این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  شماره خانه امن

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  شماره خانه امن را از این سایت دریافت کنید.

  زنان و دختران رانده شده از خانه با 123 تماس بگیرند

  تهران - ایرنا - معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور با اشاره به وجود 22 خانه امن در كشور برای كاهش خشونت خانگی و همسرآزاری گفت: زنان و دختران رانده شده از خانه می توانند با شماره تلفن های اورژانس اجتماعی 123 یا صدای مشاور 1480 تماس بگیرند تا در خانه های امن اسكان داده شوند.

  ۱۵ مرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۱۹

  کد خبر: 82622272 T T ۰ نفر

  برای اسكان در خانه امن

  زنان و دختران رانده شده از خانه با 123 تماس بگیرند

  تهران - ایرنا - معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور با اشاره به وجود 22 خانه امن در كشور برای كاهش خشونت خانگی و همسرآزاری گفت: زنان و دختران رانده شده از خانه می توانند با شماره تلفن های اورژانس اجتماعی 123 یا صدای مشاور 1480 تماس بگیرند تا در خانه های امن اسكان داده شوند.

  حبیب الله مسعودی فرید در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خانه های امن ، مكان هایی هستند كه از زنان در معرض خشونت حمایت می كند ، زنان و دخترانی كه ممكن است به هر دلیلی شب از خانه رانده شوند یا در خانه خودشان از نظر خشونت در معرض خطر باشند ؛ این زنان و دختران در خانه های امن اسكان داده می شوند.

  وی ادامه داد: همسرآزاری، ممكن است در برخی خانواده ها اتفاق بیفتد. ممكن است مردی به هردلیلی همسرش را شب هنگام، ناگهانی از خانه بیرون كند یا بطورمثال به هر دلیلی ممكن است شرایط خشونت آمیز در خانواده تا اندازه ای افزایش یابد كه زن در آن خانه احساس عدم امنیت جانی كند یااینكه خشونت بارها و بارها در خانواده اتفاق بیفتد و زن مستاصل شود و دیگر نداند چكار كند.

  وی اضافه كرد: حتی ممكن است خشونت بارها نباشد اما یك بار یا دو بار اتفاق بیفتد و همان موارد معدود نیز منجر به عواقبی شود بنابراین كارشناسان متخصص بهزیستی در صدای مشاور با شماره 1480 آمادگی دارد در این زمینه مشاوره های تلفنی رایگان به هموطنان ارائه كند و اورژانس اجتماعی با شماره تلفن 123 نیز می تواند از طریق اسكان این زنان در خانه های امن به حمایت این افراد بپردازد.

  معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور تاكید كرد: نحوه تماس با خانه های امن از طریق شماره تلفن 123 است به آن معنا كه اگر با سامانه 123 اورژانس اجتماعی تماس گرفته شود، كارشناسان مستقر در این مركز ، زنان خشونت دیده را راهنمایی می كنند كه اگر این زنان می توانند خودشان به خانه های امن بروند یا اینكه خودرو اورژانس اجتماعی هر جایی كه باشند، دنبالشان می آید و آنان را به مركز اورژانس اجتماعی راهنمایی می كنند و در اورژانس اجتماعی نیز این زنان به خانه های امن راهنمایی می شوند.

  **چه خدماتی در خانه های امن ارائه می شود؟

  مسعودی فرید گفت: در خانه های امن به زنان ، برنامه های توانمندسازانه روانی اجتماعی ارائه می شود و این زنان تا چهار ماه می توانند در این خانه ها اسكان داده شوند هرچند سیاست اصلی ما این است كه این زنان به خانواده بازگردند ، یعنی در همه بخش های معاونت اجتماعی ، سیاست اصلی ما برگشت افراد به خانواده است و تمام تلاش خود را در این زمینه انجام می دهیم.

  وی افزود: طی مدت اقامت زنان در خانه های امن، بررسی های مددكاری اجتماعی انجام می شود و مشاوره روانشناختی ارائه می دهیم و حتی اگر لازم باشد ممكن است كمك مالی كنیم تا خانواده پابرجا بماند. اگر هسمر زن ، اعتیاد دارد ، به او یارانه می دهیم كه اعتیاد خود را درمان كند.

  وی تاكید كرد: زن تنها در صورتی به خانه بازگشت می كند كه ، شرایط مناسب برای بازگشت زن مهیا شده باشد و خانواده صلاحیت آن را داشته باشد. زنان به خانواده ای كه دائما در آن مورد آزار بوده و قرار است دوباره آزارها ادامه یابد، بازگردانده نخواهند شد، اصلا چنین اتفاقی قرار نیست بیفتد.

  معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور اظهار داشت: زنان می توانند معمولا تا چهار ماه و اگر لازم باشد یك دوره چهارماهه دیگر -در مجموع هشت ماه- در خانه های امن سكونت كنند و در مدتی كه زن در خانه امن سكونت دارد خدمات روانشناختی ، خدمات مددكاری اجتماعی ، خدمات حقوقی و اگر لازم باشد حتی خدمات بهداشتی و پزشكی به این افراد ارائه می شود.

  **زنان می توانند كودكان خود را نیز به خانه های امن بیاورند

  معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور گفت: زنان در خانه های امن حتی می توانند كودكان خود را همراه بیاورند؛ ممكن است زنی با كودكش،احساس خطر كند بنابراین حتی برای فرزندان زنان در معرض خشونت نیز جا داریم.

  مسعودی فرید تصریح كرد: اگر فرزند این زنان، پسران و دختران كوچك باشند كه هیچ مشكلی ندارد و با خود مادر در خانه امن اسكان داده می شوند اما اگر فرزند پسر، بزرگ بوده و به سن بلوغ نزدیك شده باشد ،چون ممكن است زنان دیگر نیز در خانه امن باشند ، مادر در خانه امن می ماند اما فرزند او را به مراكز دیگرشبانه روزی برده می شود.

  وی ادامه داد: با این وجود شرایط دیدار مكرر مادر و كودك فراهم می شود تا مادر و كودك به سرعت و حتی بصورت روزانه بتوانند یكدیگر را ملاقات كنند و در واقع احساس ناامنی نداشته باشند.

  اجتمام**9185** 1418

  مصاحبه كننده : سادات حسینی خواه ** انتشار: مریم برزآبادی

  *آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:

  @irnaej https://t.me/irnaej

  منبع مطلب : www.irna.ir

  افراد در معرض خشونت خانگی با این شماره ها تماس بگیرند

  نحوه تماس با خانه‌های امن از طریق شماره تلفن 123 است و اگر با سامانه 123 اورژانس اجتماعی تماس گرفته شود، کارشناسان مستقر در این مرکز، زنان خشونت‌دیده را راهنمایی می‌کنند تا اگر این زنان می‌توانند خودشان به خانه‌های امن بروند یا این‌که خودروی اورژانس اجتماعی هر جایی که باشند، به دنبالشان می‌رود و آن‌ها را به مرکز اورژانس اجتماعی راهنمایی می‌کند.

  شناسه خبر: ۶۹۴۱۵۳ ۱۳۹۶/۰۹/۲۸ - ۰۴:۲۵ ۴۳ A

  خانه | اجتماعی مهرخانه منبع:

  افراد در معرض خشونت خانگی با این شماره ها تماس بگیرند

  نحوه تماس با خانه‌های امن از طریق شماره تلفن 123 است و اگر با سامانه 123 اورژانس اجتماعی تماس گرفته شود، کارشناسان مستقر در این مرکز، زنان خشونت‌دیده را راهنمایی می‌کنند تا اگر این زنان می‌توانند خودشان به خانه‌های امن بروند یا این‌که خودروی اورژانس اجتماعی هر جایی که باشند، به دنبالشان می‌رود و آن‌ها را به مرکز اورژانس اجتماعی راهنمایی می‌کند.

  معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: ظرفیت هر یک از خانه‌های امن 5 نفر است و این ظرفیت پایین به این دلیل است که می‌خواهیم این مراکز، شرایط و فضایی مانند خانه داشته باشند؛ اگر جمعیت زیاد باشد، نمی‌توانیم خدمات تخصصی ارایه دهیم و زنان نمی‌توانند در آن‌جا احساس آرامش داشته باشند.

  سال 1393 بود که سازمان بهزیستی خبر از راه‌اندازی خانه‌های امن برای زنان و دختران در معرض خشونت‌های خانگی داد. خانه‌های امن، مکان‌هایی هستند که از زنان در معرض خشونت حمایت می‌کنند و زنان و دخترانی که ممکن است به هر دلیلی شب از خانه رانده شوند یا در خانه خودشان از نظر خشونت در معرض خطر باشند در خانه‌های امن اسکان داده می‌شوند.

  آدرس‌های خانه‌های امن مخفی است و زنان از طریق تماس تلفنی می‌توانند با این خانه‌ها ارتباط برقرار کنند، البته این تلفن مستقیم نیست. نحوه تماس با خانه‌های امن از طریق شماره تلفن 123 است و اگر با سامانه 123 اورژانس اجتماعی تماس گرفته شود، کارشناسان مستقر در این مرکز، زنان خشونت‌دیده را راهنمایی می‌کنند تا اگر این زنان می‌توانند خودشان به خانه‌های امن بروند یا این‌که خودروی اورژانس اجتماعی هر جایی که باشند، به دنبالشان می‌رود و آن‌ها را به مرکز اورژانس اجتماعی راهنمایی می‌کند. در اورژانس اجتماعی نیز این زنان به خانه‌های امن راهنمایی می‌شوند.

  سیاست اصلی در خانه‌های امن بازگشت به خانه است

  در ابتدای کار قرار بر این بود زنانی که دچار مشکلات و خشونت‌های خانگی شده‌اند، تنها به مدت سه ماه از اقامت در خانه‌های امن بهره‌مند شوند اما تیرماه سال 95، انوشیروان محسنی‌بندپی؛ رییس سازمان بهزیستی اعلام کرد که محدودیت زمانی برای اقامت در این خانه‌ها برداشته شده و اگر مشاور مربوطه به این اطمینان برسد که در صورت ترخیص فرد آسیب‌دیده، او دوباره به چرخه آسیب بازنمی‌گردد، آن وقت فرد ترخیص می‌شود؛ در غیر این صورت، مدت اقامت فرد در خانه امن تمدید خواهد شد. به گفته حبیب‌الله مسعودی‌فرید؛ معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی سیاست اصلی در خانه‌های امن بازگشت به خانه است اما زن تنها در صورتی به خانه برمی‌گردد که شرایط مناسب برای بازگشت او مهیا شده باشد و خانواده صلاحیت داشته باشند. زنانی که دائماً در خانواده مورد آزار هستند و قرار است این آزارها ادامه پیدا کند، به منزل بازگردانده نمی‌شوند.

  خدمات خانه‌های امن به زنان خشونت‌دیده

  به گفته ولی‌الله نصر، مدیر کل سابق دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان اگر زن بیشتر از ۸ ماه نیاز به کمک و مراقبت داشته باشد، با مشورتی که با مراجع قضایی و انتظامی خواهیم داشت و با گرفتن تضمینات لازم از طریق قضات دادگستری، شرایطی را مهیا می‌کنیم که او بتواند شرایط زندگی مستقل خود را تا زمان رفع مشکل آماده کند. در چنین شرایطی، نگهداری زن مورد آزار با نظر مرجع قضایی و با ذکر این نکته که ممکن است حضور زن در مکانی که به گفته خودش امنیت جانی او را به خطر اندازد، صورت می‌گیرد و حتی در صورت لزوم، ودیعه مسکن و اجاره‌بهای مسکن او را سازمان بهزیستی پرداخت می‌کند. رقم ودیعه مسکن با توجه به مکان، محل، شهر و استان متفاوت بوده و در‌صورتی‌که تیم تخصصی ما تشخیص دهد که فرد نیاز به زندگی مستقل دارد، ودیعه مسکن به او تعلق می‌گیرد که این رقم عموماً از ١٥میلیون ‌تومان به ‌بالاست.

  در خانه‌های امن علاوه بر اسکان افراد به آن‌ها خدمات دیگری مانند خدمات روان‌شناختی و مشاوره، خدمات مددکاری، خدمات حقوقی، خدمات پزشکی و بهداشتی ارایه می‌شود. حتی گاهی به این زنان کمک‌های مالی هم می‌شود مثلاً اگر همسر زن اعتیاد دارد، یارانه‌ای برای درمان اعتیاد در اختیار او قرار می‌گیرد.

  زنان می‌توانند با فرزندان خود به خانه‌های امن بروند

  زنان می‌توانند کودکان خود را نیز به این خانه‌ها ببرند اگر فرزندان این زنان، پسران و دختران کوچک باشند که هیچ مشکلی ندارد و با مادر در خانه امن اسکان داده می‌شوند اما اگر فرزند پسر، بزرگ بوده و به سن بلوغ نزدیک شده باشد، مادر در خانه امن می‌ماند اما فرزند او را به مراکز شبانه‌روزی دیگر می‌فرستند. البته، در این صورت هم شرایط دیدار مکرر مادر و فرزند فراهم می‌شود تا آن‌ها بتوانند به‌صورت روزانه یکدیگر را ملاقات کنند.

  دی ماه سال 94 حبیب‌الله مسعودی‌فرید؛ معاون اجتماعی سازمان بهزیستی از تصمیم برای راه‌اندازی خانه‌های امن در تمامی استان‌های کشور خبر داد. او اعلام کرد سال 93 تعداد ۱۲۰۰ زن در معرض آسیب و خشونت خانگی در این مراکز نگهداری شده‌اند و در ده ماهه نخست سال 94 نیز ۸۰۰ نفر به این مراکز مراجعه کرده‌اند.

  شهیندخت مولاوردی؛ معاون سابق رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده نیز اردیبهشت ماه سال 95 از در نظر گرفته شدن بحث خانه‌های امن در لایحه تأمین امنیت زنان خبر داد و گفت: در بخش حفاظتی و حمایتی این لایحه، بحث خانه‌های امن در نظر گرفته شده که البته متناسب با ویژگی‌های بومی و مذهبی جامعه خودمان است و با آن‌چه تحت عنوان شِلتر(shelter)  در دیگر کشور‌ها مطرح است، تفاوت دارد؛ هرچند که امروزه تا حدودی این نوع از خانه‌ها در کشور شکل گرفته است اما در حال حاضر، استاندارهای مورد نظر را ندارند و زنان به‌صورت ۲۴ ساعته و یا ۴۸ ساعته می‌توانند در آن‌جا بمانند.

  منبع مطلب : www.afkarnews.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید