجاره و اشتراک شبکه‌های اطلاعاتی (اینترنت، رویترز)، هزینه برگزاری همایش‌های بین‌المللی، هزینه انجام آزمایش‌های علمی و فنی، انتشار آگهی در خارج از کشور و دریافت گواهی‌های بین‌المللی (استاندارد، کیفیت و)، هزینه خرید امتیاز پخش فیلم و دریافت‌های ماهواره‌ای و ارتباطی، هزینه‌های شرکت‌های بیمه ایرانی، هزینه اعزام زائرین به عمره مفرده و عتبات عالیات (عراق)، هزینه ثبت نام جهت شرکت در آزمون‌های بین‌المللی مثل TOEFL  IELTS ، ارز مسافرتی، هزینه‌های شرکت هواپیمایی ایرانی اعم از دولتی و غیردولتی، حق بیمه هواپیما و کشتی، حق بیمه هواپیما و کشتی، حق بیمه هواپیما و کشتی، درآمدهای ریالی شرکت های هواپیمایی خارجی، درآمدهای ریالی شرکت‌های هواپیمایی خارجی، درآمدهای ریالی شرکت‌های هواپیمایی خارجی، هزینه شرکت در دوره‌های آموزشی و پژوهشی خارج از کشورو دوره‌های آموزشی داخل کشور، هزینه ثبت نام شرکت در امتحانات علمی و تخصصی داخل و خارج از کشور، حمل جنازه، حق استفاده از واگن‌ها، مطالبات راه آهن سایر کشورها، تنخواه بازرسی و پرداخت ضروری ناشی از قراردادهای چند جانبه، تبدیل موجودی حساب‌های ریالی افراد غیرمقیم در داخل کشور، هزینه‌های دفاتر نمایندگی خارجی در ایران، خدمات کنسولی سفارتخانه‌های خارجی داخل کشور و نمایندگی‌های دیپلماتیک مقیم ایران، هزینه شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری، هزینه‌های حمل، ترانزیت و توزیع محموله‌های پستی بین‌المللی، تبدیل مجدد ریال‌های اضافی اتباع خارجی به ارز.

  نکته مهم: برای هر کدام از این دلایل که نیاز به دلار یا ارز خارجی پیدا کنید، حتما باید تاییدیه یا وثیقه‌های لازم آن را هم ارائه کنید تا دلار موردنیازتان تامین شود.

  منبع مطلب : www.rade.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید