این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  سونامی خورشیدی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  سونامی خورشیدی را از این سایت دریافت کنید.

  چه چیزی باعث وقوع سونامی خورشیدی شد؟

  به گفته محققان اخیرا انفجار یک لکه خورشیدی باعث سونامی خورشیدی شده است و رصدخانه خورشیدی و هورسپهری یا سوهو(SOHO) ناسا نیز یک ویدیو کوتاه از این رویداد، ثبت کرده است.

  شنبه / ۱ مرداد ۱۴۰۱ / ۱۷:۵۰

  دسته‌بندی: علم و فناوری جهان

  کد خبر: 1401050100719

  خبرنگار : 71607

  چه چیزی باعث وقوع سونامی خورشیدی شد؟

  به گفته محققان اخیرا انفجار یک لکه خورشیدی باعث سونامی خورشیدی شده است و رصدخانه خورشیدی و هورسپهری یا سوهو(SOHO) ناسا نیز یک ویدیو کوتاه از این رویداد، ثبت کرده است.

  به گزارش ایسنا و به نقل از تی ای، رصدخانه خورشیدی و هورسپهری یا سوهو(SOHO) ناسا اخیرا یک ویدیو "فرابنفش فرین"(Extreme ultraviolet) از این رویداد که با نام "سونامی خورشیدی" (solar tsunami) شناخته می‌شود، ثبت کرده است. در ساعات اولیه ۲۱ ژوئیه، یک لکه خورشیدی به نام "AR۳۰۶۰" منفجر شد و یک شراره خورشیدی گروه C۵ و یک موج ضربه‌ای سایه‌ای به نام سونامی خورشیدی ایجاد کرد.

  تابش فرابنفش فرین(Extreme ultraviolet) یا تابش پرانرژی فرابنفش که به اختصار EUV یا XUV نامیده می‌شود، بخشی از تابش الکترومغناطیسی در طیف الکترومغناطیسی است که بازه طول‌موج ۱۲۴ تا ۱۰ نانومتر را در بر می‌گیرد و بنابراین دارای فوتون‌هایی با انرژی ۱۰ تا ۱۲۴ الکترون‌ولت(متناسب با طول‌موج ۱۲۴ تا ۱۰ نانومتر) است.

  موج ضربه‌ای(Shock wave) یک اغتشاش پیش رونده است. موج ضربه‌ای هنگامی به وجود می‌آید که یک موج در یک محیط مایع، گاز یا پلاسما(به صورت کلی در یک محیط سیال) با سرعتی سریع‌تر از سرعت صوت حرکت می‌کند. امواج ضربه‌ای همانند یک موج عادی با خود انرژی حمل می‌کنند و می‌توانند در یک محیط انتشار یابند. از مشخصه‌های این نوع موج می‌توان به تغییر ناگهانی و ناپیوسته در فشار، دما، و چگالی محیط اشاره کرد.

  بلافاصله پس از انفجار، این امواج ضربه‌ای در لبه جلویی خروج جرم از تاج خورشیدی، یک انفجار رادیویی خورشیدی نوع II ایجاد کردند. نیروی هوایی ایالات متحده می‌گوید ویژگی‌های این انفجار نشان می‌دهد که رویداد خروج جرم از تاج خورشیدی با سرعت ۱۰۶۳ کیلومتر بر ثانیه(۲.۴ میلیون مایل در ساعت) در جو خورشید رخ داده است.

  رصدخانه خورشیدی و هورسپهری ناسا نیز یک ویدیو کوتاه فرابنفش فرین(تصویر متحرک پایین) ثبت کرده است که نشان می‌دهد چگونه سونامی خورشیدی در حال دور شدن از محل انفجار است.

  همانطور که در سایت Spaceweather گزارش شده است این فیلم همچنین برهم نهی چند خروج جرم از تاج خورشیدی را نیز نشان می‌دهد. درخشان‌ترین ابرهای ایجاد شده در ساعت ۸ و ۱۰  ممکن است ناشی از فوران‌های دور، باشد.

  این سایت روز گذشته گفت: اگرچه آنها به زمین نمی‌آیند اما یک خروج جرم از تاج خورشیدی تمام هاله ضعیف که بلافاصله قبل از ساعت ۰۲:۰۶ ساعت جهانی(۰۶:۳۶ به وقت تهران) ظاهر می‌شود بسیار مهم است. این فوران توسط سونامی پرتاب شده و دقیقا در داخل منطقه حمله زمین(Earth strike zone) قرار دارد. به گفته اداره ملی اقیانوسی و جوی، این اتفاق ممکن است در ۲۳ ژوئیه  رخ دهد و احتمالا سبب ایجاد طوفان‌های ژئومغناطیسی گروه G۲ شود.

  انتهای پیام خبرنگار پرستو توکلی دبیر مسعود جعفرشعار

  نظرات

  منبع مطلب : www.isna.ir

  سونامی خورشیدی

  همشهری آنلاین: دو ماهواره فضایی پس از انتشار نوعی ماده به درون فضا، فرایندی موسوم به "تخلیه جرم تاج خورشیدی (CME)"، وقوع سونامی را بر روی سطح خورشید مخابره کردند

  مجموع نظرات: ۰

  دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۹

  ۰ نفر

  سونامی خورشیدی

  همشهری آنلاین: دو ماهواره فضایی پس از انتشار نوعی ماده به درون فضا، فرایندی موسوم به "تخلیه جرم تاج خورشیدی (CME)"، وقوع سونامی را بر روی سطح خورشید مخابره کردند

  به گزارش ایسنا، این سونامی متشکل از گاز یونیزه‌شده داغ و میدان مغناطیسی افزایش‌یافته، در هر ثانیه با سرعت 400 کیلومتر سطح خورشید را می‌پیماید.

  تحلیل این موضوع امکان اندازه‌گیری میدان مغناطیسی را در نواحی آرام و به دور از CME فراهم می‌کند.

  درک این میدان می‌تواند چگونگی اثرگذاری تخلیه‌ جرم تاج خورشیدی بر زمین را پیش‌بینی کند.

  با استفاده از داده‌های Hinode، یکی از ماهواره‌های رصدکننده خورشید، محققان شاید یک معمای 70 ساله را حل کرده باشند.

  معمای موجود این پرسش را مطرح می‌کند که چرا تاج احاطه‌کننده خورشید بسیار داغ‌تر از سطح آن است.

  ماهواره ژاپنی هینود از سال 2006 در حال مطالعه خورشید بوده و در سال 2010 رصدخانه پویای خورشیدی (SDO) به آن ملحق شد.

  هر دوی این ماهواره‌ها نور مافوق بنفش خورشید را مطالعه می‌کنند.

  این رنگ‌ها قابل رویت نیستند اما واقعیت‌هایی در خصوص مواد شیمیایی تشکیل‌دهنده و شرایط بسیار سخت فیزیکی در نزدیکی سطح آشفته خورشید را در اختیار می‌گذارند.

  دیوید لانگ از دانشگاه لندن و همکارانش، سرانجام آن‌چه را امواج EIT پس از یک CME خوانده می‌شود، شناسایی کردند.

  مانند یک سونامی که از یک رویداد لرزه‌ای آزاد می‌شود، امواج EIT، امواج شوکی هستند که حامل میدان‌های مغناطیسی و پلاسمای یونیزه‌شده و داغ هستند.

  این امواج بسیار فریبنده‌اند زیرا تا حدودی کمیاب و بسیار تصادفی هستند و دانشمندان باید در مکان و زمان مناسبی قرار گیرند تا آن‌ها را رصد کنند. این امکان برای لانگ و همکارانش فراهم شده است.

  ماهواره SDO قادر به گیراندازی نور مافوق‌بنفش ساطع‌شده به هنگام انتشار موج مزبور بود و تیم علمی توانست سرعت موج را حدود 400 کیلومتر در ثانیه و دمای تقریبی آن را بالغ بر یک میلیون درجه سانتی‌گراد برآورد کند.

  همزمان ماهواره هینود هر 45 ثانیه یک بار، نقشه‌ای با درجه تفکیک‌پذیری بالا از تراکم سطح خورشید را مخابره می‌کرد.

  محققان حاضر با استفاده از داده‌های این دو ماهواره توانستند شدت میدان مغناطیسی را در "تاج آرام" تعیین کنند. این امر اندازه‌گیری دشوار از خورشید در نوع خود به شمار می‌آید.

  امواج مورد بحث از اهمیت بالایی برخوردار هستند زیرا با تخلیه‌ جرم تاج خورشیدی که پلاسما را به سمت زمین گسلی می‌کند، مرتبط هستند.

  این فرایند تخلیه‌ می‌توانند زمین را با ذرات متحرک دارای سرعت بالا شست‌وشو دهند.

  این ذرات فعالیت ماهواره‌های ارتباطی را مختل و حتی برق زمین را از بین می‌برند و دانشمندان در تلاش برای پیش‌بینی اثرات نهایی آن‌ها هستند.

  مشاهدات بیشتر امواج EIT برای تعیین رابطه دقیق بین مشخصه‌های این امواج و ویژگی‌های CME لازم است.

  دمای هسته خورشید حدود 15 میلیون درجه سانتی‌گراد است اما دمای سطح آن کمتر از شش هزار درجه است، با این حال، تاج آن دارای دمایی بالغ بر یک میلیون درجه سانتی‌گراد است.

  این موضوع که چگونه انرژی لازم برای نگه‌داشتن این دماها وارد تاج می‌شود، بیش از نیم قرن است که ذهن دانشمندان را به خود مشغول ساخته است.

  ایده موجود این است که امواج انرژی مغناطیسی، از زیر سطح خورشید ناشی می‌شوند و انرژی را به درون تاج انباشت می‌کنند. اما آن‌چه نامشخص است این است که آیا انرژی طی این سفر از دست می‌رود یا خیر.

  مشاهدات هینود از روزنه تاجی قطبی امکان تعیین این که چگونه انرژی از سطح به درون تاج می‌ریزد، را فراهم کرده است.

  سونامی خورشیدی سونامی خورشیدی

  سونامی خورشیدی کد خبر 223174 منبع: همشهری آنلاین

  برچسب‌ها

  خورشید

  پر بیننده‌ترین اخبار فضا

  دیدگاه خوانندگان امروز

  پر بیننده‌ترین خبر امروز

  افزایش امیدها به یافتن حیات در اطراف زحل | آب در زیر پوست دنیای یخی

  در همین زمینه

  نمایش سه‌سال فعالیت خورشید در سه دقیقه

  خورشید دوباره شعله‌ور شد

  پرتاب میلیاردها تن ذره خورشیدی به سوی زمین

  توفان خورشیدی شدید می‌‌تواند اختلال الکتریکی گسترده‌ ایجاد کند

  اسرار میدان‌های مغناطیسی خورشید

  تهدید خورشیدی: پنج ماه قطعی برق در آمریکا و انگلیس

  خورشید، انفجاری‌تر از تصورات موجود

  توفان‌های فضایی تازه در راه است

  خورشید خشمگین زمین را هدف گرفت

  زمین از صدمه یک جرقه خورشیدی نجات یافت

  ثبت اولین تصاویر از بخش مرموز خورشید

  خورشید ۱۲ آبان می‌گیرد؛ جدول ساعت خورشیدگرفتگی را در مراکز استان‌ها

  آهن‌ربای خورشید وارونه می‌شود

  باران در خورشید!

  حمله قدرتمند خورشید به زمین

  منبع مطلب : www.hamshahrionline.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید