این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  شکایت از وکیل

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  شکایت از وکیل را از این سایت دریافت کنید.

  نحوه شکایت از وکیل

  در این مقاله به توضیحاتی در خصوص نحوه شکایت از وکیل و رسیدگی به این شکایت پرداخته شده است .

  نحوه شکایت از وکیل

  کسانی که برای پیگیری پرونده های خود وکیل استخدام می کنند ممکن است عملکرد وکیل خود را متخلفانه دانسته و بخواهند از او شکایت کنند . برای طرح شکایت از وکیل باید به کانون وکلایی که وکیل در آنجا عضو است مراجعه کنند . بعد از آن ، برای تشخیص موجه یا بلا وجه بودن ، شکایت به دادسرای انتظامی وکلا فرستاده می شود .

  برای مشاوره نحوه شکایت از وکیل

  برای مشاوره نحوه شکایت از وکیل

  اصولا عقلا برای پیگیری و انجام امور به اهل فن آن رشته مراجعه می کنند تا نتیجه دلخواه برایشان حاصل شود . امور حقوقی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و خصوصا در پرونده های تخصصی و پیچیده حضور یک وکیل برای پیگیری امور ، امری ضروری است . اما حضور وکیل در پرونده لزوما به معنای برد در آن پرونده نیست و حتی در مواردی که تخلفی از سوی وکیل صورت نگرفته باشد نیز امکان باخت پرونده وجود دارد .

  اما این نکته که گاهی اوقات وکیل ، با کم کاری و یا دانش کم ، موجب ضرر رساندن به موکل خود می شود ، امری غیر قابل انکار است . موکل در این موارد باید چه اقدامی انجام دهد ؟ آیا امکان شکایت و طرح دعوا علیه وکیل فراهم است ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله ، امکان شکایت از وکیل در مراجع قانونی زیربط مهیا است . در ادامه به توضیحات کاملی در خصوص نحوه شکایت از وکیل و نحوه تجدید نظر از رای دادگاه انتظامی وکلا می پردازیم .

  نحوه شکایت از وکیل

  قبل از آنکه به طرح شکایت از وکیل پایه یک دادگستری اقدام کنید ، ابتدا بهتر است موضوع دعوا و روند رسیدگی به پرونده و نهایتا رای صادره توسط دادگاه را با یک حقوقدان در میان گذاشته و نظر او را در خصوص عملکرد وکیل جویا شوید .

  از آنجا که فرآیند رسیدگی در دادسرا و دادگاه ها طولانی و زمان بر است ، چه بهتر که ابتدا از موجه بودن دلایل و ادعای خود اطمینان حاصل کنید و سپس اقدام به طرح شکایت داشته باشید ، زیرا گاهی اوقات میزان خشم و اندوه موکل از رای صادره موجب می شود که بی جهت وکیل را مقصر بداند .

  در صورتی که نهایتا رفتار و عملکرد وکیل را اهمال کارانه و یا استدلالات و دلایل ادعایی او را موجب ضرر رساندن به خود دانستید ، باید برای طرح شکایت ابتدا به کانون وکلایی که وکیل در آن عضو است ، مراجعه کنید . بعد از آن شکایت کتبی یا شفاهی شما از وکیل ثبت شده ، به امضای شما رسیده و به دادسرای انتظامی وکلا ( نزد دادستان انتظامی ) فرستاده می شود .

  در این زمان رسیدگی به پرونده آغاز شده و ابتدا باید به موجه بودن یا بلاوجه بودن ادعای شاکی مورد بررسی قرار گیرد . در دادسرای انتظامی وکلا به اتهامات رسیدگی شده و در صورت وارد دانستن این اتهامات ، کیفرخواست صادر می شود . بعد از صدور کیفرخواست پرونده برای رسیدگی و تعیین تکلیف به دادگاه انتظامی وکلا ارسال می شود .

  اما در صورتی که دادسرا اتهام وارده را موجه تشخیص نداده یا دلایل ارائه شده را کافی نداند و وکیل را بی گناه تشخیص دهد ، قرار منع تعقیب وکیل را صادر می کند و در این حالت شکایت شاکی از موکل رد می شود . این قرار به این معنی است که شکایت وارد نیست و عملکرد وکیل اشتباه نبوده است .

  تخلفاتی که ممکن است از وکلا سربزند و شما بابت آن بتوانید از وکیل خود شکایت کنید می تواند شامل موضوعات زیر باشد ، البته این موارد احصایی نیستند و می توانند موضوعات دیگری را هم شامل شوند :

  1- خودداری وکیل از شرکت در جلسات دادگاه پرونده ای که او وکالت آن را برعهده دارد .

  2- استعفا از پرونده در زمانی که شما وقت برای معرفی وکیل دیگری نداشته باشید .

  3- افشای اسرار مربوط به موکل یا پرونده

  4- خودداری از تحویل یک نسخه از وکالت نامه به موکل

  5- خیانت به موکل یا تبانی با طرف دعوای پرونده او

  بیشتر بخوانید: عذر موجه عدم حضور وکیل در جلسه دادگاه

  رسیدگی به شکایت از وکیل

  همانطور که گفته شد بعد از صدور کیفرخواست ، پرونده به دادگاه انتظامی قضات برای تعیین تکلیف ارسال می شود . اما صدور کیفرخواست به معنی تخلف و محکومیت قطعی وکیل نیست و صرفا به این معنا است که امکان صحت اتهام انتسابی به وکیل وجود دارد . بعد از وصول پرونده به دادگاه انتظامی وکلا ، دادگاه رونوشتی از ادعانامه را به وکیل ابلاغ می کند .

  در صورتی که نیاز به حضور و توضیح وکیل باشد ، وی برای ادای توضیح و دفاع از خود احضار می شود و در غیر این صورت دادگاه بدون تشکیل جلسه رسیدگی ، اقدام به صدور رای می کند . دادگاه ممکن است وکیل را خاطی تشخیص داده و برای او مجازاتی در نظر گیرد و یا آنکه او را بی گناه دانسته و حکم برائت او را صادر کند . مجازات هایی که ممکن است برای وکیل در نظر گرفته شود به شرح ذیل هستند :

  1- اخطار کتبی

  2- توبیخی که همراه با درج در پرونده باشد .

  3- توبیخی که با درج در مجله و روزنامه کانون همراه باشد .

  4- تنزل درجه وکیل

  5- ممنوعیت وکالت به مدت 3 ماه تا سه سال

  6- محرومیت دائم از شغل وکالت

  بیشتر بخوانید: حدود اختیارات وکیل دادگستری

  منبع مطلب : www.heyvalaw.com

  نحوه شکایت و پیگیری شکایت از وکیل چگونه است؟

  با مطالعه این مقاله از سایت داداپ با مراحل و نحوه شکایت از وکیل و چگونگی پیگیری شکایت از وکیل دادگستری به طور کامل آشنا خواهید شد.

  براساس قانون مدنی، وكالت عقدی است كه به موجب آن يكی از طرفين طرف ديگر را برای انجام امری نايب خود می‌نماید.در واقع وکیل نائب و نماینده موکل می باشد.فردی که وکیل می شود امین محسوب می شود بنابراین در صورت تعدی و تفریط یا همان تخلف ضامن می باشد و در این صورت موکل می تواند از وکیل متخلف شکایت کند.موکل برای پیگیری تخلفات وکیل می بایست به کانون وکلایی که پروانه وکیل در آنجا صادر شده است مراجعه کند در این صورت تشخیص موجه و مورد قبول بودن شکایت موکل با دادسرای انتظامی وکلا می باشد.رسیدگی به تخلفات وکیل در کانون محل صدور پروانه تنها در صورت تخلف از تمرکز امور وکالتی در شهری غیر از محل مجاز اعلامی در پروانه وکالت صادر شده، ممکن می باشد سایر تخلفات در دادسرا و دادگاه انتظامی مورد رسیدگی قرار می گیرد.تخلفات وکیل می بایست مربوط به وظیفه او در امر وکالت باشد تا قابل بررسی در کانون و دادگاه و دادسرای انتظامی قرار گیرد بنابراین دعاوی خانوادگی،ملکی و سایر دعاوی غیر مرتبط با حیطه شغلی وکیل پایه یک دادگستری قابل رسیدگی در مراجع قضایی می باشد.

  مقررات شکایت از وکیل

  آیین نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلا در ماده 61  تا 67 به مقررات شکایت از وکیل پرداخته است.

  براساس ماده 61:شکایت از تخلفات و اخلاق و رفتار وکلاء ممکن است کتبی باشد یا شفاهی، شکایت کتبی در دفتر کانون ثبت و رسید داده می‌شود و نزد دادستان فرستاده خواهد شد و شکایت شفاهی در صورت‌مجلس درج و به امضاء شاکی می‌رسد.دادستان شخصا یا به وسیله یکی از معاونین نسبت به شکایات رسیدگی و اظهار عقیده می‌نماید.

  براساس ماده 62:از هر طریق اطلاعی راجع به تخلف یا سوء اخلاق و رفتار وکیل به رئیس کانون برسد و آن را قابل توجه تشخیص دهد به دادسرا رجوع می‌نماید و دادسرا باید به موضوع رسیدگی کرده اظهار عقیده نماید

  براساس ماده 64:دادستان پس از رسیدگی در صورتی که عقیده بر تعقیب داشته باشد ادعانامه صادر و به دادگاه می‌فرستد و در صورتی که عقیده بر منع تعقیب داشته باشد قرار منع تعقیب صادرخواهد کرد

  براساس ماده 65:قرار منع تعقیب از طرف شاکی و رئیس کانون در ظرف ده روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظر در دادگاه انتظامی وکلاء است و در صورتی که دادگاه قرار منع تعقیب را صحیح دانست آن را استوار می‌نماید و در صورتی که موضوع را قابل تعقیب تشخیص داد رسیدگی کرده حکم می‌دهد.

  براساس ماده 66:پس از رسیدن ادعانامه یا تقاضای رسیدگی از طرف اشخاصی که حق تقاضا دارند و آماده بودن موضوع برای رسیدگی رونوشت ادعانامه یا تقاضا به وسیله مامور کانون یا پست سفارشی دو قبضه به شخص مورد تعقیب ابلاغ می‌شود که در مرکز و اطراف آن تا شعاع شصت کیلومتر در ظرف ده روز پس از ابلاغ و در خارج مرکز که فاصله آن بیش از شصت کیلومتر تا مرکز باشد در ظرف یک ماه هرگونه جوابی دارد،بدهد

  براساس ماده 67:پس از رسیدن جواب یا انقضاء مهلت وقت رسیدگی به اطلاع دادستان می‌رسد و در وقت مزبور دادگاه رسیدگی کرده حکم می‌دهد و اگر توضیحی دادستان لازم بداند یا دادگاه توضیحی از دادستان بخواهد در جلسه رسیدگی استماع می‌شود و اگر توضیح از شخص مورد تعقیب لازم باشد صریحا در صورت‌مجلس ذکر و ضمن اخطار وقت رسیدگی به او اخطار می‌شود که در موقع معیّن حاضر شده شفاها توضیح دهد یا توضیحات خود را کتبا به دادگاه بفرستد چنانچه پاسخ مشتکی عنه در موقع نرسیده و شخصا هم حاضر نشده باشد دادگاه رسیدگی کرده حکم می‌دهد و حکم مزبور حضوری محسوب است.

  نکته: استرداد شکایت یا استعفاء مشتکی عنه مانع تعقیب و رسیدگی انتظامی نیست لیکن استرداد شکایت موجب تخفیف مجازات است.

  نکته:تعقیب انتظامی مانع تعقیب مدنی یا کیفری نیست.

  نکته:امکان شکایت از وکیل طرف مقابل نیز وجود دارد اگر مرتکب تخلفی شده باشد.

  موارد شکایت از وکیل

  در صورتی که از وکیلی در امر وکالت تخلفی سربزند این امکان برای موکل و جود دارد که از وکیل متخلف شکایت نماید.مواردی که تخلف وکیل محسوب می شوند نامحصور می باشد اما در این مقاله ما به چند مورد از این تخلفات پرداخته ایم که در ادامه بیان می نماییم.تخلفات وکیل از قرار ذیل می باشد:

  عدم حضور وکیل جهت شرکت در جلسات دادرسی و همچنین عدم ارسال لایحه دفاعیه

  استعفای وکیل در مدت زمانی که وقت برای موکل جهت معرفی وکیل جدید و دفاع محدود می باشد.

  فاش کردن اسرار جریان پرونده و یا اسرار موکل در غیرموارد قانونی

  عدم تحویل نسخه ای از وکالت نامه به موکل

  خیانت به موکل

  تبانی وکیل با طرف مقابل دعوا

  دریافت مازاد بر تعرفه بدون توافق با موکل

  اخذ وکالت از راه حیله و تقلب

  دلالی

  اخذ مبلغ به بهانه نفوذ در مقامات ذی صلاح

  _________________________________________________________________________________

  مزایای مشاوره با وکیل کیفری در موسسه حقوقی داداپ

  _________________________________________________________________________________

  مراحل شکایت از وکیل

  در صورتی که کسی بخواهد از وکیل متخلف شکایت نماید می بایست شکایت کتبی یا شفاهی خود را به کانون وکلایی که پروانه وکیل در آنجا صادر شده است ارائه دهد لازم به ذکر است که علاوه بر شاکی، رئیس کانون وکلا، رئیس شعبه اول دادگاه عمومی شهرستان، رئیس شعبه اول دادگاه تجدید نظر ودادستان می توانند تخلف وکیل رابه صورت کتبی به اطلاع دادسرای انتظامی وکلا برسانند. شکایت کتبی شاکی در دفتر کانون ثبت می شود و شکایت شفاهی در صورت مجلس نوشته شده و به امضای شاکی می رسد. این شکایت به دادسرای انتظامی وکلا و نزد دادستان انتظامی کانون ارسال می شود.رسیدگی به تخلف وکیل در دادسرای انتظامی وکلا آغاز می شود. این دادسرا به اتهامات وکیل رسیدگی می کند و اگر آنها را وارد دانست، کیفرخواست صادر می کند وبدین ترتیب، پرونده برای رسیدگی به تخلف وکیل به دادگاه انتظامی وکلا می رود. این دادسرا اگر وکیل را بی گناه تشخیص داد، قرار منع تعقیب صادر می کند وبدین ترتیب، شکایت شاکی رد می شود.قرارمنع تعقیب قابل اعتراض 10 روزه می باشد.

  دادگاه انتظامی وکلا به هر طریق ممکن است شروع به رسیدگی به تخلف وکیل کند و رونوشت ادعا نامه با تقاضا را به وکیل تحت تعقیب ابلاغ می کند و اگر توضیح وکیل لازم نباشد، حکم خود را صادر می کند در غیر این صورت پس از گرفتن توضیح از وی رأی صادر می کند.دادگاه عالی انتظامی مرجع تجدیدنظر از احکام دادگاه انتظامی وکلا می باشد.

  منبع مطلب : www.daadapp.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 14 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید