این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  عوارض آلودگی هوا بر بدن

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  عوارض آلودگی هوا بر بدن را از این سایت دریافت کنید.

  اثرات آلودگی هوا بر سلامت انسان

  همه ما میدانیم که آلودگی هوا تاثیرات بسیار مخربی روی سلامت انسان دارد اما آیا میدانید که آلودگی هوا باعث بروز چه بیماری هایی می شود؟ آلاینده های مضر هوا کدامند؟ در این مقاله با نقش آلودگی هوا در سلامتی جسمی و روحی انسان آشنا خواهیم شد.

  اثرات آلودگی هوا بر سلامت انسان

  صفحه نخست مقالات اثرات آلودگی هوا بر سلامت انسان

  اثرات آلودگی هوا بر سلامت انسان

  21 آذر 1400

  آلودگی هوا یکی از مشکلات مهم دهه های اخیر است که اثرات سمی جدی بر سلامت انسان و محیط زیست دارد. منبع آلودگی می تواند ؛سیگار یا فعالیت های صنعتی در کارخانه ها یا وسایل نقلیه و ... باشد.

  اثرات طولانی مدت آلودگی هوا بر شروع بیماری هایی مانند عفونت ها ، التهاب های تنفسی، اختلالات قلبی عروقی و سرطان به طور گسترده پذیرفته شده است. از این رو، آلودگی هوا هر ساله با میلیون ها مرگ در سراسر جهان مرتبط است. یک مطالعه اخیر ارتباط بین ناباروری مردان و آلودگی هوا را آشکار کرده است.

  آلودگی هوا به کلیه اثرات مخرب هر منبعی که به آلودگی جو و یا زوال اکوسیستم منجر می شود ، گفته میشود. آلودگی هوا هم ناشی از مداخلات انسانی و هم از پدیده های طبیعی است. اثرات آلاینده های هوا بر موجودات زنده نه تنها محدود به سلامت انسان و حیوان خواهد بود، بلکه کل محیط را نیز شامل می شود.

  آلاینده های هوا و سمیت آنها 

  هر ماده موجود در هوا که بتواند بر سلامت انسان تاثیر بگذارد یا تاثیر عمیقی بر محیط زیست داشته باشد به عنوان آلاینده هوا تعریف می شود.

  طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)؛ O3، CO سطح زمین، اکسیدهای گوگرد، اکسیدهای نیتروژن و سرب (Pb) ، شش آلاینده اصلی هوا هستند که به سلامت انسان و همچنین اکوسیستم آسیب می رسانند.

  آلاینده‌های زیادی از مواد معلق مانند گرد و غبار، بخار، دود، مه، آلاینده‌های گازی، هیدروکربن‌ها، ترکیبات آلی فرار (VOCs)، هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای (PAHs) و مشتقات هالوژن در هوا وجود دارند که در غلظت‌های بالا باعث آسیب‌ می‌شوند. بسیاری از بیماری ها از جمله انواع سرطان ها میتوانند در اثر همین آلاینده ها به وجود آیند.

  مهم ترین آلاینده های هوا و اثرات سمی آنها بر اندام های مختلف بدن انسان و بیماری ها در زیر به اختصار توضیح داده شده است

  :

  اندازه ذرات آلاینده مستقیماً با شروع و پیشرفت بیماری های ریوی و قلبی مرتبط است. ذرات با اندازه کوچکتر به دستگاه تنفسی تحتانی می رسند و بنابراین پتانسیل بیشتری برای ایجاد بیماری های ریوی و قلبی دارند. علاوه بر این، داده‌های علمی متعدد نشان داده‌اند که  ذرات ریز آلاینده ها باعث :

  مرگ زودرس در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی

  حملات قلبی غیرکشنده تشدید آسم

  کاهش عملکرد ریه  می‌شوند.

  خس خس سینه، سرفه، خشکی دهان و محدودیت در فعالیت ها از شایع ترین علائم بالینی بیماری های تنفسی ناشی از آلودگی هوا هستند. افزایش مرگ و میر ناشی از سرطان ریه و بیماری قلبی از دلایل اصلی کاهش امید به زندگی است. کاهش عملکرد ریه در کودکان و بزرگسالان که منجر به برونشیت ،آسم و بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) می شود نیز، بیماری های جدی هستند که باعث کاهش کیفیت زندگی و کاهش امید به زندگی می شوند.

  O3 :

  O3 به عنوان یک اکسیدان قوی، الکترون های مولکول های دیگر را می پذیرد و باعث انجام مسیرهای متعدد آنزیمی میشود که این مسیرها انتشار رادیکال‌های لیپیدی و اکسیداسیون خودکار غشای سلولی و ماکرومولکول‌ها را آغاز می‌کنند. همچنین خطر آسیب DNA در کراتینوسیت های اپیدرمی را افزایش می دهد که منجر به اختلال در عملکرد سلولی می شود.

  CO :

  CO ،گازی بی رنگ و بی بو است که توسط سوخت های فسیلی تولید می شود، میل CO به هموگلوبین (به عنوان یک حامل اکسیژن در بدن) حدود 250 برابر بیشتر از اکسیژن است.

  بسته به غلظت CO و طول مدت قرار گرفتن در معرض آن، ممکن است مسمومیت خفیف تا شدید رخ دهد.

  علائم مسمومیت با CO ممکن است شامل سردرد، سرگیجه، ضعف، حالت تهوع، استفراغ و در نهایت از دست دادن هوشیاری باشد.

  علائم ، بسیار شبیه علائم سایر بیماری ها مانند مسمومیت غذایی یا عفونت های ویروسی است.

  SO2:

  SO2 برای زندگی گیاهان، حیوانات و سلامت انسان بسیار مضر است.

  افراد مبتلا به بیماری های ریوی، کودکان، افراد مسن و کسانی که بیشتر در معرض SO2 هستند در معرض خطر بیشتری برای بیماری های پوستی و ریوی  شدید و پیشرفته هستند.

  نگرانی های عمده بهداشتی مرتبط با قرار گرفتن در معرض غلظت های بالای SO2 شامل تحریک و اختلال عملکرد تنفسی و همچنین تشدید بیماری قلبی عروقی موجود است.

  SO2 عمدتاً در مجاری هوایی فوقانی جذب می شود و به عنوان یک محرک حسی، می تواند باعث اسپاسم برونش و ترشح مخاط در انسان شود.

  سرب:

  سرب در خون، استخوان و بافت نرم در بدن تجمع می یابد. از آنجایی که سرب به راحتی دفع نمی شود، می تواند کلیه ها، کبد، سیستم عصبی و سایر اندام ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

  سرب یک سم قوی برای سیستم عصبی می باشد، به ویژه برای نوزادان و کودکان به عنوان گروه های پرخطر.

  عقب ماندگی ذهنی، ناتوانی های یادگیری، اختلال حافظه، بیش فعالی و رفتارهای ضد اجتماعی از اثرات نامطلوب سرب در دوران کودکی است. بنابراین کاهش سطح سرب هوای محیط، بسیار مهم است.

  مواجهه با سرب اغلب مزمن و بدون علائم است و می تواند قسمت های مختلف بدن از جمله سیستم قلبی عروقی، کلیوی و تولید مثل را تحت تاثیر قرار دهد.

  No2 :

  سرفه و خس خس سینه شایع ترین عارضه مسمومیت با اکسیدهای نیتروژن است، اما سوزش چشم، بینی یا گلو، سردرد، تنگی نفس، درد قفسه سینه، ، تب، برونکواسپاسم و ادم ریوی نیز ممکن است رخ دهد.

  از نظر خطرات بهداشتی، هر ماده معلق غیرمعمول در هوا که باعث ایجاد مشکل در عملکرد طبیعی اندام های انسان می شود، به عنوان سموم هوا تعریف می شود. بر اساس داده‌های موجود، اثرات سمی اصلی قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های هوا عمدتاً بر سیستم‌های تنفسی، قلبی - عروقی، چشمی، پوستی، عصبی - روانی، هماتولوژیک، ایمونولوژیک و تولید مثلی است. با این حال، سمیت مولکولی و سلولی نیز ممکن است در درازمدت باعث ایجاد انواع سرطان ها شود. از سوی دیگر، حتی مقدار کمی از سموم هوا برای گروه های حساس از جمله کودکان و افراد مسن نیز خطرناک است.

  مشکلاتی که آلودگی در سیستم های مختلف بدن به وجود می آورد

  سیستم تنفسی 

  از آنجایی که بیشتر آلاینده ها از راه های هوایی وارد بدن می شوند، سیستم تنفسی در خط اول مبارزه در شروع و پیشرفت بیماری های ناشی از آلاینده های هوا قرار دارد.

  منبع مطلب : zagrosdarou.com

  آلودگی هوا بر سلامت انسان چه تأثیری دارد؟

  آلودگی هوا مشکل یا عارضه ای که مردم در شهرهای بزرگ و به خصوص صنعتی، روزهای زیادی از سال را با آن درگیراند که موجب بیماری‌های زیادی می شود.

  آلودگی هوا بر سلامت انسان چه تأثیری دارد؟

  صفحه اصلی / مقالات پزشکی / آلودگی هوا بر سلامت انسان چه تأثیری دارد؟

  تاریخ ارسال : ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

  آلودگی هوا مشکل یا عارضه ای که مردم در شهرهای بزرگ و به خصوص صنعتی، روزهای زیادی از سال را با آن درگیر هستند. در این مطلب از سری مطالب پزشکی سایت سیب به عوارض و  تاثیر آلودگی هوا بر سلامت انسان و راه های جلوگیری از این عوارض می‌پردازیم.

  فهرست مطالب

  تاثیر آلودگی هوا بر سلامت انسان

  آلودگی هوا می‌تواند موجب ایجاد بیماری‌های زیادی شود یا اینکه وضعیت بیماری‌های مختلف را در افراد مبتلا شدیدتر کند. تاکنون تحقیقات زیادی درمورد تاثیر آلودگی هوا بر سلامت انسان انجام شده است.

  آلودگی هوا می‌تواند موجب ایجاد مشکلات خفیف تا شدید تنفسی، مشکلات شدید قلبی‌عروقی مانند سکته قلبی و مغزی و همچنین مشکلات دیگری مانند حساسیت پوستی شود. طبق تحقیقات انجام‌شده اثرات آلودگی هوا بر سلامت انسان در طولانی‌مدت می‌تواند موجب ایجاد موارد زیر شود:

  بیماری مزمن انسدادی ریوی؛

  سرطان ریه؛ بیماری قلبی‌عروقی؛ زایمان زودرس؛ انواع حساسیت‌ها؛

  سرطان در جاهای مختلف بدن؛

  خطر ایجاد عفونت‌ها؛ تشدید بیماری آسم؛ آسیب به چشم‌ها؛ تحریک پوست؛ و…

  علائم مسمومیت آلودگی هوا

  مسمومیت آلودگی هوا هنگامی اتفاق می‌افتد که در معرض آلودگی شدید هوا قرار داشته باشید. اکثر تأثیرات آلودگی هوا، که در بالا ذکر شد، ناشی از تماس درازمدت با آلودگی هواست؛ اما، مسمومیت آلودگی هوا شرایطی است که در کوتاه‌مدت و پس از چند ساعت از اینکه در معرض آلودگی هوا باشید ایجاد می‌شود. علائم مسمومیت آلودگی هوا عبارت‌اند از:

  سرفه؛ درد قفسۀ سینه؛ آب‌ریزش بینی؛

  احساس زخم و خارش در گلو؛

  تنگی نفس؛ خارش و سوزش چشم‌ها؛ سرگیجه؛ ضعف و خستگی؛ خشکی گلو؛ تهوع و استفراغ؛ تاری دید؛ سردرد.

  علائم آلودگی هوا در گلو شایع‌تر هستند و معمولاً اولین علامت مسمومیت آلودگی هوا خشکی و خارش گلو است.

  همچنین بخوانید

  آسم چیست؟ از تشخیص تا درمان آسم

  تاثیر آلودگی هوا بر بیماری ‌های تنفسی

  آلودگی هوا در کوتاه‌مدت می‌تواند موجب بروز یک سری علائم شود و هرچه بیشتر در معرض آلودگی هوا باشیم، تاثیر آلودگی هوا بر بیماری ‌های تنفسی بیشتر و شدیدتر خواهد شد. آلودگی هوا می‌تواند موجب تشدید بیماری‌های ریوی مانند بیماری انسدادی مزمن ریوی و آسم شود.

  افراد مبتلابه آسم و بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD) تاحدامکان باید از آلودگی هوا دور باشند؛ چراکه باعث تشدید علائم آن‌ها می‌شود و حتی ممکن است به شکل بالقوه‌ای زندگی آن‌ها را تهدید کند.

  افراد مبتلابه بیماری‌های بینابینی ریه که در آن‌ها بافت ریه از بین رفته یا با بافت فیبروز جایگزین شده است؛ درصورتی‌که، در معرض آلودگی هوا باشند دچار تنگی نفس و تشدید علائم خواهند شد.

  مواد آلوده‌کنندۀ هوا و آلاینده‌ها حاوی ترکیبات مختلفی هستند که برای برخی از افراد می‌تواند بسیار حساسیت‌زا باشد و موجب تنگی راه‌های هوایی و سختی تنفس شود.

  درمان علائم ناشی از مواجهه با آلودگی هوا

  همان‌ طور که گفتیم، مواجهه با آلودگی هوا می‌تواند موجب بروز علائم مختلفی در کوتاه‌مدت شود و در درازمدت نیز می‌تواند بیماری‌های جدی ایجاد کند.

  سردرد یکی از علائم اذیت‌کننده‌ای‌ است که خصوصاً در افراد مستعد سردرد در شهرهای آلوده شایع‌تر است. برای درمان سردرد ناشی از آلودگی هوا می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن استفاده کنید. نوشیدن شیر گرم و دم‌نوش گل‌گاوزبان نیز می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کند.

  برای درمان سرفه ناشی از آلودگی هوا غرغرۀ آب‌نمک می‌تواند به شما کمک کند. دقت داشته باشید هنگامی که مواد خارجی وارد ریه می‌شود، در موکوز و مخاط موجود در مجاری به دام می‌افتد، در این حالت با فعال‌شدن رفلکس سرفه، بدن سعی در خارج‌کردن این ذرات دارد بنابراین بهتر است از داروهای مهارکنندۀ سرفه استفاده نکنید. یک لیوان پر از آب گرم بردارید و نصف قاشق نمک در آن حل کنید و غرغره کنید. این کار به کاهش سوزش گلو کمک می‌کند و همچنین موجب تسهیل خروج خلط و ذرات می‌شود.

  درمان حساسیت به آلودگی هوا

  مانند سایر آلرژی‌ها، هیچ درمانی برای آلرژی‌های ناشی از آلودگی هوا وجود ندارد. بهترین گزینه این است که، قرارگرفتن در معرض آلاینده‌های هوا را کاهش دهید تا آلرژی شما تحریک نشود. اگر آلرژی شما شروع شد، می‌توانید با مشورت پزشک از آنتی‌هیستامین‌های غیرآرام‌بخش یا اسپری‌های بینی استفاده کنید.

  درمان حالت تهوع ناشی از آلودگی هوا

  بعضی از افراد در مواجهه با آلودگی هوا ممکن است دچار حالت تهوع یا حتی استفراغ شوند. این حالت به‌دلیل یک مشکل گوارشی نیست بلکه به خاطر تأثیری است که ذرات آلاینده موجود در هوا بر مخاط حلق و دهان دارند. این در حالی است که، بعضی از مواد آلاینده مستقیماً تهوع‌آور هستند و پس از استنشاق و جذب از ریه ممکن است موجب بروز تهوع و استفراغ شوند.

  برای درمان حالت تهوع ناشی از آلودگی هوا می‌توانید مقداری آب‌نمک ولرم غرغره کنید، با آب خنک صورت و گردن خود را خنک‌ کنید یا مقداری آب‌لیمو با آب خنک مخلوط کنید و بنوشید. درصورتی‌که تهوع شما شدید شد یا چندین بار دچار استفراغ شدید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا درصورت نیاز داروهای ضد تهوع برایتان تجویز شود.

  رفع عوارض آلودگی هوا

  بهترین راه برای رفع عوارض آلودگی هوا جلوگیری از مواجهه با آلودگی هواست. می‌توانید با محدودکردن مدت‌زمانی که در مناطقی با کیفیت هوای ضعیف سپری می‌کنید قرارگرفتن در معرض آلاینده‌های هوا را کاهش دهند. مهم است که از آلاینده‌های احتمالی هوا چه در فضای باز و چه در داخل خانه آگاه باشید.

  منبع مطلب : seebmagazine.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید