این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  علت نوسان فشار خون

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  علت نوسان فشار خون را از این سایت دریافت کنید.

  آیا نوسان فشار خون خطرناک است؟علت نوسان فشار خون

  علت نوسان فشار خون می تواند :مشکل روحی،سندرم فشار خون کت سفید ، دارو ،فعالیت،تغذیه نامناسب و مسائل غده فوق کلیه و فئوکروموسیتوم

  بیشتر مراجعات به مطب متخصصین قلب و عروق در رابطه با فشار خون افراد است. چرا که فشار خون شما می تواند اطلاعات زیادی در مورد سلامتی شما به پزشک بدهد. عددی که کمی کم یا کمی زیاد باشد احتمالا میتواند نشانه مشکلاتی باشد. علت نوسان فشار خون نیز می تواند نشانه ای از مشکلی در سلامتی افراد باشد.

  فشار خون به طور طبیعی چند بار در روز دچار نوسان و تغییر می شود .به طوری که بیشتر تغییرات، طبیعی و قابل پیش بینی هستند. وقتی این فراز و فرود در فشار خون شما رخ می دهد، ممکن است علائم یا نشانه های غیرمعمولی را تجربه نکنید. این نوسانات ممکن است کوتاه مدت  و گذرا باشد.

  با این حال، اگر متوجه شدید که تعداد دفعات بالا و پایین شدن فشار خون زیاد است یا تعداد دفعات فشار خون پایین و به طور غیرمعمولی کم است، بهتر است در این باره به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. برای ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه، کلیک کنید.

  @[email protected]#=img=# فهرست موضوعات

  علت نوسان فشار خون در سالمندان

  علت نوسان فشار خون می تواند متفاوت باشد که در ادامه به ذکر آن می پردازیم:

  فشار روحی

  استرس و اضطراب عاطفی در برخی افراد می تواند علت نوسان فشار خون باشد. زیرا نگرانی و استرس می تواند به صورت موقت فشار خون را افزایش دهد. با گذشت زمان، استرس اضافی می تواند بر سیستم قلبی عروقی شما تأثیر بگذارد و منجر به مشکلات فشار خون دائمی شود.

  سندرم فشار خون کت سفید

  سندرم فشار خون کت سفید هنگامی رخ می دهد که نگرانی یا استرس ناشی از حضور فرد در مطب پزشک، باعث افزایش موقت فشار خون شود. در حالی که فشار خون فرد در محیط منزل کاملا نرمال است که در این صورت فشار خونی که در مطب به دست می آید قابل اعتنا نیست.

  دارو

  داروهای بدون نسخه پزشک می توانند علت نوسان فشار خون شما باشند. برخی از داروها مانند داروهای ادرار آور و فشار خون برای کاهش میزان فشار خون شما طراحی شده اند. برخی دیگر مانند داروهای سرماخوردگی و آلرژی می توانند فشار خون شما را افزایش دهند.

  مقاله پیشنهادی دکتر آرو خسروی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی: لیست داروهای مضر برای قلب

  فعالیت

  ورزش، صحبت کردن، خندیدن و حتی رابطه جنسی می تواند باعث نوسانات فشار خون شود.

  غذا و نوشیدنی

  آنچه می خورید یا می نوشید ممکن است بر میزان فشار خون شما تأثیر بگذارد. غذاهای سرشار از تیرامین، ماده ای که در غذاهای نگه داری شده یافت می شود، می تواند فشار خون را افزایش دهد. غذا هایی که تخمیر شده یا نمک سود شده باشند، همچنین مصرف ترشیجات همراه غذا میتوانند فشار خون شما را تغییر دهند . نوشیدنی های حاوی کافئین نیز می توانند فشار خون را به طور موقت افزایش دهند.

  چنانچه در رابطه با نوسان فشار خون سوالی دارید در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف چند روز پاسخ خود را دریافت کنید.

  مسائل غده فوق کلیه

  سیستم آدرنال شما مسئول تولید هورمون است. خستگی آدرنال وقتی ایجاد می شود که میزان تولید هورمون شما کم باشد. در نتیجه ممکن است فشار خون شما پایین بیاید. یک سیستم فوق کلیوی بیش فعال می تواند باعث افزایش ناگهانی فشار خون شود.

  فئوکروموسیتوم

  این تومور نادر در غدد فوق کلیوی ایجاد می شود و بر تولید هورمون تأثیر می گذارد که می تواند باعث بروز ناگهانی فشار خون نامنظم با دامنه ی طبیعی در این بین شود.

  همچنین این عوامل می توانند شما را در معرض خطر بیشتری برای تجربه نوسان فشار خون قرار دهد:

  استرس زیاد اضطراب و نگرانی

  مصرف قرص های فشار خون که موثر نیستند یا تا دوز بعدی شما دوام ندارند

  استعمال دخانیات

  مصرف بیش از حد نوشیدنی های حاوی الکل

  کار شیفت شب

  برخی شرایط نیز می تواند خطر ابتلا به فشار خون غیر طبیعی را افزایش دهد. شامل:

  دیابت بارداری کمبود آب بدن بیماری قلب و عروقی

  فشار خون بالا کنترل نشده

  آپنه انسدادی خواب بیماری کلیوی مشکلات تیروئید مشکلات سیستم عصبی

  تشخیص نوسان فشار خون در مطب دکتر آرزو خسروی

  پزشک متخصص قلب و عروق از آزمایش هایی برای تشخیص دقیق این وضعیت استفاده میکند تا بتواند ضمن پی بردن به علت آن، بهترین گزینه درمانی را به بیماران خود توصیه کند. آزمایش هولتر فشار خون، در این مووضوع میتواند اطلاعات دقیقی از میزان نوسان فشار خون در طی روز در اختیار پزشک قرار دهد.

  آزمایش هولتر فشار خون به این صورت انجام می شود که کاف فشار خون دور بازوی بیمار بسته می شود و دستگاه ضبط اطلاعات برای یک  یا دو شبانه روز همراه بیمار حمل می شود. در این روش بیمار در طی شبانه روز به فعالیت های عادی و روزانه خود میپردازد و دستگاه هولتر فشار خون به صورت اتوماتیک هر چند دقیقه فشار خون بیمار را ثبت و ضبط میکند.

  بعد از زمان سپری شده، پزشک با دریافت اطلاعات ثبت شده توسط هولتر فشار خون، تغییرات و نوسانات فشار خون بیمار را در طی شبانه روز، به دقت بررسی کرده و درمان دارویی مورد نیاز را توصیه می کند.

  آزمایش هولتر فشار خون در مطب دکتر آرزو خسروی انجام می شود. برای ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه، کلیک کنید.

  درمان نوسان فشار خون

  نوسان فشار خون لزوماً به درمان نیاز ندارد، مگر اینکه توسط یک بیماری زمینه ای و یا سایر بیماری ها ایجاد شده باشد. به همین دلیل است که درمان نوسان فشار خون از سه جز اصلی تشکیل شده است که عبارت اند از:

  کنترل منظم فشار خون

  فشار خون پایین، یا فشار خون بالای غیرمعمول ممکن است در آینده مشکلاتی برای شما ایجاد کند، بنابراین مرتباً فشار خون خود را کنترل کنید تا از بروز مشکلات جدی پیشگیری کنید.

  درمان خانگی نوسان فشار

  اصلاح سبک زندگی و استفاده از شیوه های زندگی سالم می تواند به شما کمک کند تا از بروز نوسانات فشار خون جلوگیری کنید.

  تغییر و اصلاح سبک زندگی میتواند شامل موارد زیر باشد :

  1- کاهش وزن و حفظ وزن سالم

  مردان با دور کمر بیش از ۱۰۱ سانتی متر و زنان با دور کمر بیش از ۸۹ سانتی متر بیشتر احتمال دارد مشکلات فشار خون را تجربه کنند.

  2- ورزش منظم

  پنج روز در هفته به مدت نیم ساعت ورزش ​​کنید. اگر تازه شروع به ورزش می کنید، قبل از شروع هرگونه تمرین جدید با پزشک خود صحبت کنید و حرکات را به آرامی اصلاح کنید، زیرا شروع ورزش به صورت سنگین، می تواند خطرناک باشد، به خصوص در افرادی که فشار خون کنترل نشده دارند. ورزش برای قلب نیز بسیار مفید می باشد.

  منبع مطلب : drakhosravi.com

  علت نوسان فشار خون

  فشار خون شما در طول روز بالا و پایین می رود . علت نوسان فشار خون شرایط مختلفی می تواند باشد. ما در این مقاله 8 علت نوسان فشار خون را بررسی می نماییم.

  Skip to content

  کلینیک قلب دکتر هومان

  بهترین مرکز قلب با حضور برترین متخصصین قلب و عروق

  02122879360

  علت نوسان فشار خون

  فشار خون شما در طول روز بالا و پایین می رود . علت نوسان فشار خون شرایط مختلفی می تواند باشد. برخی از آنها قابل کنترل و بعضی غیرقابل کنترل است.ما در این مقاله 8 علت نوسان فشار خون را بررسی می نماییم:

  شما می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های قلبی و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی ، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه اینستاگرام ما شده و به صورت 24 ساعته با متخصص قلب در ارتباط باشید و سوالات خود را در میان بگذارید.

  8 علت نوسان فشار خون

  1.زمان 2.درجه حرارت 3.استرس و نگرانی

  4.مصرف برخی از داروها

  5.ورزش 6.نگه داشتن ادرار

  7.غذاهای همراه با تیرامین

  8.مصرف کافئین

  چه زمان باید به بهترین متخصص قلب و عروق مراجعه کرد؟

  دلایل نوسان فشارخون

  کاملاً طبیعی است که فشار خون شما در طول روز و از یک روز به روز دیگر بالا و پایین شود. اگر فشار خون خود را کنترل می کنید ، مهم است که بیش از حد درگیر این نوسانات روزمره نشوید.

  فشار خون شما ممکن است در پاسخ به عوامل مختلف تغییر کند،در ادامه 8 علت نوسان فشار خون را بررسی می کنیم:

  زمان

  فشار خون شما معمولاً بین ساعات بیدار شدن از خواب و خوابیدن بالا می رود. به طور کلی در هنگام خواب کمترین میزان است ، در طول روز افزایش می یابد و در اواخر بعد از ظهر دوباره شروع به سقوط می کند.زمان گرفتن فشار خون را می توان موثر و علت نوسان فشار خون به شمار برد.

  درجه حرارت

  درجه حرارت میتنواند علت نوسان فشار خون باشد. فشار خون شما معمولاً در سرما و درجه حرارت کم بالاتر از میزان طبیعی است. سرما رگ های خونی شما را باریک می کند وبه همین دلیل فشار مورد نیاز برای پمپاژ خون از طریق آنها را افزایش می دهد. تغییرات آب و هوایی مانند رطوبت یا فشار اتمسفر نیز می تواند فشار خون را تحت تأثیر قرار دهد ، به ویژه در افراد 65 سال به بالا.

  حمام گرم و سونا ممکن است باعث کاهش موقتی فشار خون شود. این به این دلیل است که رگهای خونی شما برای تنظیم دمای بدن گشاد می شوند. در این حالت اگر سرگیجه یا ضعف دارید ، هرچه سریعتر (و با احتیاط) به مکان خنک تری بروید تا فشار خونتان به حالت طبیعی بازگردد.

  استرس و نگرانی

  استرس روزانه می تواند باعث افزایش موقتی فشار خون و علت نوسان فشار خون شود. در کنار کار ، استرس شخصی یا مربوط به سلامتی در هنگام مراجعه به پزشک می تواند برای برخی از افراد استرس آور باشد.

  فشار خون بالا پاسخ طبیعی بدن شما به استرس است. این حالت آدرنالین و سایر هورمون هایی را که باعث تپش سریع قلب شما می شود را آزاد می کند.

  هیچ شواهد واضحی وجود ندارد که استرس مزمن به خودی خود باعث افزایش فشار خون در طولانی مدت شود.اما اگر این استرس و نگرانی در شما خیلی زیاد است بهتر است آنرا با یک پزشک قلب در میان بگذارید و تحت مراقبت باشید تا از بروز عوارض خطرناک و خاموش جلوگیری نمایید.

  مصرف برخی از داروها

  داروهای سرماخوردگی که حاوی مواد ضد گرفتگی و احتقان بینی (مثلاً سودو فدرین ، افدرین ، فنیل افرین ، نفتازولین و اکسی متازولین) هستند، می توانند باعث افزایش موقتی و علت نوسان فشار خون شوند که برای افراد مبتلا به  پرفشاری خون HBP خطرناک است.

  ورزش

  طبیعی است که هنگام ورزش و فعالیت بدنی زیاد ، افزایش موقت فشار خون مشاهده شود. در هنگام ورزش برای جلوگیری از افزایش بیش از حد فشار ، این نکات را دنبال کنید:

  وضعیت بدن خود را مناسب نگه دارید.

  در هنگام ورزش نفس خود را نگه ندارید.

  به جای استفاده از وزنه سنگین،روی تکرارهای زیاد با وزنه های سبک تر تمرکز کنید.

  مراقب سرگیجه ،تنفس شدید و درد یا فشار قفسه سینه باشید.

  فعالیت بدنی فشار خون شما را افزایش می دهد ، اما سریعا باید به حالت طبیعی برگردد. به طور کلی ، ورزش مناسب و به اندازه و اصولی یک راه حل کنترل فشار طبیعی است و حتی اگر قبلاً فشار خون بالا داشته باشید برای شما مفید است. اما اگر فشار خون شما از 12 روی 8 بالاتر است ، باید قبل از شروع یک برنامه ورزشی با یک متخصص قلب صحبت کنید.

  سبک زندگی فعال و اصولی راهی عالی برای کاهش فشار خون در طولانی مدت است.

  نگه داشتن ادرار

  از دیگر دلایل نوسان فشار خون نگه داشتن ادرار می باشد.هنگامی که مثانه خالی می شود، فشار خون شما پایین می آید. فشار خون شما (اولین عدد در فشار خون) با پر شدن مثانه می تواند به 10 تا 15 میلی متر جیوه برسد.

  غذاهای همراه با تیرامین

  تیرامین یک ماده طبیعی است که در برخی از غذاها یافت می شود.غذاهای حاوی تیرامین می توانند باعث افزایش موقت فشار خون شوند. برخی از غذاهای دارای تیرامین عبارتند از:

  پنیر

  گوشت های پخته شده و فرآوری شده

  غذای فاسد

  تأثیر تیرامین بر فشار خون میتواند در افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند خطرناک باشد.

  مصرف کافئین

  از دیگر دلایل نوسان فشار خون،مصرف کافئین میباشد.کافئین می تواند باعث افزایش موقت اما چشمگیر فشار خون و علت نوسان فشار خون شود.همچنین کافئین باعث افزایش آدرنالین می شود.

  چه زمان باید به بهترین متخصص قلب و عروق مراجعه کرد؟

  همانطور که گفتیم دلایل نوسان فشار خون اصولا ماندگار نیستند و بارفع شرایط نامناسب فشار خون هم به تعادل میرسد و  این نوسانت در حد معمولی طبیعی است.اما اگر  نوسانات بی دلیل و یا با ماندگاری زیاد اتفاق بیافتد ،مراجعه به پزشک قلب و عروق خوب جهت انجام تست های تشخیصی به منظور یافتن علت نوسان فشار خون الزامی است.زیرا ممکن است این عارضه ناشی از یک مشکل قلبی خاموش باشد و رفته رفته بدتر شده و منجر به بروز عوارض جبران ناپذیری شود.

  منبع مطلب : ghalbclinic.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید