این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  شب علفه امسال چه روزی است

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  شب علفه امسال چه روزی است را از این سایت دریافت کنید.

  تاریخ دقیق روز عرفه در سال 1401 [امسال] کی و چه روزی است؟

  تاریخ دقیق روز عرفه سال 1401 در تقویم شمسی, تاریخ دقیق روز عرفه سال 1401 در تقویم قمری 1443, تاریخ دقیق روز عرفه سال 1401 در تقویم میلادی 2022

  در این پست از آلامتو به شما می‌گوییم تاریخ دقیق روز عرفه در تقویم سال 1401 کی و چه روزی است و این روز چه فضیلتی دارد. با ما همراه باشید.

  روز عرفه در تقویم سال 1401 کی و چه روزی است؟

  تاریخ دقیق روز عرفه در تقویم شمسی:

  تاریخ دقیق روز عرفه در تقویم شمسی 1401 مصادف است با:

  شنبه، ۱۸ تیر ۱۴۰۱ ۱۴۰۱/۰۴/۱۸

  تاریخ دقیق روز عرفه در تقویم میلادی:

  تاریخ دقیق روز عرفه در تقویم میلادی 2022 مصادف است با:

  Saturday, July 9, 2022

  2022-07-09

  تاریخ دقیق روز عرفه در تقویم قمری:

  تاریخ دقیق روز عرفه در تقویم قمری 1443 مصادف است با:

  ‫السبت، ٩ ذوالحجه ١٤٤٣

  ۱۴۴۳/۱۲/۰۹

  همچنین بخوانید: اس ام اس جدید روز عرفه

  روز عرفه چه روزی است؟

  روز عرفه یکی از مهمترین روزها برای مسلمانان است. روز عرفه، روز ایستادن بر کوه عرفات است. عرفات منطقه ای مسطح، دشتی بیابانی وسیع است که در خارج از محدوده مسجد اعظم مکه در مرزهای آن از سمت شرقی، در حدود 20 کیلومتری مکه مکرمه قرار دارد.

  اقوال متعددی در نامگذاری عرفه به این نام وجود دارد، گفته شده است که به این دلیل نامیده شده است که محل ملاقات آدم و حوا بر روی زمین پس از هبوط آنها از بهشت ​​هنگام خوردن از درخت ممنوعه است و همچنین گفته می‌شود به این علت به این نام شناخته می‌شود که جبرئیل ابراهیم را با آداب لازم و آن محل آشنا کرده است.  به علاوه گفته شده است که عرفات به این دلیل نامگذاری شده است که مردم در آنجا با یکدیگر آشنا می شوند.

  در روز عرفه همان گونه که روز توبه و بازگشت به سوی پروردگارشان (عزّ و جلّ) است، همچنان روز طاعات و عبادات است که آنها را به او خداوند نزدیک می کند تا بدانند که آنچه برای آنان از ثواب مهیا کرده است بهتر از دنیا و لذات و هوسهای آن است و در آن و بهره برداری از آن به گونه ای که رضای خداوند سبحان و تعالی را به دست آورد و جان ها را از کینه ها حفظ کند.

  برای این روز اعمال به خصوصی برای حجاج و غیر حجاج سفارش شده است که شامل غسل، خواندن دعای عرفه، خواندن ادعیه و اذکار مخصوص این روز، خواندن زیارت امام حسین (ع)، روزه داری، خواندن نمازهای مستحب و … است.

  تاریخ روز عرفه

  روز نهم ماه ذی الحجه است. دوازدهمین ماه از سال هجری قمری است. یعنی ماه آخر آن و بعد از ماه ذی القعده می آید که در آن مناسک حج انجام می شود و از ماه های حرام است. یعنی ماه هایی که در آن جنگ توسط اعراب قدیم حرام بود.

  فضیلت روز عرفه

  مسلمانان در فضیلت روز عرفات اتفاق نظر دارند. این روز از مقدس ترین روزهای سال قمری اسلامی است (درست مانند شب قدر، شب نزول در رمضان، مقدس ترین شب سال هجری).

  روز عرفه یکی از ایام ماه های حرام است، ماه های حرام عبارتند از: ذی القعده، ذی الحجه، محرم، رجب و روز عرفه یکی از روزهای ذی الحجه است.

  روز عرفه یکی از ده روزی است که خداوند به انذار آن از عظمت فضل و بلندی قدر آن سوگند یاد می کند.

  روز عرفه یکی از ده روز نیکو در اعمال نسبت به سایر روزهای سال است: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هیچ عملی نزد خدا پاکتر، عزيز و والا و ثوابى بزرگتر از نيكي كه در روز عرفه انجام مى دهد، نيست، حتى جهاد در راه خدا نيست به آن نمی‌رسد.

  هیچ روزی نزد خداوند بهتر از روز عرفات نیست، خداوند تبارک و تعالی به پایین ترین آسمان فرود می آید و به اهل زمین، اهل آسمان، مباهات می کند و می فرماید: به من بنگرید. و در عرفات رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بر آن حضرت نازل شد: «امروز دین شما را کامل کردم و نعمت خود را بر شما تمام کردم و اسلام را به عنوان دین بر شما پسندیدم.»

  اعتبار روز عرفه به عنوان یکی از روزهای نه گانه ذی الحجه است که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به روزه گرفتن آن اصرار فرمودند.

  رهایی از آتش در روز عرفات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هیچ روزی که خداوند بنده ای را از آتش آزاد می کند بهتر از روز عرفه نیست.

  دعای روز عرفه

  دعا در روز عرفه مستحب است. چون یکی از اوقات استجابت است و ثواب آن بیشتر است. در روز عرفات از اندکی قبل از ظهر تا غروب آفتاب، زائران با رعایت احرام و لباس نمادین در دشت عرفات گرد هم می آیند و در برابر خداوند متعال می ایستند و ذکر و تلبیه و دعا بعد از حمد و ثنای خداوند صلی الله علیه و آله و سلم زائران تا غروب آفتاب به همین حالت ادامه می دهند.

  سخن آخر

  در این پست از آلامتو به تاریخ دقیق روز عرفه در تقویم سال 1401 شمسی اشاره کردیم. همچنین به فضیلت این روز و علت نامگذاری آن پرداختیم. اگر این مطلب را مفید می‌دانید می‌توانید آن را در سایر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

  منبع مطلب : www.alamto.com

  روز علفه چه روزی است شب علفه چه شبی است

  روز علفه چه روزی است روز علفه یا شب علفه یکی از آیین های خاص عید نوروز می باشد نام این روز از علف و سبزه عید بر سر سفره هفت سین گرفته شده است در ادامه راجع به این روز و فلسفه روز علفه بیشتر بخوانید

  مجله ویستا

  روز علفه چه روزی است شب علفه چه شبی است

  در واقع نوروز موجب شده مراسم و آیین های خاصی در کنار این سنت دیرین ایجاد شود که شاید در نوع خود بی نظیر باشد‏.‏

  'علفه 'یابه قولی 'بی بی حور' یکی از همان آیین هاست ، آیینی از زیباترین مظاهر فرهنگ ایران باستان و نوروز‏.‏

  نام علفه به واسطه وجود علف و سبزی که یک پای سفره هفت سین و روز علفه است برآن گذاشته شده است.‏

  علفه آیینی ویژه است که در آن هم یاد و جای رفتگان سبز می شود و هم سنتی زنده و سبز برای زندگان و سبزی زندگی است‏.‏

  درون مایه علفه ، تهیه مقدمات و به استقبال نوروز رفتن و یادکردن از درگذشتگان هرخانواده درسالی که گذشت می باشد‏.‏

  پژوهش های مردم شناسی بیانگر آن است که این مراسم شاخصه برجسته مردم خطه خورشید (خراسان) است.

  علفه و آئین های مختلف آن

  علفه، در مناطق مختلف دارای رسوم متفاوتی است که هر کدام فلسفه خاص خود را دارد و می توان بصورت کلی به آنها اینگونه اشاره کرد:

  -چند روز به نوروز مانده درخانه مشک و عنبرمی سوزانند و شمع و چراغ می افروزند تا زمینه خوشحالی ارواح مردگانشان رافراهم کنند

  - زنان درشب آخرین جمعه سال بهترین غذا را می پزنند تا بوی آن خشنودی مردگان را موجب شود

  -آنانکه در طول سال مرده ای داشته و صاحب عزا هستند بصورت گروهی در مساجد مراسم ختم و یادبود و فاتحه خوانی برگزار می کنند‏(اینگونه به نظر می رسد که در روستای مزار این مراسم، روز عید فطر برگزار می شود)

  -مراسم 'علفه 'در روستاهای استان های خراسان بویژه مناطق جنوبی خراسان رضوی و جنوبی چون گناباد، بیرجند، قاین ، سرخس ،بجنورد، فردوس و تربت حیدریه درآخرین روز سال یعنی روز قبل از نوروز انجام می شود در نیشابور علفه دو روز است ،یک روز پیش از نوروز و دیگری روز اول سال است‏. در سبزوار و قوچان سه روزمانده به نوروز علفه است و درگز و اطراف آن دو روز قبل از نوروز علفه نامیده می شود

  - پخت شیرینهای محلی سنتی مثل کلوچه، نون قاق، فتیر، قطاب و ...

  -مردم به صحرا رفته ومقداری علف سبز آورده و آن را در سر در و آستانه خانه وکلیددان و بر سر قبر تازه درگذشتگان خودمی گذارند‏.‏

  -دامادها هم برای تازه عروس خود در این روز،نوروزی شامل برنج ،گوشت ،روغن وشیرینی می برند

  -مردم با حضور در قبرستان ها برای شادی روح اموات خود قرآن وفاتحه خوانده وخیرات می کنند‏.‏

  علفه آئین ایرانی مذهبی

  سه عنصر همسان و همگرا در مراسم علفه تمامی مناطق خراسان با وجود پراکندگی زیاد به چشم می خورد و آن تهیه مقدمات نوروز، رفتن به طبیعت و آوردن سبزه به خانه و بزرگداشت یاد درگذشتگان است‏.‏

  بر اساس پژوهش های فرهنگی و باستانی ، عناصری از فرهنگ غنی و اساطیری ایران باستان درفرهنگ امروز هنوز جای خود راحفظ کرده است و ‏جشن علفه درنقطه ای باجشن فرودگان یافروردگان تلاقی می کند و به نظرمی رسد برگرفته از این آیین دین زرتشت باشد‏.‏

  ‏به اعتقاد آنان ، ایرانیان باستان سال را‏ 365 ‏روز می دانستند و آن را به ‏12 ‏ماه و سی روز منقسم کرده و پنج روز باقیمانده را بعنوان 'پنجه اندرگاه 'یا'بهیزک 'یا'پنجه 'مسترقه' (دزدیده ) به آخر سال می افزودند‏.‏

  در این پنج روز جشن 'فرودگان 'برگزارمی شدکه زمان بازگشت 'فروهران 'به زمین بود‏.

  این اصل ازسنتهایی است که به دوران ایران باستان و اعتقادات خاص زرتشتیان برمی گردد و جلوه ای ویژه به نوروز باستانی که آن نیز ریشه کهنی درفرهنگ باستان واصالت ایرانیان دارد، می دهد‏ و وقتی با آئین اسلامی همچون: صله رحم، فاتحه خوانی برای مردگان و ... همراه می شود بر استحکام و صلابت آن افزوده می شود.

  منبع: پرشین بلاگ

  وبگردی اجتماعی

  خرید نهال بادام از نهال پالیز

  فلز پایا - عرضه انواع ورق استیل

  فروش گلیسیرین

  فروش صفر تا صد تجهیزات پزشکی | شرکت افرا طب |

  همچنین مشاهده کنید

  مراقب ایمنی کودکانمان باشیم

  در کشور ما و بهتر است بگوییم در اکثر جوامع, کودکان از آسیب پذیر ترین افراد در برابر حوادث ترافیکی هستند

  کتاب های آبی و قهوه ای

  کتاب های آبی و قهوه ای

  اسطوره ـ افسانه های سازنده ی فرهنگ آمریکایی (۱)

  اسطوره ـ افسانه های سازنده ی فرهنگ آمریکایی (۱)

  نسبی گرایی اخلاقی غیرقابل فهم است!

  نسبی گرایی اخلاقی غیرقابل فهم است!

  شکل گیری شخصیت در خانواده های دو فرزندی

  شکل گیری شخصیت در خانواده های دو فرزندی

  من توانستم شما هم می توانید

  برای فردی که به قدرت افیون زنده است, نبود افیون, مرگ نیست بلکه روزی هزاربار مردن و زنده شدن است و من این بار تصمیم گرفتم روزی هزاربار بمیرم

  گفتاری ضد سرمایه داری برآمده از ”جنوب“: ”پاپ“ علیه «ابلیسِ پَست» (لوموند دیپلماتیک: سپتامبر 2015)

  گفتاری ضد سرمایه داری برآمده از ”جنوب“: ”پاپ“ علیه «ابلیسِ پَست» (لوموند دیپلماتیک: سپتامبر 2015)

  منبع مطلب : vista.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 13 روز قبل
  0

  شب علفه سال ۱۴۰۱ چه روزی ازهفته است؟

  ناشناس 13 روز قبل
  0

  شب علفه سال ۱۴۰۱ چه روزی از هفته است؟

  مهدی 14 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید