این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  سر سفره هفت سین چی میزارن

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  سر سفره هفت سین چی میزارن را از این سایت دریافت کنید.

  وسایل ضروری و غیر ضروری سفره هفت سین

  هفت سین از مشهورترین مراسم نوروز است، وسایل ضروری سفره هفت سین همانطور که از نامش پیداس با حرف (س) شروع میشوند . آیا میدانید وسایل ضروری سفره هفت سین کدامند ؟

  وسایل ضروری و غیر ضروری سفره هفت سین

  وسایل هفت سین 52 0

  زمان مطالعه: 4 دقیقه

  هفت سین از مشهورترین مراسم نوروز است، وسایل ضروری سفره هفت سین همانطور که از نامش پیداس با حرف (س) شروع میشوند . آیا میدانید وسایل ضروری سفره هفت سین کدامند ؟

  اجزای سفره هفت سین

  هفت‌ سین سفره‌ ای است که ایرانیان هنگام نوروز پهن میکنند که دربر گیرنده هفت جور از روزی های زمینی است که با حرفِ «سین» آغاز می‌شوند. این سفره روی زمین یا روی خوان پایه گذاشته می‌شود.

  اعضای خانواده در زمان گردش سال در کنار سفره هفت‌سین می‌نشینند. دسته‌ای نیز سفره را تا سیزده روز پس از نوروز نگه می‌دارند و در پایان این چرخه، در روز سیزده نوروز، سبزه را به آب می‌سپارند.

  در گذشته این سنت در بخش‌هایی از ایران‌زمین و امروزه در ایران و برخی از کشورهای اطرافِ آن گرامی داشته می‌شود.

  سین های هفت سین چیست ؟

  سیر ( سلامتی )سکه ( برکت و فراوانی )سماق ( نماد زندگی )سنجد ( نماد عشق )سیب ( مهر ورزی )سبزه ( نشانه خرمی )سمنو ( نشانه فراوانی )سرکه ( نشانه صبر )سنبل ( نشانه بهار )

  وسایل هفت سین

  نمادهای سفره هفت سین

  نماد سنجد : نماد فرزانگی و زایش میوه‌ای است که وقتی بارور می‌شود و بویش در فضا پراکنده می‌شود. پرورش دهنده قوای احساسی آدمی نیز هست.نمادسیب : سیب، نماد سلامتی و زیبایی است و سیبی که سر سفره می گذارند، نشان از دوری از گزند و آسیب دارد. رسم است که سیب را مادر یا پدربزرگ خانواده سر سفره بگذارند؛نماد سبزه : سبزه نشان از تولد دوباره، حیات دوباره و زایش و سبزی است. سر سفره گذاشتنش به این دلیل است که سال آینده سالی شاداب، سرسبز و خرم باشد.نماد سمنو : سمنو نماد قدرت و سمبل خیر و برکت است. آن را به عنوان نماینده ای از صبر، عدالت، مقاومت و قدرت بر سفره می گذارندنماد سیر : اول؛ نشان از تندرستی و میکروب زدایی دارد و دوم؛ برای رعایت حدود و مرزها سر سفره گذاشته می شود.سرکه : سرکه، نماد تسلیم و رضاست. سرکه سر سفره نوروزی ما را به پذیرش ناملایمات زندگی دعوت می کند.سماق : سماق که رنگ طلوع آفتاب است؛ سمبل صبر و بردباری است و مظهر طلوع و آغاز دوباره معنی می شود .

  هفت سین چه چیزهایی است ؟

  سایر وسایل سفره تحویل سال

  سکه: سکه، سین مدرن سفره هفت سین است و جزو هفت سین به حساب نمی آید؛ بعد‌ها به سفره اضافه شده است تا نمادی برای افزایش دارایی باشد.قرآن کریم: قرآن را به نشانه توکل و توسل به خدای متعال بر سفره قرار می دهند و درخواست بهترین ها را از خالق خویش دارند.آینه: آینه نماد روشنایی است و حتما باید بالای سفره جای گیرد.ماهی: نماد زایش، تازگی، شادابی و تکاپو است.شمع: مظهر فروغ و روشنایی است.

  فلسفه هفت سین

  وسایل ضروری برای سفره‌ی هفت‌سین که سین ندارند

  آیینه ( نشانه روشنایی )

  حافظ و قرآن ( نشانه ایمان و اعتقاد )

  شمع ( نشانه روشن فکری )

  ماهی ( نشانه زندگی )

  تخم مرغ ( نشانه باروری )

  سفره هفت سین معمولاً چـندساعت مانده به زمان تحویل سال جدید آماده بود و بر صفحه اى بلندتر از سطح زمین چیده مى شد. سفره هفت سین نوروزی بر پایه عدد مقدس هفت بنا شده بود.

  سال هاست که سفره هفت سین را در سال نو در خانه هایمان می چینیم و سعی می کنیم تا ظاهری هر چه زیباتر و باشکوه تر به آن ببخشیم. اما بد نیست با خواندن این مقاله بدانیم که چه فلسفه ای پشت این سفره هفت سین نوروزی و هر یک از اجزای سفره هفت سین وجود دارد.

  این مطلب چقدر مفید بود ؟

  1 2 3 4 5

  4.3 از 5 (52 رای)

  برچسب‌ها هفت سین

  منبع مطلب : www.delgarm.com

  چه چیزهایی در سفره هفت سین هست و چرا ؟

  با اجزای سفره هفت سین و نمادهایشان بیشتر اشنا شوید

  چه چیزهایی در سفره هفت سین هست و چرا ؟

  با اجزای سفره هفت سین و نمادهایشان بیشتر اشنا شوید

  244848 آداب و رسوم 1400/01/02

  هفت سین نماد چیست؟

  هفت‌سین سفره‌ای است که ایرانیان هنگام نوروز می‌آرایند. این سفره ممکن است روی زمین یا روی میز گذاشته شود. اعضای خانواده معمولاً لحظهٔ تحویل سال را در کنار سفرهٔ هفت‌سین می‌گذرانند. بعضی سفره را در مدت سیزده روز نوروز نگه می‌دارند و در پایان این دوره، در روز سیزده نوروز، سبزه را به آب می‌دهند.

  سفرهٔ هفت‌سین منحصر به نوروز نیست و بعضی این سفره یا مشابهش را برای مراسم ازدواج یا شب چله تهیه می‌کنند.

  به گفتهٔ دانشنامهٔ ایرانیکا، ملت‌های دیگری که با ایرانیان فرهنگ و سنت‌های مشترک دارند (مانند افغانان، تاجیکان، و ارمنیان) این سفره را حاضر نمی‌کنند و این سفره حتی بین کردها و زرتشتیان (که هر دو معمولاً از حافظان سنت‌های باستانی ایرانی بوده‌اند) نیز معمول نبوده است، هر چند اخیراً سفرهٔ هفت‌سین در میان زرتشتیان شهرنشین معمول شده است.

  اجزای سفره هفت سین و نماد هایشان :

  سیر ( نشانه سلامتی )

  سکه ( نشانه برکت و فراوانی )

  سماق ( نماد مزه زندگی )

  سنجد ( نماد عشق )

  سیر، سکه، سماق و سنجد در سفره هفت سین

  سیب ( نشانه زیبایی و مهر و مهر ورزی )

  سبزه ( نشانه خرمی و نو شدن )

  سیب و سبزه در سفره هفت سین

  سمنو ( نشانه فراوانی و خیر و برکت )

  سرکه ( نشانه صبر و شادی )

  سنبل ( نشانه بهار )

  سمنو و سرکه و سنبل در سفره هفت سین

  آیینه ( نشانه روشنایی )

  حافظ و قرآن ( نشانه ایمان و اعتقاد )

  شمع ( نشانه روشن فکری )

  ماهی ( نشانه زندگی )

  ماهی، شمع، قرآن و حافظ و آینه در سفره هفت سین

  تخم مرغ ( نشانه باروری )

  تخم مرغ در سفره هفت سین بیشتر بدانید : نوروز در فرهنگ اقوام مختلف بیشتر بدانید : مراسم نوروز در زمان ساسانیان چگونه برگزار می‌شد؟ بیشتر بدانید : تصاویری زیبا از کشورهایی که نوروز را جشن می گیرند بیشتر بدانید : پیدایش جشن نوروز و و تاریخچه عید نوروز/ آداب و رسوم ایرانیان + تصاویر

  تهیه و تدوین: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ

  seemorgh.com/culture

  اختصاصی سیمرغ برچسب ها: عید نوروز سفره هفت سین شیرینی ماهی سبزه عید

  منبع مطلب : seemorgh.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید