این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  شبه ماهی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  شبه ماهی را از این سایت دریافت کنید.

  ماهی روح سیاه ، نگهداری و روش تولید مثل و تکثیر آن

  ماهی روح سیاه ( black ghost fish ) با نام های دیگری نظیر چاقو ماهی ، روح سیاه و روح شب شناخته می شود. آن ها باید حتما حداقل یک محل غار مانند و یا سوراخی برای پنهان شدن داشته باشند. حتما میدانید تولیدمثل آنها در آکواریوم محال است،اما برای حل مشکل، راهی وجود دارد که در ادامه به شما معرفی میکنیم.

  ماهی روح سیاه ( black ghost fish ) با نام های دیگری نظیر چاقو ماهی ، روح سیاه و روح شب شناخته می شود و نا علمی آن Apteronotus albifrons می باشد. روح ماهی ها بسیار خجالتی و صلح جو هستندو فقط نسبت به ماهی های کوچکتر از خود رفتاری تهاجمی از خود نشان می دهند. آن ها به صورت وارونه و یا عقب عقب در محدوده ی وسط و پایین آکواریوم شنا می کنند و باید حتما حداقل یک محل غار مانند و یا سوراخی برای پنهان شدن داشته باشند.

  آشنایی با ماهی روح سیاه

  روح شب یا همان روح سیاه، یک ماهی آکواریومی آب شیرین و از خانواده چاقو ماهیان می باشد. این ماهی در اصل به بخش هایی از رودخانه آمازون که در آمریکای جنوبی و در کشور پرو است، تعلق دارد. همچنین در رودخانه پارانا واقع در پاراگوئه و ونزوئلا یافت می گردد. بومیان این مناطق به این مسئله اعتقاد دارند که روح خویشاوندان مرده ی آن ها در این ماهی ها ساکن هستند و به همین دلیل آن ها را روح سیاه می نامند.

  تمامی بدن این ماهی به جز دو خط سفید روی دم و یک نقطه سفید روی سر ، یکدست مشکی می باشد. حرکت ماهی روح تنها با باله ها زیر بدنش می باشد و به صورت موجی حرکت کرده و موجب جابجایی جاندار می گردند.

  روح ماهی می تواند حدودا تا 40 الی 50 سانتی متر رشد داشته باشد به شرط اینکه شرایط مورد نیاز نظیر حداقل حجم تانک نگهداری 90 گالن ( 340 لیتر ) ، دمای 21 الی  28 درجه سانتی گراد ، نور ملایم ، PH  بین 6 تا 8  و سختی آب 5 تا 19 برای نگهداری از آن ها در نظر گرفته شود و مخفیگاه ها و غذای آن ها فراهم گردد. این ماهی اکثرا در شب فعال است و یک نوع ماهی برقی می باشد. به این معنا که امواج الکتریکی تولید کرده تا بتواند در شب محل غذای خود ( که اغلب لارو حشرات است ) را شناسایی نماید. سرعت این ماهی بسیار زیاد می باشد و معمولا بیشتر وقت خود را در پشت صخره ها و گیاهان سپری می کند. روح سیاه در آکواریوم چشم دیدن هم نوع خود را نداشته و در اغلب موارد آن ها به یکدیگر حمله خواهند کرد. ماهی روح شب به خوردن ماهی های کوچک علاقه ی زیادی نشان می دهد. آکواریومی که روح ماهی در آن ساکن اشت باید بزرگ باشد و همچنین مکان ها و نقاطی جهت مخفی شدن در آن وجود داشته باشد.

  نگهداری از ماهی روح سیاه

  آن ها در اسارت تولید مثل نمخواهند کرد (البته به جز موردی که از استرالیا گزارش شده است ). تمام چاقو ماهی های روح سیاه از طبیعت آمده اند ( مخصوصا از رودخانه های آمازون و پاراگوئه و انشعابات آن ها ).

  معمولا آب کهنه اما صاف آکواریوم برایی روح ماهی ها مفید می باشد. در صورتی که طبق قاعده و به صورت منظم آب آکواریوم را تعویض نمایید و بیش از حد به آن ها غذا ندهید، ماهی روح سیاه شما خوب رشد خواهد کرد.

  بر طبق تحقیقات انجام شده در مجله ی آسان طب ؛ گزارشاتی از نمونه 20 اینچی ( 50 سانتی متری ) آن نیز وجود دارد. اما به صورت میانگین تعداد اندکی چاقو ماهی روح سیاه از اندازه 20 اینچ ( 50 سانتی متر ) تجاوز نموده اند. شاید دلیل این امر به این خاطر باشد که اغلب مردم آن ها را در آکواریوم های کوچک نگهداری می نمایند.

  روح ماهی های سیاه سرشان را از مخفیگاه خود بیرون آورده و در انتظار غذایی می باشند که امکان دارد از آن نواحی عبور کند. آن ها به پنهان شدن داخل لوله هم علاقه مند می باشند، در صورتی که به آن ها مکان امنی اختصاص ندهید، به پشت لوله فیلتر تانک شما پناه می برند. در کل آن ها به رنگ سیاه علاقه مند هستند و به همین علت هر جا تکه سیاه ببینند به طرف آن می روند . شما با چسباندن یه تکه سیاه به شیشه آکواریوم قادر خواهید بود، بیشتر روح ماهی خود را ملاحظه نمایید.

  اغلب ریختن شن هایی به رنگ روشن بر کف آکواریوم ، چهره ماهی سیاه را واضح تر نشان می دهند. شما می توانید ماهی های خود را داخل آکواریوم هایی با شن های سفید و درخشان قرار داده و همچنان از دیدن آن ها لذت ببرید . اما بهتر است که چاقو ماهی روح سیاه خود را در داخل آکواریوم هایی با شن های سیاه قرار ندهید ، به این علت که کلا مشاهده نخواهند شد.

  لطفا مطالعه بفرمایید : آشنایی مختصر با آناتومی و مشخصات انواع ماهی های دنیا

  تغذیه ماهی روح سیاه

  چاقو ماهی های روح سیاه بی معطلی کرم های سیاه کالیفرنیا ، غذاهای زنده کوچک ( مثل بچه گوپی و یا مولی ) و بقیه تکه های خوشمزه غذایی را می بلعند. البته ماهی های بزرگ تر  بیشتر تمایل به خوردن ماهی های کوچک ( گوپی ها ، گلد فیش های کوچک و سایر ماهیان زنده ) و کرم های خاکی دارند. بسیاری از آن ها نیز به تغذیه از غذا های یخ زده عادت می کنند.

  این تغذیه کنندگان شبانه، از جریان برق ضعیفی برای یافتن محل غذا در تاریکی بهره می برند. به همین علت به آنها ماهی الکتریکی نیز می گویند ( نظیر خرطوم فیلی ها و بچه وال ها ).

  تکثیر ماهی روح سیاه

  متاسفانه اطلاعاتی در مورد تولید مثل ماهی روح سیاه در دسترس نمی باشد. البته شاید دلیل این امر آن باشد که تولید مثل آن ها در آکواریوم های خانگی تقریبا محال می باشد. در مورد تکثیر آن ها صحبت می کنند ، اما منبع معتبری در زمینه تائید این خبر ها وجود ندارد.

  البته می توانید این روش را امتحان نمایید ، شاید شاهد تولید مثل روح سیاه ها شوید . بدین منظور آب آکواریوم باید کهنه باشد ( حداکثر می توانید آب آکواریوم را سالی یکبار به طور کامل تعویض نمایید و فقط سیفون کنید) . به احتمال زیاد ماهی های روح نر دارای پوزه های کشیده و ماده ها دارای پوزه های گردی می باشند. چیدمان داخل آکواریوم باید بگونه ای باشد که مکان های مخفی زیادی در آن وجود داشته باشد . بدین صورت شرایط لازم فراهم خواهد شد و به احتمال زیاد در حوالی آبان ماه شاهد تخمریزی آن ها خواهید بود. نکته ی دیگری که وجود دارد این است که این ماهی ها با هم نوع خودشان هم جنگ و دعوا می کنند و این امر بسیار طبیعی است ، بنابر این در صورت مشاهده اینگونه موارد نگران نباشید.

  منبع مطلب : mag.asanteb.com

  روح ماهی یا روح سیاه ؛ ماهی جالبی که به عقب هم حرکت می کند

  روح ماهی یا روح ماهی سیاه یا روح سیاه ( Black ghost ) از ماهیانی است که به جز یک مورد هرگز در اسارت تکثیر نشده است و به طور کلی توسط صید وارد بازار می شود.

  آب شیرین

  روح ماهی یا روح سیاه ؛ ماهی جالبی که به عقب هم حرکت می کند

  ۲۱ خرداد 3.8/5 - (11 امتیاز)

  روح ماهی یا روح ماهی سیاه یا روح سیاه ( Black ghost ) از ماهیانی است که به جز یک مورد هرگز در اسارت تکثیر نشده است و به طور کلی توسط صید وارد بازار می شود.دلیل نامگذاری این ماهی به نام روح ماهی یا روح سیاه به دلیل این است که بومیان آن محل بر این باورند که روح مردگان آن ها در این ماهی زندگی می کند. آب این ماهی باید به طور مرتب تعویض شود و غذا به آن کم داده شود که باعث آلودگی آب نشود.

  در این صورت ماهی سالم می ماند و به خوبی رشد خواهد کرد. این ماهی معمولا شب ها به فعالیت می پردازد. این ماهیان طرفداران زیادی دارند که به دلیل خصوصیات جالب آن ها است. یکی از خصوصیات جالب طریقه شنا کردن آن ها است. شنا کردن موج وار، وارونه شنا کردن و عقب عقب حرکت کردنشان از ویژگی های جالب آن هاست.

  روح سیاه به همان خوبی که به جلو حرکت می کند به عقب هم می تواند حرکت کند. از دیگر رفتارهای جالب آن ها، این ست که خیلی زود عادت می کنند از دست شما غذا بخورند. حداکثر رشند آن ها 40 تا 50 سانتی متر است.

  اما به طور معمول تا حدود 30 سانتی متر رشد می کنند. البته رشد آن ها به محیط زندگیشان هم بستگی دارد. اگر تانک آن ها کوچک باشد کمتر رشد می کنند.

  مشخصات آکواریوم و شرایط لازم برای نگهداری روح ماهی

  آکواریوم روح ماهی سیاه نباید کوچک باشد. هرگز باید دو روح ماهی سیاه را با هم در یک تانک نگه داشت زیرا باهم مجادله می کنند. اگر آکواریم شما کوچک باشد این اوضاع وخیم تر می شود. در آکواریوم آن ها حتما باید مکانی برای پنهان شدن در نظر گرفته باشید.

  از یک تکه لول ی پلیکا یا ظروف سفالی که به صورت هفتی شکل باشند یا صخره ها و سنک ها و دکورهای سرامیکی می توانید استفاده کنید.

  پوشش گیاهی آب زی اگر به مقدار کافی در آکواریوم وجود داشته باشد می تواند آشیانه ی طبیعی مناسبی را برای ماهی فراهم کند. اگر چنین مکانی وجود نداشته باشد، ماهی خود را به گوشه های بخاری، فیلتر و … نزدیک خواهد کرد.

  با استفاده از یک کلک می توان 90 درصد اوقات ماهی را در جلو یا مرکز آکواریوم نگهداری نمود. با تکیه دادن یک تکه ی سفالی (که در بام ساختمان ها نیز استفاده می شود) به شیشه ی رو به روی آکواریوم، ماهی سعی می کند خود را در آن جا پنهان کند و بیشتر در آن قسمت دیده می شود.

  تعذیه

  این ماهی غذاهای زنده ی کوچک را به خوبی می خورد. این غذاها مانند کرم سیاه کالیفرنیا و کرم سفید می باشد. روح ماهیهای بزرگ تر خوردن گوپی، گلدفیش های کوچک و کرم خاکی را ترجیح می دهند. با غذاهای حاضری هم می توان آن ها را تغذیه کرد اما پولکی را دوست ندارند.

  این ماهیان به آب تمیز احتیاج دارند به همین دلیل هرگز به آن ها غذای بیش از حد ندهید که سبب کثیفی آب شود. هوادهی و فیلتراسیون مناسب برای آن ها مهم است. آب آن ها را مرتبا عوض کنید. بیماری های شایع این ماهی انگل ها و ایک (سفیدک) است. آن ها نور ملایم را دوست دارند.

  بهتر است برای پوشش تانک این ماهیان از سنگ های روشن استفاده کنید تا این ماهی جلوه ی زیباتری داشته باشد و خود را بهتر نشان دهد. درجه ی حرارت قابل تحمل برای آن ها 22 تا 28 درجه ی سانتی گراد است.

  منبع مطلب : petzip.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید