این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  شهر خوزستان

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  شهر خوزستان را از این سایت دریافت کنید.

  فهرست شهرهای استان خوزستان

  فهرست شهرهای استان خوزستان

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  جمعیت شهرهای استان خوزستان بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵.[۱] [۲]

  اندیمشک دزفول لالی اندیکا ایذه شوش گتوند شوشتر مسجدسلیمان دشت آزادگان هویزه اهواز باوی هفتکل باغ‌ملک رامشیر رامهرمز خرمشهر شادگان ماهشهر امیدیه بهبهان آبادان هندیجان

  اهواز، هشتمین شهر پرجمعیت ایران

  فهرست شهرها برپایه جمعیت[ویرایش]

  ردیف شهر بخش شهرستان جمعیت (۱۳۹۵)

  ۱ اهواز مرکزی اهوار ۱,۱۸۴,۷۸۸

  ۲ دزفول مرکزی دزفول ۲۶۴,۷۰۹

  ۳ آبادان مرکزی آبادان ۲۳۱,۴۷۶

  ۴ شوشتر مرکزی شوشتر ۱۷۱,۸۷۸

  ۵ خرمشهر مرکزی خرمشهر ۱۳۳,۰۹۷

  ۶ اندیمشک مرکزی اندیمشک ۱۳۵,۱۱۶

  ۷ ایذه مرکزی ایذه ۱۱۹,۳۹۹

  ۸ بهبهان مرکزی بهبهان ۱۲۲,۶۰۴

  ۹ ماهشهر مرکزی ماهشهر ۱۰۲,۷۹۷

  ۱۰ مسجدسلیمان مرکزی مسجدسلیمان ۱۰۰,۴۹۷

  ۱۱ بندر امام خمینی بندر امام خمینی ماهشهر ۷۸,۳۵۳

  ۱۲ رامهرمز مرکزی رامهرمز ۷۴,۲۸۵

  ۱۳ امیدیه مرکزی امیدیه ۶۷,۴۲۷

  ۱۴ شوش مرکزی شوش ۷۷,۱۴۸

  ۱۵ شادگان مرکزی شادگان ۴۱,۷۳۳

  ۱۶ سوسنگرد مرکزی دشت آزادگان ۵۱,۴۳۱

  ۱۷ چمران مرکزی ماهشهر ۳۱٬۱۳۸

  ۱۸ هندیجان مرکزی هندیجان ۲۹,۰۱۹

  ۱۹ شیبان ویس باوی ۲۴٬۹۶۸

  ۲۰ باغ‌ملک مرکزی باغ‌ملک ۲۶,۳۴۳

  ۲۱ رامشیر مرکزی رامشیر ۲۵,۰۰۹

  ۲۲ گتوند مرکزی گتوند ۲۴,۲۱۶

  ۲۳ حمیدیه حمیدیه اهواز ۲۰٬۹۸۲

  ۲۴ لالی مرکزی لالی ۱۸,۴۷۳

  ۲۵ هویزه مرکزی هویزه ۱۶٬۱۵۴

  ۲۶ ویس ویس باوی ۱۵٬۱۰۵

  ۲۷ هفتکل مرکزی هفتگل ۱۴٬۸۷۷

  ۲۸ ملاثانی مرکزی ۱۴٬۸۱۳

  ۲۹ شرافت مرکزی شوشتر ۱۰٬۸۸۱

  ۳۰ دزآب مرکزی دزفول ۱۰٬۸۳۶

  ۳۱ قلعه‌تل مرکزی باغ‌ملک ۱۰٬۰۵۲

  ۳۲ صفی‌آباد مرکزی دزفول ۹٬۰۴۶

  ۳۳ شاوور شاوور شوش ۹٬۳۳۰

  ۳۴ میانرود مرکزی دزفول ۹٬۰۳۳

  ۳۵ اروندکنار اروندکنار آبادان ۸٬۹۰۹

  ۳۶ حر مرکزی شوش ۸٬۶۲۴

  ۳۷ صالح شهر مرکزی گتوند ۷٬۷۷۹

  ۳۸ بستان بستان دشت آزادگان ۷٬۲۵۸

  ۳۹ چویبده مرکزی آبادان ۷٬۲۵۲

  ۴۰ الوان مرکزی کرخه ۶،۸۶۰

  ۴۱ صیدون صیدون باغ‌ملک ۶٬۵۸۸

  ۴۲ جنت مکان مرکزی گتوند ۶٬۰۲۰

  ۴۳ دارخوین مرکزی شادگان ۵٬۷۵۹

  ۴۴ ترکالکی عقیلی گتوند ۵٬۶۵۴

  ۴۵ چم گلک مرکزی اندیمشک ۵۴۴۶

  ۴۶ دهدز دهدز دزپارت ۱۴۹۲

  ۴۷ رفیع نیسان هویزه ۳٬۶۹۰

  ۴۸ میداوود میداود باغ‌ملک ۳٬۵۹۰

  ۴۹ گوریه شعیبیه شوشتر ۲٬۹۹۱

  ۵۰ صالح مشطت فتح المبین شوش ۲٬۷۶۹

  ۵۱ جایزان جایزان امیدیه ۲٬۴۰۱

  ۵۲ قلعه خواجه مرکزی اندیکا ۲٬۲۷۲

  ۵۳ چغامیش چغامیش دزفول ۲٬۱۱۳

  ۵۴ مشراگه مشراگه رامشیر ۲,۰۹۵

  ۵۵ حسینیه الوارگرمسیری اندیمشک ۱٬۹۶۳

  ۵۶ سماله عقیلی گتوند ۱٬۶۰۶

  ۵۷ مینوشهر مینو خرمشهر ۱٬۲۸۹

  ۵۸ زهره چم خلف عیسی هندیجان ۱٬۲۷۷

  ۵۹ باوج ابولفارس رامهرمز ۵۹۴

  ۶۰ الهایی مرکزی اهواز ۷,۶۵۱

  ۶۱ ابوحمیظه مرکزی دست آزادگان ۵,۵۰۶

  ۶۲ منصوریه مرکزی بهبهان ۵,۴۴۱

  ۶۳ سیاه منصور مرکزی دزفول ۵,۴۰۶

  ۶۴ سرداران مرکزی شوشتر ۵,۲۴۰

  ۶۵ آزادی مرکزی اندیمشک ۴,۹۵۷

  ۶۶ كوت سيدنعيم مرکزی دشت آزادگان ۴,۵۴۱

  ۶۷ تشان تشان بهبهان ۴,۲۸۱

  ۶۸ بیدروبه الوارگرمسیری اندیمشک ۲,۳۸۶

  ۶۹ آبژدان آبژدان اندیکا ۱,۶۷۳

  ۷۰ گل‌گیر مرکزی مسجد سلیمان ۱,۰۸۹

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  فهرست شهرهای ایران بر پایه جمعیت

  شهرستان‌های ایران

  استان‌های ایران بر پایه جمعیت

  منابع[ویرایش]

  نهفتن نبو

  فهرست شهرها در استان‌های ایران

  آذربایجان شرقیآذربایجان غربیاردبیلاصفهانالبرزایلامبوشهرتهرانچهارمحال و بختیاریخراسان جنوبیخراسان رضویخراسان شمالیخوزستانزنجانسمنانسیستان و بلوچستانفارسقزوینقمکردستانکرمانکرمانشاهکهگیلویه و بویراحمدگلستانگیلانلرستانمازندرانمرکزیهرمزگانهمدانیزد

  ↑ «تعداد جمعیت و خانوار به تفکیک تقسیمات کشوری براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵» (اکسل). درگاه ملی آمار.

  ↑ https://www.amar.org.ir/%D8%B3%D8%B1%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-%D9%86%D9%81%D9%88%D8%B3-%D9%88-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86/%D9%86%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D8%AC-%D8%B3%D8%B1%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C/%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D9%81%DA%A9%DB%8C%DA%A9-%D8%AA%D9%82%D8%B3%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%AA-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%84-1395

  رده‌ها: استان خوزستانشهرهای استان خوزستانفهرست‌هافهرست‌های شهرهای ایران بر پایه استان

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  شهرها و روستاهای استان خوزستان

  استان خوزستان استانی در جنوب‌غربی ایران است، که بر کرانهٔ خلیج فارس قرار دارد و مرکز تولید نفت و گاز ایران به‌شمار می‌آید. مساحت استان خوزستان ۶۴٫۰۵۷ کیلومتر مربع است و با جمعیتی معادل ۴٬۷۱۰٬۵۰۶ نفر (۱۳۹۵)، پنجمین استان پرجمعیت ایران محسوب می‌شود. شهر اهواز، مرکز استان خوزستان است. از لحاظ تاریخی، خوزستان قدیمی‌ترین منطقهٔ فلات ایر

  شهرها و روستاهای استان خوزستان

  شما اینجا هستید: خانه استان ها

  شهرها و روستاهای استان خوزستان

  استان خوزستان استانی در جنوب‌غربی ایران است، که بر کرانهٔ خلیج فارس قرار دارد و مرکز تولید نفت و گاز ایران به‌شمار می‌آید. مساحت استان خوزستان ۶۴٫۰۵۷ کیلومتر مربع است و با جمعیتی معادل ۴٬۷۱۰٬۵۰۶ نفر (۱۳۹۵)، پنجمین استان پرجمعیت ایران محسوب می‌شود. شهر اهواز، مرکز استان خوزستان است.

  از لحاظ تاریخی، خوزستان قدیمی‌ترین منطقهٔ فلات ایران محسوب می‌شود، که پیشینهٔ سکونت انسان در آن به ۲۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و شکل‌گیری تمدن عیلام در هزارهٔ سوم قبل از میلاد، بازمی‌گردد. خوزستان از شمال به لرستان، از شرق به استان چهارمحال و بختیاری، از شمال‌غربی به ایلام، از جنوب‌شرقی به کهگیلویه و بویراحمد، از جنوب به بوشهر و خلیج فارس و از غرب به کشور عراق محدود می‌شود.

  استان خوزستان هم‌اکنون دارای ۱۸ نماینده در مجلس شورای اسلامی و ۶ نماینده در مجلس خبرگان رهبری می‌باشد. شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب (بزرگترین تولیدکننده نفت ایران)، شرکت ملی حفاری ایران، شرکت فولاد خوزستان و شرکت نفت و گاز اروندان در استان خوزستان مستقر می‌باشند.

  نام

  دوران هخامنشیان

  خوزستان یعنی سرزمین مردمان خوزی یا هوزی. در سنگ‌نوشته‌های فارسی باستان که مربوط به ۲۵۰۰ سال پیش هستند برای نامیدن سرزمین عیلام (یعنی منطقهٔ جنوب غربی ایران امروز و دربردارندهٔ خوزستان امروز) واژه‌های -ʰŪja و -ʰŪvja به کار رفته‌است. این واژه‌ها ۲۴ بار در سنگ‌نوشته‌های داریوش یکم و یک بار در سنگ‌نوشته‌ای از خشایارشا ثبت شده‌اند. همین واژهٔ -ʰŪja است که در زبان فارسی تبدیل به خوز شده‌است.

  واژه‌های -ʰŪjiya و -ʰŪvjiya نیز ۷ بار در سنگ‌نوشته‌های داریوش یکم به کار رفته‌اند که در واقع صفت و به معنای «خوزی یعنی اهل سرزمین -ʰŪja و -ʰŪvja» هستند. همین واژهٔ -ʰŪjiya است که در زبان فارسی تبدیل به خوزی شده‌است.

  استرابون و پلینیوس از خوزستان به اسم اوکسی نام می‌برند. این استان با عیلامیان باستان و شوش کم و بیش مرتبط است. نام اهواز، شوش و هویزه منعکس‌کننده ساکنین این منطقه درر زمان عیلامیان بوده‌است.

  دوران ساسانیان

  نام خوزستان در فارسی میانه (پهلوی ساسانی) و نیز در پارتی (پهلوی اشکانی) به صورت hūğestān (یعنی هوجِستان) یا hūžestān (یعنی هوژِستان) آمده‌است. سریانی‌ها به آن بت هوزایه می‌گفتند.

  بخشی از متنی پارتی بر روی دست‌نویس مانوی M 5569 که از زمان و مکان مرگ مانی می‌گوید و در سدهٔ سوم میلادی (سیصد سال پیش از اسلام) نوشته شده‌است: آوانگاری به خطّ فارسی:

  پَد چَفار سَخت، شَهرِوَر ماه، شَهرِوَر رُوژ، دُشَمبَت، اود اِیوَندَس ژَمان، اَندَر اَوِستام ای هوژِستان، اود شَهرِستان چِ بِیلاپاد، کَذ اَهراماد هُو پِدَر رُوشن …

  آوانگاری به خطّ آوانگار بین‌المللی:

  برگردان فارسی:

  چهار روز گذشته از شهریورماه، روزِ شهریور، روز دوشنبه، ساعت یازده، در استان خوزستان و در شهر بیلاباد (گندی‌شاپور) که پدر روشنایی (مانی) عروج کرد.

  دوران اسلامی

  به گفته سوات سوجک در کتاب‌های تاریخ کلاسیک اسلامی، نام این استان، خوزستان بود. ابن حوقل جغرافی‌دان قرن ۱۰ میلادی در کتاب «صورت الارض» در فصلی جداگانه، این استان را همراه با نقشه توصیف می‌کند و یاقوت در سده ۱۳ میلادی در معجم البلدان جزئیاتی از خوزستان نوشته‌است.

  ریچارد فرای در مورد خوزستان می‌نویسد: «خوزستان استانی ثروتمند و کم ارتفاع بود که دست کم به هفت کوره تقسیم می‌شد؛ بزرگترین جز آن هرمزداردشیر یا هرمزدشهر بود که عرب‌ها بدان سوق‌الاهواز می‌گفتند».

  واژه خوزستان به معنای سرزمین «خوزها» است و خوز را به صورت‌های «هوز» و «حوز» نیز می‌نوشتند و جمع هوز در زبان عربی اهواز است که نام پایتخت استان خوزستان است. ابن خردادبه (متوفای حدود ۳۰۰ ق) خوزستان را با همان اهواز یکی می‌داند و آنجا را سرزمینی وسیع، مشتمل بر هفت کوره برمی‌شمارد که با نام کور الاهواز می‌خواندش.

  ابن خردادبه، نظر دیگری دربارهٔ نام اهواز دارد. او نه فقط اهواز بلکه کل موقعیت جغرافیایی خوزستان امروزی را اهواز می‌داند. خوزستان را با همان اهواز یکی می‌داند و آنجا را سرزمینی وسیع، مشتمل بر هفت کوره برمی‌شمارد و به آن اکوار الاهواز می‌گوید. سبب وجود همین هفت کوره در این سرزمین، عضدالدوله دیلمی، آنجا را اقلیم هفت حوزه نام‌گذارده تا آنجا که مقدسی در قرن چهارم هجری، از رواج این نام خبر داده و پیروی خود را از آن، اعلام می‌دارد. همچنین او یادآور می‌شود که برخی از این حوزه‌ها از میان رفته‌است.

  در نوشته‌های کهن

  ابوریحان بیرونی: الآثار الباقیة عن القرون الخالیة:

  صفحهٔ ۲۵۶: … و قیل آنه بلد من خوزستان؛ و لیس ذلک ببعید، غیر ان قول هرقل ملک الروم، حین هرب من انطاکیة الی قسطنطینیة، و التفت الی الشام و قال: «علیک السلام یا سوریة»، سلام مودع، لا یری آنه یرجع الیها ابداً، دلیل علی ان سورستان هی بلاد الشام؛ و کالعبرانیین ینسبون الی شط بحر، یقال له العبر؛ و کذلک جمیع الاسماء آلتی اشتهرت بها الفرق المختلفة؛ و عند المزدکیة، ان الزمان لا یخلو) ۱۱۲. (من نبی مبعوث، و ان الانبیاء یبعثون علی التوالی.

  صفحهٔ ۳۶۷: … فی الثالث و العشرین، ذکران مارجیورجس الشهید، و هو جرجیس المقتول مرارا بألوان العذاب؛ و فی الرابع و العشرین، ذکران مارقوس صاحب الانجیل الثانی؛ و فی الخامس و العشرین، ذکران ایلیا الجاثلیق بخراسان؛ و فی السابع و العشرین، ذکران خریسطفوروس؛ و فی الثلاثین، ذکران شمعون بن صباعی الجاثلیق، المقتول بخوزستان مع من کان معه من النصاری.

  برگردان دو متن بالا به فارسی:

  صفحهٔ ۳۱۳: …برخی گفته‌اند که سورستان بلد و شهری و قسمتی از خوزستان است و این سخن دور از صواب نیست ولی هنگامی که هرقل امپراتور رم هنگامی که از انطاکیه به قسطنطنیه می‌گریخت روی خود را به شام کرده و گفت سلام بر تو ای سوریه و این سلام، تودیع و خداحافظی کسی با توست که دیگر به تو بازنمی‌گردد پس گفتار قیصر رم دلیل بر آن است که سورستان شام است.

  صفحهٔ ۴۵۹: …روز بیست و سوم ذکران مارجیورجس شهید است که به انواع عذاب چند مرتبه او را کشتند و روز بیست و چهارم ذکران مارقوس صاحب دومین انجیل است؛ و روز بیست و پنجم ذکران ایلیا جاثلیق خراسان است و روز بیست و هفتم ذکران خریسطفورس است و روز سی‌ام ذکران شمعون صباعی است که در خوزستان جاثلیق نصاری بوده و با دیگر مسیحیان که با او بودند کشته شد.

  منبع مطلب : www.chargoshe.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید