این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  سرقت اسناد هسته ای

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  سرقت اسناد هسته ای را از این سایت دریافت کنید.

  سرقت اسناد هسته‌ای ایران

  سرقت اسناد هسته‌ای ایران

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  سرقت اسناد هسته‌ای ایران، به عملیات نفوذ عوامل موساد در شب ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸ به یک انبار در منطقه‌ شورآباد استان تهران اشاره دارد که طی آن، اسنادی شامل ۵۵ هزار صفحه سند و ۱۸۳ لوح فشرده شامل پرونده‌ها، طرح‌ها و فیلم‌های مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران سرقت شده‌است. طبق ادعای اسرائیل، حکومت ایران پس از امضاء توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵ در سال ۲۰۱۵ میلادی، انتقال و ذخیره‌سازی این اسناد در انبار فوق را آغاز کرده بودند. این اسناد محرمانه که خبر آن‌ها در آوریل ۲۰۱۸ از سوی بنیامین نتانیاهو رسانه‌ای شد، در جریان یک نشست مطبوعاتی در دسترس رسانه‌ها قرار گرفت. مقام‌های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا پس از بررسی این اسناد و تطبیق محتوای آن‌ها با اطلاعات مأموران جاسوسی‌شان، اصالت این اسناد را تأیید کرده‌اند.[۱]

  حکومت ایران بارها اعلام کرده که اسناد مورد ادعای اسرائیل جعلی هستند و با هدف تخریب فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران از سوی سازمان جاسوسی اسرائیل تهیه شده‌است.[۲]

  شرح عملیات[ویرایش]

  بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در ۳۰ آوریل ۲۰۱۸ ادعا کرد اسرائیل انبوهی از اسناد هسته‌ای ایران را از کشور خارج کرده‌است. وی ادعا کرد این اسناد شامل ۵۵ هزار صفحه و ۵۵ هزار فایل دیجیتال در قالب ۱۸۳ سی‌دی دربارهٔ برنامه و فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است.[۳][۲]

  قبل از انجام عملیات سرقت، مأموران موساد یک انبار در اطراف شورآباد که محل نگه‌داری اسناد هسته‌ای ایران بود را به مدت دو سال تحت نظر داشته‌اند. مقامات اسرائیلی باور دارند نگه‌داری اسناد هسته‌ای آن هم در انباری خارج از مناطق محافظت شده نظامی، تنها به دلیل برانگیخته نشدن تردیدها نسبت به ماهیت واقعی این انبار بوده و ایران از این انبار به عنوان استتاری برای نگه‌داری اسناد هسته‌ای خود استفاده می‌کرده‌است.[۱]

  روزنامه نیویورک تایمز جزئیات عملیات را این گونه روایت کرده‌است:[۴]

  « «مأموران سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) در تاریخ ۳۱ ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی در شورآباد تهران تنها ۶ ساعت و ۲۹ دقیقه زمان داشتند تا به انبار فایل‌های مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران دستبرد بزنند؛ یعنی یک دقیقه پیش از آن که نگهبان شیفت ۷ صبح انبار، مثل هر روز بر سر کار خود حاضر شود. در این فاصله زمانی، آنها نخست آژیرهای خطر این انبار استتار شده در یک منطقه صنعتی بی‌ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای را از کار انداختند، سپس با شکستن دو درب ورودی انبار وارد آن شدند و عملیات نفوذ به درون گاوصندوق‌های حاوی اسناد محرمانه هسته‌ای ایران را آغاز کردند. نفوذ ناپذیری این گاوصندوق‌ها موجب شد تا آن‌ها مجبور به ذوب بخش‌هایی از این گاوصندوق‌ها شوند. برای این منظور، حرارتی در حدود ۲ هزار درجه سانتی‌گراد نیاز بود ولی چون مأموران موساد می‌دانستند که اسناد هسته‌ای موردنظر دقیقاً در کدام یک از ده‌ها گاوصندوق موجود در انبار قرار دارد، نفوذ به داخل ۳۶ صندوق موردنظر، طی زمان باقی‌مانده و با استفاده از مشعل‌های هواگازی ممکن بود.[۵][۱]» »

  محتوای اسناد[ویرایش]

  طبق این اسناد، جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد برنامه هسته‌ای خود از کارشناسان پاکستانی و برخی دیگر از کارشناسان خارجی کمک گرفته بود و در قالب پروژه ای به نام آماد، در آستانه دستیابی به فناوری مهم ساخت بمب هسته‌ای قرار داشته‌؛ پروژه‌ای که مربوط به ۱۵ سال پیش بوده‌است.[۱]

  بر پایه این اسناد، ایران در تلاش برای تولید کلاهک هسته‌ای برای موشک شهاب ۳ بوده و چندین پیشنهاد را برای انجام آزمایش‌های هسته‌ای مخفیانه در دست بررسی داشته‌است که این برنامه از سال ۲۰۰۳ میلادی متوقف شده‌ و ترور دو دانشمند هسته‌ای ایران با هدف کند کردن این برنامه صورت گرفته‌است.[۱][۴]

  واکنش‌ها[ویرایش]

  به گفته حسن روحانی، رئیس جمهور وقت، در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ و تایید سرقت اسناد محرمانه، افشاء این اسناد یکی از دلایل تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای گروه ۱+۵ با ایران بوده و نشان دهنده بنا شدن توافق هسته‌ای با ایران بر مبنای داده‌های غلط است.[۶][۱]

  محسن رضایی ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ سرقت اسناد هسته‌ای توسط اسرائیل را تأیید کرد و گفت:[۷] «کشور دچار آلودگی امنیتی شده و خواستار سالم‌سازی امنیتی و پاک‌سازی منابع نفوذی احتمالی از سوی دولت آینده شده‌است. قبل از این، از اسناد به کلی سری هسته‌ای ما سرقت شده‌است و قبل از آن چند ریز پرنده مشکوک آمدند و کارهایی انجام دادند.[۸][۳]»

  یوسی کوهن، رئیس موساد، عملیات سرقت اسناد مربوط به برنامه هسته‌ای ایران توسط این سازمان را به عملیات جیمز باند در دنیای واقعی تشبیه کرد.

  « «در جیمز باند، یک نفر جهان را نجات می‌دهد. در دنیای حقیقی، تعداد زیادی از مأموران عملیاتی موساد، افراد فنی، مهندسان و متخصصان عملیات سایبری با همکاری یکدیگر، دروغ‌های رهبران ایران را افشا کردند و نشان دادند ایران در تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای است.[۶]» »

  خبرگزاری آسوشیتدپرس تصریح کرد که جزئیات جدید منتشر شده ثابت نمی‌کند که ایران به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پایبند نبوده‌است.[۱]

  محمدجواد ظریف، در پیامی توییتری این ادعاها را برنامه‌ای از پیش تعیین شده و برای تأثیر بر ادامه حیات برجام دانست.

  « «ترامپ برای فسخ برجام متوسل به اتهامات کهنه‌ای شده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر به آنها رسیدگی کرده‌است.[۱]» »

  روزنامه کیهان: «کدام نظام و حکومتی را می‌توان آدرس داد که از کمترین سطح درک و شعور برخوردار باشد و در همان حال اسناد به‌کلی سرّی خود را در یک منطقه بیابانی بی‌حفاظ رها کند که مورد دستبرد صهیونیست‌های فطرتاً دزد قرار بگیرد؟![۹]»

  آثار فرهنگی و هنری[ویرایش]

  کتابی تحت عنوان «تلاش پرمخاطره ایرانی برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای» قرار است به زودی در ایالات متحده منتشر شود که در آن با استناد به آرشیو سرقت شده هسته‌ای ایران، گفته شده‌است که جمهوری اسلامی ایران سال‌ها پیش از توانایی ساخت سلاح هسته‌ای در یک دوره زمانی کوتاه برخوردار شده‌است.[۱۰] دیوید آلبرایت، رئیس مؤسسه علم و امنیت بین‌المللی، و سارا برکهارد، از محققان همین مؤسسه، نویسندگان این کتاب هستند و آن را بر اساس اسناد آرشیو هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران که اسرائیلی‌ها در ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ از داخل ایران سرقت و به اسرائیل منتقل کردند، تنظیم و برای انتشار آماده کرده‌اند. نویسندگان کتاب عقیده دارند شیوه ایرانی‌ها برای ساخت بمب اتمی «کاملاً بومی» است و از خارج الگوبرداری نشده‌است.[۱۱]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  فرارو

