این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  سلسله های ایران به ترتیب از قدیم بازی خواستگاری

  سلسله های ایران به ترتیب از قدیم بازی خواستگاری را از این سایت دریافت کنید.

  سلسله های ایران به ترتیب از گذشته تا کنون

  حکومت های ایران بعد از اسلام و سلسله های ایرانی قبل از اسلام

  کد مطلب: 44489 درج نظر

  آسمونی فرهنگ و ادبیات تاریخ و تمدن

  زمان مطالعه: 1 دقیقه

  سلسله های ایران به ترتیب از قدیم به جدید

  سلسله های ایرانی بعد از اسلام و قبل از اسلام همگی در دوره های مختلف شامل چندین حکومت بوده اند که در این مطلب با آن ها آشنا می شوید.

  سرفصل های این مطلب: [بستن]

  - حکومت‌ های ایران باستان به ترتیب

  - حکومت‌ های شاهنشاهی ایران

  - حکومت‌ های سده های میانی

  - حکومت های معاصر اولیه

  - حکومت های معاصر

  شاید تاکنون مطلبی جامع و کامل در راستای سلسله های ایرانی به ترتیب قبل و بعد از تاریخ اسلام در دست نبوده و شاید هیچ منبعی چنین جمع‌بندی را به طور کامل و با ترتیب ارائه نکرده باشد. برای آشنایی با سلسله های ایرانی این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به معرفی فهرست حکومت های ایران از ابتدا تا کنون می پردازیم.

  حکومت‌ های ایران باستان به ترتیب

  حکومتمدت فرمانرواییپایتختنیا ایلامی

  500 سال شوش

  عیلام 2161 سال شوشمنائیان 234 سال بوکان

  • سلسله های ایرانی قبل از اسلام

  حکومت‌ های شاهنشاهی ایران

  حکومتمدت فرمانرواییپایتختمادها 128 سال هگمتانهسکاها 27 سال سقزهخامنشیان 220 سال پاسارگادسلوکیان 249 سال سلوکیهاشکانیان 249 سال ارشاکساسانیان 427 سال تیسفون

  سلسله های ایرانی بعد از اسلام

  حکومت‌ های سده های میانی

  حکومتمدت فرمانرواییپایتختامویان 89 سال دمشقعباسیان 508 سال بغدادصفاریان  134 سال زرنجسامانیان  124 سال بخارازیاریان  115 سال گرگانآل بویه  121 سال شیرازغزنویان  224 سال غزنینسلجوقیان  157 سال نیشابورخوارزمشاهیان  154 سال سمرقندایلخانان  79 سال مراغهچوپانیان  22 سال تبریزمظفریان  58 سال یزدجلایریان  96 سال تبریزسربداران  39 سال سبزوارتیموریان  35 سال سمرقندقراقویونلو  62 سال تبریزتیموریان 102 سال سمرقندقراقویونلو 40 سال تبریز

  حکومت های معاصر اولیه

  حکومتمدت فرمانرواییپایتختصفویان 235 سال تبریزافشاریان 11 سال مشهدزندیان 34 سال شیرازافشاریان 49 سال مشهدقاجاریان 129 سال ساری

  حکومت های معاصر

  حکومتمدت فرمانرواییپایتختپهلوی 54 سال تهراندولت موقت ایران 1 سال تهرانجمهوری اسلامی 43 سال (حکومت فعلی) تهران

  921 61 همچنین بخوانید

  تغییر رژیم ایران و سلسله های حکومتی

  منبع: آسمونی تاریخ و تمدن تاریخ شناسی ایران درج نظر #سلسله #حکومت

  اشتراک گذاری برای دوستان:

  لینک کوتاه:

  : برای دریافت مشاوره درباره سلسله های ایران به ترتیب از قدیم به جدید فرم زیر را تکمیل کنید

  معرفی نویسنده: آسمونی

  محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

  instagram.com/asemooniportal

  سلسله

  پادشاهان ایرانی و سلسله آن ها

  8 نظر

  ثبت نظر شما 0 0

  محمد سام همایونی باغبیدی

  2 هفته پیش

  بله این درسته ما سربداران نداریم

  12 0 سورنا کاظمی 5 ماه پیش

  نمیفهمم چرا نوشتین حکومت قاجار ساری بوده در حالی که اغا{ افرادی که خواجه میشن اغا خونده میشن} محمد خان بسمت ری رفت و تهران رو پایتخت اعلام کرد/:

  12 8 سورنا 5 ماه پیش

  نمیفهمم چرا نوشتین حکومت قاجار ساری بوده در حالی که اغا{ افرادی که خواجه میشن اغا خونده میشن} محمد خان بسمت ری رفت و تهران رو پایتخت اعلام کرد/:

  9 10 مینا محسنی 6 ماه پیش

  در مورد حکومت سربداران حکومت سربداران که موسسش میر بزرگ مرعشی بود و با الهام از واقعه سربداران که در سبزوار اتفاق افتاد و ایشان در آن واقعه شرکت داشتند سلسله مرعشیان را در امل طبرستان و یا مازندران امروزی بنا گذاشتند آنها که خود صفویان را در دامن خود رشد دادند به دست آنان نابود شدند و شاه عباس بزرگ که مادرش از مرعشیان بود طبرستان را ملک موروثی خود میدانست و به آنجا لشکر کشید و البته در جنگل‌های آنجا مریض شد و دار فانی را ودا گفت که بعدها آرامگاهش را از آنجا به جای دیگر منتقل کردند. حکومت سربداران نداریم بلکه حکومت مرعشیان داریم که به اشتباه سربداران نوشته می‌شود

  5 4 مینا محسنی 6 ماه پیش

  در مورد حکومت سربداران حکومت سربداران که موسسش میر بزرگ مرعشی بود و با الهام از واقعه سربداران که در سبزوار اتفاق افتاد و ایشان در آن واقعه شرکت داشتند سلسله مرعشیان را در امل طبرستان و یا مازندران امروزی بنا گذاشتند آنها که خود صفویان را در دامن خود رشد دادند به دست آنان نابود شدند و شاه عباس بزرگ که مادرش از مرعشیان بود طبرستان را ملک موروثی خود میدانست و به آنجا لشکر کشید و البته در جنگل‌های آنجا مریض شد و دار فانی را ودا گفت که بعدها آرامگاهش را از آنجا به جای دیگر منتقل کردند. حکومت سربداران نداریم بلکه حکومت مرعشیان داریم که به اشتباه سربداران نوشته می‌شود

  منبع مطلب : asemooni.com

  اسامی سلسله های حکومتی ایران از ابتدا تاکنون در حل جدول

  نام سلسله های حکومتی از بعد از اسلام تا کنون . ترتیب حکومت های ایرانی از اولین سلسله تا آخرین . اسامی سلسله های حکومتی قبل از اسلام .

  اسامی سلسله های حکومتی ایران از ابتدا تاکنون در حل جدول

  در این مطلب اسامی سلسله های حکومتی را از بدو تاسیس تا آخرین سلسله حکومتی بر مردم را آورده ایم که با مختصر توضیحاتی خواهید خواند .

  گفته می‌شود که اولین پادشاهی ایران و اولین سلسله متعلق به کیومرث بود و در اوستا نیز از او یاد شد. البته حکومت او در دوران انسان‌های اولیه شکل گرفت و زمانی بود که انسان‌ها در غارها زندگی می‌کنند.

  اسامی سلسله های حکومتی باستان

  نیا ایلامی

  ایلامیان از اولین حکومت‌های ایران است که جزییات زیادی در رابطه با این حکومت در تاریخ منتشر نشده است اما گفته می‌شود که دوران حکومت ایلامیان به ۵۰۰ سال رسید و احتمالاً پایتخت ایلامیان شوش انتخاب شده بود.

  عیلام

  بر اساس گفته‌ها این تمدن نیز جزو تمدن‌های ایلامیان بود که مجدداً با مرکزیت شوش ادامه پیدا کرد و به مدت ۲۱۶۱ سال دوام داشته است.

  منائیان

  از سوی دیگر منائیان با پایتخت بوکان و زبان ایرانی به مدت ۲۳۴ سال یکی دیگر از حکومت‌های ایران به حساب می‌آیند.

  سلسله های ایرانی از ابتدا تا کنون

  حکومت‌های پادشاهی ایران قبل از اسلام

  پس از ایران باستان، دوره پادشاهی یا شاهنشاهی در حکومت‌های ایران آغاز می‌شود که در ادامه ترتیب این حکومت های ایران را نام خواهیم برد.

  مادها

  مادها با انتخاب پایتخت هگمتانه بر ایران حکومت کردند. مادها قومی ایرانی بودند که به رهبری دیاکو نظم گرفتند. البته از دیگران حاکمان مادها می‌توان به هوخشتره و آزی دهاک نیز اشاره کرد. مادها حکومت طولانی داشتند اما تاریخ دقیقی از مدت زمان حکومت آن‌ها در دست نیست.

  هخامنشیانکوروش با شکست مادها این حکومت را به پایان رساند و حکومتی جدید با نام حکومت هخامنشیان را ایجاد نمود. هخامنشیان نخستین دولت متمدن در تمام جهان آن دوران بود. دوران هخامنشان دوران پیشرفت، فرهنگ و تمدن بود و به جرات می‌توان گفت دوره هخامنشیان دوره جهش بشریت و دوره جهش تاریخ ایران و جهان بود. از پادشاهان دوره هخامنشیان می‌توان به ترتیب به کوروش کبیر، کمبوجیه، گئومات، داریوش، خشایار شاه، اردشیر، خشایارشاه دوم، سغد پانوس یا سغدیان، داریوش دوم، اردشیر دوم، اردشیر سوم، ارسس و داریوش سوم اشاره کرد.سلوکیان

  سلوکوس سردار اسکندر مقدونی پس از مرگ او به حکومت رسید و حکومت سلوکیان را ایجاد نمود. سلوکیان از ریشه یونانیان بودند و فرهنگ و زبان یونانی را به ایران آوردند. این حکومت در نهایت در زمان آنتیوخوس دوم به پایان رسید.

  اشکانیان

  اشکانیان هم تمدن یونانی بودند که پس از سلوکیان شکل گرفتند. این حکومت با پادشاهی اشک اول یا ارشک شکل گرفت و پس از آن تیرداد، اردوان، فری یاپت، فرهاد، مهرداد، فرهاد دوم، اردوان دوم، مهرداد دوم، گودرز، آرد، سیناتروک، فرهاد سوم، مهرداد سوم، آرد دوم، فرهاد چهارم، تیرداد دوم، فرهاد پنجم، آرد سوم، ونن، اردوان سوم، وردان، گودرز دوم، ونن دوم، به لاش، پاکور، اردوان چهارم، خسرو، به لاش دوم، به لاش سوم، به لاش چهارم، به لاش پنجم و در نهایت اردوان پنجم حکومت کردند.

  ساسانیان

  اردشیر بابکان پس از حکومت اشکانیان، حکومت ساسانیان را ایجاد کرد و پایتخت ساسانیان شهر تیسفون در نزدیکی بغداد بود. اردشیر دین زردشتی را دین رسمی کشور اعلام کرد. پس از مرگ اردشیر بابکان پسرش شاپور اول بر تخت شاهنشاهی نشست وی از شاهان بزرگ ساسانی بشمار می‌رود. از شاهان این دوره می‌توان به اردشیر بابکان، شاپور اول، هرمز اول، بهرام اول، بهرام دوم، بهرام سوم، نرسی، هرمز دوم، شاپور دوم، اردشیر دوم، شاپور سوم، بهرام چهارم، یزدگرد، بهرام پنجم یا بهرام گور، یزدگرد دوم، هرمز سوم، پیروز، به لاش، قباد اول، زاماسب، انوشیروان دادگر، هرمز چهارم، خسرو پرویز، قباد دوم، اردشیر سوم، شیرویه، ملکه پوراندخت، هرمز پنجم و یزدگرد سوم اشاره کرد.

  سلسله های ایرانی از ابتدا تا کنون

  حکومت‌های ایران بعد از اسلامامویان

  پس از پیروزی اعراب مقابل ساسانیان، حکومت اعراب و حکومت اسلامی در ایران آغاز شد و اولین حکومت‌های اسلامی ایران در واقع امویان بود که پایتخت خود را دمشق گذاشتند. حکومت امویان در واقع حکومت عمر، عثمان و امام علی بود.

  عباسیان

  پس از ضعیف شدن امویان، حکومت عباسیان توسط ابومسلم خراسانی شکل گرفت و پایتخت خود را بغداد انتخاب کرد. عباسیان بیش از ۵۰۰ سال حکومت کردند.

  طاهریان

  حکومت طاهریان اولین حکومت مستقل بعد از حمله اعراب بود. طاهر ذوالیمینین یکی از سرداران مأمون این حکومت را به راه انداخت و این حکومت طاهریان نام گرفت. پایتخت این حکومت نیز نیشابور انتخاب شد. حکومت طاهریان در زمان محمد بن طاهر توسط یعقوب لیث صفاری سرکوب شد.

  علویان

  علویان از نسل امام حسن (ع) بوده و در طبرستان و دیلم حکومت خود را تشکیل دادند و آمل را پایتخت خود انتخاب کردند. در نهایت علویان به دست سامانیان نابود می‌شوند. این حکومت دارای دو پادشاه به نام‌های داعی کبیر و ناصر کبیر بود.

  صفاریان

  یعقوب لیث پس از شکست طاهریان حکومت صفاریان را تشکیل داد. پس از یعقوب، عمرولیث حکومت صفاریان را به عهده گرفت. این حکومت توسط امیران سامانی به پایان رسید ولی حکومتشان ۱۳۴ سال ادامه یافت و در زمان حکومت خلف بن احمد پایان یافت.

  سامانیان

  سامانیان پس از شکست صفاریان حکومتشان آغاز شد و گفته می‌شود که ۱۲۴ سال حکومت کرده‌اند. پایتخت سامانیان بخارا بوده و بزرگانی چون ابوعلی سینا و ابوریحان بیرونی در دوره سامانیان می‌زیستند.

  آل زیار

  آل زیار یا زیاریان از در مناطق گیلان بودند و حکومت ایران را به دست گرفتند. مرداویج بن زیار بنیان‌گذار زیاریان مدعی بود که از یک خاندان سلطنتی پیش از اسلام است. حکومت زیاریان هم در نهایت در دوران حکومت گیلانشاه به پایان رسید.

  آل بویه

  منبع مطلب : jadvalyab.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  -2

  سلسله های ایران بترتیب از قدیم در بازی خواستگاری

  ناشناس 2 ماه قبل
  1

  اصلا جوابش این نیست🙄🙄

  ناشناس 2 ماه قبل
  -2

  سلسله‌های ایران به ترتیب از قدیم اشکانیان هخامنشیان تیموریان سلجوقیان

  سامیار 2 ماه قبل
  0

  سلام من بلد نیستم

  برای پاسخ کلیک کنید