  آیا سیا به عوامل موساد کمک کرد تا در فوریه ۲۰۱۸ میلادی پس از آن چه

  سیاست / دیپلماسی

  کد خبر: ۶۰۳۶۳۸ ارسال نظر

  ادعای جدید روزنامه اسرائیلی درباره سرقت قرن در کتاب پمپئو

  سیا چگونه همدست موساد در سرقت اسناد هسته‌ای ایران شد؟

  آیا سیا به عوامل موساد کمک کرد تا در فوریه ۲۰۱۸ میلادی پس از آن چه "سرقت قرن" نامیده شده از ایران فرار کنند و اسناد بایگاهی مخفی هسته‌ای ایران را از آن کشور خارج کنند؟ "مایک پمپئو" رئیس اسبق سیا و وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده در کتاب جدید خود تحت عنوان "هرگز یک اینچ نده" به این موضوع اشاره کرده، بدون آن که آن را کاملا مورد تایید قرار دهد

  تاریخ انتشار: ۱۵:۱۶ - ۰۴ بهمن ۱۴۰۱

  پ

  فرارو- روزنامه اسرائیلی جروزالم پست (اورشلیم پست) در گزارشی به قلم «یونا جرمی باب» کمک احتمالی سیا به عوامل موساد برای فرار از ایران در ماجرای سرقت اسناد برنامه هسته‌ای ایران را بررسی کرد.به گزارش فرارو به نقل از جروزالم پست، خلاصه‌ای از کتاب تازه "مایک پمپئو" وزیر خارجه اسبق آمریکا نشان می‌دهد که ایالات متحده بیش از آن چه پیش‌تر گفته شده بود در سرقت اسناد هسته‌ای ایران نقش داشته است.

  آیا سیا به عوامل موساد کمک کرد تا در فوریه ۲۰۱۸ میلادی پس از آن چه "سرقت قرن" نامیده شده از ایران فرار کنند و اسناد بایگاهی مخفی هسته‌ای ایران را از آن کشور خارج کنند؟ "مایک پمپئو" رئیس اسبق سیا و وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده در کتاب جدید خود تحت عنوان "هرگز یک اینچ نده" به این موضوع اشاره کرده، بدون آن که آن را کاملا مورد تایید قرار دهد.

  او بدون ذکر تاریخ دقیق از مکالمه خود با "یوزی کوهن" رئیس وقت موساد می‌گوید. او می‌نویسد یکی از دستیاران اش به وی گفته بود که کوهن می‌خواهد فورا با شما صحبت کند. او می‌نویسد این پیام زمانی به او منتقل شد که در حال خروج از هواپیما در یکی از پایتخت‌های اروپایی بود. او بازگشت و سوار هواپیما شد جایی که تجهیزات ارتباطی مناسب برای مکالمه محرمانه با رئیس موساد وجود داشت. پمپئو می‌نویسد صدای کوهن آرام، اما جدی بود. او گفت: "ما یک، تیم ما به تازگی ماموریت بسیار مهمی را انجام داده است و من اکنون در خارج کردن اعضای تیم با قدری مشکل مواجه شده ام می‌توانم روی کمک تو حساب کنم"؟

  پمپئو می‌نویسد هر زمانی که کوهن با او تماس تلفنی برقرار می‌کرد او درخواست اش را می‌پذیرفت او می‌نویسد: "این بار نیز همین کار را برایش انجام دادم. من آنجا بود تا به دوستان مان کمک کنم بدون هیچ گونه پرسشی بدون توجه به خطرات احتمالی. افراد من در سراسر جهان وارد عمل شدند. ما با تیم او ارتباط برقرار کردیم. ما ظرف مدت ۲۴ ساعت آنان را به خانه‌های امن هدایت کردیم. طی دو روز پس از آن آنان به کشور‌های شان بازگشتند. آنان بدون آن که جهان هرگز بداند یکی از مهم‌ترین عمایات‌های مخفیانه تاکنون انجام شده را اجرا کرده بودند".

  البته پمپئو به طور مستقیم اشاره نمی‌کند که عملیات در ایران بوده، اما توصیف او از "یکی از مهم‌ترین عملیات‌های مخفیانه که تاکنون انجام شده است" نشان می‌دهد که اشاره او به عملیات سرقت اسناد هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی بوده است.

  کوهن پیش‌تر گفته بود علیرغم آن که ده‌ها عامل موساد درگیر در آن عملیات در نهایت به سلامت از ایران فرار کردند با این وجود، شرایطی وجود داشت که جان شان در خطر بود و احتمال گرفتار شدن شان توسط نیرو‌های امنیتی ایران وجود داشت.

  دخالت سیا بازی را تغییر می‌دهد

  اگر سیا در این ماجرا نقش داشته اشاره پمپئو اولین اعتراف عمومی بوده که درباره نقش امریکا در عملیات سرقت اسناد هسته‌ای ایران مطرح شده است. پیش‌تر "جروزالم پست" گزارش داده بود که اسرائیل و شخص کوهن پمپئو و سیا را درباره عملیات مطلع ساخته بودند. با این وجود، پیش‌تر هیچ گزارشی در مورد دخالت مستقیم سیا در این عملیات حتی برای خروج نیرو‌های موساد از ایران منتشر نشده بود.

  با این وجود، عملیات‌های عمده شناخته شده که به صورت علنی مطرح شده بودند از جمله خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای نطنز در ژوئیه ۲۰۲۰ میلادی و ترور "محسن فخری زاده" دانشمند هسته‌ای ایران در نوامبر ۲۰۲۰ میلادی هر دو در زمانی رخ دادند که پمپئو دیگر رئیس سیا نبود. او در آوریل ۲۰۱۸ میلادی به وزارت خارجه امریکا انتقال یافته بود. به همین ترتیب، دخالت اسرائیل در ارائه اطلاعات در رابطه با ترور ژنرال سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط آمریکا در ژانویه ۲۰۲۰ نیز زمانی صورت گرفت که پمپئو دیگر رئیس سیا نبود.

  از میان اخبار بی بی در مخمصه!

  ۱۰ چالش بزرگ ایران در خاورمیانه ۲۰۲۳؛ از سناریوی وقوع جنگ تا تعامل با بغدادِ «السودانی»

  کارشناسی فنی و بدنه خودرو | کارنامه

  تمدید سریع و راحت بیمه خودرو | بیمه بازار

  ارسال نظر ۳ پسندیدم

  ۸ ویدئوی پربیننده و جذاب حیات وحش در یک روز گذشته

  چه حیواناتی وارد «عصر حجر» شده‌اند؟

  چرا کاوۀ آهنگر مشهور شده است؟

  برچسب ها: سرقت قرن اسناد هسته‌ای سیا موساد مایک پمپئو

  گزارش خطا اشتراک گذاری خط داغ

  ادعای جدید روزنامه اسرائیلی درباره سرقت قرن در کتاب پمپئو

  سیا چگونه همدست موساد در سرقت اسناد هسته‌ای ایران شد؟

  آیا سیا به عوامل موساد کمک کرد تا در فوریه ۲۰۱۸ میلادی پس از آن چه "سرقت قرن" نامیده شده از ایران فرار کنند و اسناد...

  نسبت اقتصادِ ایران با جهان

  ۳ آدرس غلطِ بزرگ در اقتصاد ایران

  تا زمانی که اشکالات زیربنایی اقتصاد ایران نظیر خلق روزانه بیش از ۴ هزار میلیارد تومان پولِ بی کیفیت از سوی بانک‌های...

  تفاوت قیمت دلار سهمیه‌ای و آزاد/ چرا ارز توافقی حذف شد؟

  همزمان با حذف ارز توافقی، روز سه‌شنبه چهارم بهمن قیمت دلار سهمیه‌ای برای اولین بار در محدوده ۴۲ هزار آفتابی شد....

  از کاخ‌های مخفی پوتین چگونه محافظت می‌شود؟

  محافظت شدید از مخفی‌ترین کاخ پوتین

  تصاویر منتشر شده استقرار یک فروند سامانه دفاع هوایی پانتسیر – اس ۱ را نشان می‌دهند که در نزدیکی مخفیگاه ریاست جمهوری...

  گران‌ترین ماست پاستوریزه در سوپرمارکت‌ها

  سطل ۱.۵ کیلویی ماست چکیده کوهپناه را ۱۲۰ هزار تومان می‌فروشند؛ یعنی معادل یک مرغ کامل که معمولا دو کیلو وزن دارد

  منبع مطلب : fararu.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید